Köy Hayatımı Şehir Hayatımı?

Merhaba forum severler :)

Şuan şehirde yaşayıp köy hayatı seven köyde yaşayan şehir hayatı seven bir sürü kişi var.

Benim fikrim Köy hayatı ama şehir hayatı sevmiyorum anlamına gelmez..

Benim fikri düşüncem köy hayatı çünkü Şöyle özetlemek istiyorum Şehir hayatı kadar,,

Daha az gürültü Doğal yaşam Doğal yemekler içeçekler vb..
Herkezin birbirini tanıması zor durumda çevre genişliğinden dolayı avantajlı
Köyde varsa kopuk psikopat düzensiz 4000 Kişide 30 Kişidir.Max max bu ' da
Sonra gelelim Burda doğduysan ailen geniş ise daha iyi olucaktır..
Köyde Evin var ise tarlan var ise hayvancılık yapıyor isen kazanıyor isen çok iyidir Yani birde maddi durumun biraz elverişli olması lazım köyde..Bişeyler yapman lazım ama olmayanda var hatta evi bile yok adamın hergün yevmiye Manisa alaşehir in bir köyü için konuşuyorum 3-4 Bin nufüslu yer günlük 50 tl yevmiye ile araba alan bile var Yaz kış iş bitmiyor Kışın Nisan-mayıs-haziran-temmuz Yaprak toplayıp alanlara veriyolar Agustos eylül ekim--Üzüm kesi keleter işleri var--Kasım aylarında yaş üzümleri devam ediyor Aralık ocak şubat aylarında Budama işleri başlıyor Yılda 1 ay Gibi bir süre Bunun 1 Ay ınıda yağmur gibi vb olaylardan ötürü gideme dersek 10 Ay ' da 15 Bin tl İyi yani köy için..

Gelelim olumsuz yanlarına..

Burda herkez birbirini tanır kimse açık giyinip gezemez adı çıkar hırsızlık yapsın adı çıkar dedikodu ederler..( Ben kimseyi takmam mesela böyle kafama aldırmam konuşan konussun ama dikkatliyimdir düzenliyimdir..Konusurlar sevmezler işini görmez yani böyledir.
Birazda cahil kesim vardır burda çoktu şehirdede yok digil.. Çok aşırı bir kavgalıkta namusda Vururlarmııış eskiden ama kız kaçıyor şimdi 1 ay sonra düğün böyle artık yani hep..
Dediğim gibi Burda birde fakirsen bişeyaldınmı nerden buldun derler zenginsen hayırlı olsun Öyle yani..

Şehir hayatının avantajları..

Daha çok avm merkezleri daha ulaşabilir Merkezler Bankalar şubeler Pttler dükkanlar Yemek dükkanları Esnaflar Ticarilik yerler..Kurumsal yerler Şöyle baktınız mı güzel geliyor digilmi Hayat orda diyosunuz kıızlar karılar ortamlar orda Böyle derken Ortam derken bir gün bakıyosun ki ya mezar ya hapis ya hastahane..

Kal bakalım parasız orda bitsin git iste dükkandan 100 lira birisinden verecek mi?
Ailen varmı? Ortamlara girmişssin çıkmıyorsun bitiyorsun kendini ?
Hergün gürültü sesleri Hele istanbul Metrobüs günlük araçlar ful dolu Canlı bomba olup olmadıgını biliyormusun? Büyük şehirin acısıda çok derler..

Gelelim iyi taraflar..
Şehir hayatının güzel tarafı medeniyet, modemlik şehirde. Hayat bu sebeple köy hayatından farklı oluyor. Bence bütün insanlar köy ve şehir hayatını seviyorlar, çünkü onların farklı tarafı var. İnsanlar burada farklı zaman geçirmek istiyorlar. Mesela, genç insanlar şehirde çalışıp para kazanmak istiyorlar. Bazıları diskoya, gazinoya, spor salonuna gitmeyi seviyorlar. Ama yaşlı insanlar temiz ve rahat bir hayat yaşamak istiyorlar.

Durum aynı yani ama Ben köydeyim? Allah şükür durumum düzeldi iyiyim 2 evim var merkezde..Kasaba burası ilçeye uzunluk araç ile 10Dakika git istediğin zaman izmir istanbul ankara gez dolaş..Yani öyle

SİZLERDEN BEKLİYORUM BAKALIIM

Ynt: Köy Hayatımı Şehir Hayatımı?

