Hububat Tarımında Organik Gübre Kullanım Şekli

Sorulan bir soruya istinaden yazılmış cevap olup, konuşma dili kullanılmıştır. Kusuruma bakmayın:

Eğer doğru gübreleme yapılırsa, harikalar yaratılabilir.

Doğru gübrelemeden kasıt ne?

Hayvan gübresinde, bitki gelişimi için önemli olan hemen hemen tüm besin maddeleri vardır.

Azot
Potasyum
Magnezyum
Çinko
Amino asitler vs.

Sadece bir şey yoktur: 'fosfor'

Çünkü doğudaki fosforun ana kaynağı kayaçlardır. Yani bildiğiniz 'taş'

Bu kayaçlar zaman içerisinde parçalandıkça, içerisindeki fosfor mineralleri çözülür ve topraktaki fosforu meydana gelirler. Zaten işte bu yüzden taşlı tarlalar fosfor bakımından zengindir.

Hayvan gübresinde neden fosfor olmadığını anlamışsındır şimdi. Çünkü hayvanlar taş yemez. Yeseydiler, gübrede fosfor da olurdu.

Neyse. Konuyu toplayalım.

Yoğun şekilde çiftlik gübresi ile buğday tarımı yapacaksan, arazim taşlı ise biraz, taşsız-taban arazi ise orta miktarda fosfor vermen gerekebilir. Örneğin 10 kg/da 18-46 gayet yeterli olur.

Bölüm özeti: hayvan gübresinde fosfor yok. Bu yüzden mibzer ile dekara 10 kg kadar 18-46 vermek doğru olur.

Gübrelemenin şekli:

Not: gübre yaş olursa daha iyi olur.

1-) çıkardığın ve beklettiğin fermante olmuş gübreyi, yığınlar halinde tarlaya çek. Çek ama dağıtma. Çünkü dağıttığında azot kaybı meydana gelir. Biz azotu kaybetmek istemiyoruz. Peki ne yapıyoruz? Dağıtacağımız yerlere öbek öbek döküyoruz.

2-) sürümden hemen önce dağıtıyoruz. Ne kadar homojen dağılırsa o kadar iyi. Gübre saçma kovası ile falan olacak iş değildir bu. Gerçek bir randıman almak istiyorsak, dekara en az 3-4 ton gübre vermeliyiz ki, hem faydasını görelim, hem de her sene uğraşmayalım. Etkisi 4-5 yıl sürsün.

3-) bıçak ile adam akıllı, eşit şekilde dağıttık. Hemen ardından, toprağı iyi çeviren bir pulluk ile, gübre tamamen toprağın altında kalacak şekilde sürüyoruz. Çok derin sürmeye gerek yok. Çok sığ da olmasın. Gübre tam olarak örtülsün yeter. Sürüm esnasında gübreyi iyi örtemezsek, gübre içerisindeki yabancı tohumlar yüzeyde kalır ve çimlenir. Bu da ot problemi olarak çıkar karşımıza.

Gübre işimiz bitti.

4-) Ekim için toprağı incelttik. Tohum yatağını hazırladık ve dekara 10 kg 18-46 yada 15 kg 20-20 ile ekim işlemini yapıyoruz. Burada önemli nokta, gübreyi mibzer ile vermek. Saçma yapma. Çünkü bizim amacımız toprağa fosfor vermek. Bunun da en iyi yolu, mibzer ile banda vermektir.

5-) Organik madde ve azotu gören toprak birden coşar. Harika bir çıkış elde ederiz. Lakin coşan bu toprak, sadece buğdayı değil, koynundaki tüm tohumları kudurtur. Bu yüzden yoğun hayvan gübresi verdiğimiz yerlerde, biri erken dönem ve biri geç dönem olmak üzere, 2 kez yabancı ot mücadelesi yapmamız, verim açısından önemlidir. Çünkü mücadele geçe bırakıldığı anda, yabancı otlar gelişir ve öldürülmesi zor bir hal alır.

O zaman ne yapıyoruz? Biri erken (buğday 4 parmak olduğunda), biri geç dönem (1 karışı geçip dize yaklaştığında) 2 kez ot ilacı atıyoruz.

6-) üst gübrede üreyi erken dönemde (Şubat ortası), nitratı da yine erken dönemde (Mart sonu) gibi atıyoruz. Özellikle nitratı geçe bırakmıyoruz. Kullacağımız gübreleri abartmadan, az ama eşit şekilde atmamız önemli. Hatta her zaman kullandığımızın yarısı kadar yeterli olur. Yoksa azot fazlalığı ile ihtiyaç olan su gelmezse, susuzluk yüzünden bitkiyi yakabiliriz. Yani gübreden en az %50 kar ediyoruz. Kimyasal gübreyi atarken bize referans olan konum bitkinin durumu. Ne yapacaksak, bitkiye bakarak yapıyoruz.

