gübreden kimyadan anlayanlar bakarmısınız

herkeze hayırlı formlar
resim 1-2-3 deki gübre 5kl %40 potasyumoksit %10 p2o5 ve %02 zn son resimdeki 15-15-15 gübre 50kl %15 potasyumoksit ve %15 p2o5 %1 zn cinko bu ikisinin içeriği aynımı benim anlamak istediğim 5klgram olan 10-10-40 gübre kl fiyatı20tl
15-15-15 gübresi kl fyatı 1.2tl 50kl cuvalı60tl çiftçiyi kandırıyorlarmı babam bundan almış 5kl %40 patasyum 2kl potasyum oluyor 15-15-15 50kl %15 potasyum 7.5kl potasyum oluyor 10-10-40 yerine 15-15-15 atmak daha mantıklı degilmi
resim 6daki promiks ca sıvı kalsiyum bunuda aynı şekilde calsiyum nitrat gübresi ile kıyaslarsak içeriği aynımıdır
son sorum bilen arkadaşlardan örnek verirsek %21 azot beyaz gübre toprağa bugün atsak ve ekimi yapsak ne olursa bu gübre nekadarda topraktan kayboluyor veya nekadar bitkinin alabilmesi için toprakta duruyor
bilen varsa yazarmısınız lütfen
21azot
15-15-15
üre
20-20-0 can gübresini merak ediyorum
son olarak resimdeki hümik asidi ekim öncesi ve sulama ile versen toprağa faydası olurmu

Ynt: gübreden kimyadan anlayanlar bakarmısınız

1. iki gübre arasında bitkinin alım hızı farkı vardır. (yaprak gübrelerinin alım hızı diğer gübrelerden yüksektir.)
2. fiyat farkı dolgu maddelerinden ve EDTA şelatlı olmasından kaynaklanır.
3. toprak içerisinde hareketlilik bazında Azot> Potasyum> Fosfor şeklindedir . Bunun haricinde topragın bazı besin elementlerini bağlama özelliği vardır. En kolay bağlanan bitki besin elementi fosfordur. Topraktaki Kalsiyum fosforu bağlar ve kalsiyum fosfat kayasını oluşturur. bu bileşik bitkilerin kullanamayacağı formdaki fosfordur. bunu kullanılabilir forma dönüştürmek gerek. Fen bölümü mezunu olarak periyodik cetveldeki elementlerin özelliğini göz önünde bulundurarak kükürt le yer değiştirmek gerektiğine inanıyorum onun için kükürt içerikli taban gübrelerini kullanılmasını tavsiye ederim. yada daha özel içerikli Timak Agro MPPA ve MPPA Duo , N-Tec inhibitörlü (yavaş salınımlı) gübrelerini kullanmalısın.
4. bitkinin ekimden sonra çok fazla Azot ihtiyacı yoktur. 3. maddedeki hareketlilik (yıkanma ve amonyak formunda) kayıplarla bitkinin ihtiyacı olduğu dönemde azot kalmayacaktır. onun yerine çıkım sonrası erken dönemde kullanman daha iyi sonuç verir.

.
Kuruyemiş almak istiyoruz ama hepsinden.
2 seçenek var...

1 istediğimiz çeşiti tek tek miktarını söyleyip alabiliriz. Bu şekilde istemediğimizi almadığımız gibi istediğimizden de ihtiyacımız kadar alırız. Böylece belki çok para veririz ama istediğimiz gibi olur. Fakat bunları ikram ederken ayrı ayrı Tabağa koymak yada oturup bir güzel harmanlamak gerekir.

2- Sağolsun esnaf arkadaş bizler için ( duruma/ruh haline/musteri talebine göre ) bir karışım yapmış. Belki istediğimiz bir karışım değil ama direk koy tabağa ikram et bitsin. Artık badem yerine leblebiyi bastıysa içine kadere diyeceğiz.

Tam açıklama elbette değil ama böyle bir şey. Kompoze gübreler. Dap tan iyisi yerine göre tsp+AS ama kim uğraşacak işte.

