Arkadaşlar Yardım

Arkadaşlar gebe düvelerden biri kabız oldu 2 gündür devam ediyor. Zeytinyağı içirdim öğlen halen bir değişiklik yok, öneriniz var mı? Karnın da gaz şişkinliği yok ama arada yan yatıyor hayvan.

Ynt: Arkadaşlar Yardım

Dostum senin düveye iki şey olmuş olabilir.

Birincisi Midenin yer değiştirmesi...kaba yemin az, buna karşın konsantre yemin çok verilmesidir. Çünkü kaba yem az yedirilince işkembe yeterince dolmaz, konsantre yemlerin çoğu doğrudan mideye geçer. Midede sindirim olayları başlayarak mide genişler. Aşırı mısır silajı ile beslemenin de etkisi olur..Gebeliğin ileri dönemlerinde de yavru işkembeyi ileri ve yukarı doğru iterek işkembenin yer değiştirmesine yardımcı olur. İnşallah bu olmamıştır. Her ne kadar veterinerler ameliyatla düzeltiriz derlerse de faydası olmuyor. Bu tür hayvanlar da iştah azalır, yemez, arada bir yer , az miktarda yapışkan ve macun gibi dışkı yapar....

İkincisi Kırkbayırın Kabızlığı Rasyonda hububat, , kepek, çok ince kıyılmış saman gibi hazmı güç olan maddelerin fazla olması, mera besisinden birden kuru yeme geçilmesi, düzensiz sulama ve yemlerle büyük miktarlarda kum,toprak ollması hastalığın başlıca nedenidir. HAyvanda İştahsızlık, geviş getirmede azalma, az miktarda-sert yumaklar tarzında dışkıyapma ve yatıp kalkarken inlemeler olur. Bu yazdıklarıma göre nerede hata yaptığını düşün... Artık ne yapman gerektiğini anlamışsındır .... Kolay gele.