Ankaralı Arkadaşlara Uyarılar - Öneriler

Özelden yazılmış bir soruya verilen cevaptır. Konuşma üslübu ile yazıldığı için hitap biçimi konusunda kusura bakmayın. Ankara ve çevresinde önümüzdeki yıl için iklim ve hububat tarımı tavsiyeleri içerir.

Not: 'Gübre miktarları 450 kg/da hedef verim için yazılmıştır. Beklentiler doğrultusunda oranlar artırılır azaltılabilir. Referans değil, şahsi öngörülerdir. Bağlayıcılık içermez'

Önce şu konuyu açıklığa kavuşturalım.

Arazinin müşterekleri olması, analiz yapılmasına engel değildir. Sadece desteklemesini alamazsınsınız. Bugün adam gibi bir analiz 35 lira. Birbirine yakın tarlalardan 5 analiz alsanız, laboratuvara kargo ile yollasan, 200 lira tutmaz. Binlerce lira masraf, onca emeğin yanında, her açıdan size kılavuzluk edecek 200 lira çok değil.

Yani 'önce analiz yaptırın'.

Şimdi gübrelemeye gelirsek. Ankara bölgesi için ortalama yağış miktarınız 415 mm. Üstelik rakamlar çok oynak. Aşağıdaki tabloda son 34 yıllık yağış miktarlarınız var ve az önce de dediğim gibi bir rejim çok değişken.

089b8c0e61546d6fb04d74f6cb39246a.jpg

Önce tahminde bulunmak lazım. Önümüzdeki yıl yağışlar nasıl olacak?

2014 yılında ortalamanın üzerinde yağış aldınız. Bu yıl da (2015) aynı şekilde devam etti. Tabloya baktığımızda, üst iste iki yıl yağışlı geçmiş ise, bir sonraki yıl kesin olarak kuraklık yaşanıyor. 3 yıl üst üste yağışlı geçen sene yok. Son 35 yıldır olmamış.

Yani önümüzdeki yıl, kurak bir yıl olacak. Bu bilgi cepte.

Kurak yıllarda en büyük sorun, bitkinin su stresi çekmesi. Bu gübreden çok daha önemli bir konu. Bu nedenle, toprağın su tutma kapasitesini arttıracak tarz işlemler yapmak gerekli.

Peki bu işlemler neler?

1-) Bu işlemlerin ilki, toprağı derin işlemek

2-) Biraz kesekli bir tarla yüzeyi bırakarak kış yağışlarının toprakta kalmasını sağlamak. Akmasını engellemek.

3-) Toprağın su tutma kapasitesi arttıracak Zeolit ve Çiftlik gübresi gibi yardımcılardan (imkanlar dahilinde) faydalanmak

4-) Kesekli tarla yüzeyi nedeni ile çıkış sorunları olabilir. Bu nedenle normalde kullandığınızının %10-15 ' i kadar fazla tohum ile ekimi gerçekleştirmek. 22 ' i atıyorsanız 25 kg/da atmak gibi.

5-) İç Anadolu bölgesinde, kurak geçen yılların en büyük sorunu, bitkinin suya en fazla ihtiyacı olduğu 'bahar-erken yaz döneminde yağışın alınamaması'. Bu durum sadece verimi düşürmekle kalmıyor, bitkiyi tamamen yakabiliyor. İç anadolunun belki de en büyük sorunu bu.

Yukarıdaki durumu aşabilme imkanımız yok. Ama stresi azaltabiliriz. Bitki, gelişimini serin kış döneminde, yani erken tamamlarsa, bu kuraklık stresinden daha az etkilenir.

Gelişimi erkene almanın ise en kolay yolu, ekimi erken yapmaktır. Yani her zaman ektiğiniz tarihten 10-15 gün kadar erken ekmek, bitkiyi erken geliştireceği için kurak bir bahara karşı koruma olacaktır.

