merasız koyun yetiştirilebilirmi?

değerli arkadaşlar büyük baş hayvan çiftliklerine sılajlık kaba yem yetişriciliği yapıyorum. koyunculuk yapmak istiyorum. fakat yayabileceğim mera yok olan meralarda çok fakir.koyunu yaymadan ağırlıklı olarak üretmiş olduğum kaba yemlerle karlı bir koyun eti üretimi yapabilirmiyim. kullanabileceğim kaba yemler mısır sılajı arpa posası yonca soya sılajı pancar posası kabak posası yardımcı olursanız sevinirim.daha önce koyunculuk yapmadım(koyun mısır sılajını tüketirmi sılajla(mısır soya yonca vb) koyunculuk yapılabilirmi)

Ynt: merasız koyun yetiştirilebilirmi?

koyun için mera sadece otlatmak için değildir,
gezdirmek içindir daha çok.
merada ot olmasa da her gün gezdircen koyunu, keçiyi...
sayada beslesen de olur, ama koyun gezmeden olmaz...
hatta yazın merada tutçan, yapçan bi çalmar, gece gezdircen sabaha kadar güneş çıkınca sokçan çalmara...

mehmetalialtun link=topic=85235.msg1018455#msg1018455 date=1439813661' Alıntı:
değerli arkadaşlar büyük baş hayvan çiftliklerine sılajlık kaba yem yetişriciliği yapıyorum. koyunculuk yapmak istiyorum. fakat yayabileceğim mera yok olan meralarda çok fakir.koyunu yaymadan ağırlıklı olarak üretmiş olduğum kaba yemlerle karlı bir koyun eti üretimi yapabilirmiyim. kullanabileceğim kaba yemler mısır sılajı arpa posası yonca soya sılajı pancar posası kabak posası yardımcı olursanız sevinirim.daha önce koyunculuk yapmadım(koyun mısır sılajını tüketirmi sılajla(mısır soya yonca vb) koyunculuk yapılabilirmi)

Bu dediklerini yerli ırklar ile yapamazsın, ayrıca koyuna keçiye silaj werilmez...Diğerlerini bilemem...

Ben olsaydım ne yapardım onu düşünüyorum...Koyun yerine buzağı alıp baksan daha iyi olur gibime geliyor....

Mera kalmadı çok yerde zaten , meranın yerini mısır yonca alıyor tabi imkanı olana .

Mısır yonca var elinde zaten uygun zamanda depolayıp satsan ticaretini yapsan mı yoksa koyuna yedirip koyun kuzu olarak satsan mı ?

Bu gün elinde arpa olup besi için büyük baş hayvanına yedirmek çok uygun , ama koyun kuzu fiyatları o kadar iyi değil .

Tabi bu gün için böyle yarın ne olur bilmek zor, et fiyatları değişir yem fiyatları değişir.

Bu sabah kahvede 40 civarı koyunu olan bir arkadaş ile anlattık memnunum dedi koyundan daha önce inekte bakıyordu memur kendisi bizim kasabada işten önce sonra bakıyor 400 tl topluyor bir kuzu dedi ikiz üçüz yapar koyunları hep hazır yem ile de desteklediği için güzel hayvanların durumu , gezinmeden olmaz koyun hiç olmazsa mekanın önünde çit çevrili yer olacak orada gezinecek illa gezinecek koyun .

Tabi merada bakmak koyun içinde inek içinde en güzeli en ucuzu en sağlıklısı ama dediğim gibi mera olsa, onun için insanlar yerin üzerinde bir şey kalmayınca artık yavaş yavaş yerin altına iniyor yerin altındaki suyu çıkarıp sulu yem bitkisi ekip hayvan bakıyor ki günümüzde ben dahil sulu yem bitkisi mısır yonca olmadan bu hayvancılığı başarmak çok zor, sen zaten var diyorsun , bilgin tecrübende varsa yarı kapalı uygun bir sistem kurarsan olur derim ben .

• Beğen
Tepkiler: cuhadaroglu