+ Konuya Cevap Yaz
17 sonuçtan 1 ile 17 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Selamlar...

  Muhtemelen bu başlığa benzer onlarca konu okumuşsunuzdur, inşaallah sabırla benim yazdıklarımı da okursunuz diye ümit ediyorum.

  Ben bir fabrikada çalışıyordum ay sonunda fabrikanın daralması sonucunda işsiz kalacağım. Yaşımda 40 olduğu için ve mesleğime konu fabrikada neredeyse Türkiye ' de tekel olduğu için bu saatten sonra bir iş bulmam zor. Zaten kendimde artık çalışmak istemiyorum çünkü 18 yıllık 3 vardiyalı çalışma hayatı beni artık fazlasıyla yıprattı.

  Sadede gelecek olursam Rahmetli Babam koyun besiciliği yapıyordu bende 11 yaşından 20 yaşına kadar bu işin içindeydim. Hali hazırda ise hobi olarak başladığım ama gitgide çoğalan arılarım var. Arılarım kışları yaşadığım yer Mersin ' de yazları ise memleketim olan Niğde Ulukışla da bulunduruyorum.

  Benim amacım ise arıları çoğaltmak doğrudur ancak arıcılık yapan ne kadar tanıdığım varsa mutlaka ek iş yapıyorlar çünkü arıcılık bir bakarsanız çok iyi bal alıyorsunuz yeri geliyor sıfır çekiyorsunuz. Bu sebeble arıcılıkta neredeyse ek iş şart. Çoğu Arıcı ' da ya çalışıyor yada bağı bahçesi var.

  Ben kuzu yada koyun yetiştiriciliğine girdiğimde arılarla beraber hareket etmek istiyorum. Kışları Mersin ' de arıları konakladığım köyde yazları ise Niğde ' de deki köyüme taşıyarak orada devam etmek istiyorum. Mersin ' de çok geniş bir mera yok ama Niğde ' de çok güzel bir mera var hatta yazları bu bölgeye belki 50-60 bin baş hayvan gelmektedir. Buna rağmen çok geniş meralar duruyor.

  Floradan anlarım gerçi hep çiçek gözüyle baktım ama floranın zengin olduğu bölgeleri biliyorum.

  Sizlerden almak istediğim öneriler ise

  1- Kuzu alıp yetiştirmek mi daha mantıklı yoksa koyun besiciliğine girmek mi?
  2- Arılardan bildiğim için bölgeye uyum çok çok önemli bu nedenle benim bölgede hangi ırkları önerirsiniz?
  3- Kendime ait ağıl yok ama Nİğde ' de de çok güzel bir ağılı sezonluk 1000 lira gibi bir rakama kiralayabiliyorum. Yıllardır atıl duruyor.
  4- Koyundan anlarım ama tabi ki de 20 yıllık yaşam içerisinde çok şey değişmiştir, dikkat edilecek hususları söylerseniz sevinirim.
  5- Mera çok önemli bunun farkındayım Nisan ayından Ekim ayına kadar Niğde çok zengin , Ocak Mart ise Mersin çok güzel geçiyor bu taşıma fikri sizce uygulanabilir mi?
  6- İlk etapta 50-70 gibi bir sayıyla girmek istiyorum bunun bir kısmını kuzu bir kısmını anaç koyun seçmek gereksiz mi?

  uzun yazdım hakkınızı helal edin. Sorularıma cevap verirseniz çok teşekkür ederim