Merhaba abi,
Öncelikle ilk resimdeki gübreden başlayalım. İlk resimdeki gübrenin adı SOLUCAT 10-10-40+İE. Bu ne demektir. Bu gübrenin içinde %10 azot, %10 fosfor, %40 da potasyum vardır. Bu azot; üre, nitrat ve amonyum azotudur. Yani senin dışardan aldığın amonyum nitratın suda çözünmüş hali, ürenin suda çözünmüş hali, vs gibi. İE dediği ise 'İz Element' dediği gruptur. Tamamı 'EDTA(Etilendiamin tetraasetik asit ' in kısaltmasıdır)' ile şelatlı demesi de (bu edta maddesi yapraktan uygulamalarda bitkinin alabileceği forma dönüştürür) bunu söyler. Şimdi gelelim ürüne. Ürün ithal gelen bir ürün. Safa tarım getirtmiş. Bana kalırsa içeriğindeki iz element değerleri düşük. Şu da bir gerçektir ki çoğu zaman etiket ile ürün içeriği birbirini tutmaz. Fiyatı 20TL/Kg demişsin. Yani bana kalırsa yüksek. O kadar edeceğini düşünmüyorum. Çünkü içinde organik madde de yok. Ama satış politikası ve bayii karıda bunda etken olabilir.

Gelelim karlı mı değil mi sorusuna. Eğer bu gübreler 'Organomineral Gübre' sınıfına girecekse içinde organik madde de olmalı. Yani 'Solucat' gübresinin yaklaşık %62-63 ' ü makro ve mikro element. Diğer kısmı (dolgu maddesi) ise yapıştırıcı, mermer tozu gibi inorganik çözünmesi olmayan maddeler. Bunun yerine organik içerikli dolgu maddesi kullanıldığı taktirde faydasını muhakkak ekstra olarak görürsün. Ama bu şartlarda diğeri ile bor, bakır, mangan ve %25 potasyum fazlalığı dışında ekstrası yok. Toprak analizi sonucunda tarlanda potasyum fazlalığı varsa sana zararı bile dokunabilir. Ayrıca o 15-15-15 gübresinde daha fazla çinko var.

Gelelim humik asit dediğin maddeye. O maddenin esas adı 'Potasyum Humat Tuzudur'. Bunu şirketler bu şekilde satmaya başladı ama ben bu işten anlayan ve yakında üretici olmama rağmen bunu tasvip etmiyorum. Hem daha pahalı hem de gereksiz. Araştır kaliteli Leonardit menşeili HUMİK VE FULVİK MADDE çözeltisi satın al. Bunu da yapraktan uygulama. Tarlanı sürdükten sonra yada sürümden sonraki işlemde pülverizatör ile toprak yüzeyine püskürt. Ve ardından tırmıkla karıştır. Humik ve fulvik asit çözeltisini ne kadar erken atarsan ve yağmur yerse o kadar faydalı olacaktır. Ha baban bunu aldıysa da bunu tertemiz bir su ile karıştır ve at.

Benim diyeceğim budur. Saygılarımla.

Doğancan SEYHAN
Kimya ve Süreç Mühendisi

• Beğen
Tepkiler: erkan479

doganbey1 link=topic=85463.msg1020774#msg1020774 date=1441131237' Alıntı:
Merhaba abi,
Öncelikle ilk resimdeki gübreden başlayalım. İlk resimdeki gübrenin adı SOLUCAT 10-10-40+İE. Bu ne demektir. Bu gübrenin içinde %10 azot, %10 fosfor, %40 da potasyum vardır. Bu azot; üre, nitrat ve amonyum azotudur. Yani senin dışardan aldığın amonyum nitratın suda çözünmüş hali, ürenin suda çözünmüş hali, vs gibi. İE dediği ise 'İz Element' dediği gruptur. Tamamı 'EDTA(Etilendiamin tetraasetik asit ' in kısaltmasıdır)' ile şelatlı demesi de (bu edta maddesi yapraktan uygulamalarda bitkinin alabileceği forma dönüştürür) bunu söyler. Şimdi gelelim ürüne. Ürün ithal gelen bir ürün. Safa tarım getirtmiş. Bana kalırsa içeriğindeki iz element değerleri düşük. Şu da bir gerçektir ki çoğu zaman etiket ile ürün içeriği birbirini tutmaz. Fiyatı 20TL/Kg demişsin. Yani bana kalırsa yüksek. O kadar edeceğini düşünmüyorum. Çünkü içinde organik madde de yok. Ama satış politikası ve bayii karıda bunda etken olabilir.