7-) topraktaki organik madde ve fazla azotun etkisi ile fungus / bakteri üretimi artacaktır. Bu nedenle kesinlikle kaliteli bir hastalık ilaçlaması yapıyoruz. Gerekirse 2 kez.

:cool: son konu da, pek rastlanmayan besin maddesi noksanlıklarının görülmesi. Organik madde ve besin açısından güzel ortam bulan buğday coşar ve üst verim sınırlarına yaklaşır. Yaklaştıkça da, daha önce ihtiyacı olmamış yada ihtiyacı olsa bile belirti vermemiş bazı besin noksanlıkları ile karşılaşmaktır. Bakır noksanlığı, kalsiyum noksanlığı vs. Bu noksanlıkları da zamanında görüp müdehale etmek gerekir. Çünkü bunlar verimi sınırlandırıcı etkenlerdir.

Tüm işlemler tamamlandığında, normalde 350 kg biçtiğimiz bir tarladan 650 kg biçiyoruz ve harman yerinde şapkayı havaya atıyoruz.

Organik maddeyi % 20 ' nin üzerine çıkana kadar arttırmaya devam edebilirsin. Arttırdıkta da verimin artar. %5 ' in altında organik madde bulunana topraklar, 'fakir' olarak nitelendirilir.

Ülkemiz topraklarının organik madde ortalaması %1.3

Bu yüzden verim alamıyoruz.

Devlet bunu farketti ve başvurduğunuzda en kolay çıkacak ekipman desteklemesi 'katı gübre dağıtım romorku'

Taban gübresi dışında hiç kimyasal gübre atmazsan, her yıl aldığın verimin üzerine çıkabilmek için, atacağın gübre miktarını dekara 10 tona çıkartman gerekir.

Not: bu gübrelemenin etkisi, en az 4 yıl sürer. 4 yıl boyunca gübreden kar edersin. Öyle ki, traktörün ve kimyevi gübrenin icadından önce, her 4 yılda bir bir tarlaya eşekler-beygirler ile gübre çektikleri anlatırlardı bizim eskiler.

Peki hangi gübre daha iyi?

'Bir hayvan yemden ne kadar faydalınıyorsa, gübresi o kadar kötüdür'. Bu mantık her zaman aklınızın bir köşesinde dursun.

Süt veren hayvanların gübresi, süt vermeyenlere göre daha kalitesizdir. Çünkü sütü üretebilmek için yemden iyi şekilde faydalanır.

Genç hayvanların gübresi, yaşlılara nazar daha kalitesizdir. Çünkü genç hayvanlar büyüyüp et üretebilmek içim yemden daha iyi faydalanırlar.

Öyle ise sıralamak gerekirse, iyiden kötüye:

Yarasa
Güvercin
Koyun
At
Et tavuğu
Keçi
Yumurta tavuğu
Inek
Kuzu
Dana

Diye sıralayabiliriz. Lakin burada dikkat edilecek nokta, her hayvanın gübresi, bazı maddele tarafından fakir iken bazıları açısından zengindir.

Mesela tavuk gübresi azot bakımından iyidir lakin yumurta tavukları, yedikleri maddelerdeki kalsiyumun büyük çoğunluğunu yumurtanın kabuğunu üretmekle kullandıklarından, gübreleri kalsiyum bakımından fakirdir. Keza ineklerde de aynı durum süt yüzünden vardır. Oysa koyunların süt üretimi düşük olduğundan, gübrelerinde bol miktarda kalsiyum bulunur.

Her kes bilir ama biz yine de faydalarına bir gelelim.

1-) organik madde artışı (toprağa can vermek)

2-) toprak arasında boşluklar bırakarak su tutma kapasitesinde artış. Doğal olarak kuraklığa karşı dayanıklılık

3-) toprağın yapısını düzenlediği için işleme kolaylığı sağlar. Hayvan gübresi ile yoğun gübreleme yapılan yerler, yapılmayanlara göre çok daha kolay sürülür, çok daha uzun süre tavı muhafaza eder.

4-) Gübre maliyetini azaltır. Para ile satın alamayacağınız kadar organik gübre verir toprağa. Dekara 4 ton hayvan gübresinde:

120 liralık azot
200 liralık potasyum
25 liralık fosfor
30 liralık kireç
85 liralık fülvik asit.
Haseplayamayacağım kadar da mikro element bulunur.

5-) etkisi (azalarak) uzun süre devam eder.

6-) mikrobiyolojikmcanlı sayı ve çeşitliliğini arttırır.

