+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
26 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,186
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Simentale Geçiş  Küçük çaplı süt inekçiliği yapıyoruz. 10 baş sağılır holstein cinsi ineğimiz var. Hepsini bir inekten çoğalttık diyebilirim. Süt verimleri bakımlarına göre normal. Ama benim gönlüm simentaldan yana. ineklerimizi simentale çevirmek istiyorum. Bunca yıldır elimizde olan inekleri satıp yeni inek almak içime sinmiyor. Ayrıca iyi cins simentalların fiyatları çok yüksek. Bu sebeple bize iki yol kalıyor, ya simental buzağı alacağız, yada ineklerimize fleckwieh simental sperma kullanacağız. İkisininde zaman aldığını biliyorum. Sizce hangisi daha mantıklı?

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı stulu link=topic=85730.msg1023863#msg1023863 date=1443387721 Nickli Üyeden Alıntı
  Küçük çaplı süt inekçiliği yapıyoruz. 10 baş sağılır holstein cinsi ineğimiz var. Hepsini bir inekten çoğalttık diyebilirim. Süt verimleri bakımlarına göre normal. Ama benim gönlüm simentaldan yana. ineklerimizi simentale çevirmek istiyorum. Bunca yıldır elimizde olan inekleri satıp yeni inek almak içime sinmiyor. Ayrıca iyi cins simentalların fiyatları çok yüksek. Bu sebeple bize iki yol kalıyor, ya simental buzağı alacağız, yada ineklerimize fleckwieh simental sperma kullanacağız. İkisininde zaman aldığını biliyorum. Sizce hangisi daha mantıklı?
  Bence eğer saf ırk desteği almıyorsanız sperma kullanın. Neden derseniz, hem özelliklerini bildiğiniz buzağılarınız olur, hem de simental sperması kullanılmış holstein-simental melezlerde yüksek süt verimi olduğunu Trakkulup sayesinde biliyoruz Bu konuda simentalci kullanıcı adlı Barış Ağabey ' in Simental Avusturya - 'Almanya listesi ve boğaların özellikleri' adlı başlığına bakmanızı öneririm.

  http://www.trakkulup.net/sut-hayvanc...n-ozellikleri/


  Link de bu Burada sanırım bahsedilmişti Holstein ineklere hangi boğanın spermalarının iyi olacağından. Holstein inekte kullanılacak simental boğanın buzağılarının düşük ağırlıkta ve düşük boyutlarda doğması istenir, buna mutlaka dikkat edin.

  İyi bir Simental buzağı aramakla uğraşmak yerine bu daha kolay ve rahat olacaktır

 3. #3
  ELPRESACANARİO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mart 2013
  Şehir
  Ankara
  Yaş
  23
  Mesajlar
  983
  Adı geçen
  3 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Ben de sperma kullanılmasını tavsiye ederim.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  kendiyapmadıgım hiç bir şeyi başkasınıtavsiyee etmem bencede sperma kullanın lakin sonucunu smenthale baglayacaksanız yani ilerde tamamen simental olarak üretimyapacaksanız araya montofon katmanızı şiddetle tavsiye ederim yani holsteinlerinizi montofon spermayla aşılatıp burdan doğan dişibuzaılara smenthal aşıyaptırabilirsiniz böylece gen havuzunuzu daha da geliştirmişolursunuz çünki bir ırk ne kadar saf halegelirse kalıtsal hastalıklar ve bazı hastalıklara aytkınlıkolayıodenliartıyor...

 5. #5
  simentalci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  15 Mayıs 2012
  Şehir
  Çanakkale
  Yaş
  42
  Mesajlar
  899
  Adı geçen
  14 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Simentale Geçiş  Bence de sperma kullanarak yola devam etmek daha risksiz ve mantıklı olur. Diğer yöntem de olur ama biraz maddi olarak yıpratıcı olabilir. İyi Simentalleri bulmak zor, bulsan da çok pahalı. Çok merak ediyorsan, hevesin için 1-2 tane Simental alır mevcut hayvanlarını da melezlersin.
  Holstein ineklerde kullanılabilen boğa spermalarını yukarıda Dehliz ' in verdiği linke yazarım bir ara. Oradan inceleyebilirsin. Ona göre de veterinerini yönlendirirsin.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,740
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  İnekleri satıp simental almak daha mantıklı, hiç bir şey zaman kadar değerli değildir. Kaldı ki; 10 yıl sonra sürü tamamen simental oldu, süt ve süt ürünleri iyi para yaptı, tam tersi et fiyatları dibe vurdu, kaybeden yine sensin.

