*** Yeme Zam ***

Kırmızı et üreticilerine kötü haberKırmızı et fiyatlarının gündemden düşmediği ve ithalat politikalarının tartışıldığı bir ortamda Dolar/TL ' deki yükseliş yem fiyatlarına zam olarak yansıyacak...

Kırmızı et üreticilerine kötü haber
Kırmızı et fiyatlarının gündemden düşmediği ve ithalat politikalarının tartışıldığı bir ortamda Dolar/TL ' deki yükseliş yem fiyatlarına zam olarak yansıyacak. Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, 'Dolar, fiyatları yükseltti, şimdi mecburen zam yapacağız' dedi

İRFAN DONAT 25 Ağustos 2015 Salı, 12:04:56 Güncelleme: 12:37:55
Kırmızı et üreticilerine kötü haber

Kırmızı et fiyatlarının gündemden düşmediği Türkiye ' de ithalat politikaları tartışılırken, Dolar/TL ' deki artış, sektörün ithalata bağımlı durumdaki girdi maliyetlerini de artırıyor.

Türkiye Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Ülkü Karakuş, Dolar ' daki yükselişle birlikte yem fiyatlarına zam yapılacağı sinyali verdi. Bu da et ürünleri üzerindeki fiyat baskısının devam edeceği anlamına geliyor.

Bloomberg HT ' de yayınlanan Tarım-Analiz programına konuk olan Karakuş, “Şuan yem fiyatları 2014 yılının altında. Artış olmadı, bilakis azalma vardı ama dolar fiyatları yükseltti, şimdi mecburen zam yapacağız” açıklamasında bulundu.

Türkiye ' de son iki aydır sektörün sırf kur farkından dolayı 1 milyar lira eksi yazdığını belirten Karakuş, “Bu çok ciddi bir rakam. Bu döviz hareketlerinde, hareket etme kabiliyetimiz de yok. Dövize karşı kendini korumaya çalışan firmalarımız var elbette ama sektörün büyük çoğunluğunda böyle bir lüks yok. Bu sıkıntı devam edecek” dedi.

Arpa, buğday ve mısırı iç piyasadan almalarına karşın yağlı tohum küspeleri başta olmak üzere bir takım ürünleri yurtdışından ithal ettiklerini hatırlatan Karakuş, ithal yem oranının yüzde 40 seviyelerinde olduğunu dile getirdi.

SON 1 YILIN ZAM ŞAMPİYONLARI
Türkiye ' de gıda fiyatlarının yük...

Karakuş, dolardaki yüksek seyrin sektöre etkisini şöyle değerlendirdi: “Geçen ay bağladığımız fiyatlarla şuanki arasında yüzde 10 fiyat farkı var. Hayvancılık sektörü risk ve belirsizliğin en yoğun olduğu ve sermaye yeterlilik rasyosu çok düşük olan firmalara sahip bir sektör. Türkiye ' de hayvancılıkla uğraşan küçük aile işletmelerinin yüksek finans güçleri yok.”

Türkiye ' de 20 milyon ton yem üretildiğini ve yem sektörünün yıllık ekonomik hacminin 5 milyar TL seviyesinde olduğunu ifade eden Karakuş, son 5 yılda yüzde 60 ' ın üzerinde büyüyen sektörün ithalat ihtiyacının da artarak devam edeceğini söyledi. Karakuş, “Türkiye ' nin her yıl ortalama ithal yem madde ihtiyacı 500 bin ton civarında artacak” dedi.

'ÇÖZÜM GÜMRÜK VERGİSİNDE İNDİRİMDE'

Çözüm olarak gümrük vergilerinin düşürülmesini savunan Karakuş, “Yem sektöründe küspeler başta olmak üzere ithal ettiğimiz ürünlerde bazı gümrük vergileri var. İç piyasada yeterli olmadığı için ithal ettiğimiz bu ürünlerin gümrük vergilerini devlete ödeyerek, yükü besicilerin, dolayısıyla tüketicinin sırtına yüklüyoruz. Bu gümrük vergilerinin düşmesi lazım. Kasapların korunması suretiyle etteki KDV ' nin perkanede satış tarafında yüzde 8 ' den 1 ' e indirilmesi lazım” önerisinde bulundu.

