topraklarımız göründüğünden farklı olabilir; ıslahı nasıl yapılmalı sizce?

merhaba arkadaşlar,
gezinirken aşağıdaki videoya denk geldim; aklıma onlarca soru geldi.
define mi arıyor bu adam, neden pullukla 50-60cm sürer ki bir çiftçi, sürüm öncesi gayet verimli ve homojen görünen toprakla sürüm sonrası çıkan toprak arasında neden ve nasıl bu kadar fark olabilir, peki bizim topraklarımız da böyle olabilir mi,yaptırdığımız toprak analizleriyle en fazla 20-30cm inin haritasını çıkarttığımız topraklarımızın aslında çok daha vahim bir tablosu olabilir mi, toprağın bu kadar derinlerindeki yapısal değişimler ürünlerimizi nasıl etkiler, yıllardan beri kullandığımız kompoze gübrelerin dolgu maddeleri kireç nitrat kirliliği tabaka oluşumları hakkında gerçekten durumumuz nedir, uzun vadede topraklarımızın kirlenme tehlikesinde uzun vade geldi de istenilen verimlere ulaşamamızın asıl nedeni bu olabilir mi, pahalı traktör ve ekipmanlarla çok daha modern tarım yaptığımızı düşünmemiz kendimizi aldatmaktan ibaret olabilir mi, aslolanın toprağın muhteviyatının olduğu gerçeğini unuttuğumuzu mu gösteriyor, tarımsal üretimin merkezine toprak işlemeden önce topraklarımızı çok daha detaylı tanımamızın toprak ıslahının ve geliştirilmesinin gelmesi gerekmez mi
gibi onlarca soru geldi aklıma. paylaşmak istedim, değerli yorumlarınızı görüşlerinizi siz de esirgemez paylaşırsanız memnun olurum; kendi adıma bu videonun çok önemli olduğunu düşünüyorum, tarımsal üretimde imrenerek takip ettiğimiz avrupanın bizden çok daha ileride olmasını ürettikleri traktör ekipman vesairelerinden önce toprağı çok iyi tanıdıklarından kaynaklandığını düşünmeye başladım keza tüm ürettiklerini toprağı iyi analiz etmekle yani gerekliliklerin tespitiyle başardıklarını düşünyorum.
son olarak eski çiftçilerden bir abimizin babasının zamanında ona söylediği bir söz geldi aklıma; 'ekipman ülke ayırt etmez ama toprak ayırt eder'. bu sözü bana şunun için söylemişti, daha toprağını bilmez avrupa diye en pahalısını alır sonra da çalışmıyor bu alet tarlada iş yapmıyor yok toplama yapıyor yok efendim tohum boruları tıkanıyor diye yakınan çiftççiler tanıdım ben demişti bana.

https://www.youtube.com/watch?v=yfCJJjXSt6M

Ynt: topraklarımız göründüğünden farklı olabilir; ıslahı nasıl yapılmalı sizce?

Bana tamamen mantıklı geliyor arada bir böyle derin sürmek. Yıllarca hep bir yüzünü kullanıp durduk hep tek taraflı işledik. Bu şekilde yapılarak bir nevi tarlanı değiştirmişsin gibi olur diye düşünüyorum. Diğer tarafını dinlenmeye almışsın gibi :)

Muhtemelen her tarla için aynı işlemi yapmıyorlardır. Bizim burada kıraç tarlalarda bu işi yaparsak, taş, kaya, kireçten başka bir şey çıkaramyız. Bende de olsa böyle bir makina ve motor ;bu şekil derin sürmeyi istediğim eski çayır, taban tarlalarımız var. Taşınmış,işlenmemiş,bakir, verimli toprak altta yalnız sürdükten sonra belli bir zaman bekletmek,güneş göstermekte fayda var.