 7. #7
  Dağdevir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  23 Haziran 2015
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  27
  Mesajlar
  6
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  bu konu hakkında benimde aklımda soru işaretleri var ,
  30 başlık holstaın cinsi, kapalı ağır tipi bi süt işletmeciliğimiz var , son üç dört yıldır karşılaştığımız ve baş edemediğimiz döl tutmama sorunumuz ve bunun yaynındada her yıl karşımıza cıkan buzağı ölümlerimiz var ,
  bu sebeplerden dolayı hayvanların cinsini simentale cevirmeye and içtik , yaptığım ufak caplı araştırmalara göre yurt dısından temin etmek için inek başına 2500 euro gibi bi rakamı gözden cıkarmak gerekiyor bu da bizim gibi ufak bi işletme için yüksek bi miktar gibi geliyor bana ,acıkcası en kısa yoldan sahip olmanın tek yolu , bana kalırsa yurt içinden temin etmek en mantıklısı ama arı bi işletmeden gebe düve bulmak ta cok zor kimse satmaya yanaşmıyor . son care olarak holstaında simental sperma kullanmak ama bunuda veteriner arkadaşlarımız yapmakta cekiniyorlar hatta yapmıyorlar zorladıgım halde' işimizden oluruz ' gibi cümlelerle duygusala bağlıyorlar
  ama bi hafta önce veterinere kayıtsız faturasız bi aşı yaptırmaya başardık (aramızda kalsın) ilk adımı atmış olduk ....
  önerilerinizi bekliyoruz hepinize şimdiden vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkürler.

 8. #8
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Bana göre burada iki önemli husus var.

  1. husus: Zaman
  2. husus: Para

  Elinde ırk standartlarında ve kaliteli hayvanlar vardır. Bunları değiştirme sebebin bir takım hastalıklar, olumsuzluklardır. Bu hayvanları satabilirsin. Fakat satarkende alacak olan kişiyi kandırmadığın sürece iyi bir fiyata satamazsın. Kul hakkı yersin. Ya da kasaba satarsın ki, kasaplarda ucuza almak için öldürürde öldürür. Mevcut hayvanlarını sattıktan sonra tanesi 2500 ile 3000 Euro ortalama fiyatlarda gezen sütçü simental düve yada inekler alabilirsin. Bunda da önemli olan işi bilen bir komisyoncu ile çalışmak. Ülkemizde ne yazık ki aç gözlü insanlar çoğaldı. Simentallere gereğinden fazla para istiyorlar. Sonuçta altın yumurtlayan inek değil bunlar. Her şeyin bir ederi var ama bununda gözünü çıkarmak çok yanlış, ne olduğu belli olmayan, hangi spermadan çıktığı belli olmayan sadece sarı alaca rengi olan hayvanlara yine 8-10 milyar para vermek akıl karı değil. Hesabı iyi yapmak gerekiyor.

  10 baş iyi kalitede holstein toplam 4000 kg ortalama ile karkas et verse bu günkü değeri ile ortalama 90 milyar para eder. Bu paraya gidip ithal düve yada ineklerden tane başı 8.5-10.5 milyar olmak üzere yine 9-10 tane alabilirsiniz. Bence iyi bir ekip ile anlaşıp bunlar yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus hayvanların orada ne şartlarda yaşadığı ve size geldiğinde aynı şartları ve daha iyisini sunabilmeniz.

