yarı açık besi

selam arkadaşlar yeni ahır yaptırıyoruz. kalıpçıyla anlaştık inşallah pazartesi günü temelin kalıbı atılmaya başlanacak.
30*16m ölçülerinde yarı açık besi ahırı planladık. planı kaba taslak çizdim buraya koyuyorum. sizden istediğim yol yakınken değiştirme fırsatım varken önerilerinizi bekliyorum.
30 metre uzunluğunda 16 metre genişliğinde. çatı en alçak nokta 5 metre en yüksek nokta 6,5 metre. trapez saç kullanılarak kapatılacak. gübre yolunun üzeri açık. kuzey kısım 3 metre tuğla ile kapalı. bölmeler direkler hepsi siyah borudan yapılacak. malzeme olarak temele 114lük 5mm siyah boru direkler ana iskelet 90lık 4mm siyah boru. bölmeler padoklar yemlik demirleri vs 60lık 3mm siyah boru. çatıda 60*40 profil 1 metre aralıkla kullanılacak. yemlik yolunun üzeri kapalı. taban komple beton.

maliyette şöyle.
harfiyat 500tl
kalıpçı 7200tl
temel demiri 2000tl
temel betonu 8000tl
boru profil saç 18000tl
temelden sonraki işçilik bize ait olduğu için ücreti yok. ancak merak edenler için yazayım burada yüzde60-70 arası çalışıyorlar. 18000binin yüzde 60ı da demir işçiliği yani.

önerilerinizi bekliyorum bende bu konu altında işlemler yapıldıkça paylaşımlarda bulunacağım.

• Beğen
Tepkiler: süleyman35
Ynt: yarı açık besi

çizimi net görüp anlayamadım ama genel olarak..

tavanı sandiviç panel yapsan derim..

suluklar, meyil ve suni tepecikler önemlidir bu işte.. kapalı alanın altı toprak olursa daha ideal olur derim..

etkin rüzgar tarafı kapatılacak..!

bi de çıkma malzeme bulursan tamamdır:)

UÖZKAN.77 link=topic=85469.msg1020782#msg1020782 date=1441132446' Alıntı:
çizimi net görüp anlayamadım ama genel olarak..

tavanı sandiviç panel yapsan derim..

suluklar, meyil ve suni tepecikler önemlidir bu işte.. kapalı alanın altı toprak olursa daha ideal olur derim..

etkin rüzgar tarafı kapatılacak..!

bi de çıkma malzeme bulursan tamamdır:)

öneriler için teşekkürler.
sandviç panelle bu yaptığım trapez saç arasında 4 bin fiyat farkı var o yüzden vazgeçtik onun yerine 4 metreden 5,5 metreye olan çatı yüksekliğini 5 metreden 6,5 metreye çıkardık. kuzey tarafı etkin orasıda 3 metre duvar 2 metre çadır olarak kapalı. çıkma malzemeyide perşembe günü bakacağız. yer komple beton özkan bey. besi olacağı için toprak olayını düşünmüyoruz işçiliği çok oluyor. bu bölgede sayısız mandıra gezdim herkes toprağın temizlenme sorunundan dert yandı. beton olanlarda sorun yok(besi olduğu için, süt hayvancılığında işler değişebilir.) suluklar her padoğa donmaz suluk. bu arada padoklarda 6şar metreden 5 padok.

Dostum planı inceledim, herşey güzel, lakin sana tavsiyem olacak. Hayvancılıkta en önemli konulardan I.si gübrenin tahliyesi, attığınız betonun üzerinden gübreyi traktörle sıyırmak için giriş çıkışları çok iyi hesaplarsan , çok rahat edersin. II.si yemlik yolunu 3,5 metre olarak belirlemişsin, senin yerinden olsam yemlik yolunu daha geniş planlar, boş kalan yerede saman, yonca balyası yığardım, hatta yem çuvallarını da buraya koyardım, hemen oradan alıp yemliğe dağıtmak büyük kolaylık sağlardı. Ama sen... benim yem karma makinam var diyorsan, o zaman iş değişir. Kolay gelsin..Bereketli olsun.

