Ankaralı Arkadaşlara Uyarılar - Öneriler

Ynt: Ankaralı Arkadaşlara Uyarılar - Öneriler

ramazan01 link=topic=85344.msg1047042#msg1047042 date=1450552864' Alıntı:
yımaz kardeş hayırlı akşamlar bu günlerin kurak gideceği içinemi doğdu söylediğn gibi kurak gidiyor gerçekten bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler birde kardeş ekinler çok zor ve seyrek çıkıyor ben bunların daha çabuk gelişmesi içni hangi gübreyi önerirsiniz

Buluşma vesilesi ile 2 gündür iç anadoludayız. 'Keşke yanılsaydım da şu tablo olmayaydı' dedim. İlk yağmurlarda ekilen bir kaç tarla dışında gezdiğimiz güzargahda çıkışlar ciddi kötü. Arazilerin en az %50 ' si çıkış yapmamış.

Şu durum için yapılacak bir gübreleme yok.

Yılmaz bey ben makarnalık üretimi yapıyorum buğdayı gec ekmek zorunda kaldım gec ekim yaptım hemen suladım şimdilik durumu güze erken bahar döneminde yağış olmassa 33 nitrat atıp tekrar sulamayı düşünüyorum erken dönemde üre veya nitrat hangisini uyguluyalım şimdiden tşk

SEYİT link=topic=85344.msg1047348#msg1047348 date=1450639106' Alıntı:
Yılmaz bey ben makarnalık üretimi yapıyorum buğdayı gec ekmek zorunda kaldım gec ekim yaptım hemen suladım şimdilik durumu güze erken bahar döneminde yağış olmassa 33 nitrat atıp tekrar sulamayı düşünüyorum erken dönemde üre veya nitrat hangisini uyguluyalım şimdiden tşk

Erken dönem için %21 Amonyum Sülfat (şeker) yada üre. Erken dönemde nitratlı gübreden kaçınmak gerekli.

yılmaz bey magnezyum sulfat fotosentezi hızlandırıyor ürüne cok güzel reng yapısı veriyor buğdayda denemedim yetiştirdiğim bazı ürünlerde cok net sonuclar aldım camsı parlak reng yapısı al benisini yükseltiyor buğdayda kendi capımda arge calışması yaptım dane dolumunda sulama sitemiyle potasyum nitrat ve şelatlı toz demir verdim bitkinin yaşam süresi fazla oldu yani bitki ölmedi gec hasat yaptım ama ciddi anlamda verim dolgun dane protein değeri aldım potasyum ve demir cok iyi uyum sağlıyor birazda azot desteklemesi yapmıştım bu sezonda şimdi suladım baharın azot ve toprak ph düşürmek icin sıvı kükürt vercem azotu dediğiniz gibi üre vereyim dk 600 kilo verim 17 kilo azot hesabına göre ayarlıycamda tek seferdemi yoksa 2 veya 3 mi bölsek