  Derseniz ki ben riske girmek istemiyorum, hayvanlarımdan destek almak istemiyorum, fazla bir masrafı da olmasın, hayvanlarımıda seviyorum o zaman simental aşılama yapın. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Holsteine uygun simental spermalar olması. Yoksa zarar görürsünüz.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  hayvan ithal edilmesine sonuna kadar karşıyım ha embiriyo ithali olur sperma ithali olur bunlar güzel şeyler yoksa eldeki hayvanı satıpda yurt dısından hayvan getirmek hem riskli hemde doladırılma ihtimali yuksek yada alınan hayvanın iyi olmama olasılığı var .. küçücük ineklerden koç gibi simental buzağıların dogduguna şahit oldum düşünsenize 4aylık yavru annesiyle beraber otluyor ve anasından çokdaha irive hala emiyor..biz elimizdeki hayvanı ıslah etmeliyiz hem et hem süt hem dayanıklılık yeterli meteryalimiz var inekçilikde boğa spermalarını iyiseçdik elimizden gelen en iyi şekildede bakdıkmı evvel allahın izniyle hayli yol katederiz buişte.. ama en önemlisi boğa spermasını iyiseçmek..
  busiteden ve barış hocamdan allah razıolsun sayesinde boğa spermaları hakkında bayyabişiy öğrendim önceden veteriner katoloğu gösteriyordu boğayı gördükmü oooo spermişdiyorduk bu boğaları hocama sorunca çok vasat boağalar oldugunu öğrendim....
  tryey çok güzel spermalar geliyor bize düşen gücümüzün yettiğince en iyisini almak ve üretmek istediğimiz hayvanı üretmek

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,186
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Cevap veren tüm arkadaşlara vakit ayırdıkları ve bilgilerini paylaştıkları için teşekkür ederim. Her tercihte bir şeylerden vazgeçmek zorundasınız.
  Alıntı doganbey1 link=topic=85730.msg1024036#msg1024036 date=1443477459 Nickli Üyeden Alıntı
  Bana göre burada iki önemli husus var.

  1. husus: Zaman
  2. husus: Para

  Elinde ırk standartlarında ve kaliteli hayvanlar vardır. Bunları değiştirme sebebin bir takım hastalıklar, olumsuzluklardır. Bu hayvanları satabilirsin. Fakat satarkende alacak olan kişiyi kandırmadığın sürece iyi bir fiyata satamazsın. Kul hakkı yersin. Ya da kasaba satarsın ki, kasaplarda ucuza almak için öldürürde öldürür. Mevcut hayvanlarını sattıktan sonra tanesi 2500 ile 3000 Euro ortalama fiyatlarda gezen sütçü simental düve yada inekler alabilirsin. Bunda da önemli olan işi bilen bir komisyoncu ile çalışmak. Ülkemizde ne yazık ki aç gözlü insanlar çoğaldı. Simentallere gereğinden fazla para istiyorlar. Sonuçta altın yumurtlayan inek değil bunlar. Her şeyin bir ederi var ama bununda gözünü çıkarmak çok yanlış, ne olduğu belli olmayan, hangi spermadan çıktığı belli olmayan sadece sarı alaca rengi olan hayvanlara yine 8-10 milyar para vermek akıl karı değil. Hesabı iyi yapmak gerekiyor.

  10 baş iyi kalitede holstein toplam 4000 kg ortalama ile karkas et verse bu günkü değeri ile ortalama 90 milyar para eder. Bu paraya gidip ithal düve yada ineklerden tane başı 8.5-10.5 milyar olmak üzere yine 9-10 tane alabilirsiniz. Bence iyi bir ekip ile anlaşıp bunlar yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus hayvanların orada ne şartlarda yaşadığı ve size geldiğinde aynı şartları ve daha iyisini sunabilmeniz.