Hem et hem de süt üretimi tarafından bakıldığında hayvancılıkta değişken maliyetlerin yüzde 65-70 ' ini oluşturan yemler, ekonomik üretimin en temel unsurunu oluşturuyor.
KIRMIZI ET FİYATLARI NASIL DÜŞECEK?

Kurban Bayramı yaklaşırken kırmı...

İşte bu noktada et ve süt üretiminde istikrar, üretici ve tüketici fiyatları açısından kazançlı bir denge sağlanması için yemlerin daha ucuz, bol ve kaliteli üretimine yönelik politikaların geliştirilmesi gerekiyor.

Türkiye ' de kaliteli kaba yem açığı üreticileri daha fazla kesif yem kullanımına zorlarken, bu durum birim maliyetlerin ve dolayısıyla ürün fiyatlarının artışına neden oluyor.

Sektör temsilcileri bu noktada yem bitkileri için daha fazla ekilebilir alan ayrılmasını ve üretiminin artırılmasını sektörün olmazsa olmazları arasında gösteriyor.

Hayvancılık sorunlarının çözümünün söz konusu politikalara bir bütün olarak bakmaktan geçtiğini dile getiren sektör oyuncuları, damızlık üretiminden yem tedariğine kadar zincirin tüm halkalarındaki eksik ve yanlışlar giderilmediği sürece et fiyatlarındaki yüksek seyir ve ithalatın gündemden düşmeyeceğini savunuyor.

http://www.businessht.com.tr/tarim/haber/1119999-yem-fiyatlarina-zam-yolda

Ynt: *** Yeme Zam ***

gecen buzağı yemi bitmişti.tarım krediden almaya gittim aldım peşin fiyatına 2aylık veriyordu. Fatura ya baktım 54lira torbasi. Şok oldum . Mudure dedimki müdürüm bunun işlemini seneye yapma 1ay sonra öderim dedim . Oda zaten 1aylık yazdım dedi . Bu iş gitgide kötü oluyor . Buna bi çözüm bulunmazsa çoğu kişi bırakır

Bu sene arpa ve mısırdan keçilerin yemini kendimiz yapacağız eğer yeterli olmazsa özlem yemin flaş yem adı altında ürettiklerinden satın almayı düşünüyorum. Çuvalı 40 TL

GENÇ EYMIRLİ link=topic=85377.msg1019872#msg1019872 date=1440502883' Alıntı:
gecen buzağı yemi bitmişti.tarım krediden almaya gittim aldım peşin fiyatına 2aylık veriyordu. Fatura ya baktım 54lira torbasi. Şok oldum . Mudure dedimki müdürüm bunun işlemini seneye yapma 1ay sonra öderim dedim . Oda zaten 1aylık yazdım dedi . Bu iş gitgide kötü oluyor . Buna bi çözüm bulunmazsa çoğu kişi bırakır
Elvan malesef yakinda kendi yemini kendi üretemeyen birakacak bu isi ayakta durma sansi yok. Biz % 40 ini kendimiz üretiyoruz beside Ona ragmen zor para kazaniyoruz
Yapilmasi gereken simentalci Baris abinin yaptigi gibi yemi komple kendin yapman
Ama kesinlikle amatörce olmaz verim alamazsin
Bir veterinere rasyon hazirlatip gerekli mineral , Vitamin ve aycicek küspesi gibi protein ve enerji dengesini kurmak
Tabi bunun icin belli bir sermaye ayirmak lazim, arpa ve yemlik bugdayi sezonunda depolamak ki Corum bunun icin cok uygun harmanda Corum borsasinda yemlik arpa,bugday 550 tl civari ,aycicek küspesi icin nemi düsüren makine lazim o da su an 15000 tl civari
Ama bunlarin hepsini yaparsan yemin cuvalini 32 tl getirirsin ki fabrikadan aldigimiz yemden daha kaliteli olur
Tabi kendi yemini üretmen icin en Az 50-60 bas hayvan olmasi lazim ki yaptigin yatirimi kurtarsin