  saygılarımla

 2. #2
  Ali Dmr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  30 Kasım 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  22
  Mesajlar
  1,452
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Besicilik için kuzu daha iyi olacaktır benim görüşüm.
  Bölgede hangi ırklar yoğunsa onu tercih etmelisiniz.
  Taşımaya gelince bence uygun değil. Neden derseniz, gittiğiniz bölgeye adaptasyon sorunu yaşarsınız. Yani hayvanlar sürekli bir stres altında yaşar.
  6. soruda eğer anaçla başlarım diyorsanız kuzu almayın mümkünse çıkma koyun diye tabir edilenlerden alın 2 sefer doğurur iyi bakarsanız. Hem ucuz alırsınız.
  Bir de besleme konusu var satın alarak nereye kadar gidebilirsiniz o konuda tereddütlüyüm. Çünkü satın alacak olursanız yem maliyetleri çok fazla. Eğer ekip biçebileceğiniz ya da işlettirebileceğiniz bir yer varsa daha karlı bir işletmeye sahip olabilirsiniz. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Eğer bir şey aklıma gelirse yazarım.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Ali bey cevabınız için teşekkür ederim.

  Gerek kaba gerekse kesif yem için satın alacağım doğrudur ancak ilk etapta sadece yemle düşünmüyorum elbette mera ' dan yararlanabildiğim kadar yararlanmak istiyorum. Haricinde Niğde ' de 20-30 dönümlük tarlalar bin lira gibi bir rakama icar tutulabiliyorlar en azından arpa ve buğday ekerek masraf düşürmeyi düşünüyorum.

  Taşıma işinde ise mecburum yani arıcılığa da devam edeceğim için biri ayrı diğeri ayrı bir bölgede olmaz maalesef.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  07 Haziran 2014
  Şehir
  ısparta
  Yaş
  49
  Mesajlar
  795
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  1- Kuzu alıp yetiştirmek mi daha mantıklı yoksa koyun besiciliğine girmek mi?
  Erkek kuzu alıp yetiştirirsen kurbanda ya da kesime vererek karlı bir besi işi yapabilirsin. Anaç koyun işine girersen uzun vadeli düşünebilirsin, üretim olacak hayvan sayın çoğalacak bir kısmı satılacak vs. Zahmetli de olsa bu işte de para kazana bilirsin. Yem giderlerini de hesaplamalısın.

  2- Arılardan bildiğim için bölgeye uyum çok çok önemli bu nedenle benim bölgede hangi ırkları önerirsiniz?
  Hem Niğde hem Mersin iline aynı anda adapte olacak koyun ırkı ??? Merinos , Sakız kırması, Tahirova cinsi uygun olabilir, hepside geçiş bölgelerine uygun karakterler.

  3.
  4- Koyundan anlarım ama tabi ki de 20 yıllık yaşam içerisinde çok şey değişmiştir, dikkat edilecek hususları söylerseniz sevinirim.
  Dikkat edecek önemli bir gelişme yok, hastalılara karşı aşılarını zamanında yaptır, hayvanların durum ve gelişmelerini her daim takip et, iç dış paraziterlere karşı önlemi al, vereceğin yemlerin bozuk olmamasına özen göster.

  5- Mera çok önemli bunun farkındayım Nisan ayından Ekim ayına kadar Niğde çok zengin , Ocak Mart ise Mersin çok güzel geçiyor bu taşıma fikri sizce uygulanabilir mi?
  Hemde çok uygun...Süper. Ama süreyi uzatmalısın 2-3 ay çok kısa... Nerede ot bitti heme öbür tarafa göç..

  6- İlk etapta 50-70 gibi bir sayıyla girmek istiyorum bunun bir kısmını kuzu bir kısmını anaç koyun seçmek gereksiz mi?
  Gereksiz tabi, Tek tip düşün, kafanı 3 e bölme. Alacaksın 50 tane anaç koyun içine de serbest aşım için yetişkin 2 tane koç tamamdır.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Teşekkür ederim sayın sagalaslos.

  Anaç işine girmeyi daha çok öneriyorsunuz gibime geldi. Ereğli ve Karaman bölgeleri yakın genelde merinos var yalnız ben tahirova ırkını marmara bölgesine ait diye biliyordum. Sakız ise köyde gözlemlediğim sanki narin gibi geliyor bana bilmiyorum bizim zamanımızda bu ırk pek duyulmuyordu.

  Aşı konusunda elbette hayvanlarla ilgilenmek gerektiğini bilirim inşaallah o konuda takvime göre giderim.

