Kepceli Motor Ne Yakar?

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Son 4 gundur zetor 90 ile;

*82 romork
*24 kamyon -as950- gubre yukledik.

Ayrıca;

*1 tır palet indirip. 1 kırkayak bugday yükleyip.. 3 saat yol vs.. yani Toplam 6-7 saat ek calısma.

Depo 124 LİTRE.

İBRE sona iyice yaklastı. Yaklasık 100 litre yaktı. Depo dolunca tam netlescek.

Sonuc: arka kepceye ölüm.. yasasın ön kepce:)

Ynt: Kepceli Motor Ne Yakar?

Tam paraya para demiyecektim.. dönuse geccem aksam aksam.. zetorun sag on camurluk.. kepcenin hortuma dolanip kaynagi kirdi.. bu 2 oldu bide kaplo yukkerken camurluk egilmisti..

Biraktim oylece kamyonla dondum..

Kepceli motorun;

Ya on camurluklar sokulcek..

Ya camurluk yayli sabit tip olcak.. demedi demeyin ne etseniz baska yolu yok..

Kamyonun sag cam kapinin icine dustu.. farlar zayif..vs.

Yani Celal bu dunyanin duzeni bu bi yanfan geliyo bi yandan gidiyo.. yalniz as950 isi cok hizlandirdi pratiklestirdi..:)

Talha bizde iyice alistik.. gecen senelerde deneme amacli motor ne yapacak diye gubrenin bu bastan girip buldozer gibi karsiya zorluyorduk..

Suan cok cok tatli calisiyoz... bazı tatlı meyilli yerlerde sıfır ileri geriyle yani sadece debriyajla onlarca yukleme yaptim.. şatıldan sonraki daha bulunmamış bi teknoloji:)

Bu haliyle bile jcb den fayda masraf olarak gubrede daha ideal..

Ilk firsatta bi denk gelirse.. pompa debisini artirip kol pistonlarini guvlendirip daha sa hizlanirsa olay biter:)

Velhasil gubre isinin ilaci budur vesselam.. şatılsız zetor bile bu..

Not: videosunu cekemedim.. bi yerde kamyon takviyeyle bile kalkamadi.. tatli meyil var ve alti yas gubre.. inceden yankayip kayma da var.. kamyona ben bindim.. mecbur motorada koyden bi genc ama biraz acemi..

10 ton kamyon..10 ton da yas gubre.. tum samimiyetimle cocuk ayagini debriyajdan almasiyla sifir patinajla aldi kamyonu... zinciri takip sokmemuz daha uzun surdu:)

Biz ön kepçe takınca ön çamurlukları söktük abi en iyisi o yoksa sonra uğraştiriyor.Debriyaj balatasi nasıl iyi dayanıyormu abi genelde ciftceker kepçeli traktörlerde balata pek dayanmıyor.

Kamyon yanlayip kayacak bi yandan.. cocuk acemi bi yandan.. zetors binsem kamyona kim binecek.. vs derken saniyesinde aldi kamyonu oylece... cocugun tarif ettigim halde vitesi bulup gecirmesi daha uzun surdu desem inanir misiniz:).. gel de böyle motoru sevme.. sakatlik olur diye yalan yok korktum ama her seferinde sasirtiyo zetor... 1 depoyla 4 gundur arazide calisiyo daha ne diyim.. ilk fitsatta azicik daha modifiye ediyim paylascam indallah..

--------

Bizimde kepceyi takinca ustalar sokmustu.. biz iyice ayarlayip taktik... ama simdi sagi komplr sokecem zaten parcalandi... sol gittigi yere kadar gitsin.. denk gelirse yayli, tekerle donmeyenden takariz artik...

Balata konusunda haklisin kepceli motorda TÜM yuk balata ve ön dingilde.. zetora gubre oyuncak geliyo desem inanir misin... elimizde hidromekte oldugu halde zetoru aldiktan sonra tüm gubre islerine zetorla gittik.. her acidan daha avantajli kesinlikle...

Tek adam kendim yukledim kendim cektim.. satil ve tur takintisi olanlara ozellikle genclere duyrulur:) bu yasimda ek is olarak bucuksuz satilsiz kubota kadar turu olmayan motorla -nerden nasil doneceklerse- calisilabiliyo demekki:)

Not: kepce kadar ileri-geri yapilan ve kepce kadar sag-sol yapilan baska bi is yoktur derim.. hala ayaktayim sabah 7 aksam 7.. birakin bu şatil ve tur ve bucuk takintisini gari:)

Ne kadar teskilat o kadar müşkilat vesselam...