6-) Son ve en önemli nokta da, asla 'kuruya ekmemek'. Çünkü sene kurak gidecek. Kuruya ektiğimiz tohumun üzerine ne zaman yağmur geleceği belirsiz. Uzun süre yağmur gelmezse, 2013 ' te olduğu gibi ciddi çıkış problemleri yaşanabilir. Hatta bitki çıkış dahi yapamayabilir. Hali ile ciddi verim kaybı gözlenir.

Bunun için, yağışın yakalandığı, nemin yüksek olduğu yağmur sonrası bir dönem, toprağın çamur olup olmamasına bakılmaksızın. Gerekirse zorlanarak mibzer ile, gerekirse fırfır ile, yani en önemli nota, topraktaki nemi kaçırmadan ekim işlemini gerçekleştirmek. Çünkü bir daha tav yakalayamama ihtimalimiz var! Yakalanan şansı, elimize geçebilecek tek şans gibi, yani en iyi şekilde değerlendirip kullanmak gerekiyor.

Gübreleme konusuna gelirsek. Su stresi yatartmaması için, fazla azotlu gübre kullanmaktan kaçınmak gerek. Lakin bitkiyi bir an önce geliştimemiz de şart. O nedenle taban verilecek gübredekinin azot miktarını arttırmakta fayda var

Taban gübrelemesi:

Dekara 600 kg veren bir buğday, dekara 17 kg azot, 5 kg fosfor, 12 kg potasyum, 4 kilogram magnezyum, 2.5 kilogram kükürt (sülfat) tüketir. Bu ihtiyacı karşılamak her zaman mümkün olmasa da, ekim öncesi dekara atılacak 2 kilogram kadar magnezyum sülfat, ileride karşılaşılacak stresi önler.

Bu gübre (Magnezyum Sülfat) çok kolay eriyen bir gübredir. Eğer fırfır ile saçma şansınız yoksa (dekara 2 kg gübre saçabilecek fırfır yoksa) eritip ilaçlama makinası ile atılabilir.

Ama dekara, 2 kg magnezyum sülfat ve 2 kg çinko sülfatı 'Hümik asit ile karıştırıp ekim öncesi' yüzeye atmak, yapraktan yapılacak uygulama ile birlikte, verimi ciddi şekilde olumlu etkileyecektir.

Şu an DAP gübresinin tonu 2000 liraya dayandığı için DAP kullanmak oldukça pahalı bir seçenek. Onun yerine 15-20 kg 20-20 tercihi, azot bakımından avantaj sağlayacaktır.

Üst gübreler:
----------------
Gelişimi hızlandırmak için, çıkış sonrası (en geç arılık ortasına kadar) bi 10 kilo kadar 21 ' lik sülfat (isteğe bağlı) atılabilir.

Ana üst gübre olarak da, olabildiğince erken (Ocak ortası-sonu gibi) 10-12 kg üre ve yine erken dönemde (Şubat sonu-Mart ortası gibi) 10 kg 33 ' lük nitrat ile gübreleme tamamlanır.

Bu tarz bir gübrelemenin hiç bir sıkıntısı olmayacağı gibi, şansa bahar ayında gelen yağışlarda, bi 10 kg daha 33 ' lük atma güfırsatı tanır bize. Bu da protein olarak geri döner.

Burada önemli olan nokta, her iki gübrelemenin de yağmurdan hemen önce yapılması.

Not: tamamen tahminden ibarettir. Müneccim değilim. Mevcut duruma göre bulunulmuş önerilerdir.

Hepsinden önemlisi, önümüzdeki yılın da bu yılki gibi yağışlı şekilde devam edeceğini düşünen çiftçi arkadaşarların, zarar görmelerini istemediğim için, bu önerilerde bulunmak istedim.

• Beğen
Tepkiler: icendek
Ynt: Ankaralı Arkadaşlara Uyarılar - Öneriler

ayna_vatan link=topic=85344.msg1019628#msg1019628 date=1440358350' Alıntı:
Gayet mantıklı çok ince hesap yapak gerekiyor vesselam.

