100 başlık süt Çiftliği

Ynt: 100 başlık süt Çiftliği

doganbey1 link=topic=85676.msg1023570#msg1023570 date=1443044677' Alıntı:
Siz anladığım kadarı ile besi sığırlarınızı anaç alıp onlardan çoğaltma niyetindesiniz. Bu uzun vadeli bir iş olur. İlk etapta Çok kazandırır mı bilemem. Video ve okuduğum yabancı kaynaklarda şunları anlamıştım. Bu kişiler dayanıklı ırkları ve etçi karekterleri yüksek ırkları alıyorlar. Anası ile hepsi bir arada bulunuyor. Yani süt kazancını düşünmeyeceksiniz. Yaz kış dışarıda bakanlarda var. 200 dekar tarlam var diyorsunuz. Öncelikli olarak bir besi ırkı ne yer ona bakmak lazım. Besi ırklarında fabrika yem pek kullanılmıyor. Onun yerine siz ektiğiniz ürünleri ezme yaparak verirseniz daha yararlı olur düşüncesindeyim. Mısır, arpa, buğday, çavdar, soya küspesi, pamuk küspesi, ayçiçeği küspesi ana yem kaynakları. Bunları uzman bir zooteknist ile konuşup reçete hazırlatabilirsiniz. 200 dekar yerin 100 dekarını kesif yem için ayırsanız 100 dekarını da kaba yem için ayırabilirsiniz.

Hayvan cinsi önemli tabiki. Gidipte holstein almaya gerek yok. Etçi simental, angus, şarole gibi ırklar kolayca bulunabiliyor artık. Yada yurt dışından da ithal olarak getirtebiliyorlar. Bana kalırsa çok fazla düzenek kurmayın. Besi işinde çok modernliğe gerek yok. Siz yeter ki çalışacam diyin.

20 anaç ile başladınız mı 5 yıl sonra besi için güzel karlar bıraabilir.

Ama ben anaç ile başlamam besilip dana toplayıp yada ithal edecem derseniz oda olur.
Eee bu senin dediğinle nasıl olacak o iş. İşten anlamamak kalıcı bir şey değil. Herkes anasının karnında öğrenmez bazı şeyleri. Tecrübe gerektirir. Bu kişide yavaş yavaş tecrübe edecek. Sen bir şeyler biliyorsan yardım et. Ha ben bilmiyorum diyorsan da adamın hevesini kırma.

Kimsenin hevesini kırmak digil amacım benim demek istediğimi zekanız yetmemiş ki tecrübe diyorsunuz.
Hiç işin içine girmeden hayvan işletmesi kurup hayvanları getirmek i akıl Kaarı digil dir karşıdan olmuyor böyle
Ozaman Ben adama diyorum ki burayı iyi anla Tamam ' ı? ?

Bi çiftlikte para almadan çalış baktın ki güzel gidiyor hem de araştır az hayvan alıp 10 ideal bir süre kazancına bak sin ko iyiyse büyütsun yavaş yavaş ben olumsuz taraflarini da söylüyorum sen bunu vazgeçirmek zan ediyorsun adam herseyi kimse üzülmesin kaybetmesin basarsin istiyorum bende ona göre tedbirini alır almaz o onun sorunu ama adam kaybettinde sen gidip karşılayacaksan ben susuyorum

Düşenin dostu olmaz hesabli yap kemal bey ne yaparsan
Emeklemeden koşma takılır düşersin
Allah yardimcin olsun
İyi bayramlar

bantun111 link=topic=85676.msg1023571#msg1023571 date=1443046721' Alıntı:
Kimsenin hevesini kırmak digil amacım benim demek istediğimi zekanız yetmemiş ki tecrübe diyorsunuz.
Hiç işin içine girmeden hayvan işletmesi kurup hayvanları getirmek i akıl Kaarı digil dir karşıdan olmuyor böyle
Ozaman Ben adama diyorum ki burayı iyi anla Tamam ' ı? ?

Bi çiftlikte para almadan çalış baktın ki güzel gidiyor hem de araştır az hayvan alıp 10 ideal bir süre kazancına bak sin ko iyiyse büyütsun yavaş yavaş ben olumsuz taraflarini da söylüyorum sen bunu vazgeçirmek zan ediyorsun adam herseyi kimse üzülmesin kaybetmesin basarsin istiyorum bende ona göre tedbirini alır almaz o onun sorunu ama adam kaybettinde sen gidip karşılayacaksan ben susuyorum

Düşenin dostu olmaz hesabli yap kemal bey ne yaparsan
Emeklemeden koşma takılır düşersin
Allah yardimcin olsun
İyi bayramlar
Be gülüm, zekan yetmemiş diyorsun. Doğrudur yetmeyebilir. Ben 25 yaşımdayım. Kimya ve Süreç Mühendisiyim. 17 yaşımda hayvancılığa merak saldım. O gün bu gündür vaktim el verdikçe araştırma yaparım. Bu öyle internet sitelerinde yazı okumak değil. İngilizce olan makaleleri Türkçeye çevirmek de dahil, gidip hocalarla konuşmak da dahil. Aynı zamanda fizibilite raporu oluşturuyorum, iş planı çıkartabiliyorum. Bilmem anlatabildim mi? Senin o dediğin problemlerin en az %75 ' i kötü koruyucu hekimlik ile ilgili. Ayrıca %100 garantili, karlı bir sektör de yok. Kar zarar kardeştir diye bir atasözü var bilirsen. Onun için sen bak kendi işini kurmaya. Faydalı bilgilerle insanları donatmaya. İyi bayramlar canım benim.