BU FAKTÖR BİZDE DE VARDI. KÖYDE YAŞARKEN SATIN EKMEK İÇİN ÖLÜRDÜK. ŞİMDİ KÖY EKMEĞİ İÇİN. O KADAR KÖY AŞIĞIYIM Kİ ALLAHTAN ŞANSIMA DA KENDİ İLİMDE MEMUR OLMAK KISMET OLDU. HEM KÖY HEM ŞEHİR HAYATI AYNI ANDA.

bantun111 link=topic=85641.msg1022763#msg1022763 date=1442480092' Alıntı:
:) 2 aydır üzüm işleri vardı hiç giremedim foruma desem doğru dur geldimm

Hayvan işi inşaat devam ediyor açık yarı kapalı 2 ay sürmez bitmesi dediler bekliyoruz

Bantun bu ne yav. Kaç ay oldu, nasıl inşaat bu?

Kaç bin başlık sahi ahır?

Hayvan işi inşaat devam ediyor açık yarı kapalı 2 ay sürmez bitmesi dediler bekliyoruz
Trakkulup olarak seni ve yapacağın çiftliği çok benimsedik, gelip inşaatta çalışasımız geliyor.

Sabırsızlanıyoruz...

Soruna kendimce cevap vereyim.

Köy ekmek, şehir su.
Ekmek bazen boğazıma durup hıçkırık tutuyor. Su olmazsa olmaz.
Her zamanda şu içmek mideyi doyurmuyor.
Öyle bir ara ekmek, bir ara su, gül gibi geçiniz gidiyoruz çok şükür.
Gerçi bu seferde iki arada bir derede kalıyoruz ama napacan mecbur ;)

Yeni, ilginç özünde sakal-bıyık mevzusu barındıran sorularını bekliyoruz.

ofas link=topic=85641.msg1023015#msg1023015 date=1442636058' Alıntı:
Trakkulup olarak seni ve yapacağın çiftliği çok benimsedik, gelip inşaatta çalışasımız geliyor.

Sabırsızlanıyoruz...

Soruna kendimce cevap vereyim.

Köy ekmek, şehir su.
Ekmek bazen boğazıma durup hıçkırık tutuyor. Su olmazsa olmaz.
Her zamanda şu içmek mideyi doyurmuyor.
Öyle bir ara ekmek, bir ara su, gül gibi geçiniz gidiyoruz çok şükür.
Gerçi bu seferde iki arada bir derede kalıyoruz ama napacan mecbur ;)

Yeni, ilginç özünde sakal-bıyık mevzusu barındıran sorularını bekliyoruz.

:)

Doğma büyüme denizli Merkez
Ben 18 yaşındayım ama 20 yıllık komsularimiz var
Artık komsular köydeki en yakın akrabadan bin kat daha iyi geliyor bana
Dedikodu yok çok bilmislik yok köydeki gibi görmemişlik yok
Merhaba ettiği adamın karisina kızına bakmak en azından benim çevremde yok

Ama köyde bu saydiklarimin hepsi fazlasıyla var kisacasi köy güzel köylü kötü
Yilin 4-5 ayı köyde gerisi denizlide
Hem köyün doğal havası hem şehir in imkanı :)

sadıç hoşgeldin :) üzüm nasıl geçti, para etti bu sene diyolar, hadi Allah daha çok versin inşallah ;) ineklerin fotolarını ne zaman görecez?

Bizim şu belediye 1 ay 2 ay zorla uğraştık evin arkasına ruhtası alamadık malum :) kredidende faydalanmak gerek ziraat bankası ruhsat istiyor.
Üzüm para ettide borçlara anca :) seneyede böyle olursa ozaman işler daha iyi olur da benim aklım fikrim şu Güzel Allah vergisi olan nur yüzlü ineklerde :)

İnşallah bakalım pazartesi günü yer bakmaya gidicez emlakcı çagirdi 4 dönüm boş yer ilk etap 30 baş alıcam 50 baş kapasiteli kurucam hemen olursa bayramdan sonra inşaat ' a başlanacak
1-2 Ay lık bir süreç sonrası şuan biliyosun gidişatlar kötü türkiyenin durumu hiç iyi digil herşeyi gizliyorlar kriz gelebilir hayvanları en ucuz ne zamana denk getirebilirsem sıkacam kurşunu şuan raydan çıkmamak gerek
Herşey iyi saman sudan ucuz 0,30 fabrikadan 0,10 e bir tır alırsın burada
Yonca slaj desen akrabalar eş dost ekiyor uygun fiyata onlardanda anlaşıcam Öyle 4-5 Aydır nerelerdeydin neden almadın dersen ki
Ölümler oldu Büyük teyzelerimden bir tanesi büyük amcamdan bir tanesi derken 2-3 ay giremedim sonrasında üzümler başladı derken işler bitti yeni yatırıımlar hocam siz nasılsınız görüşmeyeli.

