Buzağım yem yemiyor

Ynt: Buzağım yem yemiyor

aç kaldı mı yer mutlaka...
yavaş yavaş sütten kesmeye başla birden değil. günde 2 kere veriyorsan 1 e düşür. sonra 1,5 litre veriyorsan 1 e düşür, sonra 0,5 ' e düşür... bu arada önünde sürekli yem olsun. su olsun.
yer illaki.
hala yemiyorsa buzağıda değil, yemde bişey vardır koku vs...

Yem yememe sebebi hastalık mı yoksa yeme alışamaması mı yoksa 1 aylık buzağı çok güzel yem yer.

Ben buzağı işini çok önemsiyorum işin burası çok önemli doğumdan itibaren buzağı başlangıç yemi ve temiz su bulunduruyorum önlerinde
Buzağılar tek tek olursa takibi kolay olur yem yeme ve su içtiklerini takip edebilirsin kalabalık olursa takibi zor olur, birde tek tek bir birini emme sorunu olmuyor kalabalıkta küçük buzağılar birbirini emiyor özellikle dişiler için emmek çok kötü memeleri bozuluyor.

Ben buzağıları biberon ile emziriyorum bu şekilde inekler için süt işi rahat oluyor buzağıyı anneye salarsam anne buzağısına süt saklıyor sütünü vermiyor , buzağınında ne kadar süt emdiğini bilemiyorsun çok emiyorsa yem yemiyordur.

Su ve yem küçük buzağılar çok tüketmez ve çok kirletirler bölmenin dışında olmalı ayak basmamaları gerekir kirletmemeleri gerekir bu iş için buzağı kulubeleri var güzel kendimizde yapabiliriz.

Bunları yazdım buzağı konusu çok önemli işletme için işin temeli hata olursa başta sonuna kadar iş hatalı gidiyor .

Umarım önemli bir şey yktur geçmiş olsun.

bizim buralarda yeme kesilen hayvanlara soğan yada elma verilir iştahı açar denilir eskiden beri yapılan birşey bu ama buzağı için bence bir baytara gösterin hayvan büyümüş olsaydı soğan yada elma yedirin derdim

Kahraman Maraş hünkar çiftliğinin sahibi Eşref Şekerli bey çifçi tv de yayınlanan bir programda konu hakkında çok yararlı açıklamalar yapmıştı. Buzağıyı yeme alıştırmak için öncelikle temiz ve taze bi yem olması gerektiğine dikkat çekti. Biberonun içine yemi koyup biberonun memesinin ucunu biraz daha büyütüp buzağıya emdirme refleksiyle alıştırabilir demişti. Bilginize.
Tabi eğer problem yeme alışma ile ilgiliyse.

hepinize teşekkür ederim arkadaşlar önerileriniz uygulamaya çalışacağım buzağının süt , yonca ot yemesinde sorun yok yemi neden sevmiyor anyamadım bence sebebi buzağıya 3 haftalığa kadar yonca verdik sonra önüne yem koyduk bu sebep olabilir mi

CELAL KARABULUT link=topic=85437.msg1020599#msg1020599 date=1441034198' Alıntı:
hepinize teşekkür ederim arkadaşlar önerileriniz uygulamaya çalışacağım buzağının süt , yonca ot yemesinde sorun yok yemi neden sevmiyor anyamadım bence sebebi buzağıya 3 haftalığa kadar yonca verdik sonra önüne yem koyduk bu sebep olabilir mi

Yemi sevmiyordan öte, yemin kalitesiz olmasından kaynaklanan bir durum bu. Bu sıralar bizde de çok oluyor.

Koyunların önüne arpa-buğday döküyorum. Yerken beni çiğneyecekler. Fabrikadan alınan kesif yeme burunlarını sürmüyorlar.

Ki koyun yerken mandayı, çatlatan, fazla yemekten ölen bir hayvan.

3-5 farklı yemde denedim durumu. Her birine farklı tepki gösteriyorlar. Kimini biraz daha saldırıyorlar, kimine hiç bakmıyorlar.

Sözde baksan, hepsi aynı protein, aynı enerji, ama içeriklerinde kesinlikle kalite farkı var. Şu sıralar üretilen hiç bir yeme güvenmiyorum.

Not: bir yemin kaliteli olup olmadığını anlamanın yolllarından da biridir bu. Yalın yem verildiğinde hayvan ne kadar iştah ile yiyorsa, yem o kadar kalitelidir.

Not 2: bir hayvan yoncayı yiyorsa, lakin yemi yemiyorsa, sorun kesinlikle yemdedir. Başlanmış buğday yahut nemli ezilmiş arpa ezmesi / fleksi dene. Eer yerse teşhis doğru. Sorun yemde.