'Tehlikenin farkında mısınız' modunda oldu biraz ama önlem almakta fayda var.

Geçen yıl aynı hataya bizim bölge çiftçisi düştü. Buğdaylarda kısmi, ayçiçeklerine ciddi rekolte kaybı oldu. Önlem almaktan zarar gelmez.

Güzel düşünülmüş bi konu zaten anıza ekeceğimizden derin sürüm işi tamam 20 20 yle beraber üre karıştırma niyetindeyim cok faydasini gorenler var

Bilgi ve tavsiyeler için teşekkürler sebazios.
Bahsi geçen bölgede nisan ortalarına kadar don riski devam ettiği gibi gündüz sıcaklığıda çok olmaz yani gelişim yavaş olur.
Bu dönemde bitki ortalama 10 cm boyunda olur ve kardeşleme dönemine daha başlamaz.
Bu tarihleri özelliklede yılbaşından sonraki tarihleri 15 gün sonraya diye düşünsek daha isabetli olmaz mı?

ofas link=topic=85344.msg1019657#msg1019657 date=1440383296' Alıntı:
Bilgi ve tavsiyeler için teşekkürler.
Bahsi geçen bölgede nisan ortalarına kadar don riski devam ettiği gibi gündüz sıcaklığıda çok olmaz yani gelişim yavaş olur.
Bu dönemde bitki ortalama 10 cm boyunda olur ve kardeşleme dönemine daha başlamaz.
Bu tarihleri özelliklede yılbaşından sonraki tarihleri 15 gün sonraya diye düşünsek daha isabetli olmaz mı?
doğru bir tesbit verilen gübreleme tarihlerinde kesinlikle toprak aktif değildir 20 ila 28 gün kaydırmalıyız.bu arada konu çok faydalı olmuş yılmaz abi.

BlackStorm link=topic=85344.msg1019653#msg1019653 date=1440366633' Alıntı:
sebazios çok süper ve bilimsel bir konu yazmışsın tebrik ederim. Ancak 450kg/da gübre cok aşırı bence sulu patatese bile o kadar atmıyoruz biz.

450 kg/da gübre miktarı değil ürün miktarı. Yani 450 kg/da verim alabilmek için uygulanacak gübreleme yöntemi ve miktarını açıklamış yılmaz abi.

+
Dap 1900tl iken 20-20-0 1300tl olması dapın hala 20-20 ye göre daha ekonomik fosfor kaynağı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Zira 20 kg 20-20 yi 26tl/da maliyetine karşın aynı maliyetle %60 daha fazla fosfor satın alınabilyor. Eğer kişi kışa girmeden çıkış sonrası AS ile 20-20 ' ye göre az atılan azot tamamlanabilir diye düşünüyorum.

Fakat şöyle bir durum var. İç Anadolu ' da genelde kurağa arpa ekilir. Arpada ise yatma durumu risk oluşturur. Yukarıda yazılmış, altını çizmekte fayda var. Yatmayı engellemenin yollarından biriside sap mukavemetini artırmak buda potasyum ile mümkün yani azot ve potasyum 'kankalarının' dengeli verilmesi önem arz ediyor.

Son olarak azotun iklimin dengeli gitmediği yani sert geçme ihtimali olan mart ortasından, nisan ortalarına kadar geçen dönemde verilen yüksek azotun ( bu miktarlar yüksek ise ) bitki direncini olumsuz etkileme faktörünü göz önünde bulundurmak gerekir düşüncesindeyim.

Yanlış düşünüyorsam sebazios ve/veya diğer arkadaşlar aydınlatabilir.

Arkadaşlar gübre miktarları, zamanları ve tamamen toprak yapısınına, iklime ve hedeflenen verime göre belirlenen unsurlardır. Bu nedenle net miktar ve zamanları, arazi sahibinden daha iyi kimse bilemez.