Gelelim karlı mı değil mi sorusuna. Eğer bu gübreler 'Organomineral Gübre' sınıfına girecekse içinde organik madde de olmalı. Yani 'Solucat' gübresinin yaklaşık %62-63 ' ü makro ve mikro element. Diğer kısmı (dolgu maddesi) ise yapıştırıcı, mermer tozu gibi inorganik çözünmesi olmayan maddeler. Bunun yerine organik içerikli dolgu maddesi kullanıldığı taktirde faydasını muhakkak ekstra olarak görürsün. Ama bu şartlarda diğeri ile bor, bakır, mangan ve %25 potasyum fazlalığı dışında ekstrası yok. Toprak analizi sonucunda tarlanda potasyum fazlalığı varsa sana zararı bile dokunabilir. Ayrıca o 15-15-15 gübresinde daha fazla çinko var.

Gelelim humik asit dediğin maddeye. O maddenin esas adı 'Potasyum Humat Tuzudur'. Bunu şirketler bu şekilde satmaya başladı ama ben bu işten anlayan ve yakında üretici olmama rağmen bunu tasvip etmiyorum. Hem daha pahalı hem de gereksiz. Araştır kaliteli Leonardit menşeili HUMİK VE FULVİK MADDE çözeltisi satın al. Bunu da yapraktan uygulama. Tarlanı sürdükten sonra yada sürümden sonraki işlemde pülverizatör ile toprak yüzeyine püskürt. Ve ardından tırmıkla karıştır. Humik ve fulvik asit çözeltisini ne kadar erken atarsan ve yağmur yerse o kadar faydalı olacaktır. Ha baban bunu aldıysa da bunu tertemiz bir su ile karıştır ve at.

Benim diyeceğim budur. Saygılarımla.

Doğancan SEYHAN
Kimya ve Süreç Mühendisi
çok teşekkür ederim ben yapraktan uygulama yapmayacağım sulama suyu ile verecem 5klgram %40 potasyum iki kilo potas oluyor 15-15-15 %15potasyum diyor 7.5kilo potas oluyor daha mantıklı etksi aynıdır diyorsunuz

En iyisi toprak analizi sonucuna göre gübreleme yapmaktır. Şimdi patates topraktan hangi elementleri ister bilmiyorum. Fakat organik maddeyi çok kaldırıyor topraktan onu biliyorum. Siz organik madde miktarını arttırdığınızda, tarladan alınan aynı verim için dekara kullanılan gübre miktarı azalacaktır.

Detaylara inmeden önce, değinilecek bir kaç konu var.

Kimyevi gübrelerin içeriğine eklenecek 3-5 kilo organik madde, toprağın organik maddesini arttırma konusunda hiç bir işinize yaramaz. Toprakta farkedilebilit bir faydasını da göremezsiniz. Dekara 4 ton organik maddeyi verirsiniz, o zaman iş değişir. Ama organomineral gübre kullanayım da, organik maddeden artsın diye düşünmek, çaya tek 1 tane şeker kristali atıp tatlanmasını beklemekte aynı şeydir.

Şöyle anlatalım. 1 dekar alanda ortalama 500 ile 650 ton arası toprak bulunur. Ülke topraklarındaki organik madde ortalaması % 1.3 civarında. Yani 1 dekar alanda bulunan organik madde miktarı 5,5 ile 8.5 ton arasında geziyor.

Bizim organik maddeyi %1 artırmamız için, dekara 5 ton yarayışlı organik materyal vermemiz lazım. Bak burası önemli. Organik maddeyi %1 arttırmak için en az 5 ton yarayışlı organik materyali (ki en iyisi çiftlik gübresidir) kazandırmamız gerekli.

