Yeni aldığım çelikel silaj makinası için yardım

Merhaba 2015 model tek sıralı Çelikel mısır silaj makinası aldım. Biraz önce geldim hatta. Yarın sabah gılasürlüklerini yağlayıp çalıştıracağım nasipse. Sizlerden ricam dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? Yağ deposu kaç numara yağ alır mesela?

Ynt: Yeni aldığım çelikel silaj makinası için yardım

poyraz2030 link=topic=85737.msg1023964#msg1023964 date=1443459136' Alıntı:
Merhaba 2015 model tek sıralı Çelikel mısır silaj makinası aldım. Biraz önce geldim hatta. Yarın sabah gılasürlüklerini yağlayıp çalıştıracağım nasipse. Sizlerden ricam dikkat etmem gereken şeyler nelerdir? Yağ deposu kaç numara yağ alır mesela?

Abi Nasıl yağ alır koyulur bilmem biz daha hiç değiştirmedik yağı arada bakıyoruz hala temiz.

Öncelikle mutlaka makineyi ve şaft i yağla abi yağı imal etme daha sonra işe başlamadan önce bıçakları kontrol etmelisin abi bıçaklar köreldikçe makine motoru zorlamaya başlar şuan makine yeni bıçaklar bileniktir. Takarken de şaft düz ise makine düzdür aklında bulunsun abicim.

Makinenin sağ tarafı ağır olduğu için sağ kolu toplamalısın abi ve tarlada makinanın o uzun Demir ' lerine bak aşağı bakıyorsa fitili sal yukarı bakıyorsa toplamalısın.

Tarla da başta zor gelebilir hem biçip hem arabayı doldurmak ama Zaman ' la alışırsın.

Makinende hayırlı olsun :)

Onrkrds link=topic=85737.msg1023968#msg1023968 date=1443461897' Alıntı:
Abi Nasıl yağ alır koyulur bilmem biz daha hiç değiştirmedik yağı arada bakıyoruz hala temiz.

Öncelikle mutlaka makineyi ve şaft i yağla abi yağı imal etme daha sonra işe başlamadan önce bıçakları kontrol etmelisin abi bıçaklar köreldikçe makine motoru zorlamaya başlar şuan makine yeni bıçaklar bileniktir. Takarken de şaft düz ise makine düzdür aklında bulunsun abicim.

Makinenin sağ tarafı ağır olduğu için sağ kolu toplamalısın abi ve tarlada makinanın o uzun Demir ' lerine bak aşağı bakıyorsa fitili sal yukarı bakıyorsa toplamalısın.

Tarla da başta zor gelebilir hem biçip hem arabayı doldurmak ama Zaman ' la alışırsın.

Makinende hayırlı olsun :)

teşekkür ederim sağolun dikkat ederim inşallah. :) Bıçak bileme özelliğide varmış sanırım onu merak ettim sabah ola hayrola artık.

poyraz2030 link=topic=85737.msg1023980#msg1023980 date=1443465323' Alıntı:
teşekkür ederim sağolun dikkat ederim inşallah. :) Bıçak bileme özelliğide varmış sanırım onu merak ettim sabah ola hayrola artık.

Abi bıçak bileme olayı olmazsa olmaz zaten o olayda çok basit makine çalışırken makinenin taşını bıçaklara yaklaştırıyorsun sürtüne sürtüne biliyor :D

hayırlı olsun teksıra hakkında pek bilgim yok sırabağımsız olsa yardımcı olmaya çalışırdım.. Yağ deposu dediğiniz bacayı hareket ettiren dahili pompanın yağı galiba o pek eksilmez ben 2 yıldır kullanıyorum bişey olmadı ama ihtiyaç olursa 10 numara yağ işinizi görür galiba.. Pancar söküm makinalarının hidrolik sistemlerinde 10 numara kullanıyoruz biz..

ben geçen yıl aldım.fabrikada katılan yağ hala devam ediyor.toprağa daldırdın mı toprak alıyor.bıçaklar hemen köreliyor. devrini aldırmadan sıraya girdin mi.baca tıkanıyor.yada güvenlik pimini kesiyor.bunlara dikkat ettin mi güzel makine.arkadaki lastiğe 70 hava basacaksın

bileme taşı düştü.gittim mermetciye yapıştırttım. taşın yenisi 80 tl yapıştırması 20 tl