Benim vermiş olduklarım tamamen örnek niteliğinde. Ömer ' in de dediği gibi 450 kg/da bupday verimi için yazılmış rakamalar.

Zaman konusunun biraz erken olduğunun farkındayım. Bilinçli olarak yapıldı. Sebebi:

1-) Gübre atımı geçe bırakıldığında, kurak döneme kalma riski var. Bu durum faydalı olmaktan öte, (mahsulü yakma gibi) zararlı bir sonuç doğurabiliyor. Diğer taraftan erken atma da don durumunda ürünün zarar görme riskini arttırıyor. Her ikisinin de olumsuzlukları var.

Erken atmanın, külçe atmaya göre tek avantajı, amonyum formatındaki azotun, düşük sıcaklıklarda da bitki tarafından alınabilmesi. Amonyum formlu azot, nitrat azotundan farklı olarak, +7 (hatta bazen +5) dereceden sonra bitki tarafından kullanılabiliyor.

Bu tarz erken dönem gübrelemelerden biz de ciddi şekilde korkuyordum lakin bu yıl kanola gibi soğuğa hassas bir bitkide dahi erken gübrelemeyi sıkça yaptık. Üstüne don da vurdu. Ve vardığım sonuc şu:

- bitki güçlü olduktan sonra, dondan aldığı zarar da çok önemli olmuyor. Güçsüz bir vücudun hastalığı atlatması nasıl zor ise, güçsüz bir bitkinin de aynı şekilde donu atlatması zor oluyor.

Yoksa bu yılki gibi Mayıs ayında gelecek bir don, gübre ile çok alakalı değil. Aksine bitki o dona güçlü girdi ise, stresi çok daha kolay atlatıyor.

Üst gübreyi geç yapacak arkadaşlar içim tavsiyem, en azından kışa girmeden tek sefer 21 ' lik amonyum sülfat ile bitkiyi beslemeleri. Bu hem bitkinin kükürt ihtiyacını karşılıyor (keza yüksek ph ve kireç kükürt alımını önemli şekilde düşürüyor) hem de don riski olmadan bitkinin yeterli gelişim göstermesini sağlayacak erken dönem azotu temin ediyor.

Kısaca gübreleme ile ilgili tüm karar, kişinin kendisine ait. Bu başlıkta önemli olan detay önümüzdeki yıl için 'kuraklık riski' ibaresi ve bunun için alınacak önlemler.

.
Azotlu gübre formlarındaki sıralama sınırlı bilgime göre kesin doğru.
Geç gübre evet kuraklıkta büyük sıkıntı oluyor vejetatif aksamın uzun süre korunmasına ve su tüketimin artmasına sebep oluyor.
Erken-zamanında-geç azotlu gübrelemede geç kalınması kuru tarımda risk. Sadece yanlış anlaşılma olmasın diye not düşmek istedim.
Ben 'zamanında' gübrelemeyi tercih ederken stres karşısında dirençli girmesi için erkene alma fikrini düşünmemiştim açıkçası. Kulağa mantıklı geliyor. Belki 15 günlük hava tahmin raporları referans olabilir bu konuda.

Beyin fırtınası ufuk açıyor, teşekkürler sebazios ;)

ofas link=topic=85344.msg1019767#msg1019767 date=1440443280' Alıntı:
.
Azotlu gübre formlarındaki sıralama sınırlı bilgime göre kesin doğru.
Geç gübre evet kuraklıkta büyük sıkıntı oluyor vejetatif aksamın uzun süre korunmasına ve su tüketimin artmasına sebep oluyor.
Erken-zamanında-geç azotlu gübrelemede geç kalınması kuru tarımda risk. Sadece yanlış anlaşılma olmasın diye not düşmek istedim.
Ben 'zamanında' gübrelemeyi tercih ederken stres karşısında dirençli girmesi için erkene alma fikrini düşünmemiştim açıkçası. Kulağa mantıklı geliyor. Belki 15 günlük hava tahmin raporları referans olabilir bu konuda.

