Volkswagen'in emisyon skandalı

Ynt: Volkswagen'in emisyon skandalı

sebazios link=topic=85727.msg1024255#msg1024255 date=1443571593' Alıntı:
Emisyon falan salladıkları yok mu?

Etme Gürsel. Başka yerde deme, gülerler. ABD ' de, motorlu araçların vergilendirilmesi, yani bildiğim taşıt vergisi, aracın egzos emisyon değerlerine göre yapılıyor.

ABD hükümeti, bu düzenbazlık yüzünden milyarlarca lira vergi kaybetti. ABD hükümeti İşte bu yüzden herkesten önce bas bas bağırmaya başladı. Feci canı yandı.

Ikinci hatalı kısım, 'ABD soruşturmayı neden şimdi açtı' sorusu. Bağımsız bir üniversitenin yaptığı, farklı amaç için yapılan bir deneme esnasında durum ortaya çıkıyor. Çıkar çıkmaz da cezayı çakıyorlar. Zamanlamada manidar olan hiç bir şey yok.

Yılmaz eğer senin dediğin gibi olsaydı, ABD ' de herkes dizel araç kullanır, düşük hacimli-silindirli motorlu araçlı tercih ederdi. Geçenlerde hastam geldi, onunla da konuştuk, ABD ' de yaşıyor, adam bizde neredeyse hiç dizel yok, 2000 motor bile zor bulursun demişti :) Emisyonu takmıyorlar yani :) Dediğim gibi taksalardı, 3000 cc lik araçlarla gezmeyi bırakırlardı.

Bak bu da ABD ' nin emisyon vergisine karşı olduğunun haberi http://airnewstimes.com/emisyon-vergisine-karsi-cikan-ulkeler-bulustu-16705-haberi.html

Bu da ABD ulaştırma bakanının emisyona göre vergi alınması ile ilgili sözleri

'ABD Ulaştırma Bakanı Ray Lahood, AB ' nin vergisini ' kötü bir politika, kötü bir yasa ' olarak değerlendirdi ve birliğin bu girişiminde daha fazla işbirliğe gitmesi gerektiğini söyledi.'

Bu vergi ABD ' de yok, AB ' de var :) Hatta Chevrolet, düşük motorlu araçlar üretti sırf AB ülkelerinde satabilmek için, adamlar dizelden anlamıyorlardı, dizele bile girdiler bu yüzden :D

Bu arada bu da Şükrü Kızılot ' un yazısından ;)

'Avrupa ' da ve ABD ' de genellikle, motor silindir hacmi ve modele göre vergi alınıyor. Bu doğru ama olayda ‘ince bir nokta ' var. O da şu; Avrupa ' da ve ABD ' de, otomobillerden ya hiç vergi alınmıyor ya da Türkiye ' deki verginin çok altında vergi alınıyor. Türkiye ' de, 2004 yılında 5 bin 500 Euro ' ya kadar ulaşabilen Motorlu Taşıt Vergisi, yabancı ülkelerde, Türkiye ' dekinin çok altında.

ABD ' de, Alabama eyaletinde yaşayan Tuna Sava adlı arkadaşımın Lincolin Navigator aracı var. Merak edip sordum. ‘Bizim orada, Motorlu Taşıtlar Vergisi yok. O nedenle vergi ödemiyorum ' dedi ABD ' de bazı eyaletlerde, Motorlu Taşıtlar Vergisi alınmıyor. Alınan eyaletlerde ise, yıllık vergi 150-300 dolar civarında...

İngiltere ' de aracın emisyon hacmine göre; 2004 model otolardan; BMW X5 ve 520i ' ye 160 sterlin, Peugeut 206 ' ya 125 sterlin, Opel Corsa 105 sterlin, Honda Civic 105 sterlin, Hyundai Accent 1.6 ' ya 125 sterlin, Wolswagen Polo 1.4 ve Golf 1.6 145 sterlin, Cherokee, Porche Cavrera, Range Rover 4x4, Ferrari Modena, Jaguar x tape, Lamborghini ve Rolse Royce Phantom için 160 sterlin Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeniyor.