  2 3 ay derken mera alanının verimliliğini kast ettim yoksa amacım ekim sonu mersin mayıs başı niğde bu şekilde hareket etmek

  Peki anaç yetiştiricilikte kuzuları ikiz almak verim için çok önemli görünüyor. Bununla ilgili neler önerirsiniz. 6. #6

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  [img width=600 height=600]http://i.hizliresim.com/25QRpO.jpg[/img]

  [img width=600 height=600]http://i.hizliresim.com/B491jG.jpg[/img]

  O karlı dağın arkasında uçsuz bucaksız bir plato var yazın Tarsus ve Mersin ' den yörükler o bölgeye göçerler onbinlerce baş hayvan o bölgede yayılır.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  1-) Besilik kuzunun alım fiyatı ile bir koyunun bir yıllık bakım maliyeti aynı kapıya çıkıyor. Koyunun düşürme riski var, kuzuda baskülün düşme riski. Maliyet ve risk olarak pek fark yok. Tek fark, koyuna bir yıl bakmak zorundasın. Başka işe zaman ayıramıyorsunuz.

  İlk kez başlanacaksa, kuzu ile başlayıp tecrübe kazanmak daha mantıklı. Koyun bakımı çok daha incelik ister.

  2-) Hangi ırk olursa olsun, Etçi, en azından kombine ırk olsun. Önemli kısım burası. Ülkenin et açığı daha 10 yıl kapanmaz. Üstüne önümüzdeki 10 yıl boyunca kurban yaza denk gelecek. O nedenle merinos yada merinos kıcvırcık kırması, yani etçi özelliği olan ırklar olmalı.

  Ha kıvırcık, merinos kadar et yapmamasına rağmen neden tercih edilebilir?

  Görüntü olarak albenili ve sallı hayvanlar. Kurban pazarında açık boynuzlu bi kıvırcık koç, kendisinden 15 kg daha ağır boynuzsuz bir merinos ile aynı fiyata gidiyor. Yani kurbanlık görüntü, kilodan çok daha önemli.

  Diğer nokta da damak tadı. Merinosun eti çoktur ama lezzeti yok. Saman gibi. Bir dağlıç, bir sakız, bir kıvırcık, bir kangal, bir karaman, daha verimsiz olmasına rağmen rağmen et bakımından çok daha lezzetlidir. Bu konuda kıvırcık listenin başında yer alır.

  Dünyada yüksek nitelikli ürünlere olan rağmebet her geçen gün artıyor. Ette de (şu an için olmasa bile) uzun vadede bu yönde bir yönelme söz konusu. Mesela istinabul ' daki bazı lüks lokantlar, sırf kıvırcık kuzu bulabilmek için keşan borsasında kuyruğa giriyor.

  Hangi ırk olabilir. Mersin ' i bilmem ama Niğde tarafında Konya Merinosu bakılıyor. İyi de verim alanlar biliyorum. Keza son zamanlarda konyada 2-3 tane kıvırcık çiftliği de kuruldu. Komple trakya kıvırığı bakıyorlar ve iyi de verim alıyorlar.


  3-) Ağıl için ilk etapta masraf yapmamak doğru olur. Kira iyi bir yol. Sezonluk 1000 lira fiyat da çok değil. 2 kuzu parası.

  4-) En çok değişen şey yem fiyatları oldu. Et fiyatlarının iki katı hızla arttı. Bu nedenle sopayı elinize alıp koyunları güdebilecekseniz, bu işten para kazanılır. Ha yok ben adam tutarım, hazır yem alırım, daha az kazanırım ama yine kazanırım derseniz, o iş yaş Yem maliyetini indirebildiğiniz kadar indirebilmeniz lazım. Şu an en önemli konu bu. Yoksa satarsınız kuzuları, parayı alır doğrudan yemciye verseniz bile yetişmez.