Beyin fırtınası ufuk açıyor, teşekkürler sebazios ;)

Estağfirullah.

Aslında olayın tam özüne değinemedim. Gübrelemeyi erkene almanın aslında en büyük avantajı şu:

Buğdaya Aralık, Ocak ve Şubat aylarında don vuramaz. Çünkü zaten bitkinin istediği sıcaklık +5 ile -12 arasında. Yani bitki zaten donmak istiyor. Bu dönem verilen hiç bir gübre, 'don bakımından' zararlı olmaz. En kötü sonuç, bitkinin gübreden yeterince faydalanamaması. Yani gübrenin bir kısmının boşa gitmesi.

Bu açıdan bakınca, bitkinin gübreden kısmi faydalanması, hiç faydalanamasından, hatta zarar görmesinden daha iyi. Kötünün iyisi bir bakıma.

Yilmaz yazdigin yazilardan anladigim en onemli tespit insanlik derecenin takdire sayan olmasi.trakyadaki bir ciftcinin icanadoludaki meslektaslarini korumak icin bilgi ve tecrubelerini aktarmasi,onlarin gorecegi zarari kendi zarari gibi gormesi super bir durum.
Ekim oncesi topraga uygulayacagimiz gubrelerin maliyeti ne kadar.cok uzmesin bizi :(

• Beğen
Tepkiler: Cnkr

Gökhan ÖZKAN link=topic=85344.msg1019882#msg1019882 date=1440506881' Alıntı:
Yilmaz yazdigin yazilardan anladigim en onemli tespit insanlik derecenin takdire sayan olmasi.trakyadaki bir ciftcinin icanadoludaki meslektaslarini korumak icin bilgi ve tecrubelerini aktarmasi,onlarin gorecegi zarari kendi zarari gibi gormesi super bir durum.
Ekim oncesi topraga uygulayacagimiz gubrelerin maliyeti ne kadar.cok uzmesin bizi :(

Gökhan ' ın DAP olmuş 2000 lira. Tek ucuz seçenek şu:

15df1468010a166b2f825288cd9b43ba.jpg

15b148acc8e39f79dcd6ec8e88426826.jpg

10 gündür gübre çekiyorum. Tek kişi doldurup tek kişi taşıyorum. İçim karadı gübre görmekten. Daha da bi hafta sürer.

Tabana atılacak gübrelerde bulunulan maddelerin tillahı mevcut içerisinde, fazlası var, eksiği yok. Üstelik bedava.

Ondan öte başka seçenek de yok. Gübrenin tonuna 2000 lira verdikten sonra biz ne ekicez de ne kazanıcaz?

burada yapılan toprak tahlillerinde gübreleme tavsiyesi genellikle ekim öncesi 8 kg amanyum sülfat fırfırla atılıp dıskaroyla toprağa karıştır ekimle birlikte tabana 12 kg dap baharın 13 kg 33 lük kardeşlernme zamanı ağırlıklı bu şekil bir gübreleme tavsiye edilir ama çifçilerin tamamına yakın kısmı sülfatı atlayıp sadece 15 kg dap 15kg 33 veya 26 can şeklinde uygular dap yerine 20 20tercih edilirse miktar biraz artırılır...uygulam ayı kırıkkale çifçisi bu şekil yapar yanlıştır doğrudur ben bilemem .....
benim tahlilimde 18 kg 15 15 15 gübre tabana üste kardeşlenme zamanı amanyum sülfat dekara 5 kg saf azot gelecek şekilde içine çinko sülfatla karıştırıp uygula yalnız ben tahlili burada ucuza yapan yerlerde değil atmosfer lab. (antalya )kargoyla oraya göndermiştim kaba kumlu bir torak yapımız var kireç çok yüksek fosfor çok yüksek potas fazla çinko yok organik madde ner deyse sıfıra yakın amonyum sülfatı kumdan dolayı tavsiye etmiştirde potas fazla olduğu halde neden potaslı taban gübresi, yazmış anlamadım..

