+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
27 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Tohum kaplaması ile ilgili site içerisinde bariz bir bilgi kirliliği mevcut. Eldeki verilerin toplanması amacı ile böyle bir başlık açalım dedik.

  Öncelikle daha önce konu açmış diğer arkadaşlara saygı nedeni ile, daha önce açılmış, site içerisinde bulabileceğiniz, konu ile ilgili faydalı başlıkları bir listeleyelim:

  1-) http://www.trakkulup.net/haberler-de...akkinda-bilgi/

  2-) http://www.trakkulup.net/hububat-bit...an-uygulamasi/

  3-) http://www.trakkulup.net/bilgi-kutusu/mikoriza-(mantar-ile-tohum-kaplama)/

  4-) http://www.trakkulup.net/hububat-bit...yici-ve-demir/

  5-) http://www.trakkulup.net/hububat-bit...e-islatilmasi/

  6-) http://www.trakkulup.net/ciftci-muha...lama-urunleri/

  7-) http://www.trakkulup.net/sanayi-bitk...ack-strong-mu/

  8-) http://www.trakkulup.net/yag-bitkile...pan-war-mi/20/

  9-) http://www.trakkulup.net/bilgi-kutus...ek-ilaclar/20/

  10-) http://www.trakkulup.net/ciftci-muha...rin-dikkatine/

  ***

  Ilgili olanlar için, içerisinde konu ile ilgili oldukça güzel bilgiler bulunan bazı akademik araştırmalar:

  1-) http://tarimbilimleri.agri.ankara.ed...makale%205.pdf

  2-) http://sablon.sdu.edu.tr/enstituler/...rkadaslari.pdf

  3-) http://dergipark.ulakbim.gov.tr/bitk...343/1011001313

  ***

  Tohum kaplama işlemleri, temel olarak 2 nedenle yapılır:

  1-) koruma
  2-) verimi arttırma


  Şimdi bu başlıkları biraz açalım.

  1-) Tohumu ve bitkiyi koruma amaçlı yapılan kaplamalar:

  Bu kaplamalar, fungusitler ve insektisitler olarak kendi içerisinde 2 sınıfa ayrılır:

  a-) Hastalıklardan koruma amaçlı yapılan fungusit (mantari) ilaç kaplamaları:

  Hani hepimizin bildiği o kırmızı ilaç işte bu ilaçtır. Bu ilaçlar Rastık, sürme, embriyo kararması ve kök boğaz gibi erken ve geç dönem karşılaşılan bir çok hastalığa karşı tohumu ve bitkiyi korurlar. Her yerde bulunabilirler. Piyasada en yaygın olarak kullanılanları:

  - Bayer Lamardor (sertifikalı tohumların büyük kısmı bununla kaplanır)
  https://www.bayercropscience.com.tr/...ls.aspx?id=269

  - BASF Kinto Duo: (Lamardor ' un dişe diş rakibi)
  http://www.agro.basf.com.tr/agroport...ils_14336.html

  - Bayer Raxil DS 2 (gibi ucuz alternatifler ve çeşitleri)
  https://www.bayercropscience.com.tr/...ls.aspx?id=242

  Genel olarak '...conazole' türevi etken maddeye sahip fungusitler bunlar. Triticonazole, Prothioconazole, Hatta en çok kullanılan Raxil DS içerisinde sadece seyreltilmiş (%2 miktarında) 'tebuconazole' mevcut.

  Bu durum, aklıma uygun fiyata alınan, içerisinde salt %25 'tebuconazole' etken maddeli (Bkz. Keeper) bir ilacı 12.5 kat seyrelterek bu amaç için kullanılabilir miyiz sorusunu getirdi ama baştan söyleyim bu konuda herhangi deneme yapmadım. Sadece fikir.

  Bu ilaçların başarısını etkileyen en önemli etken, kaplama (işçilik) kalitesi olduğu artık kesinleşti. Yani iyi bir ilacı kötü şekilde kaplamak ile kıyaslanınca, kötü bir ilacı iyi şekilde kaplamak daha iyi sonuç veriyor.

  Kısaca tohum ne kadar iyi ve homojen kaplanırsa, sonuç o kadar iyi oluyor. Bu nedenl bazı denemelerde, aynı ilaç, aynı tohum ile katlanmasına rağmen başarı sonuçlar farklı olabiliyor. Bu nedenle sıvı ilaçlar öncelikle tercih edilmesi ve işlemin elde değil, mümkün mertebe sellektör yardımı ile yapılması önemli.