Hayırlı bereketli olsun , benimde tavsiyem temeli yerden yüksek tut bu yükseklik sana maliyetli olur ama sonra meyil konusunda çok yararlı olur özellikle gübre işlerinde .

Birde bu planın yönü çok önemli yaz ve kış aylarını iyi hesaplamalısın çevrende varsa onlara git konuş çok sıcak ve çok soğuk olmasın sıcak ta havalandırmak soğukta ısıtmak kolay olsun.

Başka bir eksik göremedim ileriye yönelik bir plan olsun gerekirse yemliğin diğer tarafını da aynı şekilde yapabilirsin çatı önemli ona göre yerini iyi hesapla çatıyıda iyi hesapla eğer öyle yaparsa yemliğin bir tarafını hayvanlara bir tarafını depo olarak kullanabilirsin .

ismail_17 link=topic=85469.msg1020871#msg1020871 date=1441177182' Alıntı:
Hayırlı bereketli olsun , benimde tavsiyem temeli yerden yüksek tut bu yükseklik sana maliyetli olur ama sonra meyil konusunda çok yararlı olur özellikle gübre işlerinde .

Birde bu planın yönü çok önemli yaz ve kış aylarını iyi hesaplamalısın çevrende varsa onlara git konuş çok sıcak ve çok soğuk olmasın sıcak ta havalandırmak soğukta ısıtmak kolay olsun.

Başka bir eksik göremedim ileriye yönelik bir plan olsun gerekirse yemliğin diğer tarafını da aynı şekilde yapabilirsin çatı önemli ona göre yerini iyi hesapla çatıyıda iyi hesapla eğer öyle yaparsa yemliğin bir tarafını hayvanlara bir tarafını depo olarak kullanabilirsin .

Temel yerden 30 cm yüksek olacak. Bu yeterlimi sizce. Catiyi yüksek tutup hakim rüzgar yonunu iyi hesapladık. Verdiginiz bilgiler icin teskkrler

sagalassos link=topic=85469.msg1020869#msg1020869 date=1441173862' Alıntı:
Dostum planı inceledim, herşey güzel, lakin sana tavsiyem olacak. Hayvancılıkta en önemli konulardan I.si gübrenin tahliyesi, attığınız betonun üzerinden gübreyi traktörle sıyırmak için giriş çıkışları çok iyi hesaplarsan , çok rahat edersin. II.si yemlik yolunu 3,5 metre olarak belirlemişsin, senin yerinden olsam yemlik yolunu daha geniş planlar, boş kalan yerede saman, yonca balyası yığardım, hatta yem çuvallarını da buraya koyardım, hemen oradan alıp yemliğe dağıtmak büyük kolaylık sağlardı. Ama sen... benim yem karma makinam var diyorsan, o zaman iş değişir. Kolay gelsin..Bereketli olsun.

Gubre siyirmk icin iki giriste onu açık. Yem karma makinası olacak. Tesekkrler. Beton 10cm 15 cm olacak meil 5cm yeterlimidit

Daha yüksek olsa güzel olur boyuna meyil çok önemli beton dökülürken boyuna meyilin tesfiyesine dikkat et su göllenme yapar yoksa eğer sağılır düşünürsen bölmeler aynı planda ama içeriden dışarıya kadar olmalı dışarıdada uzantısı olmalı her bölmede bir kapı isteyen içeride isteyen dışarıda yatabilmeli içerisi beton dışarısı topak zemin olursa çok güzel olur her bölmenin , anlatabildim her halde senin planda ama bölmeleri çatının dışına taşıracaksın okadar