  Derseniz ki ben riske girmek istemiyorum, hayvanlarımdan destek almak istemiyorum, fazla bir masrafı da olmasın, hayvanlarımıda seviyorum o zaman simental aşılama yapın. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus daha var. Holsteine uygun simental spermalar olması. Yoksa zarar görürsünüz.
  Bu günkü piyasa şartlarında 10 holstein inek çok üstün özelliklerde olmadıkça, 9, 10 tane simental inek alamazsınız. Burada en büyük risk çok özel şartlar olmadıkça, yaşlılık, ölüm, borç vb. kimse kaliteli ineğini satmaz. Destekleme sadece bir buzağı için mi kesiliyor yoksa o inekten bir daha destekleme alamıyor musunuz? Doğan melez buzağı inek olduğunda ondan destekleme alabiliyor muyuz?
  Alıntı Dağdevir link=topic=85730.msg1023997#msg1023997 date=1443469085 Nickli Üyeden Alıntı
  bu konu hakkında benimde aklımda soru işaretleri var ,
  30 başlık holstaın cinsi, kapalı ağır tipi bi süt işletmeciliğimiz var , son üç dört yıldır karşılaştığımız ve baş edemediğimiz döl tutmama sorunumuz ve bunun yaynındada her yıl karşımıza cıkan buzağı ölümlerimiz var ,
  bu sebeplerden dolayı hayvanların cinsini simentale cevirmeye and içtik , yaptığım ufak caplı araştırmalara göre yurt dısından temin etmek için inek başına 2500 euro gibi bi rakamı gözden cıkarmak gerekiyor bu da bizim gibi ufak bi işletme için yüksek bi miktar gibi geliyor bana ,acıkcası en kısa yoldan sahip olmanın tek yolu , bana kalırsa yurt içinden temin etmek en mantıklısı ama arı bi işletmeden gebe düve bulmak ta cok zor kimse satmaya yanaşmıyor . son care olarak holstaında simental sperma kullanmak ama bunuda veteriner arkadaşlarımız yapmakta cekiniyorlar hatta yapmıyorlar zorladıgım halde' işimizden oluruz ' gibi cümlelerle duygusala bağlıyorlar
  ama bi hafta önce veterinere kayıtsız faturasız bi aşı yaptırmaya başardık (aramızda kalsın) ilk adımı atmış olduk ....
  önerilerinizi bekliyoruz hepinize şimdiden vermiş oldugunuz bilgiler için teşekkürler.
  Holsteine simental aşı kullanmanın veteriner için ne gibi birakıncası var?

  Alıntı simentalci link=topic=85730.msg1023969#msg1023969 date=1443462423 Nickli Üyeden Alıntı
  Bence de sperma kullanarak yola devam etmek daha risksiz ve mantıklı olur. Diğer yöntem de olur ama biraz maddi olarak yıpratıcı olabilir. İyi Simentalleri bulmak zor, bulsan da çok pahalı. Çok merak ediyorsan, hevesin için 1-2 tane Simental alır mevcut hayvanlarını da melezlersin.
  Holstein ineklerde kullanılabilen boğa spermalarını yukarıda Dehliz ' in verdiği linke yazarım bir ara. Oradan inceleyebilirsin. Ona göre de veterinerini yönlendirirsin.
  Barış bey sizi gerçekten takdir ve teşekkür ediyorum. Keşke hepimiz yaptığımız işte sizin kadar araştırmacı ve bilgili olsak. O linkteki yazıyı baştan sona okudum. Bilginiz gerçekten takdiri hakkediyor. Şimdilik en az 5 ineği viggal ile tohumlamayı düşünüyorum.

 11. #11
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Benim bildiğim kadarıyla bu iş zaten yasak. Ha oldu ki yaptırdın bunu yapan veterinern seninle olan bağınada bağlı. Doğan buzağıyı saf ırk olarak da kaydedebilir herhalde. Ama bunu yapmazsa yine bildiğim kadarıyla doğan buzağıdan destek alamıyorsunuz. Hesabı kabaca yaptım. Tabi ki alamayabilirsiniz. Karkas olarak ne verir hayvanlarınız. Bugünkü güncel inek karkas kg ortlama 21 TL civarında. Hesap sizin.

  Melez olupta çok güzel hayvanlarda çıkıyor. Hatta Barış abi(simentalci), bununla ilgili yazısıda vardı yanlış hatırlamıyorsam. Tercih sizin. Hakkınızda hayırlısı olsun.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı doganbey1 link=topic=85730.msg1024251#msg1024251 date=1443569597 Nickli Üyeden Alıntı
  Benim bildiğim kadarıyla bu iş zaten yasak. Ha oldu ki yaptırdın bunu yapan veterinern seninle olan bağınada bağlı. Doğan buzağıyı saf ırk olarak da kaydedebilir herhalde. Ama bunu yapmazsa yine bildiğim kadarıyla doğan buzağıdan destek alamıyorsunuz. Hesabı kabaca yaptım. Tabi ki alamayabilirsiniz. Karkas olarak ne verir hayvanlarınız. Bugünkü güncel inek karkas kg ortlama 21 TL civarında. Hesap sizin.