Almanya ' da 81-272 Euro, Yunanistan ' da 13-420 Euro, Portekiz ' de 16-198 Euro vergi ödeniyor.'

doganbey1 link=topic=85727.msg1024252#msg1024252 date=1443569792' Alıntı:
Yahu özellik olarak üstün olduğu taraflar var. Ama bu birazda markanın satış politikası ile ilgili birazda kişilerin tercihleri ile ilgili. Şahsen insignia nın tipi passattan daha iyi. Ha ben arabayı satmaya çalıştım 71 milyar istedim bir kişi aramadı. Ama bi bakıyorum 2012 model jettalar 75-76 milyara alıcı buluyor. İnsana koyuyor buda.
Haklisin. Insigniada oyle ozellikler var ki passata göre aşırı fazla. Ama belki sürüş keyfi farklıdır. Bu sırf tutulma işi. Kaporta kalitesi tek eksigi denebilir insignianin. Haksiz miyim sizce?

doganbey1 link=topic=85727.msg1024252#msg1024252 date=1443569792' Alıntı:
Yahu özellik olarak üstün olduğu taraflar var. Ama bu birazda markanın satış politikası ile ilgili birazda kişilerin tercihleri ile ilgili. Şahsen insignia nın tipi passattan daha iyi. Ha ben arabayı satmaya çalıştım 71 milyar istedim bir kişi aramadı. Ama bi bakıyorum 2012 model jettalar 75-76 milyara alıcı buluyor. İnsana koyuyor buda.
özellik konusu tamamda abi passat varken tip olarak insigni yı tercih etmem :)

DeHLiZ link=topic=85727.msg1023869#msg1023869 date=1443389978' Alıntı:
CO2 emisyon ölçümleri Kyoto sözleşmesi gereğince ölçülüyor, ABD Kyoto ' ya imza atmadı, yani aslında bu durum onu çok ilgilendirmiyor, üstüne üstlük ABD ' de dizel otomobil kullanımı % 10 ya da altında, genellikle benzinli araç kullanıyorlar, emisyonu falan salladıkları yok anlayacağınız, üstüne üstlük kullandıkları arabalar genellikle 2000 cc ve üzeri :D Dizel CO2 emisyonu benzine göre daha az, bilmeyenler için bunu da söyleyelim ;)

VW bunu yaptı mı yaptı :) Cezayı hakediyor mu? Evet :) Yalnız burada sorulması gereken bir soru daha var, o da şu: ABD daha önceden bildiği ve aslında hiçbir ilgili olmayan bu durumun soruşturmasını neden şimdi açtı? Cevabı çok açık, ABD ekonomisinin lokomotofi otomativ endüstrisi, başı da General Motor çekiyor, hatta 2008 krizinde GM ' ye bayağı bir destek çıkardı ABD hükümeti sırf batmasın diye.

GM batma tehlikesi yaşarken öte yanda VW çok hızlı bir şekilde büyüdü, Skoda, Seat ve Audi markalarını satın aldı, Dünya ' da satış patlaması yaptı 4 markası da. Ama açgözlülük işte biraz daha fazla istediği için böyle bir salaklık yaptı, ABD de bu durumdan yararlanıp VW ' i çokça geri götürecek hamlesini yaptı, bu durumda haliyle GM öne geçecek gibi, belki zor durumda kalacak VW ' den Seat ' ı ya da Skoda ' yı satın alabilir. Benim tahminim Skoda yönünde, pazarı ona daha uygun. Bakalım Almanya hükümeti bu durumda ne yapacak?
Bence bi konuda haksızsınız,
tam tersi dizel motorlar benzinli motorlardan çok daha fazla çevreyi kirletir.
Bu yüzden avrupada dizel motorların vergileri benzinlilerden çok daha yüksektir.
Hatta bunu dizel araçlarda biraz gaz verip egzoza bakarak anlayabilirsiniz.
Traktörlerin, iş makinalarınında bu kadar duman atmalarının sebebi dizel olmalarıdır.

