Buzağılar Anneleri ile Gitse?

Bizim köyün çobanı var. Her sabah köyün bütün ineklerini toplar, akşam getirir. Buzağılar evde kalıyor. Ben buzağıları da anneleri ile göndersem 7-8 aylık olana kadar nasıl olur? Ben inekleri sağmayı düşünmüyorum. Bu sebeple buzağı sütten tüm gün faydalanabilsin istiyorum. Çünkü buzağılar sabah emip, akşama kadar bekliyorlar. Bu bence ciddi derecede kilo kaybına sebep oluyordur. Akşam da süte çok yüklenince başka rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

Ne gibi sakıncaları veya dezavantajları var bu yöntemin?

Avantajları nelerdir?

Diğer buzağısız ineklerin buzağıya zarar verme ihtimalleri var mı?

Yurt dışında genelde bu tarz bir besi hayvancılığı yapılıyor. Hatta doğumlar bile merada gerçekleşiyor.

Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Ynt: Buzağılar Anneleri ile Gitse?

İneklerin cinsi ve kaç kiogram verdiği önemli. Angus gibi etçil ırk hayvanlarım varsa dediğiniz olabilir. İnekleriniz sütlü ise buzağılar ishal olur. Bugün 1 litre süt 1.1-1.2 lira. Milli servete yazık.

Arayış içindeyiz hangi şartlar daha avantajlı hangi şartlar ucuz maliyetli .

Ben hostein bakıyorum ağırlık birkaç melez var simentel montofon , salma hayvanlar gece gündüz bağlamam hiç , sağılırken kilitlere alıp sağıyorum sağılırken kesif yemde veriyorum kaba yemi dışarıda yiyorlar su ve kaba yem serbest dışarıda .

Doğum işi genelde kendileri doğurur hazır bulurum 10 da bir sakatlık olur buzağı ters gelmesi gibi başında olursam kendim müdahale edip düzeltirim yetişemezsem sakatlık olur .

Et ırkları daha uygun dediğin konuda, ama şartlar önemli iklim güneş ve soğuk çarpar körpe havanı uzun mesafe yol yürümekte kötü olur .
Şartlar iyise uygun ırkta hayvan ile olur neden olmasın , doğada yaşıyor ya annesi kollar onu ama bizim için ticaret önemli hangi yöntem daha karlı .

Benim düşüncem hayvan açık beside salma doğumu yakın hayvanı ayrı bir yere alıp göz önünde tutmak doğumdan sonra birkaç gün buzağı ile anneyi gerekirse bir arda tutmak ve buzağının emebildiği kadar ağız sütü emmesi sonra bireysel tek tek kulube yada bölme buzağının suyu yemi önünde ilk 8 ay böyle bakmaya çalışırım çünkü küçük hayvan doğada fire çok oluyor aklına hayaline gelmeyecek işler gelir buzağının başına , bunları hesaba katmak gerek .

Çok yıllar önce şarolay bakardı komşularımız güzel bir merada dediğin gibi buzağılar yanlarında yeniden gebeleşinceye kadar emer annesini diz çöküpte emer büyüyünce hiç sağmazlar yılda bir buzağı , ama dediğim gibi şartlar önemli salma olursamı karlı yoksa kapalı fenni modern sistemdemi, benim düşüncem böyle şartlara bağlı .

Teşekkür ederim.

Besleyeceğim anaç kadro, başlangıç için yerli ırk olacak. Hatta mümkün olduğunca süt özelliği düşük anaçlar seçmeye çalışacağım. Yerli karalardan hala mevcut bizim oralarda. Muhtemelen onlardan alacağım. Angus almak şuan için beni aşar. F1 angus melezleri de oldukça verimli et yönünden. Bizzat tecrübe ettim. Başlangıç için angus, hereford, şarole, limuzin tohumları kullanarak idare edeceğim. Zamanla anaç kadroyu da angus veya hereforda çevirmeyi düşünüyorum.

Doğumu yakın hayvanları ve tohumlanacak hayvanları çobanla göndermeyeceğim. Tohum tutana kadar ahırda duracak. Doğumdan sonra da belki 1 aya kadar yavrusu ile kalabileceği, otlanabileceği alan var. Ancak sonrasında da annesinden ayırmayı pek istemiyorum. Sabahtan akşama kadar süt beklemesin, mümkün olduğunca uzun süre sütten faydalansın istiyorum. Hayvanların başında ben durabilsem bu yöntemi uygulayacağım ama böyle bir şansım yok malesef. Köyün bizim tarafında olan kısmında meralar boş yatıyor. Diz boyu kekikler kuruyup gidiyor. Diğer taraftaki meralar köyün hayvanlarına yetiyor da artıyor. Aslında bu meraları da değerlendirmeyi çok istiyorum ama başında durma şansım yok.

Peki yavruların gün içinde de sütten faydalanması için ne yapabilirim? Sütü sağıp nasıl muhafaza etmem gerekir? Buzağı yemlerine filan pek bulaşmak istemiyorum. Kendi ekip biçtiklerim ile ve mera destekli bir hayvancılık yapacağım. Sütün de buzağı gelişiminde rolü çok büyük olduğu için sonuna kadar buzağılar yararlansın istiyorum.

aynı yöntemi biz köyde uyguluyoruz danalar sabah kalkar kalkmaz annelerini emerler sonra beraber otlarlar bide akşam 5 veya 6 gibi emerler yazın gece dışarda dağda yatarlar sorun bizde kısır oranı fazla birde su merada çok bol olacak artı çobanda çok uyanık olacak çünkü bazen danalardan arkadakiler yatıp kalabiliyor

Et ırkı hayvanlar bu iş için daha uygun dedik ya zaten sütü emer buzağısı , buzağının bu sütü günde iki defada sabah akşam emmesi yeterli günün bütün kısmını annenin yanında geçirmesi çok önemli değil, sütün kalite ve miktarı önemli .

