Büyük traktörler sadece zamandanmı tasarruf sağlıyor???

Ynt: Büyük traktörler sadece zamandanmı tasarruf sağlıyor???

Bence mazot konusunda o kadar fayda sağlamıyor ama tabi yokuşu küçük traktörle ufak bi yükle 2 ile çıkmak var aynı yükü büyük traktörle 4le çıkmak var orası ayrı.

Hüseyin Akkaya link=topic=85544.msg1021689#msg1021689 date=1441826902' Alıntı:
şöyle soyleyeyım biz bundan 8 9 sene önce 55 beygırlık traktörle yıllık 200 dönüm yer ekıyoduk sezonda ortalama yaktıgı mazot 1000 lt yı bıraz geçıyodu tabı bır tarlada 1 gün zaman harcadıgımı bılırım halıyle traktör fazla yıprandı ve daha çabuk arızaya yol açtı 2007 yılında işlerin artması ve yetışememız sebebıyle 74 hplık traktör aldık o zamanlar bizim memleket için büyük traktördü yaptıgımız iş aynı fakat yakıttan ve zamandan tabıkı tasarruf edıyoruz 55 hp ile aynı tarlada dönüme 2 2,5 lt yakarken 74 hplık traktörle 1,5 lt yakıt yaktı şu an traktörüm orta hal çiftcıler için ideal traktör ben onunla her turlu işimi göruyorum gerek sabahtan gecelere kadar gezer saman makınasıyla saman yaptım ilk geldıgın zamanlar daha sonra patoz yaptım kuyruk milli şu an traktörüm 3075 saatte belkıde seneye degıstırebılırız arazı yapısından ötürü 90 hp çiftçeker traktörle
Hocam 55 hp ile 2.5 litre nasıl yaktınız merak ettim doğrusu.

55-46 link=topic=85544.msg1021817#msg1021817 date=1441917497' Alıntı:
bizimki 3lü hemde çok dar sanki az yer götürünce traktörü kasıyo gibi geldi bana 4lü8-9 inç le çok rahat sürüm yapılıyo seri 1 e çıkamıyosun ama takviye 4 ile 3lüden daha stabil gidiyo tabi bide hafif olması var
bizim üçlü çakılıyo resmen hassasiyeti sonuna kadar açıyosun anca normal gidiyo üçlü gittikçe derine gitmeye çalışıyo 4lü biraz daha yavaş batıyo hassasiyet cevap verdiği anda kaldırıyo normal seviyeye buda traktörü çok rahatlatıyo

Yani ünlü daha hafif olduğu için mi traktör rahat yürüyor ? Ozaman tekerlekli pulluklarda nasıl olucak ki pulluk traktörü aşağı çekmek istesede çekemez tekerlek üstünde yürür

Sinan5858 link=topic=85544.msg1021828#msg1021828 date=1441923570' Alıntı:
Hocam 55 hp ile 2.5 litre nasıl yaktınız merak ettim doğrusu.
o zamanlar o traktörde bıraz sorun yasadık uygun vıtesı bulamadık yan tarlada düz 1 le giderken yanındakınde duz 1 de gitmedi 4 takviyeyle surduk sabah mazot koyuyoduk akşam olmadan bı daha ıkmal yapıyoduk

Hüseyin Akkaya link=topic=85544.msg1021870#msg1021870 date=1441966435' Alıntı:
o zamanlar o traktörde bıraz sorun yasadık uygun vıtesı bulamadık yan tarlada düz 1 le giderken yanındakınde duz 1 de gitmedi 4 takviyeyle surduk sabah mazot koyuyoduk akşam olmadan bı daha ıkmal yapıyoduk
Aynen hocam düzgün vites aralığını bulamayınca cidden adamı hayattan bezdiriyo 1e atıyosun boğuluyo 4 takviyeye atıyosun yavaş gidiyo.
Hocam 55 hp olan traktörünüzün marka modeli neydi birde 74 hp olan 277 Gold galiba. 277G kullanan bi arkadaşım traktör boğuluyo diyodu.
Siz memnunmusunuz peki hocam, sizdede boğulma sorunu varmı???

Sinan5858 link=topic=85544.msg1021893#msg1021893 date=1441978903' Alıntı:
Aynen hocam düzgün vites aralığını bulamayınca cidden adamı hayattan bezdiriyo 1e atıyosun boğuluyo 4 takviyeye atıyosun yavaş gidiyo.
Hocam 55 hp olan traktörünüzün marka modeli neydi birde 74 hp olan 277 Gold galiba. 277G kullanan bi arkadaşım traktör boğuluyo diyodu.
Siz memnunmusunuz peki hocam, sizdede boğulma sorunu varmı???
55 hp yine massey ferguson 255 turbo 97 modeldi hala görüyorum
Golda Gelırsek goldda bogulma yok memnun olmasak bu zamana kadar elımızde tutmazdık

Onrkrds link=topic=85544.msg1021867#msg1021867 date=1441965533' Alıntı:
Yani ünlü daha hafif olduğu için mi traktör rahat yürüyor ? Ozaman tekerlekli pulluklarda nasıl olucak ki pulluk traktörü aşağı çekmek istesede çekemez tekerlek üstünde yürür
evet tekerlek en guzeli ama arada sirada pulluk hafif olursa yinede zorlandığı yerde hassasiyet güzel iş yapıyo

3060 phantom ile 3105 in şanzıman aynı mı bilmiyorum. Eğer aynı ise normal şartlarda çok da yakıt tasarrufu açısından farklı olmadıkları kanaatindeyim. Zamandan tasarruf farkı olacağını düşünüyorum. Fakat büyük firmaların büyük traktörleri teknolojinin uç noktalarını kullanarak yakıt tasarrufu sağlıyor. Common-rail pompa, elektronik yakıt yönetimleri, gelişmiş çeki kontrol hassasiyet sistemleri, çok vitesli şanzıman yapıları, düşük hava kullanılabilen radial lastikleri, icabında ön hidrolik-ön PTO ile aynı anda iki işlem yapabilmeleri farkı oluşturuyor. Gelişmiş özellikleri küçük traktörlerde kullanmak pahalı olacağından uygulanmıyor.