Büyük traktörler sadece zamandanmı tasarruf sağlıyor???

Öncelikle herkese Selamun Aleyküm trakkulüp ailesi;
Balya makinesi dışında büyük traktörler sadece zamandanmı tasarruf sağlıyor.
Herkesinde olduğu gibi benimde ileride büyük traktör hayallerim var. Ama arazi olmadığı için sadece hayal olarak kalacak muhtemelen.
Bu konuda örnek vermek istiyorum örneğin 3060 phantom ile 3105D phantom ile ele alırsak;
3060 ın dönüme 1,5 3105D nin ise dönüme 2,5 litre yaktığını farzedersek, 1000 dönümde 3060 1500 litre 3105D ise 2500 litre yakar.
Mazotun litresi yaklaşık 4 tl şu anda. Bu durumda 3060 1000 dönüme 6000 tl yakar 3105D ise 10000 tl yakar.
Tabi yoldada, hafif işlerdede küçük olan traktör az yakar. Üstelik küçük olanın fiyatı ve parçalarıda daha ucuz.
5000 dönüm arazisi olan adamada bu konuda sözümüz yok tabiki, zaten büyük arazisi olanda zaman sıkıntısı çektiği için büyük traktör alıyor bence.
Bunlar benim düşüncem, büyük traktör zamandan tasarruf dışında gerçek manada tasarruf sağlıyormu???
Kusura bakmayın biraz uzun yazdım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Ynt: Büyük traktörler sadece zamandanmı tasarruf sağlıyor???

yakıt olayı öyle değil büyük traktör büyük ekipman götüreceği için daha az yakıt yakacaktır
türkiye şartlarında büyük küçük bütün traktörün ömrü yolda geçtiği için büyük traktörün yakıtı çok geyiği dönüyo yoksa gavurun tarlaları bizdede olsa büyük traktör ciddi tasarrufludur

55-46 link=topic=85544.msg1021643#msg1021643 date=1441803584' Alıntı:
yakıt olayı öyle değil büyük traktör büyük ekipman götüreceği için daha az yakıt yakacaktır
türkiye şartlarında büyük küçük bütün traktörün ömrü yolda geçtiği için büyük traktörün yakıtı çok geyiği dönüyo yoksa gavurun tarlaları bizdede olsa büyük traktör ciddi tasarrufludur
Hocam yanlışınız var ekipman büyükte olsa, büyük olan traktör dönüme daha fazla yakıyor.

3060 ile 3105 aynı şartlar altında aynı sürüm derinliğinde çalışacak. 3060, 3105 ten az yakacak dönüme öyle mi?

3060, 3105 ten DÖNÜM hesabına göre az yaksın sana erkunt haşmeti hediye ederim bu kadar açık ve net.

3060 ile saatte 10 litre mazot yakarsın 4 dönüm yer sürersin.
3105 ile saatte 20 litre mazot yakarsın 12 dönüm yer sürersin.

Rakamlar farazidir...

Arkadaşım traktör yaptığı iş büyüklüğüne göre seçilir, yoksa 10 dönüm tarla için 150 beygir traktör alınmaz. Zevk için alacak ve o parayı gözden çıkaracaksanız o başka.
Traktörün ekipman takılan parçaları, fabrikada çekebileceği ekipmana göre yapılır. Misal Massey 135 ' e 5 ' li 16-14 numara döner pulluğu takarsanız traktör pulluğu kaldırmaz pulluk traktörü kaldırır.
Birçok faktör var.

Siz orta halli birşey alın yaptığınız iş size zaten traktörü ve ekipmanı büyütüp büyütmeyeceğinizi söyleyecektir. Temiz hor kullanılmamış(yöreye göre değişir)Fiat 540 alın size traktör zevkini fazla fazla tatdıracaktır.

büyük traktör uygun ekipmanla daima az yakar. önemli olan taktığın ekipmanın uygun olması büyük ekipman taksan da çok yakacak küçük ekipman taksan da. Ayrıca büyük traktör daha kısa zamanda daha çok iş yaptığı için daha büyük araziler için uygun olur. misal son dünya herg rekorunda Case IH STX 530 modeli dönüme yaklaşık 0.75 litre yakmıştı....