Onların toprakları okadar verimliki şu videodaki görünen koyu kahverengi olan turba toprağı torf da deniliyor yani çok değerli bir toprak çeşidi.. Torf ya da diğer adıyla turba toprağı nemli ve çok yağış alan yaz sıcaklarının düşük olduğu yörelerde bataklık ve benzeri su altındaki arazilerde yetişen bitkilerin, (genellikle Sphagnum denilen yosunlar ve bataklık sazlarının) su dibinde çökerek kısmen çürümesi, su altında hava ile ilişkisi kesilmiş bir ortamda yıllarca çürüyüp birikerek kalın yataklar meydana getirmesi sonucu oluşur.Van Torf turba yatakları 350 cm kalınlığında binlerce yılda oluşmuş kaliteli Torf Turba oluşumudur. Bu toprak çeşidi sadece belli bölgelerde olur. Biz bilinçsizde bu şekilde sürüm yapıp kireçli kumlu toprağı çıkarırsak bu işten ancak zarar etmiş oluruz :)

Çok dikkatlisin ve önemli bir konuya değinmişsin.
Bizim avrupa ile aramızdaki en önemli fark eğitim ve bilinçsizlik.neden? Kazanç kapısı olarak gördüğümüz topraklarımıza bakım yapmıyoruz.
Benim şahsi görüşüm, zayıf tarla yoktur bakımsız tarla vardır.Bir tarlayı adam etmek 3-5 seneyi bulabilir durumuna göre.Yanı aldığımız eski bir evi tadilat etmek gibi tarlayı mahsul alabilecek duruma getirmeniz , çiftçiliğinizi sürdürülebilir hale getirir.Kum tarlayı inanın istediğiniz hale getirebilirsiniz fakat emek ve sermaye koymanız gerek.
Avrupanın organik maddesi 3 ün üzerinde.Bizde 1 bile değil.
Bir çiftçim var.kendisi uzman iktisatçi.13-14 yıldır humik asit,güvercin gübresi fermantesi,hayvan gübresi fermantesi ve sidiği dahil organik maddeyi arttiracak uygulamalar yapıyor.organik madde 3 un üzerinde. 14 kg buğday tohumu ve 18 kg taban gübresi ile ekim yaparak tohum firmalarına sözleşmeli tohumluk ekiyor.aldığı verimler inanılmaz.Ayriyeten tarlalar lazerli yanı tesviyeli.
Diyeceğim o ki, kimyasal gübreler ile bir arpa boyu yol gidemeyiz.tarlaniza bakiyorsanız o da size bakar.

Atılan kompoze gübrelerin dolgu maddesi genelde kireç, guam( yapıştırıcı) gibi bilimum inorganik ve bazen azda olsa organik maddelerdir. Yıllarca toprağa atılan gübreleri düşündüğümüzde ortalama dekara toplam 100 kg kompoze gübre kullansak bunun yaklaşık 40 kg kadarı faydasız madde. Peki biz toprağa bu faydasızları veriyoruz da faydalı olan maddeleri ilave ediyor muyuz? Ne yazık ki hayır. Toprağın belli katmanları var. Özellikle bu toprağa atılan inorganik materyaller yıllar sonra bilinçsiz bir tarım işçiliğide eklenince taban taşı, fonksiyon yitirme vs olabiliyor. Yapılması gereken toprağı bir canlı gibi düşünüp o şekilde yaklaşmak. Gerekeni vermek.

doganbey1 link=topic=85551.msg1022019#msg1022019 date=1442005935' Alıntı:
Atılan kompoze gübrelerin dolgu maddesi genelde kireç, guam( yapıştırıcı) gibi bilimum inorganik ve bazen azda olsa organik maddelerdir. Yıllarca toprağa atılan gübreleri düşündüğümüzde ortalama dekara toplam 100 kg kompoze gübre kullansak bunun yaklaşık 40 kg kadarı faydasız madde. Peki biz toprağa bu faydasızları veriyoruz da faydalı olan maddeleri ilave ediyor muyuz? Ne yazık ki hayır. Toprağın belli katmanları var. Özellikle bu toprağa atılan inorganik materyaller yıllar sonra bilinçsiz bir tarım işçiliğide eklenince taban taşı, fonksiyon yitirme vs olabiliyor. Yapılması gereken toprağı bir canlı gibi düşünüp o şekilde yaklaşmak. Gerekeni vermek.

40 kg çöl kumu veriyoruz, daha çok verende var patatesçiler 200 kg gübre atıyorlar, yılda dönüme 80 kg çöl kumu atmış oluyoruz. İcara veriyoruz bizde toprak iyi işlensin diye, bir yandan iyi diğer yandan çok kötü.