alifatiherturk link=topic=85727.msg1024289#msg1024289 date=1443621451' Alıntı:
Haklisin. Insigniada oyle ozellikler var ki passata göre aşırı fazla. Ama belki sürüş keyfi farklıdır. Bu sırf tutulma işi. Kaporta kalitesi tek eksigi denebilir insignianin. Haksiz miyim sizce?
Babamın 3. Opeli bu. Astra-Vectra-Sorento-İnsignia... Kaporta konusunda ben bilgi sahibi değilim. Ama biz alırken babama 'passat bakalım' dedim. Babamda 'passatın kaportası ince, beğenmiyorum' dedi. Ha bana kalsaydı ben gider bakardım hatta CC alırdım. Ama para onun mal onun :) Ayrıca İnsignia nın sınıfında ki rakiplerinden tip olarak ilk 3 te diyebilirim. C serisi, 3 serisi, insignia, A4, Passat, Süperb diye gider. Tabi bana göre. Ayrıca sürüş keyfi ve güvenliğide oldukça tatmin edici.

Sinan5858 link=topic=85727.msg1024394#msg1024394 date=1443649657' Alıntı:
Bence bi konuda haksızsınız,
tam tersi dizel motorlar benzinli motorlardan çok daha fazla çevreyi kirletir.
Bu yüzden avrupada dizel motorların vergileri benzinlilerden çok daha yüksektir.
Hatta bunu dizel araçlarda biraz gaz verip egzoza bakarak anlayabilirsiniz.
Traktörlerin, iş makinalarınında bu kadar duman atmalarının sebebi dizel olmalarıdır.

Sinan ' cığım, tam tersi dizel motorun emisyon değerleri daha düşüktür, dilersen araştırabilirsin. Bilgisiz bir şekilde konuşmuyorum. Senin o rengini gördüğün başkadır, CO2 ' nin renk ve kokusu yoktur..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karbondioksit

Buradan da bakabilirsin ;) Ayrıca ilk enjeksiyonlu motorlar dizel motorlardır, yani damla damla verir yakıtı, bir de sana daha ilginç bir bilgi, benzinli motorlar benzini ateşleyerek yakar öyle patlama yaparak enerji üretir, dizel motorlar ise mazotu sıkıştırır öyle patlatır.

http://www.arasindakifark.net/benzin-mi-dizel-mi/

Bu linkte de başlıca farklar kısmının en altındaki maddede bu CO2 nin daha az yakıldığını bulabilirsin.

Avrupa ' da CO2 üzerinden vergi alınır, ancak Dizel araçlarda NOx yani azotoksit bileşenleri daha fazla çıkar. Belki de bakılması gereken budur. Ancak CO2 ' nin sera etkinliğinin daha fazla olduğu düşünüldüğünden emisyon değeri CO2 üzerinden verilir.

Dizel ve benzinli motorlar hakkında daha fazla bilgiyi buradaki makine mühendisi arkadaşlar zaten verirler. Ben sadece ilgili olduğum CO2 konusunda nacizene ufak bilgimi özellikle paylaşmak istedim, yani renksiz ve kokusuz olması :)

http://www.bmw.com.tr/tr/en/newvehi...owroom/technical_data.html#m=Yeni+320d+xDrive

http://www.bmw.com.tr/tr/en/newvehicles/3series/sedan/2015/showroom/technical_data.html#m=Yeni+330i

Yine burada 320d 2000 cc dizel ile 330i 2000 cc benzinli motorların CO2 emisyon değerleri verilmiş. Kendin de bakabilir ama yazayım, benzinli motor 129g Dizel motor ise 112g CO2 emisyonuna sahip. Aradaki fark çok ciddi ;)

Bu arada yanlış anlaşılmasın, ben dizel yakıtın emisyonu daha düşüktür demiyorum, dizel motorun emisyonu daha düşüktür. 1lt benzin ile 1lt dizel yakıt arasında emisyon olarak hiçbir fark yoktur hemen hemen. Ama dizel daha az yakıt ile daha fazla güç ürettiğinden çıkan CO2 de daha az olur ;)

