Büyükbaş Melezlemeler....

Ynt: Montofon -simental melezine simetal aşı doğum sonrası

hayırıolsun kardeşim bizimburda örmesi boklu olsun derler gülegülebüyüt kardeşim..sen montofonlardansimenthalemigeçmeyi düşünüyorsun yoksa sadece etçi olsunlar diyemi bir çalışma yapıyorsun kardeşim yoksa benimuygulamayaugrasdıgım gibikombineırkımı geeliştirmeye çalışıyorsun...ömntofonlarenim çokbegendiim bir ırk geçensene pazardabir düvegörmüşdüm 2yasında remen bir traktör römorkukadar vardı uzunluguvedev gibibir hayvandı bu işlerde bizim tek dezavantajımız çok aliteliboaları veterinerimizin bulundurmaması yani boğa spermeasını yani20liraya alıp 100liraya aşılamayı yapıyorlar bizim isdediimiz boğaların spermalaırda yani 70le130arası yaniveteriner 70e alsa bunuenaz 15ye 130a alsa en az 200-250liraya aşılamasınıyapar bu aşılarıyapdırak çiftçide 100kişide1çıkarsa anca oyuzden bu şekilde kalitelispermaları veterinerlerimizalmazlar pek...bulundurmazlar..
oyuzden spermayıseçerken kendimiz arasdırıp güvenilirliifazla olan kaliteliboaları seçmemizlazım kardeşimbende başlarda anlamıyordum allah razıolsun busiteninve bilhassa simentalci barış hocamınsayesinde bişiler öğrendim..benimde düşündüüm uygulama holsteinden kombine ırka geçiş uygulaması şu an ki düşüncem holsteinxsmenthal melezlemesi şu an 2adet f1yavrum mevcut onlarda şansımıza dişioldular ve bu şekilde douracak 4 5 tana ineimdaha var hayvanlarımın çoğunlugunuhamdüveolarak topladıgımdan dolayı ilkdoumzorolmasındiye simenthal aşıyapmamışdıveterinerim ama enson tohumlattıgımdüvelerimden birisine viggal attı yavrusunu gördümatarımartık dedi onuntabiriyleit eniigibi douyormuşyavruları.bu şekilde holsteinlerimden doan simenthalmelezlerimizede allahnasipederse gene burdaki abilerimin tavsiyesiyle çok kalitelibir brownswiss yanimontofon boğasının spermasını almak istiyorum bu şekilde holstein x simenthalx montofon üçlümelezlemesinigerçekleştirmişolucam allah nas
p ederse...ha bunuyapdık diyelim ilerde gene bir kombine ırk eklemem gerekecek şu anki aklımda olan montbeliarde sığırı sizin tavsiye edebileceiniz başka hem etçihem sütçübir ırk varmıarkadaslar

ELPRESACANARİO link=topic=85687.msg1023840#msg1023840 date=1443383632' Alıntı:
Abi küçük doğması daha iyi. Angus yavruları da küçük doğar, sonradan iyi gelişirler. Bu buzağı da iyi gelişirse, boğanın sperması düvelerde kullanılabilir.

Montofona montofon atıp helekş 2. doğumda küçük gelirse vardır bi sorun ya anaç yada yavruda ısaha girer bunlar

Zor bir doğum olur diye düşündüğüm düve süpriz yaptı

o9PbJX.jpg

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1024681#msg1024681 date=1443811809' Alıntı:
9 ay 2 gün olmuştu , ben 4-5 gün sonra bekliyordu doğumu aslında ama aynen dediğin gibi sabah kapıyı bi açtım ayaklanmış bile :)
hayırlı olsun kardesim gecenlerde besi işi yapan bir amcayla görüştüm kardesim sivas şarkışladan almış oldugu montofon simenthal melezlerinin acaip büyüyüp et aldıklarından bahsetti..inşaallah senin danalarda öylegüzel et alırlar danaları kendinmi besiye alıcan yoksa süttten kesilince satıcakmısın

poyraz51 link=topic=85687.msg1025098#msg1025098 date=1444048439' Alıntı:
hayırlı olsun kardesim gecenlerde besi işi yapan bir amcayla görüştüm kardesim sivas şarkışladan almış oldugu montofon simenthal melezlerinin acaip büyüyüp et aldıklarından bahsetti..inşaallah senin danalarda öylegüzel et alırlar danaları kendinmi besiye alıcan yoksa süttten kesilince satıcakmısın