Ynt: Hububat Tarımında Organik Gübre Kullanım Şekli

Yılmaz bey .Harika bir anlatım olmuş .Teşekkür ederiz .Fosfor ihtiyacını 18 46 danmı karşılanıyor, yoksa ayrıca uygulaıyormu veya satılıyormu.

uğur BOZ link=topic=85282.msg1018999#msg1018999 date=1440017011' Alıntı:
Yılmaz bey .Harika bir anlatım olmuş .Teşekkür ederiz .Fosfor ihtiyacını 18 46 danmı karşılanıyor, yoksa ayrıca uygulaıyormu veya satılıyormu.

Aslında fosfor konusu çok daha uzun ve karmaşık. Çünkü hayvanlar, yedikleri bitkilerden önemli düzeyde fosfor alıyor. Lakin bu fosforun ciddi bir kısmı, yine hayvan tarafından kullanılıyor.

Ikinci kayıp da fermantasyon sırasında oluyor. Fosfor, bekleme esnasında bazı maddeler (bkz. Kireç) ile etkileşime girerek yarayışsız forma dönüşüyor. Bu nedenle, aslında gübre içerisinde fosforumuz var ama yarayışlı formda değil.

Fosfor kaynağı olarak herhangi bir fosforlu gübre türünü seçebilirsiniz. 20-20, 18-46, 20-32.0, 15-15-15 gibi. Ama zaten gübre ile bol miktarda potasyum ve azot verdiğimiz için, bu maddelere tekrar Pera vermenin bi mantığı yok. Pahalı olmasına rağmen 18-46, hem ihtiyacımız olan fosforu bol miktarda içermesi, hem de tohumun kök salıp hayvan gübresine ulaşmasına kadar az miktar gereken azotu içerdiği için iyi bir tercih.

Eğer hayvan gübresi kullanılmayan bşr araziye ekim yapıyorsak, 20-20+me daha iyi bir tercih. Ama gübreli yer içim 10kg 18-46 yeteri.

• Beğen
Tepkiler: KURDOGAN.

' Ahmet ARSLAN ' link=topic=85282.msg1019007#msg1019007 date=1440017965' Alıntı:
Yılmaz abi eline koluna sağlık .Abi bulsak bizde atacaz fakat bulamıyoruz .

Böyle anlattıkça, insanlar yavaş yavaş kıymetini anlamaya başladı. Bu, tedarik etmemiz açısında kötü olsa da, ülke tarımı için iyi bir gelişme. Tüm çevrem hayvancılık yapmasına rağmen, ben bile bu yıl bulmakta sıkıntı çekmeye başladım.

sebazios link=topic=85282.msg1019012#msg1019012 date=1440018173' Alıntı:
Böyle anlattıkça, insanlar yavaş yavaş kıymetini anlamaya başladı. Bu, tedarik etmemiz açısında kötü olsa da, ülke tarımı için iyi bir gelişme. Tüm çevrem hayvancılık yapmasına rağmen, ben bile bu yıl bulmakta sıkıntı çekmeye başladım.
Abi bizim bölgede hayvanlık iyice azalmaya başladı özellikle küçük baş bi 10 yıla kalmaz biter gibi.hayvanı olanlarda zatan kendileri atıyorlar.

Yılmaz bey ,tahlil sonuclarına göre hayvan gübresinin yanında 200 kg tarım kireci uygulaması verdiler,bizim gübreye nötür yapmadı sanırım.2014 yılında formda actığım ..Koyun gübresi uygulaması yardım...konusundan sonra ektiğim ayçiceklerden 350 kg üzeri verim almıştım.Tabii sulamayıda Allah yapmıştı...Yani tarım kireciyle hayvan gübresini verebiliyorlar galiba..Gerci ayrı ayrı zamanlarda uyguladım.

Çok güzel bir konuya değinmişsin abi. Belki yanlış anlayanlar olabilir beni. Ama katı-sıvı hayvan gübresi kullanmak bazen ekonomik olmayabiliyor. Ülkemizde genelde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların gübreleri var. Etkin şekilde bunlar kullanılıyor.

Araştırdığım makalelerde 1 dekar toprağa en az 4-5 ton yanmış ahır gübresi verilmesi gerektiğini öğrendim. Bu yanmış ahır gübresi de ortalama 10-11 ton yaş gübreye tekabül ediyor. Yetişkin bir büyükbaş günde ortalama 50 kg katı ve sıvı gübre çıkartır. Bir yılda ortalama 18 ton civarı bir yaş gübre meydana çıkar.

100 dekar tarlası olan vatandaş ortalama organik madde miktarı %1.3 olan tarlasının organik madde miktarını en az %5 civarına çıkarmak istiyorsa her sene 1000 ton yaş ahır gübresini bulması gerekiyor. Bu 1000 ton yaş ahır gübresi için eğer kendi hayvanlarından çıkanı kullanacaksa ortalama 50-55 büyükbaş hayvanının olması gerekiyor. 1000 ton yaş ahır gübresi yaklaşık 960 metreküp hacim kaplar. Bu 960 metreküp hacimde yaklaşık olarak 1 dekar alanı tamamen kaplar.