  Yukarıda anlatılan ilaçlar, ülke genelinde en çok kullanılan ilaçlar. Bunların dışında da farklı amaç ve hastalıklar için kullanılan farklı fungusitler de piyasada bulunmakta.


  b-) Böceklere karşı koruma:
  Genellikle kambur ekin böceği ve çeşitli kurtlar için geliştirilmiş kuvvetli insektisitlerdir. Toprağın yüzeyine yada doğrudan tohuma uygulanabilirler. En basit hali ile tohumun böcekler tarafından yenmesini engeller. Piyasada çok çeşit ve türde ilaç bulabilirsiniz. Ben uygun fiyatlı olduğu için 'Alban' kullanıyorum.

  Bu ilaçların gerçekten güçlü insektisitlerdir. Piyasada 'dana burnu ilacı' olarak geçerler. Mesela ven Alban ' ı pire mücadelesinde kullandım ve çok iyi sonuç aldım.

  Tohuma böcek zararının olmadığı bölgelerde pek bilinmez ve kullanılmaz. Lakin uygun fiyatı nedeni ile tedbir amaçlı kullanılabilir.

  Koruma amaçlı kaplamalarımız bunlar.


  ***

  2-) Verim arttırma amacı ile kullanılan kaplamalar.

  Bunlar da kendi içerisinde 2 sınıfa ayrılır.

  a-) Tohum gübreleri: bitkinin az miktarda ve özellikle çıkış sonrası ihtiyaç duyduğu maddelerle yapılan kaplamadır. Buradaki amaç, bitkinin kök gelişiminin zayıf olduğu erken dönemde ihtiyaç duyduğu besin maddelerini kolayca kullanabileceği bir yere, doğrudan üzerine vermek, sırtına yüklemek diyebiliriz.

  Mantık, kendi ihtiyaçlarını karşılama konusunda çok zayıf olam bir bebeğin ağzına mama beslemek ile aynı. İşini kolaylaştırıyoruz.

  Genel olarak mantıklı bir uygulama olan tohum gübrelerinin verim açısından göle görülür farkları oluyor. Ayrıca üretici firmalar da bu konuda çok iddialılar. Örneğin 'Nutriseed' tohum gübresi danışmanları, dekarda ortalama 40 kg verim artışı yaptığını iddia ediyor. Keza CanDem bu konuda daha da iddialı.

  Bu konuda, uyarıda değindiğimiz gibi piyasada bir çok hazır tohum gübresi üreticisi mevcut. Lakin bunların içerisinde en yaygın yaygın kullanılanları Nutreseed ve CanDem.

  Ilgili ürünler.

  Compo - Nutriseed: http://www.compo-expert.com/fileadmi.../NutriSeed.pdf

  Candem - DemNem: http://www.arptarim.com/candem-demne...ama-preparati/

  Yukarıdaki ürünler yüksek fiyatlı, hazır ürünler ve birbirlerine genel olarak benzer içeriklere sahip. Lakin candem bazı kelime oyunları ile içeriğini açıklamamayı tercih etmiş. Bu çiftçi dostu yaklaşımı ile Nutreseed benim gözümde artı puan aldı.

  Yukarıdaki hazır ürünlere karşı bizim kullanabileceğimiz uygun fiyatlı alternatifleri de konunun en alt kısmına ekleyeceğiz.

  b-) çimlendiriciler / toprak düzenleyiciler.

  Bu konuda en bilinen madde, malumunuz Hümik asit. Birden çok kaynağı olsada en kalitelisi, Leonerdit menşeili olanlar diyebiliriz.

  Nasıl kullanılıyor?

  İşte bu kısım biraz karmaşık ve riskli olan noktamız. Geçen yıl bu konuda bir çok deneme yapma şansım oldu. Eğer ki Hümik asiti belli bir miktardan fazla kullandığınızda, üstüne tamamen kurutmadan çuvalladığınızda, tohum toprağa girmeden bozulabiliyor. Bu dedenle çok dikkatli kullanmak lazım.

  Hümik asit ile kaplama yaparken, benim ulaştığım en ideal rakam, tohumun ağırlığının %0.5 civarında Hümik asiti, kendi ağırlığında su ile kullanmak.

  Fazla sulandırdığınızda kuruma çok gecikiyor. Az sulandırdığınızda ise yeterli kalitede bir kaplama olmuyor. Hümik asit koyu bir madde olduğundan bazı tohumlara ulaşamayabiliyor.