Aspir link=topic=85377.msg1019884#msg1019884 date=1440507231' Alıntı:
Elvan malesef yakinda kendi yemini kendi üretemeyen birakacak bu isi ayakta durma sansi yok. Biz % 40 ini kendimiz üretiyoruz beside Ona ragmen zor para kazaniyoruz
Yapilmasi gereken simentalci Baris abinin yaptigi gibi yemi komple kendin yapman
Ama kesinlikle amatörce olmaz verim alamazsin
Bir veterinere rasyon hazirlatip gerekli mineral , Vitamin ve aycicek küspesi gibi protein ve enerji dengesini kurmak
Tabi bunun icin belli bir sermaye ayirmak lazim, arpa ve yemlik bugdayi sezonunda depolamak ki Corum bunun icin cok uygun harmanda Corum borsasinda yemlik arpa,bugday 550 tl civari ,aycicek küspesi icin nemi düsüren makine lazim o da su an 15000 tl civari
Ama bunlarin hepsini yaparsan yemin cuvalini 32 tl getirirsin ki fabrikadan aldigimiz yemden daha kaliteli olur
Tabi kendi yemini üretmen icin en Az 50-60 bas hayvan olmasi lazim ki yaptigin yatirimi kurtarsin
haklısın volkan abı. Ama her yere yetişemiyoruz. Ama 1ay sürer ama 8ay ama 1sene hayvancılığı bende bırakacam. Benim dana buzağı hepsi 25-30arasi senede yedirdiım sadece yem parası 25bini buluyor.diğer otu du samanıydi kuspesi saymıyorum

Bildiğim kadarıyla birtek soya küspesi ithal geliyor onu anlarım hani dolar euro yükseldi diye fiyat arttırımını ama birçok firma bunu bile kullanmıyorki yemin içeriğinde.Ayrıca bu sene Arpa 0.55 tl iken geçen sene 0.70 lerdeydi .Kesim fiyatlarının artması bu tarz firmaların iştahını kabartıyor ama misal bizim burada 2 tl aşığı çekildi bile kesimler

Avşar Beyi link=topic=85377.msg1020064#msg1020064 date=1440616078' Alıntı:
Bildiğim kadarıyla birtek soya küspesi ithal geliyor onu anlarım hani dolar euro yükseldi diye fiyat arttırımını ama birçok firma bunu bile kullanmıyorki yemin içeriğinde.Ayrıca bu sene Arpa 0.55 tl iken geçen sene 0.70 lerdeydi .Kesim fiyatlarının artması bu tarz firmaların iştahını kabartıyor ama misal bizim burada 2 tl aşığı çekildi bile kesimler
yem sanaayi kesinlikle firsattan istifade ediyor
Enerjisi yüksek yemin dahi cuvalinin 45 tl yi gecmemesi lazim
Eger fazla imkanininiz yoksa kendi yeminizi yapmak icin en iyisi bir ezme makinesi alip belli oranda arpa, bugday ve tirtikale ile karistirarak ezip fabrika yemi ile birlikte vermek
Bu hem verimi artiriyor hem maliyeti düsürüyor
Ama bunun karisim oranini iyi ayarlaman lazim yoksa iskembeyi tikar hayvanin
Simdiye kadar biz böyle yaptik memnun kaldik
Ama imkanim olsa kendi yemimi komple kendim yaparim cünki sana kalacak para yem sanayine gidiyor.

Ben bir Seyi farkettim ciftcinin disinda bu isle ugrasan ne kadar sektör varsa hepsi kazaniyor
Bir sanayici istedigi zaman ürettigi ürününe zam yapar ama ciftci yapamaz onun ürününün fiyatini
Baskasi belirler