Ortalama bir çiftçinin 6 tonluk römorkunun olduğunu varsayarsak, bu römork yaklaşık 6 metreküp hacime sahiptir. Bu ne demektir; bu çiftçi 160-180 kez tarlasına gidip gelerek boşaltma yapacak. Römorku gübre doldururken, git gel yaparken ve homojen bir dağılım yaparken de bir sürü mazot yakacaktır. Kaldı ki bu kadar gübreyi nereden bulacak? Bu kağıt üzerinde yapılan kabaca bir hesaptır. Ayrıca değindiğin ot-mantar-bakteri-kötü koku-hastalık yayılım ihtimali vs de var.

Tüm bunları geçelim. Muhakkak ki çiftçilerimiz topraklarını canlı tutmak için toprağına öyle yada böyle bir şekilde organik madde atmak zorundadır. Biliyorsun ben bir iş kuracağım nasipse. Humik maddeler içeren çözelti üretimi ve organomineral yaprak gübresi( edta katkısız ). Araştırmalarım bitti ve şu an Türkiye de benim gözlemlediğim kadarıyla en yüksek içerikli ürünü ürettim. Nasip olursa da üretecem. Benim öncelikli amacım para kazanmak amaaaa kazanırken de çiftçimize para kazandırmak. Helal lokma yiyebilmek. (Bu yazdığımı umarım reklam olarak algılamazsınız. Çünkü daha işimi kurmadım. Şu an 3 sene boyunca bu iş üzerinde ar-ge yapmış bir arkadaşınız, kardeşiniz olarak söylüyorum. Nasip olurda kurarsam o zaman ayrıca reklamlarımı yapacağım zaten).

Katıldığım her sohbet ortamında şunu dedim ve demeye de devam ediyorum. Uğruna savaştığımız, ekmek yediğimiz topraklarımızı korumak bizlerin boynunun borcu. Sonuçta Allah onları bize emanet verdi. Topraklarımızın % 80 üzeri kısmı cansız. Bu toprakları canlandırmak için mümkün mertebe organik içerikli ürünleri kullanalım. Hayvan gübresi atabildiğimiz kadar atalım. Ama yetmediği takdirde ki çoğu zaman yetmiyor, hızlı bir düzenleme için toprak düzenleyicileri de kullanalım.

Birde işin ekonomik boyutuna bakalım. Hesabımızı iyi yapalım. Çok dolandırıcı insanlar var. Allah rızası için çok dikkat edin dolandırılmayın. Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır. Saygılarımla. Sevgi ve sağlıkla kalın :)

• Beğen
Tepkiler: KURDOGAN.

doganbey1 link=topic=85282.msg1019036#msg1019036 date=1440025997' Alıntı:
Çok güzel bir konuya değinmişsin abi. Belki yanlış anlayanlar olabilir beni. Ama katı-sıvı hayvan gübresi kullanmak bazen ekonomik olmayabiliyor. Ülkemizde genelde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların gübreleri var. Etkin şekilde bunlar kullanılıyor. Araştırdığım makalelerde 1 dekar toprağa en az 4-5 ton yanmış ahır gübresi verilmesi gerektiğini öğrendim. Bu yanmış ahır gübresi de ortalama 10-11 ton yaş gübreye tekabül ediyor. Yetişkin bir büyükbaş günde ortalama 50 kg katı ve sıvı gübre çıkartır. Bir yılda ortalama 18 ton civarı bir yaş gübre meydana çıkar. 100 dekar tarlası olan vatandaş ortalama organik madde miktarı %1.3 olan tarlasının organik madde miktarını en az %5 civarına çıkarmak istiyorsa her sene 1000 ton yaş ahır gübresini bulması gerekiyor. Bu 1000 ton yaş ahır gübresi için eğer kendi hayvanlarından çıkanı kullanacaksa ortalama 50-55 büyükbaş hayvanının olması gerekiyor. 1000 ton yaş ahır gübresi yaklaşık 960 metreküp hacim kaplar. Bu 960 metreküp hacimde yaklaşık olarak 1 dekar alanı tamamen kaplar. Ortalama bir çiftçinin 6 tonluk römorkunun olduğunu varsayarsak, bu römork yaklaşık 6 metreküp hacime sahiptir. Bu ne demektir; bu çiftçi 160-180 kez tarlasına gidip gelerek boşaltma yapacak. Römorku gübre doldururken, git gel yaparken ve homojen bir dağılım yaparken de bir sürü mazot yakacaktır. Kaldı ki bu kadar gübreyi nereden bulacak? Bu kağıt üzerinde yapılan kabaca bir hesaptır. Ayrıca değindiğin ot-mantar-bakteri-kötü koku-hastalık yayılım ihtimali vs de var. Tüm bunları geçelim. Muhakkak ki çiftçilerimiz topraklarını canlı tutmak için toprağına öyle yada böyle bir şekilde organik madde atmak zorundadır. Biliyorsun ben bir iş kuracağım nasipse. Humik maddeler içeren çözelti üretimi ve organomineral yaprak gübresi( edta katkısız ). Araştırmalarım bitti ve şu an Türkiye de benim gözlemlediğim kadarıyla en yüksek içerikli ürünü ürettim. Nasip olursa da üretecem. Benim öncelikli amacım para kazanmak amaaaa kazanırken de çiftçimize para kazandırmak. Helal lokma yiyebilmek. (Bu yazdığımı umarım reklam olarak algılamazsınız. Çünkü daha işimi kurmadım. Şu an 3 sene boyunca bu iş üzerinde ar-ge yapmış bir arkadaşınız, kardeşiniz olarak söylüyorum. Nasip olurda kurarsam o zaman ayrıca reklamlarımı yapacağım zaten). Katıldığım her sohbet ortamında şunu dedim ve demeye de devam ediyorum. Uğruna savaştığımız, ekmek yediğimiz topraklarımızı korumak bizlerin boynunun borcu. Sonuçta Allah onları bize emanet verdi. Topraklarımızın % 80 üzeri kısmı cansız. Bu toprakları canlandırmak için mümkün mertebe organik içerikli ürünleri kullanalım. Hayvan gübresi atabildiğimiz kadar atalım. Ama yetmediği takdirde ki çoğu zaman yetmiyor, hızlı bir düzenleme için toprak düzenleyicileri de kullanalım. Birde işin ekonomik boyutuna bakalım. Hesabımızı iyi yapalım. Çok dolandırıcı insanlar var. Allah rızası için çok dikkat edin dolandırılmayın. Umarım beni yanlış anlamamışsınızdır. Saygılarımla.