  İşin en önemli noktası da burada. Benim gördüğüm, Hümik asit miktarında %5 ' i geçmemek gerekiyor. Aksi halde tohum hem çok nemleniyor, hem de kurumak bilmiyor. Tam bu esnada bir de üstüne kurumadan çuvallarsanız, geçmiş olsun. Tohum çuvallarda şişebiliyor, çimlenebiliyor. Bekletmeden atmaya kalktığınızda ise, tam kurumamış olan tohum mibzerde tıkanma yapıyor. Tohum çarklarına sıvama, hortumlara yapışma, düzgün akmama gibi bir sürü sorun çıkarıyor.

  Kurutma konusuna gelince, güneş altında kuruttuklarım hiç bir sorun yaşamadı. Gölgede ise geç kurulduğu, üstüne nemli kaldıkları için bazı tohumlarda yumuşama/şişme oldu.

  Özetle Hümik asit biraz riskli. Lakin kullanacaksanız:
  - miktar olarak tohum ağırlığının %0,5 ' i kadar (1 ton tohuma 5 litre)
  - uygun kıvamda seyrelterek,
  - işlem sonrası güneş altında kurutarak

  Özellikle buğdayda gayet güzel sonuçlar alınabiliyor. Bu yıl kısmet olursa, çıkış konusunda çok nazlı bir bitki olan kanolada da bu yöntem ile denemeye niyetliyim.


  *******


  Peki kendiniz bir kaplama yapacaksanız, uygun fiyatlı ve etkili bir kaplama için ne kullanabilir?

  Öncelikle, arzilerinizde daha önce kurt yada kambur ekin böceği (Zabrus) gibi bir zararlı ile karşılaşmadı iseniz, insektisit kullanmanıza gerek yok. Ben tedbir maksatlı olarak 'Alban 25WP' kullanıyorum. Şu ana dek herhangi bir böcek zararı gelmedi başıma. Maliyeti düşük. Tüm yaprak gübreleri ve fungusitler ile karışabiliyor.

  ***

  Fungusit olarak 'Lamardor' iyi bir tercih. Bildiğim kadarı ile şu an için en fazla sayıda hastalığa (kökboğazı, sürme, rastık) karşı koruma sağlayan ilaç bu. Fiyat/performans açısından iyi.

  ***

  Tohum gübreleri kısmına gelirsek, 2 seçeneğimiz var:

  1-) yukarıda anlatılmış hazır ürünleri kullanmak,
  2-) kendimiz karışım hazırlamak.

  Tohum gübrelerinde, demirbaş diyebileceğimiz, değişmeyen, 3 tane element mevcut.

  - çinko (%1-3 arası)
  - mangan (%2-5 arası)
  - amonyum azotu (%3)

  Yukarıdaki maddeler ve miktarları, neredeyse tüm hazır tohum gübrelerinde standart hale gelmiş oranlar. Bunların dışında, markaya göre demir, bakır ve fosfor bulunan gübreler de mevcut. Bu karışımları yapmak ise, hammaddelere ulaştıktan sonra çocuk oyuncağı.

  Bizim kendimizin yapacağı bir tohum kaplaması için ise 3 seçenek sunalım:

  1-) kolay seçenek:

  'Fungusit + çinko' şeklinde oldukça basit, başlangıç seviyesi ama faydalı bir kaplama yapabiliriz.


  2-) orta seviye kaplama:

  Insektisit + fungusit + temel gübre (Hümik asit - çinko - amonyum azotu)


  3-) zengin içerikli kaplama:

  insektisit + fungusit + kapsamlı gübre (Hümik asit (%0,5) + çinko (%3) + mangan (%5) + amonyum azotu (%3) + demir (%1) + fosfor (%10) + bir de bulabilirsek şelat. Of diyorum)

  Bu arada 3. seçenekteki gübrenin hazır olanını, tohum gübresi olarak bir firma yapmış. Sadece şelatsız. Denemedim ama, şu ana kadar gördüğüm en iyi tohum gübrelerinden biri.

  Firma pek bilindik bir firma değil ama denemeye değer bir ürün:

  Link: http://www.verdatarim.com/tohum-kaplama-gubresi-7h.htm

  Fiyatını bilmiyorum. Eğer uygunsa, tek tek hammadde kovalayıp kimyagerlik yapmak istemeyenler için en iyi seçenek bu herhalde.

  salgın, yeniçiftçi teşekkür etti.

