Sezon Hazırlıkları Başladı

2015-2016 yılı buğday ekim hazırlıklarına bu sene ilk kez uygulayacağım ekim öncesi humik asit, potasyum nitrat ve çinko sülfatları alarak başladım. Geçen hafta sulanabilir yerlere ekeceğim midas buğday tohumunu aldım. Yarın nasip olursa hayvan gübresi çekeceğim.

Yukarıdaki malzemeleri ekim öncesi pülverizatör ile tırmıktan önce atacağım. Miktar ve eklenebilecek gübreler konusunda fikirlerinizi bekliyorum

Ynt: Sezon Hazırlıkları Başladı

.
stulu Potasyum nitrat yerine potasyum sülfat daha uygun olur.
Bende bu üçlü karışımı ekim öncesi toprağa karıştıracağım inşallah.
Planımdaki doz; humik asit 4lt/da, Potasyum 2-3kg/da ( listeden çıkma ihtimali olan kalem ) ve çinko ise 2.5-3 kg/da.
TKİ humas leonardit kaynaklı humik asit ben hoşlanmadım. Bitkisel kaynaklı humik asit tercihim. Üstelik tortu konusunda tki bence geride kalıyor.
Potasyum yatma riski olan ve ayçiçek sonrası ekilen hububatta daha faydalı olacaktır.
Ayçiçek, danelik mısır gibi artık kalan ürün sonrası hububat ekecekseniz tabana atılacak azotu artırmakta fayda var.
Tabi minimum 30 lt/da su ile.
Fiyat bilgisi paylaşabilir misiniz?

Forumda daha önce okuduğum konularda potasyum nitrat daha fazla geçiyordu o yüzden potasyum nitrat aldım. Ayrıca çinko sülfatta sülfat olduğu için potasyum sülfat almadım. Hepsini n11.com,an aldım. kapıya kadar getirdiler. Ayrıca vade farksız 9 taksit yaptılar. Hümik asit 92, çinko sülfat 90, potasyum nitrat 100 lira. Kargo parası vermedim.
http://urun.n11.com/bitki-besini-ve-vitamin/hydroponica-calnit-saf-gubre-25kg-P29301728
http://urun.n11.com/gubre/tki-humas-humik-asit-20-litre-P42987074
http://urun.n11.com/gubre/cinko-sulfat-25-kg-zinc-sulfate-hepta-hidrat-P63649967

stulu link=topic=85486.msg1021170#msg1021170 date=1441390366' Alıntı:
Forumda daha önce okuduğum konularda potasyum nitrat daha fazla geçiyordu o yüzden potasyum nitrat aldım. Ayrıca çinko sülfatta sülfat olduğu için potasyum sülfat almadım. Hepsini n11.com,an aldım. kapıya kadar getirdiler. Ayrıca vade farksız 9 taksit yaptılar. Hümik asit 92, çinko sülfat 90, potasyum nitrat 100 lira. Kargo parası vermedim.
Potasyum nitrat içerisindeki azot anlaşılacağı üzere nitrat formunda bu formdaki azot yıkanma ile çok kolay kayba uğraya bilir. Kışa girerken bu formda kullanılan azottan yağış durumuna göre beklenen fayda yada hiç fayda görülmez.
Çinko için bir tavsiyede bulunabilirim. Son fiyatları bilmmekle beraber ben TKK ' den çinko sülfatı yanlış hatırlamıyorsam sezon içerisinde 55tl ' ye almıştım. Eskişehir ' e uzaklığınız nasıl bilmiyorum ama organize sanayi bölgesinde çinko sülfat üreten bir yer varmış. Bana Eskişehir ' de en uygun yerin orası olacağını söylediler. 60 tl fiyat vermişlerdi oradanda.
Humik asit konusuna gelince bu ene TKK ' dan 80tl ye bitkisel kaynaklı humik asit aldım oranlarıda güzeldi.

