LARENDE Mİ TARM 92 Mİ ?

Ynt: LARENDE Mİ TARM 92 Mİ ?

Larende sulak ya da sulanabilen tarlalar için uygun bir cins.. Ben de kazara tarim kredi yüzünden tarm92 den bu cinse dönmüş bulundum. İkisini de yan yana iki ayrı sulak, taban tarlaya ektim; larende daha verimli. Dane Kg agirligi olarak da larende önde.. Yalniz kirac tarlada sonuçları bilmiyorum.

iyi akşamlar arkadaşlar bu sene arpa tohumunu değiştireceğim daha tohumu ekmedim ziraatçı bir esnaftan sertifikalı tohum istedim ben tarım 92 verecek zannediyordum adam hamallara LARENDE tohum yükletmiş ben bu nedir dediğimde buda olur dedi fakat araştırmalarım sonucu LARENde nin sulu çeşit olduğunu öğrendim ben kıraç alana ekeceğim kısaca size sorum bu tohum benim araziye eksem olur mu? miktar az fakat buradan çıkacak tohumu gelecek yıl 150 dönüm yere ekeceğim benim için çok önemli eğer olmaz ise tohumu iade edeyim saygılar...

Arkadaşlar sanırım bu tohumu kıraçta kullanan yok,
Ben bu sabah Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü nü aradım
dedim ki bu tohumu siz üretmişsiniz benim durumum da bu ne öneriyorsunuz;
görüştüğüm kişi: biz bu tohumu sulu araziler için ürettik fakat yağışın çok olduğu yıllarda ve taban arazilerde tarım 92 ye göre çok daha fazla ürün alırsın eğer yıl çok kurak geçerse garanti veremem diyor, Konya bölgesinde bu tohumu kıraç arazide kullananlar varmış.
Benim kararım ise 12 dönüm bir arazide bu tohumu deneyeceğim gelecek yıl ki tohumluk ihtiyacım için başka bir tarlaya tohumlugum çıkacak şekilde tarım 92 ekecegim.

kırac ama taban arazılerde yuksek verımler alan var benım bolgemde ama soguk sorun olurmu onu bılmem ben kral97 yı taban kırac arazıden dk 800 kg alınca ıkıncı yıl taban olmayan arazıde denedım ama soguk vurdu sonuc husran

• Beğen
Tepkiler: Eskişehirli26

Larende de son durum. millet biçti, sattı ben daha sararmasını bekliyorum.

Bu arada larende eken arkadaşlar, son durum hakkinda bilgi verirseniz memnun olurum. Verim hakkında net bir bilgiye sahip değilim, duruma göre seneye arcanda ekebilirim

Bu konuya üst üste 4. Yorumum, kimseden ses yok. Sormak isteyen soracağını sorup, alacağını aldıktan sonra bir daha uğramıyor anlaşılan.

Arpa hasadını bitirmiş bulunmaktayım. Sonuç olarak, larendenin tarm92 den daha verimli bir cins olduğunu bir daha görmüş bulunmaktayım. 280 kilo ekip 7000 kilo aldigim yerler oldu, ayni zamanda 245 kilo ekip 2100 kilo aldigim yerler de.. Toprak işlemesi ve gübrenin önemini bir kez daha anlamış bulundum.

Şinik diye tabir edilen ölçekte Larende tarm92 yarim kilo ağır tartiyor bu da ayrı bir husus. Ortalama her 7 kiloda 0.5 kilo fark yedi.

3500 kilo ekip yaklaşık 70 bin kilo mahsul aldim.

Allah emeklerimizi zayi etmesin, bol keseden tüccarlara yedirmesin.

Traktörü benim sanıp beni ağa ilan etmeyin, benim değil:)

Son düzenleme:

Bu konuya üst üste 4. Yorumum, kimseden ses yok. Sormak isteyen soracağını sorup, alacağını aldıktan sonra bir daha uğramıyor anlaşılan.

Arpa hasadını bitirmiş bulunmaktayım. Sonuç olarak, larendenin tarm92 den daha verimli bir cins olduğunu bir daha görmüş bulunmaktayım. 280 kilo ekip 7000 kilo aldigim yerler oldu, ayni zamanda 245 kilo ekip 2100 kilo aldigim yerler de.. Toprak işlemesi ve gübrenin önemini bir kez daha anlamış bulundum.

Şinik diye tabir edilen ölçekte Larende tarm92 yarim kilo ağır tartiyor bu da ayrı bir husus. Ortalama her 7 kiloda 0.5 kilo fark yedi.

3500 kilo ekip yaklaşık 70 bin kilo mahsul aldim.

Allah emeklerimizi zayi etmesin, bol keseden tüccarlara yedirmesin.

Traktörü benim sanıp beni ağa ilan etmeyin, benim değil:)

Aynen hemşerim, bende muzdaribim bu sıkıntı dan...
Bizim sitede illaki bilen olur dedim 2012 case 70 lik sorduk,dağlar taşlar cevap verirdi söz hakları olsaydı...
Sitede tık yok...

Bu arada Adana nın neresi...
Bizimde Arpa ekmemiz gereken bir 60 dönüm yer var...
Sana danışalım...

Tufanbeyli, uzaklardayım Çukurovaya.

Arpa'nın profu değiliz. Varsa bildiğim bir şey illaki yanıt yazarım.

Eyvallah kardeşim saolasın, biz Adana da görünüyor uz ama çukurova da sayılmaz buralar...
Araziler engebeli ve kıraç...
Geçen sene bende 38 dönüm arpa ektim...
Cinsini bilmiyordum, bilenler altı sıralı arpa dediler.
10 kg taban tabana gübre ile 400 kg verim aldık...
Geçen yıl da yağışlı olmuş tu...
Hayırlı sı olsun...