Trapez saç panelin 4 katı fiyatı olduğu doğru ama biz garajı çatı trapez yazın dışarıdan daha sıcak kışın dışarıdan daha soğuk oluyor yazı saç soba görevi kışın ise klima görevi yapar ha illa trapez kullanacak dersen trapez saçların galvanizli değilde beyaz statik boyalıları var onu kullanmanı tavsiye ederim.

hakan çentez link=topic=85469.msg1020882#msg1020882 date=1441186188' Alıntı:
Demir işçiliği siz yapçaksınız ama bölgenizde işçilik çok pahalı bizim burda %40 ile çalışıyorlar
en ucuz yüzde 60 buldum yüzde yüz isteyen bile oldu malesef. bizde kendimiz yapma kararı verdik.

Azapbey link=topic=85469.msg1020877#msg1020877 date=1441184145' Alıntı:
Trapez saç panelin 4 katı fiyatı olduğu doğru ama biz garajı çatı trapez yazın dışarıdan daha sıcak kışın dışarıdan daha soğuk oluyor yazı saç soba görevi kışın ise klima görevi yapar ha illa trapez kullanacak dersen trapez saçların galvanizli değilde beyaz statik boyalıları var onu kullanmanı tavsiye ederim.

teşekkürler tavsiyenizi dikkate alacağım.

ismail_17 link=topic=85469.msg1020874#msg1020874 date=1441179501' Alıntı:
Daha yüksek olsa güzel olur boyuna meyil çok önemli beton dökülürken boyuna meyilin tesfiyesine dikkat et su göllenme yapar yoksa eğer sağılır düşünürsen bölmeler aynı planda ama içeriden dışarıya kadar olmalı dışarıdada uzantısı olmalı her bölmede bir kapı isteyen içeride isteyen dışarıda yatabilmeli içerisi beton dışarısı topak zemin olursa çok güzel olur her bölmenin , anlatabildim her halde senin planda ama bölmeleri çatının dışına taşıracaksın okadar
ismail bey aslında biz gübre yoluna meil düşünmemiştik oradada meil oluyormu. bunu belirttiğiniz çok iyi oldu teşekkür ederim. toprak alan kısmı malesef yer dolayısıyla mümkün değil. komple beton olmak zorunda kalacak. bölmeler konusu çok kullanışlı bir sistem yapıyoruz her bölme kilitli menteşeli sistemle dinlenme yeri ve padokları bölebiliyor. bunu mandırayı yaptığımda fotoğraflarla daha iyi görürsünüz.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

Hermiyas link=topic=85469.msg1020885#msg1020885 date=1441187310' Alıntı:
Ben olsam napardım dersen http://www.egevet.com.tr/upl/AciktaSerbestSistemBesicilik.rar indirip bir okurdum...

İzlerdim: http://slideplayer.biz.tr/slide/1953035/

Bunların ışığında o maliyetler ile neredeyse süt işletmesi yaparsın paraya pula gerek yok demir kilitlemeli 3er metrelik sistemler war ondan alır yapardım....

çok faydalı bilgiler gerçekten teşekkürler.
linkdeki slaytta amerikadaki çiftlikleri gösteriyor ama oradaki malzemeler benim kullandıklarımın neredeyse iki katı kalınlıkta gerçekten ülkemizde paranın değeri yok. şu malzeme listesi gerçekten bu işte kullanılacak en zayıf malzemeler bundan zayıfı kaldırmaz zaten. mesala padoklarda 60lık 3mm boru kullanıyorum daha zayıfını hayvan büküyor, eğiyor. slaytta daha çok besi için toprak alan kullanımından bahsetmiş ama bölgemizde toprak zeminli çiftlikleri gezdiğimde kullanışlı olmadığını gördüm. belki ilk yatırım maliyeti toprak zemine göre daha fazla ancak çok daha kullanışlı.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40

arkadaşlar birde bu işin ruhsat kısmı var orası tam muamma il özel idarede tam bir cevap veremedi. sizin bir bilginiz var mı mandıra yaptıran arkadaşalar nerelerden yapı ruhsat izni aldınız. il özel idare valilikten fen ve sağlık yönünden uygundur görüş yazısı alıp muhtara götürüp köy karar defterine işlet diyor ancak yeterlimi ona net birşey demiyor. bu işlemde 5 binlira tutuyor tabi. diğer türlü ruhsat isterse 15 binlira tutuyor. sizler nasıl yaptırdınız.