  5-) Taşıma uygulanabilir de kaç hayvan taşınacak, ne kadar nakliye verilecek, işte bu kısımlar önemli. Bizden gemi ile anadolu yakasına geçenler vardı mera için. Hem de öyle 50-100 hayvanla değil. 2000 keçi ile. Biz de 80-100 km mesafelere yayan olarak gittik mera için. Kısacası yem maliyetinizi '0 ' a indirecekse, üstelik gidilen yerdeki mera / otlak buna değecekse, gidilir. Çok da güzel olur. Tek önemli nokta, her iki yerde de teşkilatın hazır olması lazım.

  6-) Gereksiz. Sürünün bir kısmı verim verecek, bir kısmı vermeyecek. Ama siz her ikisini de beslemek zorunda kalacaksınız.

  Bugün ben bi sürü toprasam, 2 yol izlerim:

  ya 35-40 kg ' lık cins dişi kuzulardan seçme yaparak, çevredi 10-20 tane sürü içerisinden en iyi kuzuları seçer, 1 sene dişimi sıkar, parmakla gösterilecek genç bir sürü kurarım,

  ya da verimlilik konusunda iyi olduğunu bildiğim bi sürüyü komple alırım. içerisinden seçme vs değil. Keza hiç kimse, tüm sürüyü tek seferde vermediği sürece, seçme iyi hayvanını satmaz. Yüzlerce örneğini gördüm. illa altında bir çapanoğlu çıkıyor.

  Ama iyi bir sürünün getirisinin de iyi olacağı kesindir. Bu nedenle ucuz hayvan alma sevdasına sakın girmeyin, iflas edersiniz.

  Şöyle söyleyim, en son kurbanda 4 tane koyun istediler. Kurbanlık. Karkas kg olarak kestirdim. Gelen kg ' lar:

  54
  40
  43
  48

  Bu kilolar karkas kiloları. Yani ciğer, deri kelle ve tüm sakatatlar çıktıktan sonra net gelen et. Bu gün et balık kurumu 17 liradan koyun kesiyor. Ben de aynı paradan verdim. Yukarıdaki hayvanları damızlık değil, ete kestirdiğimde bile üstü üstüne 800 lira hayvan başına topladı.

  Şimdi bi sürü sahibi bu hayvanı 500-600 liraya verir mi?

  Ki o kesilen hayvanlar içerisinde 2,5 senede 11 kuzu aldığım koyun vardı. Hayvan her seferinde iki tane kuzuyu büyütüyor, umrunda değil. 6-7 ay sonra tekrar 2 tane kuzu.

  Şimdi canlısı 45 kg gelen koyun kendini zor yürütürken, aynı hayvandan 2 kuzu beklemek, biraz hayalperestlik olur.

  Özetle damızlık hayvan alacaksanız, ucuza alayım, sayı çok olsun mantığı, yapabileceğiniz en büyük hata olur. 8. #8

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Sayın Yılmaz bey çok teşekkür ederim altın değerinde bilgiler verdiniz.

  Dediğiniz çok doğru aldığımız herhangi bir hayvanı kendi evimize getirdiğimizde en üstün performansı bekliyoruz. tabiri caizse bir Messi gibi top oynasın istiyoruz ama daha gerçekçi olmak gerekir.

  Esasen kıvırcığı biliyorum ancak ben bizim iklime gelmez diye düşünmüştüm ancak siz konyada verim alındı dediğinize göre bizim orada da alınır. O halde öneriniz şubat gibi benim kıvırcık kuzu olarak öncelikle et üstüne yetiştirmem ve aldığım kuzular içinden kendi damızlıklarımı seçmemin daha mantıklı olduğunu söylüyorsunuz. Dediğiniz gibi bir yıl dişimi sıkmam gerekiyor.