Organik madde miktarını %5,e çıkarmak için 20 tona yakın materyal demek bu.

Kısaca öyle 2-4 litre Hümik-fülvik asit ile, yahut 50-100 kg Leonerdit ile organik madde falan artmaz. Fizik kurallarına aykırıdır.

Ha faydası var mıdır? Elbette vardır. Çok faydası vardır ama organik maddenin artışında değil.

Peki düzenli kullanım organik maddeyi yükseltir mi? 20 yıl kaliteli organomineral gübre kullanılırsa, az da olsa faydası olur.

Hepsinden önemlisi, dolgu maddesi olarak kullanılan organik maddenin ne olduğu konusu. Odun talaşı da organik maddedir, saman da, çiftlik gübresi miksi de..

ceksparow-1986 link=topic=85463.msg1020721#msg1020721 date=1441118626' Alıntı:

herkeze hayırlı formlar
resim 1-2-3 deki gübre 5kl %40 potasyumoksit %10 p2o5 ve %02 zn son resimdeki 15-15-15 gübre 50kl %15 potasyumoksit ve %15 p2o5 %1 zn cinko bu ikisinin içeriği aynımı benim anlamak istediğim 5klgram olan 10-10-40 gübre klgran fiyatı20tl
15-15-15 gübresi klgram fyatı 1.2tl 50kl cuvalı60tl çiftçiyi kandırıyorlarmı babam bundan almış 5klgram %40 patasyum 2klgramı potasyum oluyor 15-15-15 50klgram %15 potasyum 7.5klgramı potasyum oluyor 10-10-40 yerine 15-15-15 atmak daha mantıklı degilmi
resim 6daki promiks ca sıvı kalsiyum bunuda aynı şekilde calsiyum nitrat gübresi ile kıyaslarsak içeriği aynımıdır
son sorum bilen arkadaşlardan örnek verirsek %21 azot beyaz gübre toprağa bugün atsak ve ekimi yapsak ne olursa bu gübre nekadarda topraktan kayboluyor veya nekadar bitkinin alabilmesi için toprakta duruyor
bilen varsa yazarmısınız lütfen
21azot
15-15-15
üre
20-20-0 can gübresini merak ediyorum
son olarak resimdeki hümik asidi ekim öncesi ve sulama ile versen toprağa faydası olurmu

Sorular biraz birbirine girmiş. Bir de yanlış anlamadı isem, kilogram yerine 'kl, klgran, klgram' gibi farklı kısaltmalar kullanmışsınız. Eğer doğru anladıysam, anlayabildiğim kadarı ile yazayım, yanlış anladığım, unuttuğum soru olursa, maddelere ayırarak sorarsınız.

1-) o iki gübre (10-10-40+me ile 15-15-15+Zn) içerik olarak yakın ama birebir aynı içeriğe sahip olan gübreler değil.

2-) ilk gübre (10-10-40+ME) işlevsiz bir gübre. Neden?

Bir NPK gübresi, yani bitkinin azot, fosfor ve potasyum ihtiyacını karşılamak için üretilmiş bir gübre, yüklü miktarlarda kullanılır. Örneğin buğday tarımı için dekara 30 kg gibi. (Ki buğdaya uygun da değil, sadece örnek için verdim)

Bu nedenle bir NPK gübresi uygun maliyetli olmak zorunda. Kilogram fiyatı 20 lira olan NPK gübresi olmaz. Ha olursa ne olur? Kaldırdığınız mahsül, sadece taban gübresinin maliyetini bile karşılamaz. Yani bu taban gübresi olarak uygun olmadığı gibi, sulama maksadı ile NPK ihtiyacı karşımak için de çok pahalı bir gübre.

Öte yandan aynı gübrenin iz element içeriğine bakıyoruz. Durum içler acısı.

Çinko miktarı %0,002 nedir allasen? Son resimdeki 15-15-15 ' de %1 çinko var. Bunun anlamı şu demek: '15-15-15 ' te, o gübreye göre 500 kat fazla çinko var.

