Venka 1 Ekmeklik Buğday Çeşidi

Ynt: Venka 1 Ekmeklik Buğday Çeşidi

dayço link=topic=85272.msg1025981#msg1025981 date=1444485460' Alıntı:
eken bilgi verebilirmi
Verimi yüksek değerli çok iyiydi bu yıl orta erkencilere göre bir hafta geç biçime geliyor kafama takılan tek şey geçen yıl ağır kepirlerde sararma yapti ben aşırı yağışlardan olduğunu düşünüyorum eken arkadaş toprak altı gübresi ni yetistiremedigi için üstüne atmasından kaynaklandığını dusunuyor bu yerlerde verim diğer venka ekilen yerlere göre daha dusuktu

ttunc link=topic=85272.msg1026131#msg1026131 date=1444562961' Alıntı:
Verimi yüksek değerli çok iyiydi bu yıl orta erkencilere göre bir hafta geç biçime geliyor kafama takılan tek şey geçen yıl ağır kepirlerde sararma yapti ben aşırı yağışlardan olduğunu düşünüyorum eken arkadaş toprak altı gübresi ni yetistiremedigi için üstüne atmasından kaynaklandığını dusunuyor bu yerlerde verim diğer venka ekilen yerlere göre daha dusuktu
Siz bu çeşidi denediniz galiba. acaba GAP bölgesinde de başarılı olur mu. Burada kışlar ılık geçer. Yatma olayında nasıl teşekkür ederim.

Kökbogaz ilacı atıldığında yatma sorunu yasanicagini sanmam. Bulgaristan kaynaklı bir çeşit yani soğuğa dayanıklı ılıman iklim için birsey diyemem

Ben iki yildir ekiyorum. Bu sene tohumluk ayirmadim. Diger gecci bugdaylarda ( midas,genesi, bc lira, nomade) oldugu gibi kalite yuksek, degerleri guzel. Verim ise kumar. Son dusecek yagislara bagli verimi. Yani bir bolgeye yagmur duser 550 kg bicersin, hic yagmur dusmez 400 zor verir. Ama yan tarladaki orta erkenci mesela gelibolu ayni şartlarda 500 kg verir. Diger standart cesitlere gore 15 gun bicimi gecikiyor. Sapi pek kuvvetli degil,yatmaya meyilli bugday. Benim tavsiyem tum bugday ekilisinizi sadece venka (yada herhangi bir gecci )bugday degil de, bir kismini merak ediyorsanız yapin. Sonu husran olmasın.