 2. #2
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Çok faydalı bir konu. Bende ilerleyen zamanda araştırmalarımı, tavsiyelerimi eklerim. Eline sağlık Yılmaz abi.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  16 Ekim 2010
  Şehir
  edirne
  Yaş
  28
  Mesajlar
  232
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Yılmaz Bey mükemmel anlatmışsın . Fazla bilimsel terimler kullanmamışsın .Tam benlik olmuş.Koruma amaçlı Lamador u uyguladım .Tohum gübreside uygulamak istiyorum .Uygulama zamanı ,birliktemi yani ilaçları karıştırarakmı ,bir miktar zaman sonramı ,yoksa ekim anındamı uygulanmalı,uygulama şeklinide öğrenebilirmiyim.Birde biz hasattan hemen sonra tohum temizliği ve ilaçlaması yapıyoruz ,ekime kadar geçen 3, 4 aylık sürenin ilaçlar üzerinde etkisi olurmu merak ediyorum .

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  148
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Nutriseed 2 yildir kullaniyorum almanyada basf in urunu .bizde Ilpas satiyor.115 120 ton maliyeti Ben ayrica teprozyn zn ve teprozyn np zn kullanacam Bu yil .ama tohuma sardirilmasi gereken sey be dersen bilmiyorum bilen soylesin .npk mi zn mi mangan veya Demir mi bakteri mi Mikoriza mi humik asit mi candem mi

 5. #5
  'Ahmet ARSLAN' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  07 Ocak 2012
  Şehir
  Ankara-Bala
  Yaş
  22
  Mesajlar
  2,054
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Yılmaz abi eline sağlık yine çok faydalı bir konu paylaşmışsın.

 6. #6
  Ercan AYKUŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  31 Aralık 2013
  Şehir
  ESKİŞEHİR
  Yaş
  27
  Mesajlar
  5,977
  Blog Girişleri
  13
  Adı geçen
  25 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Yılmaz abi eline sağlık paylaşım için teşekkürler...

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  26 Ağustos 2014
  Şehir
  çorlu
  Yaş
  36
  Mesajlar
  52
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  nutriseed 1 ton buğdaya nekadar kullanıyoruz ayrıca tohuma kaplandığı gibi ekilmesi gerekiyormu

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  148
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  1 tona 2.5 lt

 9. #9
  azoxystrobin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Ocak 2015
  Şehir
  Trakya
  Mesajlar
  425
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Alıntı erdsvr link=topic=85462.msg1020968#msg1020968 date=1441225256 Nickli Üyeden Alıntı
  nutriseed 1 ton buğdaya nekadar kullanıyoruz ayrıca tohuma kaplandığı gibi ekilmesi gerekiyormu
  Gübre ile islattiktan sonra kurutup cuvallayabilirsiniz.hemen ekilmesi gerekmiyor

 10. #10
  kobra47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  12 Kasım 2009
  Şehir
  diyarbakır
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3,423
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Elinize sağlık güzel bilgiler

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  20 Şubat 2013
  Şehir
  Batman
  Yaş
  46
  Mesajlar
  89
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Nutriseed ve lamardor ile kaplama yapan var mı?

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Peki kendiniz bir kaplama yapacaksanız, uygun fiyatlı ve etkili bir kaplama için ne kullanabilir?

  Öncelikle, arzilerinizde daha önce kurt yada kambur ekin böceği (Zabrus) gibi bir zararlı ile karşılaşmadı iseniz, insektisit kullanmanıza gerek yok. Ben tedbir maksatlı olarak 'Alban 25WP' kullanıyorum. Şu ana dek herhangi bir böcek zararı gelmedi başıma. Maliyeti düşük. Tüm yaprak gübreleri ve fungusitler ile karışabiliyor.

  ***

  Fungusit olarak 'Lamardor' iyi bir tercih. Bildiğim kadarı ile şu an için en fazla sayıda hastalığa (kökboğazı, sürme, rastık) karşı koruma sağlayan ilaç kendisi. Fiyat/performans açısından iyi.

  ***

  Tohum gübreleri kısmına gelirsek, 2 seçeneğimiz var:

  1-) yukarıda anlatılmış hazır ürünleri kullanmak,
  2-) kendimiz karışım hazırlamak.

  Tohum gübrelerinde, demirbaş diyebileceğimiz, değişmeyen, 3 tane element mevcut.

  - çinko (%1-3 arası)
  - mangan (%2-5 arası)
  - amonyum azotu (%3)

  Yukarıdaki maddeler ve miktarları, neredeyse tüm hazır tohum gübrelerinde standart hale gelmiş oranlar. Bunların dışında, markaya göre demir, bakır ve fosfor bulunan gübreler de mevcut. Bu karışımları yapmak ise, hammaddelere ulaştıktan sonra çocuk oyuncağı.

