Erkunt kliması soğutan var mı?

bizde ve amcamda 100 ve 90 lüks var. ama bunların klimasını bir türlü düzene sokamadık. bizim 100 lüğün kayış hatalıydı değiştim kayışı tamam dedim artık klima çalışacak. ama azıcık çalıştıktan sonra kesiliyor. zaten çalıştığında da çok iyi soğutmuyor. buna ne çare bulmamız lazım, yaz günü klimasız üstelik yeni traktör cidden rezalet

Ynt: Erkunt kliması soğutan var mı?

abi sorun yaşamayan yok sanırım erkuntun kliması ile ilgili röle yi bi değiş ben ve bir çok arkadasimiz bu uygulama dan sonra klimanin sogutmasindan memnun kaldık sigorta kutusunda klimanin rölesi var o değişince sorun kalmaz sanirim sağolsun bunu da bana volkanuzel söylemişti

volkanuzel link=topic=85396.msg1020109#msg1020109 date=1440671819' Alıntı:
90 100 110 da o role yok galiba üstteki petegi temiz tutmaniz lazım ben silaj biciyorum suan hergün doluyo temizliyorum iceride 24 25derece gayet serin
mesele petekte değil petek temiz ama klima çalışırken kesiliyor . Sonra da devreye girmesi uzun sürüyor. Girsede soğutmuyor. Anlamadım gitti yani

phantomerkunt link=topic=85396.msg1020112#msg1020112 date=1440673648' Alıntı:
mesele petekte değil petek temiz ama klima çalışırken kesiliyor . Sonra da devreye girmesi uzun sürüyor. Girsede soğutmuyor. Anlamadım gitti yani
Motor yağ çubuğunun üst sol tarafına doğru üstünde fiş olan sıcak suyu açan parça var. O parça arızalı yada elektrik tam geçmiyor olabilir.
Motoru ilk aldıktan birkaç gün sonra sıcak üflememeye başladı. Sigorta röle herşey sağlam. O parça kontrol edildiğinde elektrik gelmiyormuş soketi gevşemiş.
Neticede usta o parçanın kalorifer açıldığında sıcak suyun geçmesi için açıldığını, kapalı veya klima açıldığında ise sıcak suyun geçişini kestiğini söyledi.

İkincisi klima borularında kaçak olur gazı biter. Yani kapsamlı bir araştırma yapmalı klima ustası. Yoksa normal çalışan bir erkunt 90 100 110 kliması 39 derece sıcaklıkta rotatiller çekerken içeriyi tek kademede 28-30 ikinci kademede 24-26 dereceye soğutuyor.

phantomerkunt link=topic=85396.msg1020082#msg1020082 date=1440623887' Alıntı:
bizde ve amcamda 100 ve 90 lüks var. ama bunların klimasını bir türlü düzene sokamadık. bizim 100 lüğün kayış hatalıydı değiştim kayışı tamam dedim artık klima çalışacak. ama azıcık çalıştıktan sonra kesiliyor. zaten çalıştığında da çok iyi soğutmuyor. buna ne çare bulmamız lazım, yaz günü klimasız üstelik yeni traktör cidden rezalet
Bizimkindede ayni sorun oldu klimanin tamamen yükseltilmesi gerekiyor safkar benimki aynisi oluyordu klima yüklenince kendini korumaya aliyordu fabrika yol paramı çekti sanayiye (40 km) cekiciyle götürdüm 3 saatte klimayı komple degistirdiler (safkar servisinde) simdi 3. Devirde 18C ye kadar düşürüyor hicbir sikinti kalmadi

essess link=topic=85396.msg1020304#msg1020304 date=1440790696' Alıntı:
Bizimkinde simdilik sıkıntı yok. Bizimki safkar değil. Vebasto sanırım şimdi tam hatırlamıyorum.
Sık sık kilmanın peteklerini temizleyin yoksa ileride sogutmama problemleri baş gosterebilir biz balyada hergün 3 defa hava tutuyoruz ancak soğutuyor klima.

aslan26 link=topic=85396.msg1020305#msg1020305 date=1440791411' Alıntı:
Sık sık kilmanın peteklerini temizleyin yoksa ileride sogutmama problemleri baş gosterebilir biz balyada hergün 3 defa hava tutuyoruz ancak soğutuyor klima.
bizdede slajda sıksık temizlemek lazım. Bizde yapacağı en pis is slaj.

essess link=topic=85396.msg1020306#msg1020306 date=1440791694' Alıntı:
bizdede slajda sıksık temizlemek lazım. Bizde yapacağı en pis is slaj.
Biz hatta harmanda iyice soğutmayınca klimanın petegini su ile yıkayıp hava tuttuk epey faydası oldu yoksa aşırı tozda havada yetersiz kalıyor. Erkuntlara klimayi petek yerine filtreli koysalar güzel olacakmistı petekler yetistiremiyor sonrada soğutmama problemleri başlıyor.

Bizimkisi de fena soğutmuyor. 18-19 kademede kullanıyorum sürekli. Sıcak havalarda. Yoksa daha yukarısı yetmiyor. Serin havalarda 18-19 çok geliyor. Yalnız başkalarından bende problem olduğunu duydum. Neden tüm avrupa firmalar filtreli klimalar yaparken kolayca temizlenirken. Bizimkiler niye tavana petek koyar onu da anlamış değilim. Herkes aptal da bir biz mi akıllıyız acaba?

APO5454 link=topic=85396.msg1020466#msg1020466 date=1440940947' Alıntı:
Benimkisi 25 derecede buz gibi yapıyor 27 de kullanıyorum bende birinci kademede
bizimkiler de ilk aldığımız zamanda öyle idi biraz kullanınca petek tikaninca kabın arasındaki sünger toz tutunca sogutmama problemleri baş gösteriyor

kadir 36 link=topic=85396.msg1020726#msg1020726 date=1441120235' Alıntı:
bizimkiler de ilk aldığımız zamanda öyle idi biraz kullanınca petek tikaninca kabın arasındaki sünger toz tutunca sogutmama problemleri baş gösteriyor
Abi vallaha nerden dedim nazar değdi klimayi ilk açıyorum 15 saniye kadar sogutuyo sonra traktörun sesi değişiyor sogutmamaya başlıyor bi hızlanıyor bir yavaşlıyor klima neden acaba petekleri düzenli olarak havayla temizliyorum petegi koyacak başka biryer yok sanki kabinin tepesine koymuşlar 5 saat kaldı 100 saat olmasına servis gelince baktiracam klimaya birde kapı camlarının üzerinden şu alıyor onlarada baktiracam 1. Vitese zor geçiyor onada baktiracam kisacasi traktörun hertarafindan hafif şikayetim var birde 100 saate bakımdan servis nekadar ücret alıyor

klima kendini korumaya alıyor kapı fitillerini ise değiştir düzelir vitese gelince de benim motor da zor geçiyor sen şanzımanın yagina baktir bide damperli römork kullaniyosan başka motorların yağı senin motorun şanzıman a geçiyor ve yağı bozuyor ona dikkat et aynı dertten ben mizdaribim :)

kadir 36 link=topic=85396.msg1020948#msg1020948 date=1441223145' Alıntı:
klima kendini korumaya alıyor kapı fitillerini ise değiştir düzelir vitese gelince de benim motor da zor geçiyor sen şanzımanın yagina baktir bide damperli römork kullaniyosan başka motorların yağı senin motorun şanzıman a geçiyor ve yağı bozuyor ona dikkat et aynı dertten ben mizdaribim :)
Yağrin geliyo servis hepsini soyleyecem bi ayar çeksinler işte peki servis kaç tl ücret alır