Yılmaz bey gibi,10 kişiyi meclise sokabilsek A veya B partisinden ,inanınki ülkede çiftçiler çok daha iyi konumda olurdu.. Öyle zannediyorum ki form kurallarının dışına çıkmamak ve paydaşlarını kırmamak için düşüncelerini sağlıklı aktaramıyor...Aman iltifatımı siyasete bulaştırmayın....Ben onun iç güzelliğinden bahsediyorum...

umut71 link=topic=85344.msg1019942#msg1019942 date=1440526177' Alıntı:
burada yapılan toprak tahlillerinde gübreleme tavsiyesi genellikle ekim öncesi 8 kg amanyum sülfat fırfırla atılıp dıskaroyla toprağa karıştır ekimle birlikte tabana 12 kg dap baharın 13 kg 33 lük kardeşlernme zamanı ağırlıklı bu şekil bir gübreleme tavsiye edilir ama çifçilerin tamamına yakın kısmı sülfatı atlayıp sadece 15 kg dap 15kg 33 veya 26 can şeklinde uygular dap yerine 20 20tercih edilirse miktar biraz artırılır...uygulam ayı kırıkkale çifçisi bu şekil yapar yanlıştır doğrudur ben bilemem .....
benim tahlilimde 18 kg 15 15 15 gübre tabana üste kardeşlenme zamanı amanyum sülfat dekara 5 kg saf azot gelecek şekilde içine çinko sülfatla karıştırıp uygula yalnız ben tahlili burada ucuza yapan yerlerde değil atmosfer lab. (antalya )kargoyla oraya göndermiştim kaba kumlu bir torak yapımız var kireç çok yüksek fosfor çok yüksek potas fazla çinko yok organik madde ner deyse sıfıra yakın amonyum sülfatı kumdan dolayı tavsiye etmiştirde potas fazla olduğu halde neden potaslı taban gübresi, yazmış anlamadım..

Tahlilde bir anormallik mevcut keza yoğum kumsal olup da potasyumu fazla çıkan yer ben görmedim. İkinci nokta Kirecin fazla olduğu yerde yarayışlı fosfor miktarı düşüktür. Fosforun da fazla çıkması ilginç.

Çinkoyu üst gübre olarak vermek yerine vakit varken tagbana vermeniz çok daha yerinde.

En önemli nokta da organik madde. Eğer organik madde o kadar düşükse, tarlanızın jöle dönüşmesine çok bir vakit kalmamış Önlem almakta fayda var (dost acı söyler)

uğur BOZ link=topic=85344.msg1019976#msg1019976 date=1440534939' Alıntı:
Yılmaz bey gibi,10 kişiyi meclise sokabilsek A veya B partisinden ,inanınki ülkede çiftçiler çok daha iyi konumda olurdu.. Öyle zannediyorum ki form kurallarının dışına çıkmamak ve paydaşlarını kırmamak için düşüncelerini sağlıklı aktaramıyor...Aman iltifatımı siyasete bulaştırmayın....Ben onun iç güzelliğinden bahsediyorum...

Layık gördüğünüz için çok sağ olun.

Tahminlerin kesinliği olmaz. Yağdıran da, yağışı kesen de yaradan. Önümüzdeki yıl sular seller de götürebilir. Bu kısım muallak.

Ama genel tabloya baktığınız zaman, istatistiksel açıdan ciddi bir ihtmal var. Beni asıl sinir eden şey, böyle bir risk olmasına rağmen, bakanlığın önlem almaması. Biz buradan 10-20 kişiye belki ulaşabiliriz oysa bakanlığın atacağı bir sms ile, 1 milyon çiftçi bir anda uyarılabilir.

