buğdaylar cılız oluyor

arkadaşlar hayırlı günler ben buğdaylara çok güzel baktığım halde buğdayların taneleri cılız neden oluyor bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Ynt: buğdaylar cılız oluyor

ramazan01 link=topic=85631.msg1022560#msg1022560 date=1442339978' Alıntı:
arkadaşlar hayırlı günler ben buğdaylara çok güzel baktığım halde buğdayların taneleri cılız neden oluyor bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

1-tohumluk seçimi ( sertifikalı tohum alırken en az MAVİ etiketli olmalı)
2-arazide eksik olan elementler
3-dengeli gübreleme
4- ot ile mücadeleme
5- işçilikte zamanında müdahale
6- yapraktan besleme
son olarakta sitede eski konularda detaylı açıklamalar var.

fehim abi tohumu tkk den anaç tohum gübre tabana dekara 30 kg süper ekin üstüne 25 kğ 33nitrat son üstüne 20 kğ 26nitrat pas ilacı olarak opera max ama sizin dediğiniz gibi eski konuları araştırdım kök boğaz çürüklüğü hastalığı dikkatimi çekti ondan olurmu acaba

ramazan01 link=topic=85631.msg1022623#msg1022623 date=1442384308' Alıntı:
fehim abi tohumu tkk den anaç tohum gübre tabana dekara 30 kg süper ekin üstüne 25 kğ 33nitrat son üstüne 20 kğ 26nitrat pas ilacı olarak opera max ama sizin dediğiniz gibi eski konuları araştırdım kök boğaz çürüklüğü hastalığı dikkatimi çekti ondan olurmu acaba

kök hastalığı tabikide tanenin çılız kalmasına sebeplerinden bir tanesidir. tohum anaç diyorsunda etiketi anaç olabilmesi içi etiketi beyaz olması gerekir ki şirketler piyasaya mecbur kalmadıkça beyaz etiketli mal VERMİYORLAR.
Buğdayın ekim işi bölgeye göre değişir ama derler ki bizim buralar için ekim, kasım ayı içinde ekilmeli erken veya geç ekersen hastalığa davetiye çıkıyor. ekim yapmadan önce tarlanın en azından birini tahlil ettir. içinde eksik olanına göre gübre kullan derim.
son olarakta ot ilacı ve pas ilacı atarken ilacın içine 1000 m. kareye 100 gr gelecek kadar potasyum nitrat ekle derim. gen faydasını gördüm. potasyum nitrat toz biçiminde dir. ama çabuk çözülüyor ve ilaçla karışabilirliği var.
maliyetide çok düşük.

ramazan01 link=topic=85631.msg1022653#msg1022653 date=1442400022' Alıntı:
abi benim aldığım tohumun etiketi mavi toz gübre derken koparatifte gübretaşın 5 kğ lik toz gübre var onu ot ilacı pas ilacıyla karıştırıp atayım o zaman

kooparatifte toz olarak ne gübresidir o? potasyum nitrat toz tamam gübretaş markalı olanıda var ama diğer markalara göre çok pahalı.

ramazan01 link=topic=85631.msg1022623#msg1022623 date=1442384308' Alıntı:
Bizim yaşadığımız cılız dene sorununu ben azota bağladım, belirttiğiniz gübreleme ile uygulama zamanlarina bağlı olarak sizin yaşadığınız sorun da azot ile ilgili olabilir.

ramazan01 link=topic=85631.msg1022734#msg1022734 date=1442465967' Alıntı:
bizim buraların uygulama zamanı birinci üst gübreyi ocak ayın başında ikinciyi de şubatın ortasında atarız buralarda genelde böyle
Yillar once cukurova ' da bir sure bulunmustum ancak iklimi tarimsal acidan hic dusunmedim. Daha net degerlendirebilmek icin aylardan cok gubreyi uyguladiginizda bugdaylarin hangi evrede oldugu onemli. Ocak basinda bugdaylar kardeslenme doneminde miydi? Kullandiginiz gubrelerden 33Nitrat yikanmaya musait bir gubre, eger kullandiginiz zamanlarda yagis yogunlugu var ise ure kullanmaniz kayiplarinizi azaltacaktir. Ikinci ust gubre olarak kullandiginiz 26 Nitrat CAN gubresi ise yavas salinimli bir gubre ve azot icerigi nisbeten dusuk.

Birkac varsayim ile soyle bir tahmin yapabilirim:
Ilk ust gubrelemede kullandiginiz 33N cabuk alinabilen bir gubre oldugu icin ayni zamanda kardeslenmeyi tesvik eder, ve yikanma yoluyla topragin alt kisimlarina gitmeye musait bir gubredir. Kardeslenme asamasinda kullandiysaniz bitkiler bolca azotu gorup kardeslenmeyi cokca yapmis olabilirler, ardindan yagislar ile gubrenin bir kismi yikanmis olabilir. Basak dolum evresine cok sayida kardes ve dolaysiyla cok sayida tane taslagi ile giren bitkiye yavas salinimli ve azot icerigi az olan 26N yeteri kadar azotu gereken zamanda saglayamadigindan taneler ciliz kalmis olabilir.