İstersen daha da örnekle bunları açabilirim, ama geç oldu :)

144fenomen link=topic=85727.msg1024050#msg1024050 date=1443506029' Alıntı:
yaşar abi bence de japon arabası almanınkini tutmaz olaya vw olarak bakma almanyada Mercedes ve BMW Porsche gibi A dan Z ye kaliteli araçları var.Japonyanın kalesi de Toyota,honda,nissan, gibi araçlar var onlarda kötü de değil,misal ; Mercedes c 180 ile Toyota Corolla bir değil.
Haklısın bu konuda ben Alman araçlarda Golf 3/4 ve 190 Mercedes hayranıyım.Japon araçlar donanım fakiridir 2015 model arabalarında sürücü hariç cam düğmelerinde ışık yok ve daha birçok şey ::)

Sinan5858 link=topic=85727.msg1024395#msg1024395 date=1443649719' Alıntı:
Japonlar doğayı kirletmeyelim die çok nadir dizel motor üretiyorlar bu yüzden.
Adamlara helal olsun...
Japon grubunda en başarılı dizel motor Isuzu.Toyota yıllardır dizel motorlarda yağ yakma ve eksiltme sorunu çözemedi Bmv ile motor konusunda çalışmalar yaptı bazı serilerde dizel Bmv motor var.Honda daha yakın zamanlarda dizel araç getirdi ülkemize. Diğer markalar hakkında bilgim yok

DeHLiZ link=topic=85727.msg1024398#msg1024398 date=1443651323' Alıntı:
Sinan ' cığım, tam tersi dizel motorun emisyon değerleri daha düşüktür, dilersen araştırabilirsin. Bilgisiz bir şekilde konuşmuyorum. Senin o rengini gördüğün başkadır, CO2 ' nin renk ve kokusu yoktur..

https://tr.wikipedia.org/wiki/Karbondioksit

Buradan da bakabilirsin ;) Ayrıca ilk enjeksiyonlu motorlar dizel motorlardır, yani damla damla verir yakıtı, bir de sana daha ilginç bir bilgi, benzinli motorlar benzini ateşleyerek yakar öyle patlama yaparak enerji üretir, dizel motorlar ise mazotu sıkıştırır öyle patlatır.

http://www.arasindakifark.net/benzin-mi-dizel-mi/

Bu linkte de başlıca farklar kısmının en altındaki maddede bu CO2 nin daha az yakıldığını bulabilirsin.

Avrupa ' da CO2 üzerinden vergi alınır, ancak Dizel araçlarda NOx yani azotoksit bileşenleri daha fazla çıkar. Belki de bakılması gereken budur. Ancak CO2 ' nin sera etkinliğinin daha fazla olduğu düşünüldüğünden emisyon değeri CO2 üzerinden verilir.

Dizel ve benzinli motorlar hakkında daha fazla bilgiyi buradaki makine mühendisi arkadaşlar zaten verirler. Ben sadece ilgili olduğum CO2 konusunda nacizene ufak bilgimi özellikle paylaşmak istedim, yani renksiz ve kokusuz olması :)

http://www.bmw.com.tr/tr/en/newvehi...owroom/technical_data.html#m=Yeni+320d+xDrive

http://www.bmw.com.tr/tr/en/newvehicles/3series/sedan/2015/showroom/technical_data.html#m=Yeni+330i

Yine burada 320d 2000 cc dizel ile 330i 2000 cc benzinli motorların CO2 emisyon değerleri verilmiş. Kendin de bakabilir ama yazayım, benzinli motor 129g Dizel motor ise 112g CO2 emisyonuna sahip. Aradaki fark çok ciddi ;)

Bu arada yanlış anlaşılmasın, ben dizel yakıtın emisyonu daha düşüktür demiyorum, dizel motorun emisyonu daha düşüktür. 1lt benzin ile 1lt dizel yakıt arasında emisyon olarak hiçbir fark yoktur hemen hemen. Ama dizel daha az yakıt ile daha fazla güç ürettiğinden çıkan CO2 de daha az olur ;)