Not :İkinci resim kalsiyum nitrat.
Önemli not: Kalsiyumu tek atmanızı öneririm. Yada şimdi atmayın erken dönemde üzerine atarsınız. Çinko %22 oranında olunca huylandım. Granül şeklindeyse ilaç makinesi ile atamazsınız. Şayet böyle ise üzerinde de yazması gerekir.

ofas link=topic=85486.msg1021172#msg1021172 date=1441390961' Alıntı:
Potasyum nitrat içerisindeki azot anlaşılacağı üzere nitrat formunda bu formdaki azot yıkanma ile çok kolay kayba uğraya bilir. Kışa girerken bu formda kullanılan azottan yağış durumuna göre beklenen fayda yada hiç fayda görülmez.
Çinko için bir tavsiyede bulunabilirim. Son fiyatları bilmmekle beraber ben TKK ' den çinko sülfatı yanlış hatırlamıyorsam sezon içerisinde 55tl ' ye almıştım. Eskişehir ' e uzaklığınız nasıl bilmiyorum ama organize sanayi bölgesinde çinko sülfat üreten bir yer varmış. Bana Eskişehir ' de en uygun yerin orası olacağını söylediler. 60 tl fiyat vermişlerdi oradanda.
Humik asit konusuna gelince bu ene TKK ' dan 80tl ye bitkisel kaynaklı humik asit aldım oranlarıda güzeldi.

Not :İkinci resim kalsiyum nitrat.
Önemli not: Kalsiyumu tek atmanızı öneririm. Yada şimdi atmayın erken dönemde üzerine atarsınız. Çinko %22 oranında olunca huylandım. Granül şeklindeyse ilaç makinesi ile atamazsınız. Şayet böyle ise üzerinde de yazması gerekir.

Uluönder ' de oturuyorum. Dışarı çıkıp ürün araştırmaya vaktim olmuyor. Amatör çiftçi olduğum için fazla malzeme almıyorum. O yüzden yaktığımız mazot, harcadığımız zamana değmiyor. Kesinlikle haklısınız bana gönderilen Calsiyum nitrat. Sizce ne yapayım iademi edeyim ileride kullanmak faydalı olur mu?

stulu link=topic=85486.msg1021173#msg1021173 date=1441392378' Alıntı:
Uluönder ' de oturuyorum. Dışarı çıkıp ürün araştırmaya vaktim olmuyor. Amatör çiftçi olduğum için fazla malzeme almıyorum. O yüzden yaktığımız mazot, harcadığımız zamana değmiyor. Kesinlikle haklısınız bana gönderilen Calsiyum nitrat. Sizce ne yapayım iademi edeyim ileride kullanmak faydalı olur mu?
Kalsiyum nitratın iadesine birşey diyemem işinize yarar mı bilmiyorum. Kalsiyum domates ekiyorsanız işinize yarayabilir. hububattada kullanılabilir. Sap mukavemetini artırır. Kalsiyum nitratı hiç kullanmadım ama erken dönemde kullanılması gerekir gibi kalmış aklımda. Floem ksilem mevzusu var bu konu hakkında da bilgim yok. Besin elementlerinin alım şekli ile alakalı. Kalsiyumun bu açıdan uygulama zamanı önemli. Bu duruma dikkat etmek gerekir.
Nasıl kafanızı karıştırdım değil mi? :)

Ama çok alengirli geldiyse potasyum sülfat ile değiştirebilirsiniz.

Öncelikle toprağınızda kalsiyum ihtiyacı var mı diye tahlil ettirmeniz gerekir.

Analiz yapıldı, ihtiyaç var. O zaman da kalsiyum nitrat gibi pahalı bir seçenek değil, ekonomik bir kireç kaynağına (tarım kireci, koyun gübresi vs) yönelerek iyi bir toprak uygulama yaparsınız.

Ikinci nokta, size gelen kalsiyum nitrat, topraktan çok, sulama ile yahut yaptaktan uygulamaya müsait bir gübre. Kolay eriyip hızlı etki için üretilmiş bir ürün. Bu ürünler toprağı doyurmaya kalkarsanız, maliyet yükselir.

Potasyumda da keza durum aynı. Önce ihtiyaca bakmak lazım. İhtiyaç var ise, başta bol sıvılı hayvan gübresi, artı ürüne göre belirlenecek bir kimyevi gübre ile eksik kapatılır.

Pülverizatör ile toprak yüzeyine potasyum vermek, tek tane şeker kristali ile çayı tatlandırmaya çalışmaya benzer. Yetersiz kalır.

Çinko sülfat ile Hümik asit isabetli tercihler. Karıştırılıp, son toprak işleme öncesi pülverizatör ile birlikte kullanmak en iyi yol.