bantun111 link=topic=85641.msg1023119#msg1023119 date=1442710659' Alıntı:
Bizim şu belediye 1 ay 2 ay zorla uğraştık evin arkasına ruhtası alamadık malum :) kredidende faydalanmak gerek ziraat bankası ruhsat istiyor.
Üzüm para ettide borçlara anca :) seneyede böyle olursa ozaman işler daha iyi olur da benim aklım fikrim şu Güzel Allah vergisi olan nur yüzlü ineklerde :)

İnşallah bakalım pazartesi günü yer bakmaya gidicez emlakcı çagirdi 4 dönüm boş yer ilk etap 30 baş alıcam 50 baş kapasiteli kurucam hemen olursa bayramdan sonra inşaat ' a başlanacak
1-2 Ay lık bir süreç sonrası şuan biliyosun gidişatlar kötü türkiyenin durumu hiç iyi digil herşeyi gizliyorlar kriz gelebilir hayvanları en ucuz ne zamana denk getirebilirsem sıkacam kurşunu şuan raydan çıkmamak gerek
Herşey iyi saman sudan ucuz 0,30 fabrikadan 0,10 e bir tır alırsın burada
Yonca slaj desen akrabalar eş dost ekiyor uygun fiyata onlardanda anlaşıcam Öyle 4-5 Aydır nerelerdeydin neden almadın dersen ki
Ölümler oldu Büyük teyzelerimden bir tanesi büyük amcamdan bir tanesi derken 2-3 ay giremedim sonrasında üzümler başladı derken işler bitti yeni yatırıımlar hocam siz nasılsınız görüşmeyeli.

sağolasın, çok şükür iyiyiz, ölenlere Allah rahmet eylesin kardeşim, başın sağ olsun...

ARkadaşlar kampanya başlatıyorum, kampanyanın adı '1 PRİKET DE SEN KOY'

Bantun ' un artık bir işletmesi olmasını hepimiz istemiyor muyuz? Bence hepimiz istiyoruz. Şu başlıklardan kurtulmak için değil emin olun :D Her üye bir priket alsın, 1 ' er kilo çimento, demir vs. ne varsa, yakınlardaki arkadaşlar da el atsın arada, bitsin bu inşaat. Her 1000 üye birleşip bir dişi buzağı alsın, büyütmeyi de kendi yapsın canım :D 1 adet tohumlatma benden BANTUN! Eeee artık yemler, bakım vs. senden. Biz karışmayız...

Valla abi 6 ay önce köyden fransaya yerleştim. 18 buçuk-19 sene köyde durdum. Tek kelime ile 'memleketimin taşına toprağına kurban olayım'.
Yanlış anlaşılma olmasın ama köyden şehre taşınanın aklından şüphe ederim.
Köydeki o yağmur yağınca ortaya çıkan insanı etkisine alan toprak kokusu şehirde hiçbir yerde yok.
Köylü adam şehire alışamaz bence.
Yemin ediyorum bizim 240S i o kadar çok özledimki, hele o 3lü 8 numara alpler pulluğumuz ve kazayağımız hiç çıkmıyo aklımdan.
Bence değerli çiftçi kardeşlerim ve abilerim köyünüzün değerini bilin.
Ben çok pişmanım şehire yerleştiğime burda insanlarda akrabalık vs gibi kub-veetli duygular yok.
Köyde bayramlarda sabah erkenden 'CAMİ' ye gidip herkesle bayramlaşırdım çünkü hepsini tanıyorum.
'CAMİ' çıkışı eve gelirdim yemeğimiş yiyip bizi 240S ye atlayıp akrabalarıma giderdim.
Köyde tarla sürmesi, dağdan odun getirmesi, bahçeden sebze toplaması, toprakla uğraşmak, buğday torbalamak hepsi ayrı bir tutkuydu.
Ben buraya geleli 6 ay oldu ama aklı olan köyden çıkmaz.
Köyde her zaman güvenebileceğiniz birileri vardır ve köyde her zaman birilerine yardım ederken karşılık beklemeyen insanlar vardır.
Yani köyün tadı başkadır. Şahsen ben çalışıp para kazandıkça köye yatırım yapmayı düşünüyorum.
5 dönüm arazim olsa bile küçük bir çiftçeker traktör ve küçük tarım alatleri alacağım. Çünkü bu bir tutku.
Şehire yerleşince köyü mum ışığı ile ararsınız.