Oyle ki toros gubrenin saglamis oldugu asagidaki grafikte bugdayin en yuksek azot ihtiyacinin basaklar olustuktan sonra oldugunu goruyoruz:

tane dolum evresinde yeterli azotu bulamayan bugdaylarin ciliz tane uretmesi muhtemel bir durum.

not: bugday oncesinde tarlada hangi bitki vardi ?

bizim ciliz tane ile ilgili deneyimimizin detaylarini baska bir zaman yazmaya calisacagim.

Resimler ve ekler

• bugday-azot.jpg
    bugday-azot.jpg
    28.9 KB · Görüntüleme: 341
  • bugday-azot.jpg
    bugday-azot.jpg
    28.9 KB · Görüntüleme: 333
  • bugday-azot.jpg
    bugday-azot.jpg
    28.9 KB · Görüntüleme: 327

dekara 25 kğ tohum ektim kardeşlemesi normal oldu verim olarak aşağı yukarı köyün en iyi verimini aldım şükür ama buğdayın tanesinde cılız buğday çok oluyor dediğiniz gibi azot başaktayken yetersiz olabilirmi üst gübreyi 3 parçayamı bölüm birde yerlerimiz ayçiçeği yeride var buğday yeride hepsinde var cılız buğday

ramazan01 link=topic=85631.msg1022870#msg1022870 date=1442553028' Alıntı:
dekara 25 kğ tohum ektim kardeşlemesi normal oldu verim olarak aşağı yukarı köyün en iyi verimini aldım şükür ama buğdayın tanesinde cılız buğday çok oluyor dediğiniz gibi azot başaktayken yetersiz olabilirmi üst gübreyi 3 parçayamı bölüm birde yerlerimiz ayçiçeği yeride var buğday yeride hepsinde var cılız buğday

Analiz yaptırın. Hem toprağı, hem buğdayı.

Tanede cılızlık sebepleri,
1.Tane doldurma döneminde besin eksikliği(özellikle azot ve potasyum)
Tek sefer Nitrat kullanıp hasata kadar ki son dönemde bitkiye hiç birşey vermeden kendi haline bırakmak en büyük verim düşüklüğü sebebi.Ayrıca yağış ve nem az ise %26 CAN kullanmak, gübre attığınızı zannederken paranızı çöpe atmak gibi birşey.
Potasyuma gelirsek, besin elementlerinin generali olarak gördüğüm potasyumu bitkiye vermez iseniz istediğiniz verimi ve kaliteli yakalayamazsınız.Ayrıca potasyumun eksikliği bitkiyi su stresine sokar.İşin içinden çıkamaz hale gelir bitki.
Not: azot ve potas haricinde diğer elementler tammış farzediyorum.
2.Hastalıklar.Kök, septoria, pas
Kök hastalıkları kendini hasat döneminde beyaz başak olarak gösterir.Bu en şiddetli semptomudur başak için.Eğer az miktarda hastalık hissediliyorsa kısmen verimi ve kaliteyi etkiler.
Tane kalitesine en çok zarar veren septoria ve pas türevleri.Hastalığı takip etmez, 1 sefer ilaç atıp, hasata kadar bitkiyi Allah ' a emanet bırakırsanız gene istediğiniz kaliteye ulaşamazsınız.Her nitrat kullanımını takip ederek 2 kez kaliteli ilaç kullanmak işi çözer.

Yapılacak işi sırasıyla özetlemek gerekirse,
-Kökboğaz ilacı + 100gr/da çinko sülfat
-Ot ilacı + 100gr/da Potasyum nitrat
-%33 Nitrat
-Pas ilacı + 100gr/da potasyum nitrat
-%33 Nitrat
-Pas ilacı + 100 gr/da Potasyum nitrat
-Süne ilacı + 200gr/da üre
Not:potasyum nitratın maliyeti 100gr= 0.36 TL X 3 sefer = 1.08 TL
Not:%33 nitrat, Ph düşük, kum tarlada, sağanak yağışın önüne kullanılmamalı

çok güzel bilgiler ediniyorum lütfen bilgilerinizi paylaşın çok teşekkürler o zaman ot ilacı+pas ilacıyla potasyum karıştıp atayım bizim buralarda süne olmuyor yukarıdaki yazımdaki dediğim gibi üst gübreyi 3 e bölüp öyle atacam son gübreyi ne zaman atsam faydası olur