İstersen daha da örnekle bunları açabilirim, ama geç oldu :)
Abi co2 konusunda haklı olabilirsin ama doğayı kirletmek sadece co2 gaz salınımının daha çok olması değildir.
Dizel motorlar etrafa sadece co2 salmaz, bunun yanında doğayı çok daha fazla kirletir.
Abi insanların anlaması gereken ve esas can alıcı nokta karbondioksit salınımın başka birşey, hava kirliliği başka birşey olduğudur
Dizel araçların Karbondioksit salınımı biraz daha düşük. Bu küresel ısınmaya yol açan sera gazlarını daha az yaydığını gösterir.
Ancak benzer dizel ve benzinli araçlardan çıkan NOx farkı 24 kat fazladır.Yani Dizel bir araç benzinli bir araca göre insan sağlığı açısından 24 kat daha zararlı madde yayıyor.

Sinan5858 link=topic=85727.msg1024405#msg1024405 date=1443654558' Alıntı:
Abi co2 konusunda haklı olabilirsin ama doğayı kirletmek sadece co2 gaz salınımının daha çok olması değildir.
Dizel motorlar etrafa sadece co2 salmaz, bunun yanında doğayı çok daha fazla kirletir.
Abi insanların anlaması gereken ve esas can alıcı nokta karbondioksit salınımın başka birşey, hava kirliliği başka birşey olduğudur
Dizel araçların Karbondioksit salınımı biraz daha düşük. Bu küresel ısınmaya yol açan sera gazlarını daha az yaydığını gösterir.
Ancak benzer dizel ve benzinli araçlardan çıkan NOx farkı 24 kat fazladır.Yani Dizel bir araç benzinli bir araca göre insan sağlığı açısından 24 kat daha zararlı madde yayıyor.

Sinan ' cığım zaten yukarıda da belirttim, bence de bakılması gereken NOx, evet tam 24 katı daha fazla dizelde bu değer ama işte AB CO2 ' ye bakıyor maalesef. Ben vergilendirme ve CO2 olarak bahsettim zaten :)

Bu arada Japonlar ' dan örnek vermişsin, kusura bakma yeni gördüm, Japonlar dizel üretiyor, çok da güzel yapıyorlar ama dikkat ettiysen Japon otomobilleri genellikle küçük motorlu :) 1.0 motor bile yaptılar :) Adamlar benzinli araçlarda daha az yakıtla daha çok enerji çıkarmaya çalışıyorlar, bir de hybrid durumu var tabi onlarda :) Dizel yapıp ne yapacaklar, elektriğe geçiyorlar. Biliyorsundur Japonlar yavaş yavaş 2020 ye kadar neredeyse tüm araçların elektrikli olmasını hedefliyor. Yani adamlar '0 emisyon' diyorlar ki bana göre zaten aşmış bir millet bu adamlar, bir de İsveç var tabi bu konuda :)

Ama bana göre en güzeli TeslaCars :) İncelemek istersen

http://www.teslamotors.com/

Hoş incelemişsindir :D Adam %100 elektrikli araç üretiyor, manyağın biri zaten Elon Musk :) Mars ' a koloni falan kuralım diyor, o derece manyak, gerçek dünyanın Tony Stark (Iron Man) ' i diyorlar onun için, gerçek bir teknolojik deha, MIT mezunu falan manyak :D Ancak bana göre hala yeterli değil, 1 batarya ile 500 km yol gidiyor araçları, en aşağı 1000 km olmalı, çünkü en kötü dizel bile (ki o da benim arabam olan Fiat Punto Evo :D ) bir depo ile 1000-1200 km yapıyor. (Çok az yaktırırım arabaya, biraz cimriyim galiba :p) Bir de tabi ki bunların pillerinin doldurma sorunu var. Hoş aşağıdaki videoda Elon Musk bu sorunun çözümünü göstermiş )

https://www.youtube.com/watch?t=79&v=dvXJq4hYEOM

Yalnız Elon Musk bunu ABD için gösteriyor tabi ki :) Adamlar çok fazla sayıda değişim noktaları yaptılar, tıpkı benzinlikler gibi :) Ama TR ' de henüz doğru düzgün dolum yerleri bile yok :) Bir de araba çok lüks ve pahalı geliyor haliyle bize :( ÖTV KDV falan da var :( Yani bunu kullanabilmemiz için, hem 1200 km menzili olacak, hem de dolum noktaları çok sayıda olacak :D Ulan şu araba söz konusu olunca konuşasım geliyor da offf offf :D

