2015 hasat mevsimi Çeltik verim ve fiyatları

Merhaba,

Forumda çok fazla çeltik tarımı ile uğraşan olmasa da yine de bu yıl ki verim ve fiyatları takip etmek için böyle bir konu açmak iyi olur diye düşündüm.

Bizim buralarda ekimler 20 Mayısta başladığı için hasata en az 2 hafta daha var. Kismetse bayram biter bitmez Bismillah deyip hasata başlarız inşallah.

Gönen, Biga gibi bölgelerde hasata başlayanlar verimler ve fiyatlar hakkında bilgi verebilirler mi?

Simdiden herkese bol verimler, yüksek fiyatlar, hayirli kazançlar dilerim.

Ynt: 2015 hasat mevsimi Çeltik verim ve fiyatları

Bizde çeltik ekiyoruz. Hep osmancık ekerdik ama her sene yatardı bu sene akıllandık kızıltan ektik. 1 hafta içinde biçim başlar ama yerlerimiz eski olduğu için biraz otlu bizde 800 kg civarı bekliyoruz. O kadar ilaç attık ama yinede darıları öldüremedik nedense. Çeltikte de fiyatlar genelde 1 sene iyi 1 sene kötü oluyor geçen sene iyidi bu sene kötü olur diye tahmin ediyorum. Verimleri biçim sonrası editlerim.

Ve otlar için bu sene çeltik tarlalarının bazılarını çamur sürücez tohumun çamurda çürümesi için birazınıda otlar 1 karış olunca sürme planlarımız var bakalım otları kurutabilicez mi

iyi günler bayramdan sonra biçmeye başlıyoruz allahın izniyle ve şöyle diyebilirim ki bigada biçerci arkadaşı aradım verimlerin güzel olduğunu söylediler fiyatlar osmancık 30-32 çarpan baldo 40-42 çarpan söylentisi var inş bu çarpanları korur... Adasarhanlı da meco biçmişler 1200 kg dekara duydum. iyi günler bereketli hasatlar...

Şahsi görüşüm fiyatlar düşük değil.Uzun süredir fiyatların 1800TL civarında olması için yapılan kulislerin olumlu olacağı kanısındayım.Bu sene 750kg/da ortalama yakalayan bir çiftçi malını 1.6TL/kg üzerinden satarsa geçen seneki kazancını elde eder.%10 ilave faiz oranı eklendiğinde 1.76TL/kg üzerleri kardan kar demektir.Malına iyi bakanlar 2TL gibi fiyatları rahatlıkla görebilir.

Bence şuan piyasada çeltik az olduğundan dolayı fiyatları iyi. Zamanla pisaya çeltiğe doyunca fiyatlar yine düşecek.

Merhaba,

Hasatını yapıp hayirlisiyla ürün satan arkadaşlar fiyat ve firma bilgisi hakkında bilgi verebilirler mi?

Biz daha bir tarla bictik, henüz satmadik.

Ancak cevreden duyduğumuz kadariyla 60 randuman Osmancık 1.550 & 1.600 tl duzeyinde. Fiyatlar maalesef düşme egiliminde.

Fiyatlar düşe düşe 1.40 - 1.45 tl düzeyine kadar geldi.

Size göre daha da düşer mi yoksa bu seviyeleri dip gibi düşünürsek yılbaşı ve ya sonrasında yükseliş olur mu?

Not; geçen cuma Ronaldo cinsi 54 randuman çeltigi 1.45 tl den verdik maalesef.

wallace22 link=topic=85597.msg1027024#msg1027024 date=1444855944' Alıntı:
Fiyatlar düşe düşe 1.40 - 1.45 tl düzeyine kadar geldi.

Size göre daha da düşer mi yoksa bu seviyeleri dip gibi düşünürsek yılbaşı ve ya sonrasında yükseliş olur mu?

Not; geçen cuma Ronaldo cinsi 54 randuman çeltigi 1.45 tl den verdik maalesef.

Ciddi misin abi ? Bizede 59 randıman 1400tl/ton demişlerdi satmadık hala. Yazık 1.4 tl nedir ya. bizden 1.4 e alıp adamlar 3-5 tl ye satıyor. Tüccar bizden daha cok kazanmıyorsa adım onur değil. Adam hemde hiç uğraşmadan kazanıyor.

Çifçi üzerinden kimler para kazanır ? (En çok kâr edene göre sıralama)

1- Tohumcu (3000tl/ton)
2-Tüccar
3-İlaç firmaları
4- Devlet(su parası)
5- Gübre firmaları
6- Fabrikatör
7- Mazotçu
8- Kurutmacı
9- Biçerçi
10- Esnaf

1 Çiftçi 10 ayrı firmaya(firma çalışanları) bakıyor. Çiftçiye kim bakıyor ?

1.4 tlye anca mazot,ilaç,gübre,su parasını, belki biçim parasını karşılar.(1000kg/d almadıysanız).

Hani senin emeğin abi ? Yazık valla millet boşuna uğraşıyor bitiyor çiftci az kaldı. Fiyatlar daha düşerşe oturup ağlarım. Şuan keşke ekmeseydik diyorum. Zaten girdiler yüksek, 1 mahsulden para kazanıyorduk artık oda para yapmıyor. Ben demiştim bu sene para yapmaz diye. Çünkü geçen sene para yaptı. Seneye yine para yapıcak. Çünkü bu sene üretimi bırakan çok olur, bizde dahil.

Bu ülkede ÜRETMEK SUÇ.