Doğan.

Rica etsem bu güzel yazıyı paragraflara ayırabiliriz misin? Zahmet olacak ama. Bildiğin Kör oldum :D

Uzaktan tuğla gibi duruyo :)

sebazios link=topic=85282.msg1019043#msg1019043 date=1440026777' Alıntı:
Doğan.

Rica etsem bu güzel yazıyı paragraflara ayırabiliriz misin? Zahmet olacak ama. Bildiğin Kör oldum :D

Uzaktan tuğla gibi duruyo :)
:) Kaptırmışım kendimi abi. Kusura bakma. Düzelttim.

doganbey1 link=topic=85282.msg1019046#msg1019046 date=1440027184' Alıntı:
:) Kaptırmışım kendimi abi. Kusura bakma. Düzelttim.

Şimdi Doğan.

Organik madde zor bir konu. Uygulaması en zor, ama en hızlı sonuç veren, bir o kadar maliyetli ama en başarılı ıslah faaliyeti. Lakin maliyeti fazla da olsa, artık kaçınılmaz noktaya geldik. Organik madde %1 ' in altına düştükten sonra, toprakta telafi edilemeyen hasarlar meydana gelmeye başlıyor. Bu şekilde söyleyince kulağa kibar geliyor. Tam türkçesini söyleyeyim:

Toprak çöl oluyor.

Organik maddeden sonra, toprak için en önemli, en ihtiyaç duyulan şeylerden biri. Uygulanması mutlak faydalı. Lakin organik madde ile kıyaslandığında, öncelik sırası ikincil oluyor.

Eğri oturup. Doğru konuşmak lazım.

Dünya liderleri, maliyet falan gözetmeden bunları yaparken:

http://youtu.be/hVrx2Ug5lWQ

http://youtu.be/7Mz88deZOTw

Bizim başka noktaya odaklanmamız hata olur.

uğur BOZ link=topic=85282.msg1019017#msg1019017 date=1440019126' Alıntı:
Yılmaz bey ,tahlil sonuclarına göre hayvan gübresinin yanında 200 kg tarım kireci uygulaması verdiler,bizim gübreye nötür yapmadı sanırım.2014 yılında formda actığım ..Koyun gübresi uygulaması yardım...konusundan sonra ektiğim ayçiceklerden 350 kg üzeri verim almıştım.Tabii sulamayıda Allah yapmıştı...Yani tarım kireciyle hayvan gübresini verebiliyorlar galiba..Gerci ayrı ayrı zamanlarda uyguladım.
Bitki besin elementerinden biri de kalsiyumdur. Yani bildiğimiz kireçtir. Toprağın yapısı asidik ya da tuzlu olmasına göre üzerinde yetişebilecek ürünleri belirler. Ekstrem bazı ürünler hariç nötr ph veya buna yakın değerlerde tarımsal üretim başarı ile yapılır. Bitkilerin bir kısmı değişik Ph larda yetişebilirken, bazıları bunu tolere edemez. Örneğin tarla bitkileri çok iyi tolerans gösterirken, bahçe bitkileri nötr PH dışında genellikle yetiştirilemezler. İşte Tarımsal Kireç tam burada devreye giriyor. Düşük olan PH ( nötr ph 7 dir. 7 den aşağısı asidik, 7 den yukarısı bazik (alkali) değerleri gösterir.