Guzel randiman verirler umarim.besiye alcam erkekleri.disileride duruma gore bi kismi damizliga bi kismi da besiye yine.

veterinerine baskı yap kardesim kaliteli sperma getirt ve doğum kolaylığına da dikkkat et montofonlardada acaip boğalar var onlarıda bir kenara atma bazıları acaip buyuyorlar...ama en önemlisi doğum kolaylığı geçen sene bir ineğime salvator diyebir boğanın tohumunu atmışdı veteriner tohumun değerleri zor doğum ama inşalllah sağ salim doğurur ...

Naturel genetik diye bir firma var cek cumhuriyetinde onun spermalarini getirttim gecen bi inege limuzin var orda Abidol diye bi boga 2014 sampiyonu olmus ondan attik bakalim

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1029158#msg1029158 date=1445711764' Alıntı:
Buzaglar 1 aylik oldu sayilir.ilk ineginki cok hizli gelisiyor ama digerleri zayif biraz gelisimi.tek konu halinde paylascam
kardeşim buzağılarına bakosel hap vermeni tavsiye ederim ayrıca ademin ve berovit yapdığım zaman buzağılar hemen fark ediyorlar..

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1025111#msg1025111 date=1444056449' Alıntı:
Guzel randiman verirler umarim.besiye alcam erkekleri.disileride duruma gore bi kismi damizliga bi kismi da besiye yine.
şahsen dişi hayvanların kısırlık yada bir sakatlığı olmadan kesime verilmesine karşıyım kardeşi ykın olsak dişidanaları satın almak isterdim senden melezleri severim çünki dişileri damızlık isteyenleresatabilirsin yada erkekdanayla takasetmek isteyenlerolursa onlarla takasedebilirsin kardeşim bu güzel kızların kesilmesi yazıkolur.

poyraz51 link=topic=85687.msg1029642#msg1029642 date=1445844447' Alıntı:
kardeşim buzağılarına bakosel hap vermeni tavsiye ederim ayrıca ademin ve berovit yapdığım zaman buzağılar hemen fark ediyorlar..
Bunlarin anaclarini asılamistim.ishal mikroplarina karsi.dogduklarimda ise antiserum vurdum buzaglara.suan sorunsuz sagliklilar ama 3. Aydan sonra yinekorucu hekimlik olarak 2-3 asi daha vurcam.surudeki anaclarin bir kismini sattim islah ettim suan en verimli gordugum 26 anac var.yeni dogum yapan bu 4 unden 1 tanesi haric diger 3 u bogarsadi tekrar ama 2. Yada 3. Bogarsamayi bekliyorum asi icin.bogalarida sectim.iki syah montofon simental melezine bu sefer angus attiracam.natural genetic den Rocky diye bi boganin spermasini siparis ettirdim.o yetismezse demsa genetikden Rocket yada Patriot diye iki guzel angus boga var onlari tercih edebilirim

poyraz51 link=topic=85687.msg1029644#msg1029644 date=1445844783' Alıntı:
şahsen dişi hayvanların kısırlık yada bir sakatlığı olmadan kesime verilmesine karşıyım kardeşi ykın olsak dişidanaları satın almak isterdim senden melezleri severim çünki dişileri damızlık isteyenleresatabilirsin yada erkekdanayla takasetmek isteyenlerolursa onlarla takasedebilirsin kardeşim bu güzel kızların kesilmesi yazıkolur.

Etçi özellikte anaç beslemek çok mantıklı değil. Amerikadaki gibi tamamen meraya dayalı olsa neyse de, ülkemizde bu tarz hayvancılık yapılamıyor. Bu yüzden et odaklı bir işletme bile olsak kombine özellikte anaçlar yetiştirmek daha mantıklı. Mesela simental, montofon gibi. İstenirse sütünden faydalanılır, istenirse de dışarıdan buzağı alınıp bir dişiye birden fazla yavru verilebilir süt özelliği olduğu için. Piyasadaki hareketlere anında cevap vermek de kolay olur. İşletme istenildiği zaman ete, istenildiği zaman süte yönelebilir. Benim düşüncem bu yönde. Etçi ırkların tohumları kullanılarak elde edilen dişi yavrular et yönünden verimli oluyorlar ancak süt verimleri düşük oluyor. Bunlara etçi ırk tohumlama yapılsa verimli yavru verecekler mi orası da şaibeli. Sonuçta saf ırklarla uğraşılmıyor.

