Massey Ferguson 5410 Intercooler Taktirdik Sonunda Çözüldü

Degerli trakkulup üyeleri, gerek trakkulupte gerek baska ortamlarda bu konuyu baya inceledim. Cesitli ustalarla bile gorustuk
Ama beni tatmin eden bişey yoktu. Bizde ne olacaksa olsun deyip intercooleri taktirdik. Konya duzgunlerde 3900 tl fiyat verdiler, hilmi Şenel 3300e yaptı bizde hilmi ustayi seçtik. Birkac gun intercooler bekledik kargodan. Birkac gun bekleme sonucu ıntercoolerimiz konyaya geldi. Monte edildi. Bu islemden önce mazot pompasini 5420ye göre ayarladilar. Islemimiz bitti.
Koye getirdik traktoru, aksamina nadasa gittik. İlk girdik aşırı bi degisim olmadi. Ama vardi bir fark belli. Sonra aradan birkaç gun gecti tarlanin kalan kısmıni bitirdik. Traktor gitgide ayni derinlikle ayni tarlada hizlanmaya basladi. 2b 2c de çektiği pullugu, 2d de çekiyor. Hatta 3a da denedim orda da çekti 5li 11li pullugu. Ben yaptirmanizi tavsiye ederimm hicbir pismanlik yasamadik. Keske daha erken yapilsaydi. Yakit konusunda ne ıntercoolerden once ne sonra bi ölçüm yapmadik. Ama traktor bayilmayi asir derece azalttigi icin biraz dusus oldu. Yani anlık tüketim degil de 20 donum surecegine 23 24 donum sürüyor.
İnşallah diğer kullanicilara bir yardımım dokunur. Ben yaptirmanizi tavsiye ederim. Iyi forumlar.

Ynt: Massey Ferguson 5410 Intercooler Taktirdik Sonunda Çözüldü

hayırlı olsun umarım beklentilerinizi fazlasıyla karşılar..
anlamadığım şu;
intercooler madem bu traktöre faydalı ve ekonomi sağlıyor ise;
fabrika orjinalinde neden koymayı ihmal etmiş..
o kadar konfora rağmen intco masrafmı
yoksa düşünemedikleri bir ayrıntımı
yada ayrıca satmaya çalıştıkları bir parçamı..
İnanın bu soruları aslında üreticisini görsem soracağım.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=85453.msg1020666#msg1020666 date=1441052181' Alıntı:
hayırlı olsun umarım beklentilerinizi fazlasıyla karşılar..
anlamadığım şu;
intercooler madem bu traktöre faydalı ve ekonomi sağlıyor ise;
fabrika orjinalinde neden koymayı ihmal etmiş..
o kadar konfora rağmen intco masrafmı
yoksa düşünemedikleri bir ayrıntımı
yada ayrıca satmaya çalıştıkları bir parçamı..
İnanın bu soruları aslında üreticisini görsem soracağım.
5410 traktoru seriye sonradan eklenmis hibe traktoru desek yeridir. Serideki tek 80 hp altı traktor. 5420 80.kusuratli olduğu icin olmuyor. Bu kodeli uretmek icin de 92 hp olan 5430 motorundan intercooleri cikartip mazot pompasi ayarini 75 hpye göre yapiyorlar. Yani kasitli olarak dusuruluyor motor gucu.

Hayırlı olsun Ali bey Güle Gül ' e Kullanın bi sorum olacaktı size bizdede 5410 var buna intercooler taktırmayı düşünüyoruz pompayı siz mi 20 ayarına gelmesini istediniz yoksa 30 ayarına getirilebilir mi , bide servis bize pompanın içinin kromla kaplatılması gerektiğini söyledi siz böyle bişey yaptırdınız mı