  Melez olupta çok güzel hayvanlarda çıkıyor. Hatta Barış abi(simentalci), bununla ilgili yazısıda vardı yanlış hatırlamıyorsam. Tercih sizin. Hakkınızda hayırlısı olsun.
  Doğancan, yasak değil sadece yapıldığında doğan buzağıdan destek alınamıyor. Saf ırk holsteine başka ırk sperma kullandığında alınmıyor ama yerli ırka yapıldığında ırk ıslahı kapsamında alınıyor... Arkadaşın sorması gereken senin 2. dediğin, yüksek karkas performansı ve daha az veteriner masrafı mı yoksa saf ırk desteğimi mi? Bence önemli olan o

 13. #13
  doganbey1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  18 Mayıs 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  11,571
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı DeHLiZ link=topic=85730.msg1024276#msg1024276 date=1443606028 Nickli Üyeden Alıntı
  Doğancan, yasak değil sadece yapıldığında doğan buzağıdan destek alınamıyor. Saf ırk holsteine başka ırk sperma kullandığında alınmıyor ama yerli ırka yapıldığında ırk ıslahı kapsamında alınıyor... Arkadaşın sorması gereken senin 2. dediğin, yüksek karkas performansı ve daha az veteriner masrafı mı yoksa saf ırk desteğimi mi? Bence önemli olan o
  Gürsel abi şimdi oldu Ben olsaydım kendi çıkarıma bakardım. Hesaplar ortada bölgene göre hangisi avantajlıysa o

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı doganbey1 link=topic=85730.msg1024393#msg1024393 date=1443649507 Nickli Üyeden Alıntı
  Gürsel abi şimdi oldu Ben olsaydım kendi çıkarıma bakardım. Hesaplar ortada bölgene göre hangisi avantajlıysa o
  Aynen abicim, alınacak destek sanırım 225 anaç 75 tl de buzağı desteği. 300 TL. Düşünsene Simental ' den 5-6 lt fazla süt verecek, ama Holstein ineğinden daha fazla yağlı olacak sütün, Holstein ' e göre Veteriner bakım masrafların daha az olacak, döl tutmama sorunu daha az olacak, ayak sorunları daha az olacak. Al sana 300 TL zaten sırf ilaç ve veteriner hekim giderlerindeki azalma Ben Holstein besleyen biri olsam, hiç düşünmeden bu destekleri hiçe sayıp önce F1 Norveç Kırmızısı melezi, ardından da F2 Jersey sığırı melezlemesi yapardım, HolsteinxNorveçxJersey oluyor yani, yemişim desteği, devletin bu destekleri ne zamana kadar vereceği de belli değil.

  Haaa şimdi arkadaşlar bana 'Sen hayvancılık yapmıyorsun sus lan sen, bekara karı boşamak kolay' derlerse susarım ben sadece fikrimi söyledim ağalar, fazla vurmayın

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı doganbey1 link=topic=85730.msg1024393#msg1024393 date=1443649507 Nickli Üyeden Alıntı
  Gürsel abi şimdi oldu Ben olsaydım kendi çıkarıma bakardım. Hesaplar ortada bölgene göre hangisi avantajlıysa o
  http://www.trakkulup.net/sut-hayvanciligi/norvec-kirmizisi-(norwegian-red)/

  Doğancan bu konuyu da hortalatalım mı ne dersin?

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  DEHLİZ kardesim sen holllandada süt sığırcılığı için yapılan melezlemeyi anlatmışsın lakin bizler tr nin gariban çişftçilerindeniz zorda olsa erkek danayı besleyip satmazsak işimiz zor elimize senede bir yada 18ayda bir toplu para gecmezse işimiz zor süt anca boğazını kurtarır oda kurtarırsa bize kalacak olan damızlığa kullanılacak dişi dana ve besilik olacak erkek danadır artı yaşlanmış olan ineğimiz memesi kör olan ineğimizde kestirdiğimiz zaman yüksek karkas vermeliki bir yaraya merhem olsun yada yerine gebe düve alabilelim. onun için hem süt hem et ağırlıklı melezleme yapmamız lazım ..benim elimde holstein mevcut ben şu an holsteinlerime simenthal aşı yaptıyorum onlardan doğacak olan melezlerede brownswiss aşılıyacam ama bu işte kaliteli boğa seçimi şart .. saolsun simentalci barış hocam sütçü simental konusun da çok yardımcı oldu ilerki dönemlerde brown swiss konusundada bizlere yardımcı olacaktır hele şu sılaj işlerini bir hallletsin..

