BESİ

02.02.2013
216
102

Arkadaşlar Ardahan ve çevresinden 1 yaş üstü düve alıp bu düveleri tohumlatıp 9 ay baktıktan sonra kestirirsem olmaz mı? Buzağıya da 12 ay baktıktan sonra kestiririm diye düşünüyorum. Böyle bir sistem olmaz mı hocam? Hocam düvelere gebelik sırasında kilo alsınlar diye nasıl yemleme yapmalıyız? Düvelere yükleneyim ki hem doğumunu yapsın hem de kilo alsın. Doğumdan 1-2 hafta sonra kestiririm yani olmaz mı?

Ynt: BESİ

Kardeş senin dediğin gibi olmaz, çünkü doğan buzağılar en az 2 ay süt içecek. Süt içirmezsen büyümez yanık kalırlar. Ayrıca bahsettiğin düveler saf ırk düveler olmayacağı için, zaten onlar düşündüğün gibi kilo yapmazlar. Hele hele doğurduktan sonra balon gibi sönerler. Gebe hayvanları kesif yem ve arpa gibi yemlerle aşırı beslemeye kalkarsan, asidoz hastalığına yakalanırlar. Yemeden içmeden kesilirler. Sapır sapır dökülürler. Hadi diyelim bir kaçı hastalanmadı, onlarda aşırı yağlanacakları için, doğumları zor olacak, buzağı kayıpların olacaktır. Doğacak buzağılar da 12 ay sonra kesime de gelmezler. Sen iyice araştır, öğren, ve bu işten vazgeç.

Ynt: BESİ

BencEDE Arkadaş dogru soyluyor gebe hayvana aşırı yuklenirsen hayvan asidoz oluyor yemeden icmeden kesiliyor + bızalayınca ne kılo kalcak ne bişe birde yazık be karrdeşim 9 ay besle bak bekle dogum yapsınlar 2 hafta sonra kestir yazık deilmi millet süt die oluyor o hayvanları 2 hafta sonra kestircene 4 ay sag ne sagabılırsen sonra direk kesime gönder ne cıkarırsa

Arkadaşlar Ardahan ve çevresinden 1 yaş üstü düve alıp bu düveleri tohumlatıp 9 ay baktıktan sonra kestirirsem olmaz mı? Buzağıya da 12 ay baktıktan sonra kestiririm diye düşünüyorum. Böyle bir sistem olmaz mı hocam? Hocam düvelere gebelik sırasında kilo alsınlar diye nasıl yemleme yapmalıyız? Düvelere yükleneyim ki hem doğumunu yapsın hem de kilo alsın. Doğumdan 1-2 hafta sonra kestiririm yani olmaz mı?

Şuda var, doğum yaptıktan sonra 3 ay yoğun besi yapıp ineği kestirebilirmisin, olur mu bilemedim