  taşıma konusuna gelince mesela ben arıları 50 NC tabir ediliyor onunla Niğde ' ye 300 liraya taşıtıyorum. Hadi daha büyük bir kamyon olsun 500-600 olsun Senede iki kez bu maliyet bence çok olmaz niye derseniz zaten amacımız yemden kaçmak ve meradan faydalanmak bu sebeble bu maliyet göze batmaz diye düşünüyorum.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Yılmaz bey bahsettiğiniz Konya ' da ki Kıvırcık yetiştiricisi bu sanırım. Benim köy Ereğli ' nin 20 km güneyinde sanırım burada verimli olduysa benim bölgede de verimli olur.

  https://www.youtube.com/watch?v=jJwmqBZ5vZk

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Alıntı Bolkar33 link=topic=85805.msg1025290#msg1025290 date=1444149604 Nickli Üyeden Alıntı
  Yılmaz bey bahsettiğiniz Konya ' da ki Kıvırcık yetiştiricisi bu sanırım. Benim köy Ereğli ' nin 20 km güneyinde sanırım burada verimli olduysa benim bölgede de verimli olur.

  https://www.youtube.com/watch?v=jJwmqBZ5vZk
  Bu sadece medyaya yansıyanlardan biri. Bunun dısında da kurulanlar oldu.

  Nevşehir ' de 1 yıl kaldım. Niğde / Nevsehir / Aksaray iklimi birbirlerine benzerlikler gösterir. Yaz döneminde kıvırcık koyunu sikintisiz olarak bakilabilir bu bölgede. Mersin ' in kışı ise bizim baharımız gibi. Kısacası bu düzenlenle tüm yıl meradan faydalanilabilir. Yorucu olur ama kazancı tatmin eder.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Anladım teşekkür ederim Yılmaz bey. Ocak yada Şubat ayı içinde inşaallah başlayacağım. o zamana kadar ekipmanları vs hazır ederim artık.

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  20 Ağustos 2009
  Şehir
  SİNOP
  Yaş
  32
  Mesajlar
  338
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Öncelikle düşüncelerinizde başarılar diliyorum hayata geçirebilmeniz için,koyun işi çok iyi bilgi birikimi isteyen bi iştir.hastalanan koyun iyileşmez genellikle,önleyici bakım önemli kıl kurdu, parazitlere karşı..Kuzu alıp büyütmek hersene sermaye masrafı na neden olur..düzensiz bi bakımda 1 haftada aldığı bütün kilolar erir..çok dayanıklı olduğu kadar da çok naziktir...uzun vadede kârlı bi iştir..koyunculuk yapan birinin başka işlere vakti kalmaz..

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Teşekkür ederim çok sağolun. İnşaallah muvaffak olurum artık ne diyelim bu saatten sonra bir iş bulmak zor mecburen bunu başarmak zorundayım.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  kolaygelsin hemşerim koyuculuk sabır isteyen bir iştir kardeşim arıcılık gibi olmaz stresi sıkıntısı bitmez kurtu çakalı eksik olmaz bizde nesillerdir koyunculuk yapan bir aileyiz.. ve şu an kendimize ait bir ırkıda farkında olmadan ürettik.... ulukışla güzel memleket yeşillik..mersinde öyle. ah bizim koyunların eline geçse oralardaki ot dumanını attırırlar valla yaz kış boz kırı kemirip duruyorlar gariplerim..sana tavsiyem bulundugun yöreden al dişi toklu seç o yörenin malı neyse onlardan toplaki adaptasyon sıkıntısı yaşama bunlaradagit tigemden ya anadolu merinosu yada polatlı koyunlarının ırkından zalım 2 koç al kat içlerine....vitaminlerine parazit ilaçların a aşılarına dikkat ettinmi on numara tyavru alırsın .. ha arılarlan beraber yörütebilinmi orasını bilemiyorum .. buarada saf bal kaça gidiyor...

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Sağolasın.

  Daha önce bahsettiğim gibi Babam koyun besiciliği yapardı benimde gençlik yıllarım koyunların içinde geçti. Elimde sopa koyun güderek geçirdim tatillerimi vs. Şu bir gerçek yıllar geçti, sanki en baştan başlıyormuşcasına hareket etmek istiyorum.