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı poyraz51 link=topic=85730.msg1024456#msg1024456 date=1443710504 Nickli Üyeden Alıntı
  DEHLİZ kardesim sen holllandada süt sığırcılığı için yapılan melezlemeyi anlatmışsın lakin bizler tr nin gariban çişftçilerindeniz zorda olsa erkek danayı besleyip satmazsak işimiz zor elimize senede bir yada 18ayda bir toplu para gecmezse işimiz zor süt anca boğazını kurtarır oda kurtarırsa bize kalacak olan damızlığa kullanılacak dişi dana ve besilik olacak erkek danadır artı yaşlanmış olan ineğimiz memesi kör olan ineğimizde kestirdiğimiz zaman yüksek karkas vermeliki bir yaraya merhem olsun yada yerine gebe düve alabilelim. onun için hem süt hem et ağırlıklı melezleme yapmamız lazım ..benim elimde holstein mevcut ben şu an holsteinlerime simenthal aşı yaptıyorum onlardan doğacak olan melezlerede brownswiss aşılıyacam ama bu işte kaliteli boğa seçimi şart .. saolsun simentalci barış hocam sütçü simental konusun da çok yardımcı oldu ilerki dönemlerde brown swiss konusundada bizlere yardımcı olacaktır hele şu sılaj işlerini bir hallletsin..
  Mehmet Hocam ben Norveç Kırmızısı ' nı ben hastalıklara direnci için örnek gösterdim, elbette Simental çok daha uygun olacaktır, ama şu dediğimi de bir kenarda aklınızda tutun lütfen, devletin teşvik-hibe-destekleri ile kuyuya inilmez, bazen desteklerin miktarını kısıyorlar, bazen bakıyorsunuz hepten kesiyorlar desteği. Zaten melezlemeyi kafanıza koymuşsanız bunu göze almışsınız demektir İnşallah her şey istediğiniz gibi olur

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,186
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı DeHLiZ link=topic=85730.msg1024457#msg1024457 date=1443711920 Nickli Üyeden Alıntı
  Mehmet Hocam ben Norveç Kırmızısı ' nı ben hastalıklara direnci için örnek gösterdim, elbette Simental çok daha uygun olacaktır, ama şu dediğimi de bir kenarda aklınızda tutun lütfen, devletin teşvik-hibe-destekleri ile kuyuya inilmez, bazen desteklerin miktarını kısıyorlar, bazen bakıyorsunuz hepten kesiyorlar desteği. Zaten melezlemeyi kafanıza koymuşsanız bunu göze almışsınız demektir İnşallah her şey istediğiniz gibi olur
  Bende aynı fikirdeyim. Destek senede bir kere geliyor. Holstein güzel hayvan ama çok narin, bazen 6, 7 kere tohumlama yaptırmak gerekiyor. Holsteine dayanıklılık ve döl tutma özelliği katabilirsek çok daha karlı bir işletme olur. Bugün bir buzağıda kaybedeceğimiz destekleme 300 tl, eğer melez buzağı simental ağırlıklı olursa doğumda kazanacağımız 1000 tl.

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  Alıntı stulu link=topic=85730.msg1024468#msg1024468 date=1443717602 Nickli Üyeden Alıntı
  Bende aynı fikirdeyim. Destek senede bir kere geliyor. Holstein güzel hayvan ama çok narin, bazen 6, 7 kere tohumlama yaptırmak gerekiyor. Holsteine dayanıklılık ve döl tutma özelliği katabilirsek çok daha karlı bir işletme olur. Bugün bir buzağıda kaybedeceğimiz destekleme 300 tl, eğer melez buzağı simental ağırlıklı olursa doğumda kazanacağımız 1000 tl.
  Şaban Abi, bizdeki 2. sorun şu ki, sperma seçmeyi bilmiyor kimse, Barış Ağabey burada anlatana kadar, Simental boğaların özelliklerini kimsenin bildiğini sanmıyorum, onlar anlatıldıktan sonra herkes 'veteriner bize kataloğu gösteriyordu, biz de fotoğrafını beğendiğimiz boğayı ya da fiyatına göre boğayı seçiyorduk' dedi. Ama şimdi yavaş yavaş insanlar boğaların özelliklerine bakıyor, örneğin http://cgi.zar.at/cgi-bin/zw_abfrage_count.pl burada holsteinler var, RZR değeri doğurganlığı gösteriyor, en yüksek olanı seç eğer ineklerinde döl tutmama sorunu varsa, kızlarında bu sorun en aza iner, süt azsa süt değerine bak, o boğayı at vs.