Asidik ph yı iyileştirmek için tarımsal kireç kullanılır. Bu ph değerini yükselttiği için bitki besin elementlerinden yararlanmayı artırır. Aynı şekilde yüksek phyı düşürmek içinde kükürt uygulaması yapılır.

Bu durumu bir tahta fıçı ile daha iyi açıklayabiliriz. Bitki besin elementleri tahta fıçının parçalarıdır. Aralarında bir denge gerekir. Her hangi biri kısa ise bu fıçıyı ancak bu hizaya kadar doldurursunuz. İşte bizim gübrelememiz öyle dengeli olmalı ki çıtalar aynı seviyeye gelsin. Resimler bu konuyu daha basit açıklar :)

Ayrıca doğal gübrelemede bu işlerde kısmen işe yarar. Ancak doğal gübreler toprağın içsel yapısı dediğimiz tekstürü daha iyi hale getirir. Yani ph değerine çok da fazla etkili değildir.

Neyse bu konu çok karmaşık ve bir kadar da uzundur. Belki zamanım olurda bununla ilgili bir konu açarım.....

Saygılarımla....

Arpanet ' in bahsetmiş olduğu konu hakkında detay bilgi almak isteyenl:

'Leibig ' in minimum kanunu' yada 'minimum kanunu' olarak araştırırlarsa, güzel bilgiler bulabilirler.

sebazios link=topic=85282.msg1019056#msg1019056 date=1440028680' Alıntı:
Şimdi Doğan.

Organik madde zor bir konu. Uygulaması en zor, ama en hızlı sonuç veren, bir o kadar maliyetli ama en başarılı ıslah faaliyeti. Lakin maliyeti fazla da olsa, artık kaçınılmaz noktaya geldik. Organik madde %1 ' in altına düştükten sonra, toprakta telafi edilemeyen hasarlar meydana gelmeye başlıyor. Bu şekilde söyleyince kulağa kibar geliyor. Tam türkçesini söyleyeyim:

Toprak çöl oluyor.

Organik maddeden sonra, toprak için en önemli, en ihtiyaç duyulan şeylerden biri. Uygulanması mutlak faydalı. Lakin organik madde ile kıyaslandığında, öncelik sırası ikincil oluyor.

Eğri oturup. Doğru konuşmak lazım.

Dünya liderleri, maliyet falan gözetmeden bunları yaparken:

http://youtu.be/hVrx2Ug5lWQ

http://youtu.be/7Mz88deZOTw

Bizim başka noktaya odaklanmamız hata olur.
Abi elimizde bu imkanlar varsa kullanalım. Ama kaç çiftçide bunlar var ki? Videoda görünende de büyük bir çiftliği var adamın. Kendimizden örnek vereceğim. 18 dekar bir tarlamız vardı. Buraya keşanın siğilli ve yakın köylerinden zar zor 100 römork gübre doldurduk. Oda biz gidip adamın gübreliğinden ne şekillerde aldık gübreleri. Git gel git gel canımız çıkmıştı. 100 römork kara gübreyi attık tarlaya. Çok güzel de mahsül oldu. Ama 2-3 sene dayandı dayanmadı. Ama attığımızdan itibaren ot ilacı kullansak da ottan kurtaramadık.

Muhakkak faydası çok çok fazla. Atabilen atsın. Ama senin dediğin hususları da yapması lazım. Öncelik sırası bana kalırsa bulunduğu yere göre de değişiyor. Yani adamın bulunduğu yerde hayvan sayısı fazladır yeteri kadar gübre vardır atılır. Ama bu yoksa toprak düzenleyici kullanmak şart abi. Hatta topraklarımıza yeşil gübrelemede yapabilmeliyiz ama bunu yapacak çok çiftçide yok malesef. Umarım en kısa zamanda topraklarımıza gereken önemi veririz.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Hocam bu dediğiniz 4000kg gübre 4 yıl için mi ? Yani ilk yıl pulluktan önce homojen dağıttık dönüme 4 ton yanmış gübreyi attık. Pullukla çevirdik ardından rotovatör ve kombine ekim ile ekme işlemi uygun olur mu ?

Bide mesela direkt olarak 4 ton mu vermek daha mantıklı yoksa 4 sene içerisinde her sene 1 ton versekte aynı etkiyi yapar mı ? Bide bu 18/46 dışında başka bi şey kullanmamız gerekmez mi ?