Biz niyeti kış tutalım, yaz çıkarsa bahtımıza, misali. Tedbirden zarar gelmez ama tedbirsizlikten büyük zarar doğabilir.

sebazios link=topic=85344.msg1019627#msg1019627 date=1440357465' Alıntı:
Özelden yazılmış bir soruya verilen cevaptır. Konuşma üslübu ile yazıldığı için hitap biçimi konusunda kusura bakmayın. Ankara ve çevresinde önümüzdeki yıl için iklim ve hububat tarımı tavsiyeleri içerir.

Not: 'Gübre miktarları 450 kg/da hedef verim için yazılmıştır. Beklentiler doğrultusunda oranlar artırılır azaltılabilir. Referans değil, şahsi öngörülerdir. Bağlayıcılık içermez'

Önce şu konuyu açıklığa kavuşturalım.

Arazinin müşterekleri olması, analiz yapılmasına engel değildir. Sadece desteklemesini alamazsınsınız. Bugün adam gibi bir analiz 35 lira. Birbirine yakın tarlalardan 5 analiz alsanız, laboratuvara kargo ile yollasan, 200 lira tutmaz. Binlerce lira masraf, onca emeğin yanında, her açıdan size kılavuzluk edecek 200 lira çok değil.

Yani 'önce analiz yaptırın'.

Şimdi gübrelemeye gelirsek. Ankara bölgesi için ortalama yağış miktarınız 415 mm. Üstelik rakamlar çok oynak. Aşağıdaki tabloda son 34 yıllık yağış miktarlarınız var ve az önce de dediğim gibi bir rejim çok değişken.

089b8c0e61546d6fb04d74f6cb39246a.jpg

Önce tahminde bulunmak lazım. Önümüzdeki yıl yağışlar nasıl olacak?

2014 yılında ortalamanın üzerinde yağış aldınız. Bu yıl da (2015) aynı şekilde devam etti. Tabloya baktığımızda, üst iste iki yıl yağışlı geçmiş ise, bir sonraki yıl kesin olarak kuraklık yaşanıyor. 3 yıl üst üste yağışlı geçen sene yok. Son 35 yıldır olmamış.

Yani önümüzdeki yıl, kurak bir yıl olacak. Bu bilgi cepte.

Kurak yıllarda en büyük sorun, bitkinin su stresi çekmesi. Bu gübreden çok daha önemli bir konu. Bu nedenle, toprağın su tutma kapasitesini arttıracak tarz işlemler yapmak gerekli.

Peki bu işlemler neler?

1-) Bu işlemlerin ilki, toprağı derin işlemek

2-) Biraz kesekli bir tarla yüzeyi bırakarak kış yağışlarının toprakta kalmasını sağlamak. Akmasını engellemek.

3-) Toprağın su tutma kapasitesi arttıracak Zeolit ve Çiftlik gübresi gibi yardımcılardan (imkanlar dahilinde) faydalanmak

4-) Kesekli tarla yüzeyi nedeni ile çıkış sorunları olabilir. Bu nedenle normalde kullandığınızının %10-15 ' i kadar fazla tohum ile ekimi gerçekleştirmek. 22 ' i atıyorsanız 25 kg/da atmak gibi.

5-) İç Anadolu bölgesinde, kurak geçen yılların en büyük sorunu, bitkinin suya en fazla ihtiyacı olduğu 'bahar-erken yaz döneminde yağışın alınamaması'. Bu durum sadece verimi düşürmekle kalmıyor, bitkiyi tamamen yakabiliyor. İç anadolunun belki de en büyük sorunu bu.

Yukarıdaki durumu aşabilme imkanımız yok. Ama stresi azaltabiliriz. Bitki, gelişimini serin kış döneminde, yani erken tamamlarsa, bu kuraklık stresinden daha az etkilenir.

Gelişimi erkene almanın ise en kolay yolu, ekimi erken yapmaktır. Yani her zaman ektiğiniz tarihten 10-15 gün kadar erken ekmek, bitkiyi erken geliştireceği için kurak bir bahara karşı koruma olacaktır.