Sinan5858 link=topic=85544.msg1021641#msg1021641 date=1441802322' Alıntı:
Öncelikle herkese Selamun Aleyküm trakkulüp ailesi;
Balya makinesi dışında büyük traktörler sadece zamandanmı tasarruf sağlıyor.
Herkesinde olduğu gibi benimde ileride büyük traktör hayallerim var. Ama arazi olmadığı için sadece hayal olarak kalacak muhtemelen.
Bu konuda örnek vermek istiyorum örneğin 3060 phantom ile 3105D phantom ile ele alırsak;
3060 ın dönüme 1,5 3105D nin ise dönüme 2,5 litre yaktığını farzedersek, 1000 dönümde 3060 1500 litre 3105D ise 2500 litre yakar.
Mazotun litresi yaklaşık 4 tl şu anda. Bu durumda 3060 1000 dönüme 6000 tl yakar 3105D ise 10000 tl yakar.
Tabi yoldada, hafif işlerdede küçük olan traktör az yakar. Üstelik küçük olanın fiyatı ve parçalarıda daha ucuz.
5000 dönüm arazisi olan adamada bu konuda sözümüz yok tabiki, zaten büyük arazisi olanda zaman sıkıntısı çektiği için büyük traktör alıyor bence.
Bunlar benim düşüncem, büyük traktör zamandan tasarruf dışında gerçek manada tasarruf sağlıyormu???
Kusura bakmayın biraz uzun yazdım.
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Bence tarlada büyük traktör her türlü daha az yakar. Sebebi ise daha gelişmiş şanzıman daha gelişmiş motor ve daha büyük ekipman. Fendt vario şanzıman sayesinde çok düşük yakıt tüketimi sağlayabiliyor. Sadece bu motorların rölantileri yüksek ağırlıkları fazla ve rölentide dahi fazla beygir gücü ürettiği için boşta fazla yakacaktır. Bunun çözümü de yıllardır köyümüze gelecek olan ama bir türlü gelmeyen tarla toplulaştırmaları bu sorunu bi nebze azaltıcak.

beyler o büyük makinalara büyük arazi lazım . çoğu yerde büyük makinalar şu an itibariyle fazla yakıt demektir.
şöyle ki 3-5 dölüm yerlere 150 beygirlik makinayla girseniz ekipman büyükte olsa arazide işlenmedik yerde çok olur hemde yakıt çoğalır. ancak aynı makinayla ( 150 bg) 500 dölüm tek parça yere girerseniz hem yakıttan hemde zamandan tasarruf edilir.

Yani büyük traktör; hem zaman hemde yakıt tasarrufu sağlar.
Daha da faydası vardır, benim aklıma gelen ekipman seçerken çok fazla seçenek olması, birde verdiği güven ve rahatlık. Engebeli arazide çalışanlar daha iyi bilir.

Bizim buralarda son yıllarda adet olarak 100 hp gibi çiftçekerlerin yanına 60-70 hp lik tekçeker başka bir yardımcı traktör barındırıyorlar. Büyük traktör ile çift sürmek, ağır ekipmanlı tarla işleri gibi amaçlarda kullanıyorlar, tekçerleri ise fazla güç gerektirmeyen nakliye, sıra arsı çapalama, tırmık çekmek, mibzer arkasında tohum gübre taşımak gibi işlerde kullanıyorlar.

Büyük traktör yaptığın işte güven verir. Büyük ekipmanla çalışacağı için yakıt ve zaman tasarrufu sağlar. Daha fazla iş yapma seçeneğin olur. Örneğin 70 hp traktörle uygun şartlar oluştuğunda piyasaya silaj yapmaya balya basmaya gidebilirsin ama 40 hp traktörle bunları yapamazsın. Bu yönde iş seçeneğini artırabilirsin. Sonuç olarak büyük traktör büyük para ama çalışırsan getirisi de fazla.

