Sulayarak iki mahsul ekimi için arpa ve ayçiçek ekimi

Selamın aleyküm arkadaşlar , bu sene sılaşlık mısır biçtiğim tarlama sulayarak arpa ve ayçicekmi ekmeliyim yoksa bugday ile ayçicek mi !?
Bu tür bir ekim nöbeti icin hangi erkenci tohumları tercih etmeliyim..Tecrübe edenlerin tavsiyelerini bekliyorum.Bereketli günler dilerim

Ynt: Sulayarak iki mahsul ekimi için arpa ve ayçiçek ekimi

Aynısını bende düşünüyorum gelecek sene buğday 2. ürün ayçiçeği ekcem su bol 2tane sondaj ve dere akıyor yagmulama sulama yapmayı düşünüyorum

kesanlı22 link=topic=85294.msg1019185#msg1019185 date=1440097367' Alıntı:
Selamın aleyküm arkadaşlar , bu sene sılaşlık mısır biçtiğim tarlama sulayarak arpa ve ayçicekmi ekmeliyim yoksa bugday ile ayçicek mi !?
Bu tür bir ekim nöbeti icin hangi erkenci tohumları tercih etmeliyim..Tecrübe edenlerin tavsiyelerini bekliyorum.Bereketli günler dilerim
Mısır topraktan çok miktarda bitki besin maddesi kaldırır. Resmen toprağın kanını emer. Mısırdan sonra mutlak baklagil (Fasulye (beyaz ve yeşil), bakla, bezelye, mercimek, yonca, yer fıstığı, soya, acı bakla, fiğ... ) ekilmesi verim artırır. Aşağıya bir çizelge ekliyorum, ona göre bir sistem oluşturursunuz..

Tarla bitkilerinde ekim nöbetinde uygun ön bitkiler

Uygun Ön Bitki Art Bitki

Kolza, Bezelye, Patates, Pamuk, Çavdar Arpa
Kolza, Bezelye, Fasulye, Fiğ, Patates, Ş.Pancar, Pamuk, Yulaf Buğday
Patates, Keten, Mısır, Arpa, Buğday, Yulaf Pancar
Yonca, Pancar, Bezelye, Arpa, Buğday, Mısır, Koza, Ispanak Patates
Ş.Pancar, Patates, Mısır, Arpa, Buğday Bezelye, Fasulye, Fiğ
Yulaf, Arpa, Buğday, Çavdar Yonca, Üçgül
Ş.Pancar, Baklagil, Tahıl Haşhaş
Pancar, Patates, Baklagil, Tahıl Ayçiçeği
Arpa, Buğday, Kavun, Yonca Pamuk
Tarla bitkilerinde ekim nöbetinde sakıncalı ön bitkiler

Sakıncalı Ön Bitki Art Bitki

Mısır, Ş.Pancar, Kolza, Geççi Patates Kışlık Arpa
Mısır, Ş.Pancar, Kolza Çavdar
Bezelye, Fasulye, Yonca Yazlık Arpa
Kolza, Hardal, Lahana, Ispanak, Turp Şeker pancarı
Haşhaş Patates
Bezelye Keten
Haşhaş, Keten Hardal
Hardal, Keten, Haşhaş, Ayçiçeği, Pancar Kolza
Patates, Keten Haşhaş
Keten, Hardal Ayçiçeği

kesanlı22 link=topic=85294.msg1019185#msg1019185 date=1440097367' Alıntı:

Aleyküm selam

Buğday sonrası ayçiçek çok geçe kalıyor. Etrafta birinci mahsuller bitince bütün kuşlar tarlaya toplanıyor. Kafa aşağıya eğsede bi yolunu bulup yiyorlar.
Arpa sonrası ekenler eylülün ortası ile ekimin başında biçiyorlar. Arpa sapını bağlatıyorlar ya da tırmıkla toplayıp bir kenarına yığıyorlar.

Buradakiler elinde hangi tohum varsa ondan ekiyor. Madem sulayacaksınız, verimi yüksek bir çeşit ekin. :) Yoksa kesinlikle lg 5542 cl ekmeyin.
Sanay çıkış için nem bulsun yeter. Hiç yağmur yağmasa bile geceleyin düşen çiğle oluyor. Tabii verim 30-40 kilolarda kalıyor.

Arpa ya da buğday sonrası toprağı goble ile hazırlamanız için yerin kaba olması lazım. Arpa ya da buğday ekmeden önce çizelle derince sürün. Ama şiddetli yağmurlar yağarsa yinede bastırıyor toprağı. Goble iş yapmıyor. Böyle bir durum oluşursa tarlada hiçbir işlem yapmadan salma suyla sulayın. Tava gelince pulluk mu olur, çizel mi olur siz karar verirsiniz.

Şimdiden bereketli olsun. :)