Ulan Sinan! Senin yüzünden saat 2 30 oldu ben hala ayaktayım :p Dur ya sonra laf söyle, yarın söyle de ben de yarın devam edeyim, uyuyayım :)

Hadi iyi geceler :)

DeHLiZ link=topic=85727.msg1024406#msg1024406 date=1443655733' Alıntı:
Sinan ' cığım zaten yukarıda da belirttim, bence de bakılması gereken NOx, evet tam 24 katı daha fazla dizelde bu değer ama işte AB CO2 ' ye bakıyor maalesef. Ben vergilendirme ve CO2 olarak bahsettim zaten :)

Bu arada Japonlar ' dan örnek vermişsin, kusura bakma yeni gördüm, Japonlar dizel üretiyor, çok da güzel yapıyorlar ama dikkat ettiysen Japon otomobilleri genellikle küçük motorlu :) 1.0 motor bile yaptılar :) Adamlar benzinli araçlarda daha az yakıtla daha çok enerji çıkarmaya çalışıyorlar, bir de hybrid durumu var tabi onlarda :) Dizel yapıp ne yapacaklar, elektriğe geçiyorlar. Biliyorsundur Japonlar yavaş yavaş 2020 ye kadar neredeyse tüm araçların elektrikli olmasını hedefliyor. Yani adamlar '0 emisyon' diyorlar ki bana göre zaten aşmış bir millet bu adamlar, bir de İsveç var tabi bu konuda :)

Ama bana göre en güzeli TeslaCars :) İncelemek istersen

http://www.teslamotors.com/

Hoş incelemişsindir :D Adam %100 elektrikli araç üretiyor, manyağın biri zaten Elon Musk :) Mars ' a koloni falan kuralım diyor, o derece manyak, gerçek dünyanın Tony Stark (Iron Man) ' i diyorlar onun için, gerçek bir teknolojik deha, MIT mezunu falan manyak :D Ancak bana göre hala yeterli değil, 1 batarya ile 500 km yol gidiyor araçları, en aşağı 1000 km olmalı, çünkü en kötü dizel bile (ki o da benim arabam olan Fiat Punto Evo :D ) bir depo ile 1000-1200 km yapıyor. (Çok az yaktırırım arabaya, biraz cimriyim galiba :p) Bir de tabi ki bunların pillerinin doldurma sorunu var. Hoş aşağıdaki videoda Elon Musk bu sorunun çözümünü göstermiş )

https://www.youtube.com/watch?t=79&v=dvXJq4hYEOM

Yalnız Elon Musk bunu ABD için gösteriyor tabi ki :) Adamlar çok fazla sayıda değişim noktaları yaptılar, tıpkı benzinlikler gibi :) Ama TR ' de henüz doğru düzgün dolum yerleri bile yok :) Bir de araba çok lüks ve pahalı geliyor haliyle bize :( ÖTV KDV falan da var :( Yani bunu kullanabilmemiz için, hem 1200 km menzili olacak, hem de dolum noktaları çok sayıda olacak :D Ulan şu araba söz konusu olunca konuşasım geliyor da offf offf :D

Ulan Sinan! Senin yüzünden saat 2 30 oldu ben hala ayaktayım :p Dur ya sonra laf söyle, yarın söyle de ben de yarın devam edeyim, uyuyayım :)