  Artık bunlara bakılınca, bence holsteinlarla da sorunsuz işletmeler kurulabilir, bacak, vucut özelliklerinden doğurganlık özelliklerine kadar her şeyi veriyor bu siteler. Yine aynı şekilde biz biliyoruz ki döl tutmama sorununun en büyük nedenlerinden biri yanlış besleme, bunu da yine sitede verilmiş olan rasyon programı ile insanlar en aza indirmiştir diye düşünüyorum.

  Ama tabi diğer yönden, melezleme de candır Eğer öyle olmasaydı Dünya ' da o kadar insan melezleme yoluna gitmezdi

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Simentale Geçiş  kardeşim besleme çok önemli lakin çiftçinin durumumalum benim bulundugum yerde bir adam sığırla ugrasıyorsadevletimizinel üstünde tutmasılazım desteklemesi lazım ama yok tarlasınıekemezhalegeldivatandaş elindektarlayısatıp oğlunaev almakzorunda kaldıbuhalegeldi insanımızdolayısıyla ekm dikimfazlaolmayıncamaliyette arttıdıştan göründüğü gibideğilönceden yılda 3 5 kesime hazır dana satan üreticiler artık 3aylıkken buzağısınısatmak zorunda kalıyor ve etçi melezlemelerden doğan buzağılar yani simental melezleride holsteinlere 1000 1500lira fark atıyor..oda senede 10 buzağısatan bir işletmeye fazladan 10 15binliragelir getiriyor...
  artı aile tipi üretici arkadaslarımız canını dişine takıp yaz boyu tarlada yonca suluyor sılajlık mısıryetiştirmeye ugrasıyor...yetiştiricilerimizin yüzde sekseni sılajı bulsa yoncayı bulamıyor yoncayı bulsa arpa ezmesi alamıyor ezme alsa küspe alamıyor...bunun sonucundada holsteinlerde genellikle döl tutmama sorunu dahaşiddetli oluyor sonrada haydi kesime...çünkü holstein hata affetmiyor ..güzel inekler ama onlar acıkdazengin takımının ineği yani 1000 5000sığır bakan dev sütişletmeleri yapsın..bizim ineklerimiz hata götürecek telafiedecek yeri gelecek sırf arpa çavdarezmesiyledahi birdekurusaman ilebize senedebiryavruyuverecek ...benimdüşüncem buallah nasipederde işlerimizrayında giderse 5 6seneye yetişmişf3 melezlerimizi gururlar gösterrriz vebunubenürettim diyebiliriz belkidebellimiolurbu melezlemeylegüzelbir kombine ırkmeydanagetirip patentini bile alırız ..kolayişdeğil kardeşim benineklerimekendim bakıyorum..sabah 4,45 aksam 8 8,30ubuluyorişibitirmem ..habuarada 4climemur olarakda okulda hademelik yapıyorum ..hayvancılığıdaelimdengelen eniyişekildeyapmaya çalışıyorum ha yetişebildiğimiz kadar .....çünki u hayvanlarbenim gözümde milliservet değerlendirmemiz lazım...

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Montofon dan etçile geçiş
  Konu Sahibi Santiago Forum Besi Hayvancılığı
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2015, 14:53
 2. 240S Bataklıktan Geçiş
  Konu Sahibi emre1 Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Mayıs.2015, 20:30
 3. Masseyle Sudan Geçiş
  Konu Sahibi emre1 Forum Videolar (Çekimler)
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 17.Nisan.2015, 15:18
 4. newholland tier 4 e geçiş
  Konu Sahibi körsaban Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 22.Kasım.2013, 20:54
 5. geçiş töreni...
  Konu Sahibi atilla Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 22.Aralık.2008, 13:27

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status