  Arıcılık elbette kendi başına bir uğraş alanıdır ama arıcılığın en güzel yanı kışın serbestsinizdir. Ayrıca yazında olsa sürekli başında kalmanız gerekmiyor çerçeve istediği zaman verir geçersiniz ilkbahar sonbahar bakımlarını illa bir günde bitireceksiniz diye bir dertte yok yani arıcılık bir başka iş alanına müsade edebilir bir yapısı vardır.

  Bal konusuna gelecek olursak dürüst bir Arıcıdan alacağınız yayla balının kg fiyatı 30 ile 40 liradır. Bunun üstündeki fiyatlarda genelde pahalı alınmış olur. Çam balı yeni çıktı genelde 20-30 lira arasındadır.

  Arıcılıkta maalesef 2 büyük problem var ancak sizin sandığınız gibi yazın arıya şeker yedirerek bal elde etmek ikinci sıradadır. İlk problem maalesef arıcının eşi dostuda olsa kazıklamasıdır.

  Türkiyede kg fiyatı 100 liranın üzerinde bal satılması tabiri caizse kazıkçılıktır.

  Toptancıya 9 liraya bal vereceği sırada telefon eden arkadaşına aynı balı 70 liraya satan arıcılar var.

  'Benim balım organik %100 doğal ' herkes böyle diyebilir. doğrudur belki yazın şeker vermemiştir ama öyle organik demeyle organik olmuyor. Sertifika alabilmek için kullanılan sac veya telin cinsinden tutunda en yakın bağ yada bahçeye 6 km kuş uçuşu uzaklık vs bir sürü şart isteniyor ve bu belge 3 senede zor alınıyor.

  TEMA vakfı bile sadece sertifika sahibi bu bahsettiğim şartları yerine getiren arıcılardan toptan kg ' ı 45-50 liraya bal satın alıyor ve parekende olarak 95 liraya satıyor.

  Şimdi sertifikalı organik üreticinin ürettiği bal 95 liraya satılırken sırf adamın sözüne güvenipte kg ' ına 300 lira hatta 400 liraya bal almak yada satmaya çalışmak bağışlayın ama kazıkçılıktır.

  O yüzden baldan endişe ederken şeker katılıp katılmadığından endişe ediyorsunuz doğrudur ama bence fiyatından endişe edin.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  05 Mayıs 2015
  Şehir
  niğde
  Yaş
  31
  Mesajlar
  368
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  kesimci tanıdıklarda var kardeşim üreteceğin kuzuların kesiminde de yardımcıolurum

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  05 Ekim 2015
  Şehir
  mersin
  Mesajlar
  16
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Küçükbaş hayvancılığa başlamak istiyorum  Allah razı olsun sağolun.

  Benim iki endişem var birincisi işsizlik maaşı bittiğinde hayvanlardan da gelir almam gerekir yoksa hazıra dağ dayanmaz derler. Borca harca girmek istemiyorum inşaallah ancak sonradan kira işide bir yere kadar mecbur sabit bir yer yapmaya kalkarsam nasıl olur onu düşünüyorum. Bu çadır tipi ağıllar satıyorlar onların kullanım kabiliyeti nasıl sizce?

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Hayvancılığa Başlamak İstiyen Kardeşlerim İlk Önce
  Konu Sahibi bantun111 Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 02.Ocak.2016, 16:22
 2. Yonca ekimine başlamak istiyorum
  Konu Sahibi yhyfb Forum Yonca
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Temmuz.2015, 02:20
 3. Çiftçiliğe Başlamak
  Konu Sahibi rasimcamkiran Forum Diğer Tarla Bitkileri
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 27.Mayıs.2015, 18:26
 4. Hayvancılığa başlamak
  Konu Sahibi aydinozden1991 Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 06.Aralık.2014, 00:07
 5. Hayvancılığa başlamak için gerekli ön koşullar nelerdir?
  Konu Sahibi maydin02 Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 07.Mayıs.2011, 09:40

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Konu Etiketleri

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status