Diğer mikro elementlerde de durum aynı. Ne yetiştirdiğimizin önemi yok. Bu kadar düşük miktarlardaki mikro elementler hiç bir eksikliği gidermez. Laf olsun diye konmuş.

- Yani ilk gübre ne bir NPK gübresinin yerine geçebilir, ne de bir mikro element gübresinin. NPK oranları iyi ama fiyatı uçuk. Dekara 20 kg vermeye kalksan, salt taban gübresi 400 lira tutuyor. Fıkra gibi :D

- Mikro element çok çeşitli ama dişin kavuğunu doldurmayacak kadar az. Ne dert görür, ne de eksikliği giderir.

Fiyatın pahalı olması için yapılan son açıklama da bu şekilde anlamsız kalıyor. Çünkü:

%0,002 miktarında çinkoyu şelatlasan ne olur, şelatlamasan ne olur? 10-10-40 gübresinin bir kilogramında, 1 gramın 500 ' de 1 ' i kadar çinko var :)

Çinko noksanlığı yaşanan bir arazinin çinko ihtiyacını bu gübre ile karşılamak için, dekara 2 ton civarı kullanmak gerekir :)

Diğer mikro elementler için de durum buna yakın.

Çiftçiyi kandırma konusuna girersek, öyle birşey yok. Ürünün üzerinde içeriği yazıyor mu? Yazıyor. Fiyatı belli mi? Belli.

Adam size zorla mı sattı bu malı? Hayır.
Gübrede eksik içerik mi çıktı? Hayır.

O zaman kandırma diye bir şey yok. Serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkede yaşıyoruz. Ben 1 balya samanı 3000 liraya satabilirim. Hiç bir kanuni engel de yoktur buna. Yeter ki alacak biri kaz çıksın :D

Özetle kızmaca, darılmaca yok. Bir mal alırken, ne aldığınızı bilmiyorsanız, bu sizin sorununuz, sizin kusurunuz.

Aldanmak istemiyorsak, öğrenmek zorundayız.

Bu kadar basit.

sebazios link=topic=85463.msg1020884#msg1020884 date=1441187265' Alıntı:
Sorular biraz birbirine girmiş. Bir de yanlış anlamadı isem, kilogram yerine 'kl, klgran, klgram' gibi farklı kısaltmalar kullanmışsınız. Eğer doğru anladıysam, anlayabildiğim kadarı ile yazayım, yanlış anladığım, unuttuğum soru olursa, maddelere ayırarak sorarsınız.

1-) o iki gübre (10-10-40+me ile 15-15-15+Zn) içerik olarak yakın ama birebir aynı içeriğe sahip olan gübreler değil.

2-) ilk gübre (10-10-40+ME) işlevsiz bir gübre. Neden?

Bir NPK gübresi, yani bitkinin azot, fosfor ve potasyum ihtiyacını karşılamak için üretilmiş bir gübre, yüklü miktarlarda kullanılır. Örneğin buğday tarımı için dekara 30 kg gibi. (Ki buğdaya uygun da değil, sadece örnek için verdim)

Bu nedenle bir NPK gübresi uygun maliyetli olmak zorunda. Kilogram fiyatı 20 lira olan NPK gübresi olmaz. Ha olursa ne olur? Kaldırdığınız mahsül, sadece taban gübresinin maliyetini bile karşılamaz. Yani bu taban gübresi olarak uygun olmadığı gibi, sulama maksadı ile NPK ihtiyacı karşımak için de çok pahalı bir gübre.

Öte yandan aynı gübrenin iz element içeriğine bakıyoruz. Durum içler acısı.

Çinko miktarı %0,002 nedir allasen? Son resimdeki 15-15-15 ' de %1 çinko var. Bunun anlamı şu demek: '15-15-15 ' te, o gübreye göre 500 kat fazla çinko var.

Diğer mikro elementlerde de durum aynı. Ne yetiştirdiğimizin önemi yok. Bu kadar düşük miktarlardaki mikro elementler hiç bir eksikliği gidermez. Laf olsun diye konmuş.