kiotici link=topic=85453.msg1020702#msg1020702 date=1441111514' Alıntı:
Hayırlı olsun Ali bey Güle Gül ' e Kullanın bi sorum olacaktı size bizdede 5410 var buna intercooler taktırmayı düşünüyoruz pompayı siz mi 20 ayarına gelmesini istediniz yoksa 30 ayarına getirilebilir mi , bide servis bize pompanın içinin kromla kaplatılması gerektiğini söyledi siz böyle bişey yaptırdınız mı
Biz pompa ayari olsa 5455e göre yapardik :) yaktiginin karsiligi cektikten sonra sorun yok ama 5430a göre ayarlanirsa cok duman atar turbonun vs 5430a göre ayarlanması gerekir dediler o yuzden 5420ye göre ayarlandi. Krom işi de yapildi. Bide eger pis mazot kullandiysaniz masraf atıyordu, bizde o sorun çıkmadı. Toplam pompa masrafi 500 tl tuttu

alifatiherturk link=topic=85453.msg1020710#msg1020710 date=1441113998' Alıntı:
Biz pompa ayari olsa 5455e göre yapardik :) yaktiginin karsiligi cektikten sonra sorun yok ama 5430a göre ayarlanirsa cok duman atar turbonun vs 5430a göre ayarlanması gerekir dediler o yuzden 5420ye göre ayarlandi. Krom işi de yapildi. Bide eger pis mazot kullandiysaniz masraf atıyordu, bizde o sorun çıkmadı. Toplam pompa masrafi 500 tl tuttu
benim bildiğim 10 20 30 A dan Z ye motor olarak turbosu piston Çapı falan aynı 40 50 ninki daha büyük diye biliyorum 55 ayrı bi dünya zaten 😄

kiotici link=topic=85453.msg1020712#msg1020712 date=1441114493' Alıntı:
benim bildiğim 10 20 30 A dan Z ye motor olarak turbosu piston Çapı falan aynı 40 50 ninki daha büyük diye biliyorum 55 ayrı bi dünya zaten 😄
Evet evet common rail farki guc artimi falan5455 cok baska.
Alirken demişlerdi zaten motorlari ayni 10 20 30un intercooler oldugunda 5430un birebir aynisi olacak diye.

Konu takıp 5420 için düşünüyorum acaba şimdi motor kaç hp fark etti mazot pomapsı ayarı vs hep manuel mi yoksa cihaz bağlantısı varmı biraz açıklarmısınız

Ağır Abi link=topic=85453.msg1020724#msg1020724 date=1441119605' Alıntı:
Konu takıp 5420 için düşünüyorum acaba şimdi motor kaç hp fark etti mazot pomapsı ayarı vs hep manuel mi yoksa cihaz bağlantısı varmı biraz açıklarmısınız
Beygir olarak şudur diyemem. Cunku bi olcum olmadi kimisi 20 beygir artar dedi kimisi 5 6 beygir dedi. Ama ciddi derecede bir fark oldu. Motor rahatladi bayilma sorunu yok denecek kadar azaldi. Bu Modeller yani 5410 5420 vs beyinli makineler değil. O yuzden chip gibi seyler yani bilgisayar baglantisi olmuyor bunlara komple mekanik. Kabin ici bunu reddetse de traktorlerimiz mekanik traktorler. O yuzden hersey mekanik yapıldı. Mazot pompasi haric cok kolay bi işlem. Pompanin sökümü zor sadece. 5410 aşırı derece fark etti ,bi kullanici gözüyle farkini gördüm. Ama 5420 de ne olur bilemem ama bos yere olacagini sanmiyorum. Yaptirmanizi tavsiye ederim. :)

İslamdogan link=topic=85453.msg1020975#msg1020975 date=1441228198' Alıntı:
Hayırlı olsun . Traktörünüzün ağırlığı ne kadar ? Eğer 4850 kg civarındaysa intercooler i taktırdırdıktan sonra vites atarken hızlanmada rahatlama oldumu yani daha seri hızlanıyor mu?
Agirligi tam hatirlamiyorum ama, onde 9 adet ağırlik var. Arka tekerlerde de 1er tane 55 kglik agirlik var. Hizlanmada dikkatimi ceken bisey olmadi ama yolda gittikce hizi artiyor yavas yavas. Bir nevi açılıyor. Ilk basta 42 yaparken şimdilerde 44e yaklasti.