MF 255T VS JD 1130

Merhaba arkadaşlar yeni kayıt oldum, daha önceden takip ediyordum siteyi kayıt olmak bugüne nasipmiş :)
Konumuza gelecek olursak şahsen 1998 MF 255 t sahibiyim fındık işiyle uğraşıyorum ve aracım daha 2190 saatte ve hiç ağır işte kullanılmadı fındık taşımak hariç :) Dayımlarda ise 1977 JD 1130 var. Hep laf arasında benimki çeker diyaloğu olurdu en sonunda çekiştirmeye karar verdik. Sizce sonuç ne olur ?
mf 55, jd 53 beygir tabi beygir dışında bir çok etken var. bir sorumda şu bizim buralarda JD ' lerin kızı erkeği var. o nasıl oluyor bilginiz var mı ? dayımların ki 1130 kız diye geçiyor. 1130 erkek daha güçlü deniyor nedir bunun aslı ?

Ynt: MF 255T VS JD 1130

Dostum öncelikle cevabin için teşekkur ederim. Kız erkek olayini anlamis degilim hala bazilarinin altinda 20cm belki daha fazla kalin bir demir var. Bazilarinda ise yok. Olmayana kiz diyorlar burada. Belki de sacmaliktan ibarettir bilmiyorum. Esas konuya gelecek olursak neden 1130 cekmesi gerekiyor ? Ana etken ne ? Kendi traktörüm diye demiyorum ama bir çok konuda üstün daha fazla motor gücü ve daha ağır. Bu arada ara sanziman degil normal sanziman var. Daha önce fiat 54c ile cekismis ve onu cekmistim.

Desenize şehir efsanesinden baska birbsey degil bu kız erkek olayı tesekkür ederim poyraz abi beni aydinlattığın için. Jd çeker diyorsunuz da bunu biraz daha açıklarsaniz sevinirim. Çekebilir tabi çekemez demiyorum ancak kıran kırana mücadele olur gibi düsünüyorum sizce de öyle mi olur yoksa jd koparir alir mi ?

Jd nin yapisini dikkatli incelersen neden çekeceğini daha iyi anlarsın jd sasesi kisa ve yana dogru genistir mfye göre buda demek oluyorki tüm agarligini arka tekerlere veriyor.mf jd ye gore govde olarak daha uzun bi traktör cift sürerken daha rahat sürer ben alacak olsam kesinlikle 1130 u tercih ederim onun gibi saglam ve boyutuna gore donanimli traktör yoktur onun uretildigi yyillarda fren tertibatı yeter derim 54c kiloca daha hafif bi traktör fakat jd farklidir tabiki bizimki bi tahmin senin traktorun tekerleri daha iyi dir agarliklari tamdir havalari düşüktur mf ceker neden cekmicek kopartip alamaz illaki esit sartlarda ama daha agar basar ceker götür

Tesekkur ederim haftaya cekisiyoruz bi aksilik olmazsa çekİştiğİmiz zaman detayları sizinle paylaşırım. Jd ' yi şahsen ben de çok severim. Kendi traktörümü almadan ônce onu sürerdik tabi o zamanlar küçüktüm aklım ermezdi ama o egzosundan cıkan ses duydugum en güzel traktör sesidir.(1130 icin söylüyorum) dağa oduna filan giderdi dayimlar çekmem demezdi önü hafif olduğu icin biraz cabuk kafa kaldirirdi ama yine de devam ederdi yoluna, dedigim gibi biz sadece findik isinde kullaniyoruz 255t yi ben de merak ediyorum sonucu.

ya mf nin arkası daha ağır deniliyor, ben öyle biliyorum tabi yanlış olabilir. şasi imarisi gereği çekişte ne olur bilemem. Onun için hangisi ağır bilmiyorum tam anlamıyla. Genel ağırlık olarak mf daha ağır onu biliyorum

vc15carter link=topic=85248.msg1018647#msg1018647 date=1439900245' Alıntı:
Desenize şehir efsanesinden baska birbsey degil bu kız erkek olayı tesekkür ederim poyraz abi beni aydinlattığın için. Jd çeker diyorsunuz da bunu biraz daha açıklarsaniz sevinirim. Çekebilir tabi çekemez demiyorum ancak kıran kırana mücadele olur gibi düsünüyorum sizce de öyle mi olur yoksa jd koparir alir mi ?

JOHN DEERE koparır alır yeterki üzerinde şoför olsun. bunun büyüklerini çok kullandım düz 1 le bayılmayan tek traktör diyebilirim.

alsa bile koparıp alacağını düşünmüyorum. Dayım iyi şofördür dağlarda çok tomruk çekti hala daha çekiyor. Yani benden daha iyi şoför olduğu kesin. Ancak bende kendi traktörüme güveniyorum.. Onun için çekerse bile kafa kafaya çekeceği kanısındayım

ve sonunda çekişmeyi sağladık biraz ayak üstü oldu ama yapmayı başardık. JD yi ilk bağladığımızda çekemedim ama o da beni çekemedi takviye 4 te idi 2 motorda. Daha sonra zemin kötü denildi başka bir yere geçtik ve orada jd yi tabiri caizse kopardım. yine iki motor L+4 te idi. Bu sefer oldumuz zeminde yerleri değiştik. JD yine çekemedi beni, biraz sürükledim ama koparamadım bu sefer. Bir zaman sonra ikimizde olduğumuz yerde boşa sardık ve bıraktık. MF nin arkası normalde hafifmiş bende burda öğrendim. Benim arka lastiklerde ağırlık var,aldığımdan beridir. Ve lastiklerimin havası biraz azdı. JD nin lastiklerinin havasını bilmiyorum. Ha bu arada iki traktörün lastikleri bir birine yakın aşınma konusunda. Dayım bunun rövanşı olacak dedi :) o zaman ayak üstü olmamasına çalışır foto ve video atmaya çalışırım.