Hadi iyi geceler :)
Abi yalnız Japonlar dizeli pek sevmezler bu yüzden hep atmosferik motor üretirler. Türkiye'de toyota dışında Japon lar çoğu zaman benzinli üretmişlerdir.
Hayırlı geceler abi 'ALLAH' rahatlık versin.
puntoyu satıp bizi 24 kat fazla zehirlemekten vazgeçmelisin artık.

koridorlar link=topic=85727.msg1024403#msg1024403 date=1443653925' Alıntı:
Japon grubunda en başarılı dizel motor Isuzu.Toyota yıllardır dizel motorlarda yağ yakma ve eksiltme sorunu çözemedi Bmv ile motor konusunda çalışmalar yaptı bazı serilerde dizel Bmv motor var.Honda daha yakın zamanlarda dizel araç getirdi ülkemize. Diğer markalar hakkında bilgim yok
Abi bende ülk defa senden duyuyorum toyotanın yağ yakma ve eksiltme sorununu.
İllaki arada olur ama istisnalar kaideyi bozmaz.Eğer öyle kronik bir sorun olsaydı toyota dünya liderliğine kadar yükselmezdi.
amerika, almanya vs gibi diğer ülkeler hemen çöküşürdü.

koridorlar link=topic=85727.msg1024402#msg1024402 date=1443653686' Alıntı:
Haklısın bu konuda ben Alman araçlarda Golf 3/4 ve 190 Mercedes hayranıyım.Japon araçlar donanım fakiridir 2015 model arabalarında sürücü hariç cam düğmelerinde ışık yok ve daha birçok şey ::)
Abi Japon araçlarına genel anlamda bakarsak dediğiniz kısmen doğrudur,
Ama Japon arabaları her zaman sınıf liderleridir.
Pikap konusunda mitlubishi lancer sınıf lideridir, ralli konusunda evo ile sti sınıf lideridir,
Yakıt konusunda mitsubishi lancer sınıfının en iiisidir sınıfında.
Drag ve roll konusunda s2k sınıfının en iiisidir.
Bu dediklerim resmi olan şeylerdir.
İç mekan konusunda dediklerinizde haklı olabilirsiniz ama Japon arabalarının fiyatlarının en iiisi olduğu tartışmasız bir gerçektir.
İç mekan konusunda lexus, infiniti dışında ise dedikleriniz doğru sayılabilir.
Ama birde şöyle düşünün ucuz fiyatlara kolay kolay Japon arabaları kadar güvenlikli araç bulamazınız.
Hangi marka 40-50 bin liraya 231 hp, 5-10 yaş arası arka çeker, güvenliği müthiş denecek kadar iii bir rx8 gibi araba veriyor Türk milletine.
Yanlış hatırlamıyorsam jettanın trendline paketlisi 58bin tl, highline paketlisi ise 96bin tl idi.
Siz sadece düğme ışıklarına takmışsınız kafayı bence.
jetta, passat, c180, 3serisi gibi arabların bomboş paketlerine binmektense o fiyatlara çok daha fazla özellikli Japon arabalarına binmek tartışmasız en iiiisidir. F/P konusunda Japon arabalarının eline kimse su dökemez.
Hemde bugatti bile olsa Türkiye ye açıktan düşman olup, açıktan pkkya destek veren ve askerlerimizi şehit etmeleri için pkkya silah veren bir ülkenin malını özelliklede arabasını kullanmak benim içime sinmez hiçbir zaman.
Birde halkımızın cahilliğide vardır mesela Japonlar yaya güvenliği için suzukı swiftin ön tamponunu ince yapmışlardır.
Ama halkımız bunu direk yanlış anlamışlardır.