Bence eğer imkan varsa simental gibi kombine ırklar ile anaç kadro oluşturup yola devam etmek daha sağlıklı. Bunlardan etçi ırk tohumlama ile elde edilecek yavrular dişi de olsa erkek de olsa besiye çekilmesi daha mantıklı. Her dişi anaç olacak diye bir kural olmamalı. Anaç ihtiyacı doğarsa ve işletme kendi içerisinden bu ihtiyacı karşılamak isterse, ineklerin bir kısmına kaliteli simental tohumları atarak, elde edeceği dişi yavruları kendi bünyesinde değerlendirebilir. Erkek yavruları da besiye alır. Zaten et özelliği de olan bir ırk.

ELPRESACANARİO link=topic=85687.msg1029885#msg1029885 date=1445889926' Alıntı:
Etçi özellikte anaç beslemek çok mantıklı değil. Amerikadaki gibi tamamen meraya dayalı olsa neyse de, ülkemizde bu tarz hayvancılık yapılamıyor. Bu yüzden et odaklı bir işletme bile olsak kombine özellikte anaçlar yetiştirmek daha mantıklı. Mesela simental, montofon gibi. İstenirse sütünden faydalanılır, istenirse de dışarıdan buzağı alınıp bir dişiye birden fazla yavru verilebilir süt özelliği olduğu için. Piyasadaki hareketlere anında cevap vermek de kolay olur. İşletme istenildiği zaman ete, istenildiği zaman süte yönelebilir. Benim düşüncem bu yönde. Etçi ırkların tohumları kullanılarak elde edilen dişi yavrular et yönünden verimli oluyorlar ancak süt verimleri düşük oluyor. Bunlara etçi ırk tohumlama yapılsa verimli yavru verecekler mi orası da şaibeli. Sonuçta saf ırklarla uğraşılmıyor.

Bence eğer imkan varsa simental gibi kombine ırklar ile anaç kadro oluşturup yola devam etmek daha sağlıklı. Bunlardan etçi ırk tohumlama ile elde edilecek yavrular dişi de olsa erkek de olsa besiye çekilmesi daha mantıklı. Her dişi anaç olacak diye bir kural olmamalı. Anaç ihtiyacı doğarsa ve işletme kendi içerisinden bu ihtiyacı karşılamak isterse, ineklerin bir kısmına kaliteli simental tohumları atarak, elde edeceği dişi yavruları kendi bünyesinde değerlendirebilir. Erkek yavruları da besiye alır. Zaten et özelliği de olan bir ırk.

Ailem artik bana birakiyor isleri sutunude degerlendirmek isterim ama o sut makinasinn yaktigi enerji senin zamanin ve bu hayvnlar meradan geliyorsa gunluk bence zaman kaybi.oyuzden etcile yonelmeliyiz.meradan gelen bir montofondan alacagim 3 lt sut icin verrim buzagsi emsin.ilerisi icin kazanctir bence.6 ay emmeli

Avşar Beyi link=topic=85687.msg1029908#msg1029908 date=1445891759' Alıntı:
Ailem artik bana birakiyor isleri sutunude degerlendirmek isterim ama o sut makinasinn yaktigi enerji senin zamanin ve bu hayvnlar meradan geliyorsa gunluk bence zaman kaybi.oyuzden etcile yonelmeliyiz.meradan gelen bir montofondan alacagim 3 lt sut icin verrim buzagsi emsin.ilerisi icin kazanctir bence.6 ay emmeli
dogan melez buzağıların resimlerini paylaşırmısın kardeşim

poyraz51 link=topic=85687.msg1031389#msg1031389 date=1446451688' Alıntı:
dogan melez buzağıların resimlerini paylaşırmısın kardeşim

Telden yukleyemedim kardesim ama gelisimleri cok iyi fotolari cektim.dunde montofono angus melezmistim o ve bi simental melezi daha dogdu.montofon angus melezi kapkara dogru angus baskin cikti.onlarinda fotolarini atacam