6-) Son ve en önemli nokta da, asla 'kuruya ekmemek'. Çünkü sene kurak gidecek. Kuruya ektiğimiz tohumun üzerine ne zaman yağmur geleceği belirsiz. Uzun süre yağmur gelmezse, 2013 ' te olduğu gibi ciddi çıkış problemleri yaşanabilir. Hatta bitki çıkış dahi yapamayabilir. Hali ile ciddi verim kaybı gözlenir.

Bunun için, yağışın yakalandığı, nemin yüksek olduğu yağmur sonrası bir dönem, toprağın çamur olup olmamasına bakılmaksızın. Gerekirse zorlanarak mibzer ile, gerekirse fırfır ile, yani en önemli nota, topraktaki nemi kaçırmadan ekim işlemini gerçekleştirmek. Çünkü bir daha tav yakalayamama ihtimalimiz var! Yakalanan şansı, elimize geçebilecek tek şans gibi, yani en iyi şekilde değerlendirip kullanmak gerekiyor.

Gübreleme konusuna gelirsek. Su stresi yatartmaması için, fazla azotlu gübre kullanmaktan kaçınmak gerek. Lakin bitkiyi bir an önce geliştimemiz de şart. O nedenle taban verilecek gübredekinin azot miktarını arttırmakta fayda var

Taban gübrelemesi:

Dekara 600 kg veren bir buğday, dekara 17 kg azot, 5 kg fosfor, 12 kg potasyum, 4 kilogram magnezyum, 2.5 kilogram kükürt (sülfat) tüketir. Bu ihtiyacı karşılamak her zaman mümkün olmasa da, ekim öncesi dekara atılacak 2 kilogram kadar magnezyum sülfat, ileride karşılaşılacak stresi önler.

Bu gübre (Magnezyum Sülfat) çok kolay eriyen bir gübredir. Eğer fırfır ile saçma şansınız yoksa (dekara 2 kg gübre saçabilecek fırfır yoksa) eritip ilaçlama makinası ile atılabilir.

Ama dekara, 2 kg magnezyum sülfat ve 2 kg çinko sülfatı 'Hümik asit ile karıştırıp ekim öncesi' yüzeye atmak, yapraktan yapılacak uygulama ile birlikte, verimi ciddi şekilde olumlu etkileyecektir.

Şu an DAP gübresinin tonu 2000 liraya dayandığı için DAP kullanmak oldukça pahalı bir seçenek. Onun yerine 15-20 kg 20-20 tercihi, azot bakımından avantaj sağlayacaktır.

Üst gübreler:
----------------
Gelişimi hızlandırmak için, çıkış sonrası (en geç arılık ortasına kadar) bi 10 kilo kadar 21 ' lik sülfat (isteğe bağlı) atılabilir.

Ana üst gübre olarak da, olabildiğince erken (Ocak ortası-sonu gibi) 10-12 kg üre ve yine erken dönemde (Şubat sonu-Mart ortası gibi) 10 kg 33 ' lük nitrat ile gübreleme tamamlanır.

Bu tarz bir gübrelemenin hiç bir sıkıntısı olmayacağı gibi, şansa bahar ayında gelen yağışlarda, bi 10 kg daha 33 ' lük atma güfırsatı tanır bize. Bu da protein olarak geri döner.

Burada önemli olan nokta, her iki gübrelemenin de yağmurdan hemen önce yapılması.

Not: tamamen tahminden ibarettir. Müneccim değilim. Mevcut duruma göre bulunulmuş önerilerdir.

Hepsinden önemlisi, önümüzdeki yılın da bu yılki gibi yağışlı şekilde devam edeceğini düşünen çiftçi arkadaşarların, zarar görmelerini istemediğim için, bu önerilerde bulunmak istedim.
yımaz kardeş hayırlı akşamlar bu günlerin kurak gideceği içinemi doğdu söylediğn gibi kurak gidiyor gerçekten bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkürler birde kardeş ekinler çok zor ve seyrek çıkıyor ben bunların daha çabuk gelişmesi içni hangi gübreyi önerirsiniz