şöyle soyleyeyım biz bundan 8 9 sene önce 55 beygırlık traktörle yıllık 200 dönüm yer ekıyoduk sezonda ortalama yaktıgı mazot 1000 lt yı bıraz geçıyodu tabı bır tarlada 1 gün zaman harcadıgımı bılırım halıyle traktör fazla yıprandı ve daha çabuk arızaya yol açtı 2007 yılında işlerin artması ve yetışememız sebebıyle 74 hplık traktör aldık o zamanlar bizim memleket için büyük traktördü yaptıgımız iş aynı fakat yakıttan ve zamandan tabıkı tasarruf edıyoruz 55 hp ile aynı tarlada dönüme 2 2,5 lt yakarken 74 hplık traktörle 1,5 lt yakıt yaktı şu an traktörüm orta hal çiftcıler için ideal traktör ben onunla her turlu işimi göruyorum gerek sabahtan gecelere kadar gezer saman makınasıyla saman yaptım ilk geldıgın zamanlar daha sonra patoz yaptım kuyruk milli şu an traktörüm 3075 saatte belkıde seneye degıstırebılırız arazı yapısından ötürü 90 hp çiftçeker traktörle

Benim fiat 480 nim vardı onu verdim çift çeker erkunt servet 80 aldım.
Fiat 480 ile 27 dekar tarlayı 10 saate sürüyodum ve kalan mazot beni eve anca getiriyordu.
erkuntla 5 saate nadas ettim yarım depo mazotla.Benim ki eski tiplerden. deposu 70 litre alıyor.
gerisini siz hesaplayın. Erkunta 4 lü 12 no pulluk takıyorum.

maaydin link=topic=85544.msg1021780#msg1021780 date=1441904508' Alıntı:
Benim fiat 480 nim vardı onu verdim çift çeker erkunt servet 80 aldım.
Fiat 480 ile 27 dekar tarlayı 10 saate sürüyodum ve kalan mazot beni eve anca getiriyordu.
erkuntla 5 saate nadas ettim yarım depo mazotla.Benim ki eski tiplerden. deposu 70 litre alıyor.
gerisini siz hesaplayın. Erkunta 4 lü 12 no pulluk takıyorum.
yaptığı iş derinliğide puluk markasıda etkiliyo
şuan 55-46 da 3lü9 inç alpler kullanıyoruz 4lü9 ünlü bariz çok çok az yaktırıyor

55-46 link=topic=85544.msg1021783#msg1021783 date=1441907307' Alıntı:
yaptığı iş derinliğide puluk markasıda etkiliyo
şuan 55-46 da 3lü9 inç alpler kullanıyoruz 4lü9 ünlü bariz çok çok az yaktırıyor

Alpler ile ünlü arasındaki bu fark neden kaynaklanıyor ?

omeryucel link=topic=85544.msg1021648#msg1021648 date=1441806829' Alıntı:
3060 ile 3105 aynı şartlar altında aynı sürüm derinliğinde çalışacak. 3060, 3105 ten az yakacak dönüme öyle mi?

3060, 3105 ten DÖNÜM hesabına göre az yaksın sana erkunt haşmeti hediye ederim bu kadar açık ve net.

3060 ile saatte 10 litre mazot yakarsın 4 dönüm yer sürersin.
3105 ile saatte 20 litre mazot yakarsın 12 dönüm yer sürersin.

Rakamlar farazidir...

Ömer güzel açıklamışsın ama şöyle de bir nokta var.

Doğru ekipman ve doğru kullanım ile ikisi de aynı yakıtı harcar. En kötü ihtimal, 3105 az fazla yakar.

Sebebi 3105 ' in kendinin ve ekipmanının ağırlığı, 3060 ' a göre fazladır. Bu daha büyük bir yükü taşımak anlamına gelir. Hali ile çalışılacak tarlaya ulaşım esnasında harcanan yakıt artacaktır. Lakin bunu zamandan yapacağı kazanç ile amorti eder.

Onrkrds link=topic=85544.msg1021805#msg1021805 date=1441914842' Alıntı:
Alpler ile ünlü arasındaki bu fark neden kaynaklanıyor ?
bizimki 3lü hemde çok dar sanki az yer götürünce traktörü kasıyo gibi geldi bana 4lü8-9 inç le çok rahat sürüm yapılıyo seri 1 e çıkamıyosun ama takviye 4 ile 3lüden daha stabil gidiyo tabi bide hafif olması var
bizim üçlü çakılıyo resmen hassasiyeti sonuna kadar açıyosun anca normal gidiyo üçlü gittikçe derine gitmeye çalışıyo 4lü biraz daha yavaş batıyo hassasiyet cevap verdiği anda kaldırıyo normal seviyeye buda traktörü çok rahatlatıyo