Sinan5858 link=topic=85727.msg1024408#msg1024408 date=1443656259' Alıntı:
Abi bende ülk defa senden duyuyorum toyotanın yağ yakma ve eksiltme sorununu.
İllaki arada olur ama istisnalar kaideyi bozmaz.Eğer öyle kronik bir sorun olsaydı toyota dünya liderliğine kadar yükselmezdi.
amerika, almanya vs gibi diğer ülkeler hemen çöküşürdü.
Toyota dizel belirli yıl aralıklarında ve benzinli modellerde vvt-i ilk çıkan versiyonlarda yağ eksiltme var ben Toyota Club2e üyeyim oraya girersen görürsün

Sinan5858 link=topic=85727.msg1024409#msg1024409 date=1443656536' Alıntı:
Abi Japon araçlarına genel anlamda bakarsak dediğiniz kısmen doğrudur,
Ama Japon arabaları her zaman sınıf liderleridir.
Pikap konusunda mitlubishi lancer sınıf lideridir, ralli konusunda evo ile sti sınıf lideridir,
Yakıt konusunda mitsubishi lancer sınıfının en iiisidir sınıfında.
Drag ve roll konusunda s2k sınıfının en iiisidir.
Bu dediklerim resmi olan şeylerdir.
İç mekan konusunda dediklerinizde haklı olabilirsiniz ama Japon arabalarının fiyatlarının en iiisi olduğu tartışmasız bir gerçektir.
İç mekan konusunda lexus, infiniti dışında ise dedikleriniz doğru sayılabilir.
Ama birde şöyle düşünün ucuz fiyatlara kolay kolay Japon arabaları kadar güvenlikli araç bulamazınız.
Hangi marka 40-50 bin liraya 231 hp, 5-10 yaş arası arka çeker, güvenliği müthiş denecek kadar iii bir rx8 gibi araba veriyor Türk milletine.
Yanlış hatırlamıyorsam jettanın trendline paketlisi 58bin tl, highline paketlisi ise 96bin tl idi.
Siz sadece düğme ışıklarına takmışsınız kafayı bence.
jetta, passat, c180, 3serisi gibi arabların bomboş paketlerine binmektense o fiyatlara çok daha fazla özellikli Japon arabalarına binmek tartışmasız en iiiisidir. F/P konusunda Japon arabalarının eline kimse su dökemez.
Hemde bugatti bile olsa Türkiye ye açıktan düşman olup, açıktan pkkya destek veren ve askerlerimizi şehit etmeleri için pkkya silah veren bir ülkenin malını özelliklede arabasını kullanmak benim içime sinmez hiçbir zaman.
Birde halkımızın cahilliğide vardır mesela Japonlar yaya güvenliği için suzukı swiftin ön tamponunu ince yapmışlardır.
Ama halkımız bunu direk yanlış anlamışlardır.
Aynı Mf Nh olayı gibi ülkemizde genelde Alman ve Japon araçlar kullanılıyor.Yol sesi almama yalıtım konfor işini Alman ' lar yapar motor ve yürür aksam işini Japon grubu.Benim aracım 101 kasa corolla efsane kasa diye geçer 4 yıldır bende hiç esirgemem tarla şantiye dağ taş nereyi bulsam giderim bi kez rot balans haricinde ayar yaptırmadım.Honda otomatik şanzıman konusunda hemen hemen lider kabul edilir .Bizim şirket her yıl çok sayıda farklı marka pick-up aldı Mitsubishi ve Mazda ön çekerden Isuzu d-max otomatik viteslerde hararet sorunu veriyordu Nissan skystar ve Toyota hilux diğerlerinden önde sağlamlık olarak ikiside on numara her markayı kullandım Mıtsubıshı L 200 yol tutuş konfor tam rezalet koltuklar okul sırası gibi.Dünyada ve ülkemizde Toyota önde Mazda Nissan daha donanımlı araç yapıyor fakat 2. el zayıf.Mesela herkes Pıonner teyp der Jvc Kenwood Alpine Sanyo Sony Aıwa geri planda kalır fakat aralarında fark yoktur.Japon markalar rakip görünsede birbirini tutar Alman elektronik devleri boşa batmadı.Mazda x-edos pek bilinmez piyasada az adamlar solar sunroof koymuş araca motordan bağımsız aküyü şarj ediyor ve klima vs aksamları çalıştırıyor park halinde.Tampon olayı bi yerde daha vardı adamlar yayayı düşünüyor fakat hafif bükülmede naylon hemen eğildi muhabbeti başlıyor.