Ali KOÇKAYA link=topic=85737.msg1023987#msg1023987 date=1443467713' Alıntı:
ben geçen yıl aldım.fabrikada katılan yağ hala devam ediyor.toprağa daldırdın mı toprak alıyor.bıçaklar hemen köreliyor. devrini aldırmadan sıraya girdin mi.baca tıkanıyor.yada güvenlik pimini kesiyor.bunlara dikkat ettin mi güzel makine.arkadaki lastiğe 70 hava basacaksın

bileme taşı düştü.gittim mermetciye yapıştırttım. taşın yenisi 80 tl yapıştırması 20 tl

Güzel fikirmiş yapıştırmak. :) Şimdi aklımda soru kalmadı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim sağolun.

Hayırlı olsun bizde de var aynısı gayet memnunuz.

Şanzımanda 140 numara yağ
Hidrolik sistemde 10 numara yağ kullanılıyor.

Abiler bende yeni çelikel tek sıralı aldım.Geçen hafta tarlaya gittim.Bıçakları bilemek için kapağı gevşetir gevşetmez bıçaklar kapağı içine aldı ve fırlattı.Daha sonra bıçakları koruyan bacayla beraber hareket eden sacıda kesti ve şaftı istavrozdan kırdı.Bayide düzelttik fakat bıçakların bağlandığı daire sacın balansı bozuk çünkü döndüğünde bazı bıçaklar bileme taşına dokunuyor bazıları dokunmuyor.Tekrar tarlaya gittim 4 saat sonra şaftı yine aynı yerden istavrozdan kırdı.Tekrar bayide yaptırdık. Bunu da çelikeli arayarak anlattım ve değiştirmelerini rica ettim.Makina çok güzel,tıkanma yok,motoru zorlama yok,üfleme güzel.

Hayırlı olsun bende geçen sene aldım.cok güzel bi makına. Bir kaç marka makına kullandım daha önceki senelerde .çelikel de kı performan s hiçbirinde yok diğer makina larda 1 le 2 ile.,zor calisiyorsun bunla 3 le 4 le derim yapıyorum.uzun olan,tarlalarda sıraya gireceğim tarafındaki komşu tarlalar boş ise makınanın arkasına 2 römork takıyorum önce arkadakını dolduruyorum.tabi dönecek geniş yer olursa.süper makina

Hayırlı olsun bende geçen sene aldım.cok güzel bi makına. Bir kaç marka makına kullandım daha önceki senelerde .çelikel de kı performan s hiçbirinde yok diğer makina larda 1 le 2 ile.,zor calisiyorsun bunla 3 le 4 le derim yapıyorum.uzun olan,tarlalarda sıraya gireceğim tarafındaki komşu tarlalar boş ise makınanın arkasına 2 römork takıyorum önce arkadakını dolduruyorum.tabi dönecek geniş yer olursa.süper makina

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar sağolun. ben epey büçüm yaptım 3 gündür. köy sıraya girdi çok kişi geliyor biçim yaptırmak için. keşke büyüğünü alsaydım diyorum bazen. Ama traktör küçük işte. Benim merak ettiğim tek şey enmiyet pimi kesmedim ama kestiği zaman nerde olduğunu bilmiyorum. Çekmecesinde pimler var onlar fabrikada yedek koyulmuş. Üfürmesi kıyması çok süper makinanın. 1 günde isim yaptım hemen.

poyraz2030 link=topic=85737.msg1024651#msg1024651 date=1443804646' Alıntı:
Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar sağolun. ben epey büçüm yaptım 3 gündür. köy sıraya girdi çok kişi geliyor biçim yaptırmak için. keşke büyüğünü alsaydım diyorum bazen. Ama traktör küçük işte. Benim merak ettiğim tek şey enmiyet pimi kesmedim ama kestiği zaman nerde olduğunu bilmiyorum. Çekmecesinde pimler var onlar fabrikada yedek koyulmuş. Üfürmesi kıyması çok süper makinanın. 1 günde isim yaptım hemen.
Bu civataları keser
4b4e669b8f367c66b3060660bd996e9b.jpg

Bu kapağın altında civatalar
d9222a0e69e3bf27927cccffd1dee1cd.jpg

Bendeki biraz farklı pim var onu kesiyor. 3. yü taktım fabrikanın verdiği pimlerin. bayiye sorup almak gerek yada çelik cıvatadan uydurma yapacağım bulamazsam artık. Dönmek çok sıkıntı arkada römork varken.