Bende planı çok net anlayamadım. Çatının eğimi kaç derece olacak. Benim anladığım kadarıyla 8 metre genişliğe 1.5 metre yükselik. Bence eğim biraz az. Kırıkkale kar yağışı alan bir bölge aşırı yağışlarda sorun olabilir.

stulu link=topic=85469.msg1020893#msg1020893 date=1441192829' Alıntı:
Bende planı çok net anlayamadım. Çatının eğimi kaç derece olacak. Benim anladığım kadarıyla 8 metre genişliğe 1.5 metre yükselik. Bence eğim biraz az. Kırıkkale kar yağışı alan bir bölge aşırı yağışlarda sorun olabilir.

çatının yüksekliği arka taraf(en alçak taraf)5 metre ön taraf (en yüksek taraf) 6,5 metre yükseklik. genişlik 7,5 metre bir taraf 5,5 metre bir taraf ortada 3 metre gübre yolunun üstü açık. yani meil 1,5 metre.

İstendiği anda kapalı, ayarlanabilen kademeli yarı açık ya da tam açık olabilen bir dam yapmanı öneririm.

Şöyle kapalı:

a909faa3e7a1a67046f0435591ef88b0.jpg

97b5c493be3de9b2f9b7a5ec242efb03.jpg

Şöyle yarı açık:

7c96b569761f602d2b4ccb39801e04cb.jpg

İçeriden:

870647cf2dde272b0e797afa2a8a3afb.jpg

Tam açık foto yok. Tam açıkta yan kanatlar da açılıp çardağa dönüyor dam. Normal bir dama göre maliyet farkı yok gibi. Menteşeler, destek direkleri vs.

Içerisini yıl boyu istediğin sıcaklıkta tutabiliyorsun. Üstelik ısıtma - soğutma için maliyeti de yok. Kapa kapıları, hamam. Aç kapıları, püfür püfür.

ibo71 link=topic=85469.msg1020789#msg1020789 date=1441133697' Alıntı:
öneriler için teşekkürler.
sandviç panelle bu yaptığım trapez saç arasında 4 bin fiyat farkı var o yüzden vazgeçtik onun yerine 4 metreden 5,5 metreye olan çatı yüksekliğini 5 metreden 6,5 metreye çıkardık. kuzey tarafı etkin orasıda 3 metre duvar 2 metre çadır olarak kapalı. çıkma malzemeyide perşembe günü bakacağız. yer komple beton özkan bey. besi olacağı için toprak olayını düşünmüyoruz işçiliği çok oluyor. bu bölgede sayısız mandıra gezdim herkes toprağın temizlenme sorunundan dert yandı. beton olanlarda sorun yok(besi olduğu için, süt hayvancılığında işler değişebilir.) suluklar her padoğa donmaz suluk. bu arada padoklarda 6şar metreden 5 padok.

Toprak yapmanın ne gibi bi sıkıntısı var anlamadım. Drenajı iyi yapılmış toprak bir zemin her zaman için betondan daha iyidir hayvan refahı açısından.

Ayrıca sanırım sizin yaptıgınız yer şu fotodaki gibi.. Bende yakın bir zamanda böyle bir yere başlıyorum. Ölçüleri tabii ki farklı olacak, yaklaşık 5-6 mt yükseklik ideal diye düşünüyorum ve sol tarafında yem yolu. 60 * 18 m düşünüyoruz. 4 padok, her padokta 15-18 hayvan planlıyoruz. Hayvan başı yaklasık 13-15 m2 yer düşüyor.

