Kıraç Buğday deneme sonuçlarım

Değerli çiftçi abiler kardeşler biz buğday tarımından başka hiçbir ürün ekmeyiz onuda susuz ve nadas olarak yapmaktayız öncelikle her sene belli tarlalarda buğday denemesi Yaptım denenen çeşitler hepsi sertifikalı tohum Tosunbey verim olarak 270 kğ geçmedi dediklerinin tam aksine soğuğa direnci pek yok saman pek çıkmıyor övüldüğü kadar değil Demir200 280 kğ kaldı sapı iyi soğuğa kuraklık iyi oda yem gitti para etmedi Gerek79 verim rekoru bunda 350 kğ kurakda da veriyor Yağışlı yılda verim yapıyor en memnun Kaldığımız çeşitlerden K arusuni odeska 280 kğ verim sap iyi oda para etmedi Mirzabey makarnalık buğday 100 kğ verdi anlatmaya bile gerek yok Eminbey makarnalık buğday 140 kğ verdi anlatmaya gerek yok Kızıltan makarnalık buğday verim 340 kğ sap iyi verim iyi bu sene diğer çeşitler 0.65 Kr giderken kızıltanı 0.760 verdik bu kğ nettir çünkü biz ürünü tarladan direk kantara Çekerek satarız. Şimdi gelelim kendimce deneme yanılma yöntemi ile genel olarak verim arttırmama bu söyleyeceklerim 3 sene denedikten sonra yazıyorum toprak işleme önceleri toprağı pulluk ile pulluk ne kadar batarsa şimdi en fazla 25 cm batırıp işliyoruz derin sürdüğüm sene buğday alamadım ondan artık eminim Mayıs Ayında herk yapardık şimdi Kasım Ayında tüm nadasları herk yapıyoruz hem çavdar azaldı hemde bana göre verim Nisan gibi kazayağı çekiyoruz ve tarla otlanmaya başladıkça bu işlem Eylül ayına kadar bazen 3 bazen 4 tekrarlıyoruz biz hiç dip kazan bilmediğimiz ve ömrümdede görmediğim için sadece forumdan öğrendim kazayağı ağırtip mümkün olduğunca kazayağı ne kadar batıyorsa o kadar batırmaya çalışıyorum dip kazan görevi Görsün diye enson Ekim ' e 10 kala Tarlayı düzelmek adına tırmık çekiyorum mibzer ile tohum 22 kğ gübre dap 17 kğ ekiyoruz üstüne hemen merdane çekiyoruz bunu faydası tohum miktarı önceden 25 kğ atardık 22 kğ düşürdük mibzerin ektiği Açıkta kalan tohumları örtüyor taşları gömüyor incelediğimde çekilmeyen buğdaylardan biraz ğeç çıkıyor ama Kökü sağlam çıkıyor Biçer daha alttan biçiyor nadas daha kolay oluyor gübreleme önceden 33 a.nitrat atardık onuda Nisan ' ın başında 16 kğ kadar şimdi Şubat ' ta 8 kğ Üre nisanda 33. Nitrat atıyoruz bir kere ot ilacı süne bizim bölgede yok onun için ilaç atmayız gelelim sonuçlara özellikle susuz tarım yapacaklar sertifikalı önermiyoruz bölgenizden temiz buğday bulun eletin sebebi sertifikalı buğday kim bilir hangi bölgede yetiyor birde buğdayı suluyorlar verimli buğday oluyor kendi Bölgemizde sulanmadan yetişen ve verim yapan buğday tohumu daha iyi birde benim bölgemde buğday verim rekoru 300kğ artık ben bunları yaparak ortalama 300 kğ yaklaştırdım bu bilgiler kendi Şahsi fikrimdir düzeltmek isteyen eklemek isteyen bu yanlış şöyle daha doğru diyen nütfen bilgilerimizi paylaşın ben ve birçok kişi daha bilgiye açız inşallah bir yararım olur.

• Beğen
Tepkiler: umut71 ve mtk1955
Ynt: Kıraç Buğday deneme sonuçlarım

Elde ettiğiniz sonuçlar bizim bölgemizle hemen hemen aynı. Ben de sizin önerilerinizin çoğuna katılıyorum. Kasım ayında yapılan nadas, verimi en az dönümde 20-30 kg etkiliyor diye düşünüyorum. Ayrıca tohum seçerken verimin yanında protein ve gluten değerlerini de baz almak gerekiyor. Çünkü fiyatı %10-20 etkiliyor ki bu verimde 50-60 kg a tekabül ediyor. Ben geçen yıl pehlivan ekmiştim. Dönümde ortalama 300 kg aldım ancak fiyatı 720 krş ta kaldı. Bu odeskia olsaydı fiyat en az 820 krş tu. Şubat ayında üre atma olayını destekliyorum. Bizim oralarda şubat ayında ilk defa üre gübre kullananlar oldu ve verimde bayağı bir artış olduğunu ifade ediyorlar. Kısmet olursa ben de bu sene şubatta üre nisanda nitrat kullanmayı düşünüyorum. Ayrıca derin sürümün de verimi düşürdüğü tezine katılıyorum çünkü derin sürüm tarıma elverişli olmayan işlenmemiş toprağın üste gelmesine neden oluyor ki bu da verimi olumsuz yönde etkiliyor.

Merhaba Ankaranın hangi bölgesi acaba bizim verimlerle nerdeyse aynı biz hep bedosta ekeriz kooperatifimiz oldugu için satmakta hiç bi sıkıntı çekmiyorduk götürüp yıkıyorduk sadece renk aranıyordu ama bu sene makine getirildi proteine felan bakılmaya başlandı ve biz hepimiz sınıfta kaldık protein 9.5in üstüne cıkmadı hepsi yemliğe gitti ve tohum değiştirmeye karar verdik hem domuz hem protein yüznden kılçıklı ukranyaya dönüş yapıyoruz bu sene deniyeceğiz bakalım bu şubatta üre atmayı bu sene bende bi tarlamızda deneyeceğim bakalım ne olacak

Ankara kazan ilçesi bizde protein bakma olayı tüccar Yıkılan buğdaydan 4 5 numune alır ona göre fiyat verir ortalama yani ama ortalamanın 11 ' 5 OLDUĞUNU söyledi ne kadar doğrudur bilmem