doganbey1 link=topic=85676.msg1023573#msg1023573 date=1443050116' Alıntı:
Be gülüm, zekan yetmemiş diyorsun. Doğrudur yetmeyebilir. Ben 25 yaşımdayım. Kimya ve Süreç Mühendisiyim. 17 yaşımda hayvancılığa merak saldım. O gün bu gündür vaktim el verdikçe araştırma yaparım. Bu öyle internet sitelerinde yazı okumak değil. İngilizce olan makaleleri Türkçeye çevirmek de dahil, gidip hocalarla konuşmak da dahil. Aynı zamanda fizibilite raporu oluşturuyorum, iş planı çıkartabiliyorum. Bilmem anlatabildim mi? Senin o dediğin problemlerin en az %75 ' i kötü koruyucu hekimlik ile ilgili. Ayrıca %100 garantili, karlı bir sektör de yok. Kar zarar kardeştir diye bir atasözü var bilirsen. Onun için sen bak kendi işini kurmaya. Faydalı bilgilerle insanları donatmaya. İyi bayramlar canım benim.

Sen öyle diyorsan öyle olsun
Sanada iyi bayramlar

Bence ilerde süt işine girmeyi düşünen birisinin besi ile başlamasının bir anlamı yok. Besi işi ile süt işi neredeyse büyükbaş ile küçükbaş kadar farklı. Besi işinde rasyon düzgün olsun günde bir kere önlerine yemi dök git, arada sırada da altlarını süpür tamam. Bence arkadaşın ilk yapması gereken bir çiftlikte 10-15 gün çalışmaktır.

Bende hayatımda hayvan beslememiş birisi olarak bu işe girmeye karar verdim. Çevremde ki herkes deli misin dedi hatta şuan birlikte çiftlik kurduğumuz ortağım bile ilk duyduğunda boşver sen bu işi dedi. Kimseyi dinlemedim gittim 1 hafta bir çiftlikte çalıştım, bu sırada sürekli işçiye sorular sordum bilgiler aldım. Bir yandan da çiftliğin sahiplerinden de bilgiler aldım ve gördüm ki hem bu işi severek yapabilirim hem de bu işi düzgün yaparsan para kazanıyormuşsun.

Ben arkadaşın yerinde olsam 100 başlık bir süt çiftliği kurarım, 100 dönüm yonca ekerim kalan 100 dönüme fiğ ve üzerine tef ekerim. Mısırla hiç uğraşmam gider çevrede yetiştirenlerden hangisini beğenirsem onu alırım çünkü mısırda kalite farkı çok oluyor. Süt işi düşünürseniz de simental derim acemilikte yapılabilecek hataları çok daha iyi tolere eder.

Kemal Bey;

Neye kadar verdin, ne yapıyorsun, herhangi bir çiftlikte çalıştın mı deneyim sahibi oldun mu araştırmaların ne durumda. Çiftliği kurmaya başladın mı ?

Cevabını dört gözle bekliyoruz.

Deneyimlerini paylaşmanı rica ediyoruz.

Allah işlerini hayır etsin.

Saygılarımla.

m.aktaş75 link=topic=85676.msg1023124#msg1023124 date=1442725447' Alıntı:
bizim komşu yapıyor tkdk desteğiyle 50 başlık 1500000tl maliyeti var cebinden çıkacak para 550binlira bence sen ilk defa yapıyosan besicililkten başla
abi 1.5 trilyona koca tesis kurulur 500 bin yeter 50 hayvana otelmi bu betona yatırım başka bişey değil

Cevap: Ynt: 100 başlık süt Çiftliği

Bence ilerde süt işine girmeyi düşünen birisinin besi ile başlamasının bir anlamı yok. Besi işi ile süt işi neredeyse büyükbaş ile küçükbaş kadar farklı. Besi işinde rasyon düzgün olsun günde bir kere önlerine yemi dök git, arada sırada da altlarını süpür tamam. Bence arkadaşın ilk yapması gereken bir çiftlikte 10-15 gün çalışmaktır.

Bende hayatımda hayvan beslememiş birisi olarak bu işe girmeye karar verdim. Çevremde ki herkes deli misin dedi hatta şuan birlikte çiftlik kurduğumuz ortağım bile ilk duyduğunda boşver sen bu işi dedi. Kimseyi dinlemedim gittim 1 hafta bir çiftlikte çalıştım, bu sırada sürekli işçiye sorular sordum bilgiler aldım. Bir yandan da çiftliğin sahiplerinden de bilgiler aldım ve gördüm ki hem bu işi severek yapabilirim hem de bu işi düzgün yaparsan para kazanıyormuşsun.

Ben arkadaşın yerinde olsam 100 başlık bir süt çiftliği kurarım, 100 dönüm yonca ekerim kalan 100 dönüme fiğ ve üzerine tef ekerim. Mısırla hiç uğraşmam gider çevrede yetiştirenlerden hangisini beğenirsem onu alırım çünkü mısırda kalite farkı çok oluyor. Süt işi düşünürseniz de simental derim acemilikte yapılabilecek hataları çok daha iyi tolere eder.

Tef ne ola ki? Onu şey ettim de:) İlk defa duyduğum için...Yerel bi isim mi acaba!