Benim çok hayvanım merada doğurdu doğuracak hayvan sancılanınca utanır gibi kaçar sürüden uzaklaşır genelde ve daha önceden gözüne kestirdiği bir yere girer ve gözden kaybolur orada doğurur , buzağıyıda oraya saklar , zor olur bulmak mera hayvanı böyledir genelde, süt birikince memelerine gider emzirir buzağısını , çoban takip ederse bulabilir o zaman kamufile eder buzağıyı zaten günde bir kaç defa emzirir küçük buzağı hiç kıpırdamadan uyur ve annesini bekler gölge ve kuytu bir yerde bu böyle buzağı ayaklanıp annesi ile birlikte yürüyecek kadar oluncaya kadar gider, sonra annesi alır çıkar buzağı ile birlikte sürüye karışır .

Bu böyle peki , doğal sistem mi ? fenni sistem mi ? bizim için hangisi ekonomik olur doğru olur dersek bence ikisini de karıştırıp harmanlayıp en güzel en iyi yönlerini alıp uygulamalıyız , buzağı başlangıç yemı içeriği doru ve kaliteli bir yem ihmal edilemez günümüzde çünkü küçük buzağılara bakmak zordur göz önünde tutmak gerek takip etmek gerek bebek gibi anne sütünün yanında seçenek olarak buzağı başlangıç yemi olması çok iyi olur, zaten fazla yemde tüketmezler , bu yemin içinde isale karşı hastalıklara karşı dayanıklılığını arttıracak maddeler olur, tabi bu dediklerim buzağı kulübesinde yada bölmesinde olmalı , çünkü takibi kolay olur yoksa küçük buzağı en basit bir hastalıkta hemen ölür .

Ülkemizde zaten yılın büyük kısmını geçırecek mera yok ister istemez fenni modern sisteme muhtacız bu konuda belli şeyler kullanılmış ve yerine çoktan oturmuştur zaten vazgeçmek zor , burada iş işletme sahibinde bu doğa mı fenni sistem mi noktasında tabi kendi memleketinin imkanlarını iklimini göz önünde tutarak toprak mı beton mu bu dengeyi kurup para kazanmak işletme sahibinin becerisinde , ben böyle düşünüyorum.

Amasyada Saçlılar çiftliği var , geçenlerde ortaklarından olan Kemal bey ile telefonlada görüştüm.Angus bakıyor kendisi 2 ayrı merada olmak üzere sürekli dışarıda hayvanlar ama doğuma 1 ay kala ve doğumdan sonra tekrar tohumlanmasına kadar içeride bakıyor.Sistemin en doğrusu bence de bu olmalı.

Bu sezon 3 tane buzağmı (6-7 aylık) çobana izin vermiştim ben güddüm sürü ile , ve hayvanlar üşüttüler hastalandılar düşün 6 aylık buzağ bile dayanamadı tavsiye etmem kardeşim, bizim hiçbiryerde Avrupadaki gibi meralarımız yok.Kemal bey in sistemi uyguluyorum bende ve hiçbir doğuma müdahale etmedim, son 1 haftada 5 doğum oldu düveler bile kendi doğurdu.

Teşekkür ederim. Sabah-akşam uygulamasına devam o zaman :). Bizim köyde buzağı yemine rağmen, gözlemlediğim kadarı ile buzağılar genelde ishal gibi ya da ishale yakın dışkılıyorlar. Ben de bunu sabah ve akşam süte çok yüklenmelerine bağlıyordum. Bu süt işini güne nasıl yayarım da buzağılar sütten en sağlıklı şekilde yararlanır diye düşürken, Saçlılar çiftliğinin videosunun da etkisiyle buzağıları anneleri ile gönderme fikrine yoğunlaştım. Tabi kafamda soru işaretleri fazlasıyla vardı. İyi ki de size sormuşum... Çevremde böyle yapan olmadığı için gözlemleme fırsatım olmamıştı. İlk 8 ay bölmelerde olacak o zaman.

• Beğen
Tepkiler: atayyy

ELPRESACANARİO link=topic=85748.msg1024531#msg1024531 date=1443731985' Alıntı:
Teşekkür ederim. Sabah-akşam uygulamasına devam o zaman :). Bizim köyde buzağı yemine rağmen, gözlemlediğim kadarı ile buzağılar genelde ishal gibi ya da ishale yakın dışkılıyorlar. Ben de bunu sabah ve akşam süte çok yüklenmelerine bağlıyordum. Bu süt işini güne nasıl yayarım da buzağılar sütten en sağlıklı şekilde yararlanır diye düşürken, Saçlılar çiftliğinin videosunun da etkisiyle buzağıları anneleri ile gönderme fikrine yoğunlaştım. Tabi kafamda soru işaretleri fazlasıyla vardı. İyi ki de size sormuşum... Çevremde böyle yapan olmadığı için gözlemleme fırsatım olmamıştı. İlk 8 ay bölmelerde olacak o zaman.

Buzağlar ishal olur normal ama neden ishal olduğunu çözdüğün sürece.Buzağlar toprakda yer ondanda olur buzağ başlangıç yemine başlayıncada olur yada sütden dolayı.sorunu çözmekde gözlem ister

geçeçenlerde bereket hayvancılık kanalındaydı sanırım bir söyleş vardı orda büyük besicilerden birisi anlatıyordu besilik dana bulmakda zorlandıgım için yanında erkekdanasıolan inek alıyorum doğaya salıyorum buzağı sorunsuz büyüyor diyordu