Sorulan bir soruya istinaden yazılmış cevap olup, konuşma dili kullanılmıştır. Kusuruma bakmayın:

Eğer doğru gübreleme yapılırsa, harikalar yaratılabilir.

Doğru gübrelemeden kasıt ne?

Hayvan gübresinde, bitki gelişimi için önemli olan hemen hemen tüm besin maddeleri vardır.

Azot
Potasyum
Magnezyum
Çinko
Amino asitler vs.

Sadece bir şey yoktur: 'fosfor'

Çünkü doğudaki fosforun ana kaynağı kayaçlardır. Yani bildiğiniz 'taş'

Bu kayaçlar zaman içerisinde parçalandıkça, içerisindeki fosfor mineralleri çözülür ve topraktaki fosforu meydana gelirler. Zaten işte bu yüzden taşlı tarlalar fosfor bakımından zengindir.

Hayvan gübresinde neden fosfor olmadığını anlamışsındır şimdi. Çünkü hayvanlar taş yemez. Yeseydiler, gübrede fosfor da olurdu.

Neyse. Konuyu toplayalım.

Yoğun şekilde çiftlik gübresi ile buğday tarımı yapacaksan, arazim taşlı ise biraz, taşsız-taban arazi ise orta miktarda fosfor vermen gerekebilir. Örneğin 10 kg/da 18-46 gayet yeterli olur.

Bölüm özeti: hayvan gübresinde fosfor yok. Bu yüzden mibzer ile dekara 10 kg kadar 18-46 vermek doğru olur.

Gübrelemenin şekli:

Not: gübre yaş olursa daha iyi olur.

1-) çıkardığın ve beklettiğin fermante olmuş gübreyi, yığınlar halinde tarlaya çek. Çek ama dağıtma. Çünkü dağıttığında azot kaybı meydana gelir. Biz azotu kaybetmek istemiyoruz. Peki ne yapıyoruz? Dağıtacağımız yerlere öbek öbek döküyoruz.

2-) sürümden hemen önce dağıtıyoruz. Ne kadar homojen dağılırsa o kadar iyi. Gübre saçma kovası ile falan olacak iş değildir bu. Gerçek bir randıman almak istiyorsak, dekara en az 3-4 ton gübre vermeliyiz ki, hem faydasını görelim, hem de her sene uğraşmayalım. Etkisi 4-5 yıl sürsün.

3-) bıçak ile adam akıllı, eşit şekilde dağıttık. Hemen ardından, toprağı iyi çeviren bir pulluk ile, gübre tamamen toprağın altında kalacak şekilde sürüyoruz. Çok derin sürmeye gerek yok. Çok sığ da olmasın. Gübre tam olarak örtülsün yeter. Sürüm esnasında gübreyi iyi örtemezsek, gübre içerisindeki yabancı tohumlar yüzeyde kalır ve çimlenir. Bu da ot problemi olarak çıkar karşımıza.

Gübre işimiz bitti.

4-) Ekim için toprağı incelttik. Tohum yatağını hazırladık ve dekara 10 kg 18-46 yada 15 kg 20-20 ile ekim işlemini yapıyoruz. Burada önemli nokta, gübreyi mibzer ile vermek. Saçma yapma. Çünkü bizim amacımız toprağa fosfor vermek. Bunun da en iyi yolu, mibzer ile banda vermektir.

5-) Organik madde ve azotu gören toprak birden coşar. Harika bir çıkış elde ederiz. Lakin coşan bu toprak, sadece buğdayı değil, koynundaki tüm tohumları kudurtur. Bu yüzden yoğun hayvan gübresi verdiğimiz yerlerde, biri erken dönem ve biri geç dönem olmak üzere, 2 kez yabancı ot mücadelesi yapmamız, verim açısından önemlidir. Çünkü mücadele geçe bırakıldığı anda, yabancı otlar gelişir ve öldürülmesi zor bir hal alır.

O zaman ne yapıyoruz? Biri erken (buğday 4 parmak olduğunda), biri geç dönem (1 karışı geçip dize yaklaştığında) 2 kez ot ilacı atıyoruz.

6-) üst gübrede üreyi erken dönemde (Şubat ortası), nitratı da yine erken dönemde (Mart sonu) gibi atıyoruz. Özellikle nitratı geçe bırakmıyoruz. Kullacağımız gübreleri abartmadan, az ama eşit şekilde atmamız önemli. Hatta her zaman kullandığımızın yarısı kadar yeterli olur. Yoksa azot fazlalığı ile ihtiyaç olan su gelmezse, susuzluk yüzünden bitkiyi yakabiliriz. Yani gübreden en az %50 kar ediyoruz. Kimyasal gübreyi atarken bize referans olan konum bitkinin durumu. Ne yapacaksak, bitkiye bakarak yapıyoruz.