Bu arada zemin betonu kaç cm olarak düşünüyorsunuz acaba?

Ayrıca tecrübeli arkadaşlardan da bu foto ile ilgili fikir paylaşımı rica ediyorum.

Resimler ve ekler

• bb.jpeg
    bb.jpeg
    113.5 KB · Görüntüleme: 2,155
  • bb.jpeg
    bb.jpeg
    113.5 KB · Görüntüleme: 1,420

Tosunum2009 link=topic=85469.msg1020913#msg1020913 date=1441208832' Alıntı:
Toprak yapmanın ne gibi bi sıkıntısı var anlamadım. Drenajı iyi yapılmış toprak bir zemin her zaman için betondan daha iyidir hayvan refahı açısından.

Ayrıca sanırım sizin yaptıgınız yer şu fotodaki gibi.. Bende yakın bir zamanda böyle bir yere başlıyorum. Ölçüleri tabii ki farklı olacak, yaklaşık 5-6 mt yükseklik ideal diye düşünüyorum ve sol tarafında yem yolu. 60 * 18 m düşünüyoruz. 4 padok, her padokta 15-18 hayvan planlıyoruz. Hayvan başı yaklasık 13-15 m2 yer düşüyor.

Bu arada zemin betonu kaç cm olarak düşünüyorsunuz acaba?

Ayrıca tecrübeli arkadaşlardan da bu foto ile ilgili fikir paylaşımı rica ediyorum.

toprak zeminli yerler gübre yönetimi için çok zahmetli yerler gezip gördüğüm yerlere göre söylüyorum. besi hayvanı en çok elimizde 10-12 ay duracağı için beton zemin çok büyük ayak hastalıkları çıkarmıyor. bir çok işletmenin topraktan betona döndüğünü gördüm bu bölgede sorun herkeste aynı gübre yönetimi zor oluyor.

beton 15 cm atılacak 8lik hasır demirler var hazır ondan döşenecek tabana. temelde 30cm yüksekliğinde gerek olursa üzerine tuğla atacağım.

sebazios link=topic=85469.msg1020907#msg1020907 date=1441202870' Alıntı:
İstendiği anda kapalı, ayarlanabilen kademeli yarı açık ya da tam açık olabilen bir dam yapmanı öneririm.

Şöyle kapalı:

Şöyle yarı açık:

İçeriden:

Tam açık foto yok. Tam açıkta yan kanatlar da açılıp çardağa dönüyor dam. Normal bir dama göre maliyet farkı yok gibi. Menteşeler, destek direkleri vs.

Içerisini yıl boyu istediğin sıcaklıkta tutabiliyorsun. Üstelik ısıtma - soğutma için maliyeti de yok. Kapa kapıları, hamam. Aç kapıları, püfür püfür.

sizin sistemde çok güzelmiş. yükseklik kaç metre baya yüksek duruyor. biz sizin yaptığınız sistemi şöyle düşünmüştük 30 metre uzunluk 5 metre genişlikte iki branda alıp kışın ve yazın duruma göre makaralı bir sistemle indirip kaldırmak. yapılacak yerin sağında solunda hiç bir yerinde duvar işi yok betonu sadece temelde kullanacağız gerisi demir saç ve çadır olacak. çadırın kullanımı daha pratik olur diye düşündüm sizin o saçları kaldırmak zahmetli gibi geldi bana traktörün önüne falan takıp mı kaldırıyorsunuz yada 3-4 kişi ancak kaldırır. sizce bu çadırın bir sıkıntısı olur mu.

sebazios link=topic=85469.msg1020907#msg1020907 date=1441202870' Alıntı:

Şöyle kapalı:

Şöyle yarı açık:

İçeriden:

Yılmaz manzarayla hava atma arkadaşım :D Herkeste yok o manzara insanın canı çekiyor sonra :p :D