- Yani ilk gübre ne bir NPK gübresinin yerine geçebilir, ne de bir mikro element gübresinin. NPK oranları iyi ama fiyatı uçuk. Dekara 20 kg vermeye kalksan, salt taban gübresi 400 lira tutuyor. Fıkra gibi :D

- Mikro element çok çeşitli ama dişin kavuğunu doldurmayacak kadar az. Ne dert görür, ne de eksikliği giderir.

Fiyatın pahalı olması için yapılan son açıklama da bu şekilde anlamsız kalıyor. Çünkü:

%0,002 miktarında çinkoyu şelatlasan ne olur, şelatlamasan ne olur? 10-10-40 gübresinin bir kilogramında, 1 gramın 500 ' de 1 ' i kadar çinko var :)

Çinko noksanlığı yaşanan bir arazinin çinko ihtiyacını bu gübre ile karşılamak için, dekara 2 ton civarı kullanmak gerekir :)

Diğer mikro elementler için de durum buna yakın.

Çiftçiyi kandırma konusuna girersek, öyle birşey yok. Ürünün üzerinde içeriği yazıyor mu? Yazıyor. Fiyatı belli mi? Belli.

Adam size zorla mı sattı bu malı? Hayır.
Gübrede eksik içerik mi çıktı? Hayır.

O zaman kandırma diye bir şey yok. Serbest piyasa ekonomisine sahip bir ülkede yaşıyoruz. Ben 1 balya samanı 3000 liraya satabilirim. Hiç bir kanuni engel de yoktur buna. Yeter ki alacak biri kaz çıksın :D

Özetle kızmaca, darılmaca yok. Bir mal alırken, ne aldığınızı bilmiyorsanız, bu sizin sorununuz, sizin kusurunuz.

Aldanmak istemiyorsak, öğrenmek zorundayız.

Bu kadar basit.
5kl 10-10-40 yerine 25kl 15-15-15 versem toprağa vermiş olduğum potas miktarı aynı olurmu merak ettiğim bu
ikisinin içindeki potas aynımıdır
ikinci sorum 21azot beyaz gübresi toprakta nekadarda kayboluyor aynı şekilde 15-15-15 ben bügün attığım 15-15-15 gübresini bitki hemen kullanıyormu

ceksparow-1986 link=topic=85463.msg1020892#msg1020892 date=1441192529' Alıntı:
5kl 10-10-40 yerine 25kl 15-15-15 versem toprağa vermiş olduğum potas miktarı aynı olurmu merak ettiğim bu
ikisinin içindeki potas aynımıdır
ikinci sorum 21azot beyaz gübresi toprakta nekadarda kayboluyor aynı şekilde 15-15-15 ben bügün attığım 15-15-15 gübresini bitki hemen kullanıyormu

1-) ikisinin içindeki potasyum da aynı potasyum. 'Potasyum oksit' (K2O)

2-) söylediğin oranda verirsen, verilen potasyum miktarı aynı olmaz. Şöyle ki:

5 kg 10-10-40 ' ın içinde ki saf potasyum oksit miktarı: 2 kg
25 kg 15-15-15 in içindeki saf potasyum oksit miktarı: 3.75 kg.

Yani 15-15-15 ile 2 kata yakın potasyum veriliyor.

3-) 21 ' lik azottan kastın, %21 ' lik Amonyum Sülfat gübresi ise, an baba amonyum azotunun toprakta 3 ay ömrü vardır. Istisnai bi durum olmadığı sürece süre budur. Atıldıktan sonra bitki tarafından kısmen alınmaya başlar. Nitrifikasyon arttıkça alık hızlanır (15-20 gün sonra gibi) 40. Günden sonra düşüşe geçer. 90. güne gelince kayda değer birşey kalmaz.

4-) 15-15-15 ' in içindeki her maddenin toprakta kalma süresi farklıdır.

Azot hızla kaybolur. (Maksimum 3 ay)
Potastum orta hareketlidir. (1-5 yıl)
Fosfor çok hareketsizdir. (5 yılda 2 cm ilerler) yani hiç bir yere gitmez, lakin hızla yarayışsız forma dönüşebilir.