7-) topraktaki organik madde ve fazla azotun etkisi ile fungus / bakteri üretimi artacaktır. Bu nedenle kesinlikle kaliteli bir hastalık ilaçlaması yapıyoruz. Gerekirse 2 kez.

:cool: son konu da, pek rastlanmayan besin maddesi noksanlıklarının görülmesi. Organik madde ve besin açısından güzel ortam bulan buğday coşar ve üst verim sınırlarına yaklaşır. Yaklaştıkça da, daha önce ihtiyacı olmamış yada ihtiyacı olsa bile belirti vermemiş bazı besin noksanlıkları ile karşılaşmaktır. Bakır noksanlığı, kalsiyum noksanlığı vs. Bu noksanlıkları da zamanında görüp müdehale etmek gerekir. Çünkü bunlar verimi sınırlandırıcı etkenlerdir.

Tüm işlemler tamamlandığında, normalde 350 kg biçtiğimiz bir tarladan 650 kg biçiyoruz ve harman yerinde şapkayı havaya atıyoruz.

Organik maddeyi % 20 ' nin üzerine çıkana kadar arttırmaya devam edebilirsin. Arttırdıkta da verimin artar. %5 ' in altında organik madde bulunana topraklar, 'fakir' olarak nitelendirilir.

Ülkemiz topraklarının organik madde ortalaması %1.3

Bu yüzden verim alamıyoruz.

Devlet bunu farketti ve başvurduğunuzda en kolay çıkacak ekipman desteklemesi 'katı gübre dağıtım romorku'

Taban gübresi dışında hiç kimyasal gübre atmazsan, her yıl aldığın verimin üzerine çıkabilmek için, atacağın gübre miktarını dekara 10 tona çıkartman gerekir.

Not: bu gübrelemenin etkisi, en az 4 yıl sürer. 4 yıl boyunca gübreden kar edersin. Öyle ki, traktörün ve kimyevi gübrenin icadından önce, her 4 yılda bir bir tarlaya eşekler-beygirler ile gübre çektikleri anlatırlardı bizim eskiler.

Peki hangi gübre daha iyi?

'Bir hayvan yemden ne kadar faydalınıyorsa, gübresi o kadar kötüdür'. Bu mantık her zaman aklınızın bir köşesinde dursun.

Süt veren hayvanların gübresi, süt vermeyenlere göre daha kalitesizdir. Çünkü sütü üretebilmek için yemden iyi şekilde faydalanır.

Genç hayvanların gübresi, yaşlılara nazar daha kalitesizdir. Çünkü genç hayvanlar büyüyüp et üretebilmek içim yemden daha iyi faydalanırlar.

Öyle ise sıralamak gerekirse, iyiden kötüye:

Yarasa
Güvercin
Koyun
At
Et tavuğu
Keçi
Yumurta tavuğu
Inek
Kuzu
Dana

Diye sıralayabiliriz. Lakin burada dikkat edilecek nokta, her hayvanın gübresi, bazı maddele tarafından fakir iken bazıları açısından zengindir.

Mesela tavuk gübresi azot bakımından iyidir lakin yumurta tavukları, yedikleri maddelerdeki kalsiyumun büyük çoğunluğunu yumurtanın kabuğunu üretmekle kullandıklarından, gübreleri kalsiyum bakımından fakirdir. Keza ineklerde de aynı durum süt yüzünden vardır. Oysa koyunların süt üretimi düşük olduğundan, gübrelerinde bol miktarda kalsiyum bulunur.

Her kes bilir ama biz yine de faydalarına bir gelelim.

1-) organik madde artışı (toprağa can vermek)

2-) toprak arasında boşluklar bırakarak su tutma kapasitesinde artış. Doğal olarak kuraklığa karşı dayanıklılık

3-) toprağın yapısını düzenlediği için işleme kolaylığı sağlar. Hayvan gübresi ile yoğun gübreleme yapılan yerler, yapılmayanlara göre çok daha kolay sürülür, çok daha uzun süre tavı muhafaza eder.

4-) Gübre maliyetini azaltır. Para ile satın alamayacağınız kadar organik gübre verir toprağa. Dekara 4 ton hayvan gübresinde:

120 liralık azot
200 liralık potasyum
25 liralık fosfor
30 liralık kireç
85 liralık fülvik asit.
Haseplayamayacağım kadar da mikro element bulunur.

5-) etkisi (azalarak) uzun süre devam eder.

6-) mikrobiyolojikmcanlı sayı ve çeşitliliğini arttırır.

Yahu mübarek, evliya mısın müneccim mi :) cumhurbaşkanımız artık organik gübre kullanım yeni dedi. sen bu mesajı taaa ne zaman atmışsın. Tebrikler çok güzel konu.