2015 Ayçekirdeği Hasat Sezonu

Çok şükür 2015 çitlemelik çekirdek hasadını kazasız belasız bitirmiş bulunmaktayız. Her yıl eski sabit çekirdek patozuyla çıkarırken bu yıl akrabamızdan SMS(Selçuk Makina Sanayi) marka tarlada yürür çekirdek makinası getirip işçiliği daha aza indirip hasat ettik. Toplam 150 dönüm 3 parça tarla ekiliydi. 2 gün boyunca çekirdekleri yere kesip kelleler gevşek olduğu için hiç beklemeden ertesi gün çıkarmaya başladık. Normalde 2-3 gün kellelerin gevşemesini beklerdik fakat bu yıl havalar sıcak olduğu için daha kesilmeden kurumuştu bizde hemen çıkardık şuan biçerle savrulmayı bekliyor daha sonrasında da satmayı düşünüyoruz. Dayımlar da İtimat marka tarlada yürür makina getirdiler hem onlar hem de biz makinalardan memnunuz ikisi de performanslı çalıştı. Gelecek yıl biçerdöverle çıkarmayı düşünüyoruz. Makinayı 285 e taktık 70-66 ise nakliyeyle meşguldü. Genel olarak 285 sorunsuz çıkardı bazı dik yerlerde zorlasa da sorunsuz çıkardı. İnişler sorunluydu özellikle de iş bitiminde tarladan iniş traktörü sürdü makinayı ve dolu römorku sağa sola savurdu ama şükür devrilmedi. Ben de çalıştığım için fazla resim çekemedim çektiklerimi siteye atıyorum...

Hasadı bitirdikten hemen sonra resimdeki otlu tarlayı goble ile diğer tarlaları diskaro ile devirmeye başladık malum ekim sezonu yaklaşıyor daha devrilen sapların kıyılması var ki goble bilya dağıttı daha onu yapmamız gerekiyor.

Bu da akrabamızın Clayson biçerdöveri. Bu yıl biraz değişiklik yapıp ayçekirdeğini direk biçerle biçtiler zamanı iyi ayarladıkları için sorunsuz bir şekilde hasat yapıyorlarmış.

Tümosan 75-80 & 8195 DTKK
Ve son olarak akrabamızın yeni ve ikinci Tümosanları. Daha bugün almışlar ben de tesadüfen gördüm.

Ynt: 2015 Ayçekirdeği Hasat Sezonu

cmylmzzz link=topic=85633.msg1022627#msg1022627 date=1442388761' Alıntı:
Allah hayırlı uğurlu etsin maşallah. bizde de var çekirdek ama piyasa hakkında bilgin var mı kaça gidiyor bu sene acaba?

Amin saolun. Piyasa daha netleşmedi birkaç kişi satmış ortalama 3.-3.5 TL arası..

newharun link=topic=85633.msg1022637#msg1022637 date=1442392937' Alıntı:
Maşallah. Zor iş çekirdek. Kolay gelsin

Saolasın abi

Bereketli olsun gezer makine iyi işçilikten ve zamandan tasarruf sağlıyor ama bir sonraki ekilen mahsülün içinde çok çekirdek çıkıyor.Clayson la çekirdek biçen Burak mı?

kolay gelsin talha bereketli olsun
yanlız bu makina normal patoz galiba
şimdi bantlı helezonlu sistemler var
tarlaya kesip yere sıra halinde döşüyorlar makinanın yanından ağır viteste yavaş yavaş ilerleyip atıyorlar kelleleri makina yukarı kendisi çekiyor bunda siz yukarı atıyorsunuz sanırım biraz daha fazla iş yapılıyor
geçen sene biçerle biçtirenler bu sene tarlaya kendisi girdi çok zarar ettiklerini söylüyorlar ama gerekli değişiklikler yapılıp usülüne göre biçilirse bencede biçerle biçilebilir
biz römörklere kesip römörkten patoza attık az olduğu için
patozun ucunu da direk sergiye çevirdik kuruttuk 2 gün
szin orada fiyatlar çok düşük geldi bana eleme işlemi yapmadığınız için sanırım

ranger link=topic=85633.msg1022665#msg1022665 date=1442407081' Alıntı:
Bereketli olsun gezer makine iyi işçilikten ve zamandan tasarruf sağlıyor ama bir sonraki ekilen mahsülün içinde çok çekirdek çıkıyor.Clayson la çekirdek biçen Burak mı?

Saol Emre abi. Kelleleri nerdeyse tamamen boşaltıyor sabit makina bu kadar temiz iş çıkaramıyordu. Biçerdeki Burak abiyle bizim komşu

FatihEFE link=topic=85633.msg1022670#msg1022670 date=1442407520' Alıntı:
kolay gelsin talha bereketli olsun
yanlız bu makina normal patoz galiba
şimdi bantlı helezonlu sistemler var
tarlaya kesip yere sıra halinde döşüyorlar makinanın yanından ağır viteste yavaş yavaş ilerleyip atıyorlar kelleleri makina yukarı kendisi çekiyor bunda siz yukarı atıyorsunuz sanırım biraz daha fazla iş yapılıyor
geçen sene biçerle biçtirenler bu sene tarlaya kendisi girdi çok zarar ettiklerini söylüyorlar ama gerekli değişiklikler yapılıp usülüne göre biçilirse bencede biçerle biçilebilir
biz römörklere kesip römörkten patoza attık az olduğu için
patozun ucunu da direk sergiye çevirdik kuruttuk 2 gün
szin orada fiyatlar çok düşük geldi bana eleme işlemi yapmadığınız için sanırım

Saol Fatih abi. Makina gezer patoz da bant sistemi İtimat Makinada var onda aşağı yukarı oynama özelliği var bu biraz eski olduğu için sabit. Ama bu daha iyi bence. Bantlı sistem daha geniş çizilerin ikisini de ezdiği için sıra üzerinden alıp makinaya atmak çok daha zor. Biçerdöverle hasat pek olacağa benzemiyodu. Yeşilken biçildiğinde kellenin ve tanelerin bir kısmını depoya atıp kalanını arkadan atıyomuş kelleler yeni yeni sarardığı zaman en uygun zaman. Hem temiz çıkarıyor hem de boş taneleri savuruyor. Normalde biz de yere keser birkaç gün bekletir sonra römorka doldurup makinaya atardık bu yıl böyle oldu seneye de biçerdöverle olacak galiba. Biz kıraç ektiğimiz için fiyatlar sizin oraya bakarak daha düşük. Fiyatlar da daha netleşmedi belki artar.

144fenomen link=topic=85633.msg1022674#msg1022674 date=1442409067' Alıntı:
Bereketli olsun talha.Bizim buralarda fiyatlar güzel 265 hekto.7 mm kalibre li çekirdek 4000.Daha iyisi 4500 e kadar çıkıyor.

Saol Eyüp abi. 80-83 lük çekirdekler 3.3-3.5 TL ye gitmiş ama başka satan yok şuan

aslan26 link=topic=85633.msg1022695#msg1022695 date=1442424047' Alıntı:
Bereketli olsun Tahla bizim burada bu yıl citlemelik çekirdek ekimi çok oldu ondan fiyat düştü. En iyisi 3 tl onuda pek alan yok.

Saolasın abi. Tadım da alıma başlamış piyasa hareketlenebilir.