  Bizim kendimizin yapacağı bir tohum kaplaması için ise 3 seçenek sunalım:

  1-) kolay seçenek:

  'Fungusit + çinko' şeklinde oldukça basit, başlangıç seviyesi ama faydalı bir kaplama yapabiliriz.


  2-) orta seviye kaplama:

  Insektisit + fungusit + temel gübre (Hümik asit - çinko - amonyum azotu)

  3-) zengin içerikli kaplama:

  insektisit + fungusit + kapsamlı gübre (Hümik asit (%0,5) + çinko (%3) + mangan (%5) + amonyum azotu (%3) + demir (%1) + fosfor (%10) + bir de bulabilirsek şelat. Of diyorum)

  Bu arada 3. seçenekteki gübrenin hazır olanını, tohum gübresi olarak bir firma yapmış. Sadece şelatsız. Denemedim ama, şu ana kadar gördüğüm en iyi tohum gübrelerinden biri.

  Firma pek bilindik bir firma değil ama denemeye değer bir ürün:

  Link: http://www.verdatarim.com/tohum-kaplama-gubresi-7h.htm

  Fiyatını bilmiyorum. Eğer uygunsa, tek tek hammadde kovalayıp kimyagerlik yapmak istemeyenler için en iyi seçenek bu herhalde.

  (Ilk mesaja eklenmiştir)

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  148
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Kullanılan yüksek kaliteli elementel zengin karışım, antifungal bir etkiye sahiptir, mantar oluşumunu engeller..... Bu cümle fazla iddalı olmamış mı.içeriği iyi duruyor ama

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri
  Alıntı EMINELCIN link=topic=85462.msg1021207#msg1021207 date=1441430202 Nickli Üyeden Alıntı
  Kullanılan yüksek kaliteli elementel zengin karışım, antifungal bir etkiye sahiptir, mantar oluşumunu engeller..... Bu cümle fazla iddalı olmamış mı.içeriği iyi duruyor ama
  Dediğin gibi. Cümle maksadını biraz aşmış. Lakin iyi bir kaplamada, bana göre 'fosfor'un muhakkak kullanılması lazım. Diğerler tohum gübrelerinden farklı olarak %15 fosfor içermesi güzel bi ayrıntı.

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  148
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  146 gr azot 243 gr fosfor ve 273 gr çinko var benim kullanacağım urunde.deneyip sonuçları göreceğiz artık tona 3 lt onerliyor.yaravita nın urunu

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri
  Alıntı EMINELCIN link=topic=85462.msg1021237#msg1021237 date=1441462469 Nickli Üyeden Alıntı
  146 gr azot 243 gr fosfor ve 273 gr çinko var benim kullanacağım urunde.deneyip sonuçları göreceğiz artık tona 3 lt onerliyor.yaravita nın urunu
  Hangi ürünü Yara ' nın?

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  11 Mayıs 2008
  Şehir
  edirne
  Mesajlar
  148
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Teprozyn n p zn

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  20 Mayıs 2015
  Şehir
  uşak
  Mesajlar
  30
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Teşekkürler cok acık bi dille anlatılmış gerçekten cok faydalı bilgiler...

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  10 Haziran 2012
  Şehir
  Tekirdağ / Saray
  Yaş
  43
  Mesajlar
  112
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri

  arkadaşlar biz tohumlarımızı bu yıl tekirdağ önder çiftçi projesi olan önder tohumculuktan aldık. tohumlarımızıda simbiyotek ' in ürünü olan sim derma ile kaplattık.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  19 Aralık 2013
  Şehir
  sanlı urfa
  Yaş
  31
  Mesajlar
  214
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Tohum Kaplamaları, Çeşitleri, İşlevleri  Evet çok faydalı bir konu tebrik ediyorum.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. besicilik-çeşitleri, süreleri
  Konu Sahibi behcet arı Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17.Aralık.2014, 13:54
 2. dünya piyasasında tavsiye edilen pancar tohum çeşitleri
  Konu Sahibi altansat Forum Şeker Pancarı
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 24.Ocak.2014, 22:34
 3. New Holland - T5070 Çeşitleri
  Konu Sahibi alone_tiger_26 Forum Fotoğraflar (Alıntılar)
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 28.Haziran.2010, 10:09
 4. Türkiye'de İklim Çeşitleri
  Konu Sahibi manas Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Nisan.2009, 10:06
 5. Toprak Çeşitleri
  Konu Sahibi tersakan Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Haziran.2008, 23:11

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status