halk çiftlikleri

devlet üretme çiftlikleri (TİGEM), özel sektör çiftlikleri (şirket çiftlikleri, holding çiftlikleri), Kişi/aile çiftlikleri (kardeşler; baba ve oğulları, kızları), halk çiftlikleri (çok ortaklı) çiftlikler.

bunlardan ilk üçüne yabancı değiliz, halk çiftlikleri ise henüz denenmedi.

1-mümkün mü?

10 000 ya da 15 000 ortaklı; kişi başı 1000 TL sermayeli yani 10-15 milyon sermayeli. (kişi başı aylık 100 TL ödemeli; 10 ay =10 x 100 TL =1000 TL/kişi)

2-yasal alyapısı varmı? mevcut yasalara göre mümkün mü?

koperatiflerde olduğu gibi bir yönetim kurulu belirlenip, denetçiler ile denetlenebilir mi?

3- üretim çeşidi

a) inek-buzağı çiftlikleri (etçi ırklardan, simental, limozin, şarole düveleri ile başlanabilir), başlama sayısı 500-1000 düve. hedef 1500 baş erişkin inek.

b) süt çiftlikleri (holştayn, montofon, simental), başlama sayısı 500-1000 düve. hedef 1000 baş sağılır inek.

c) besi çiftlikleri (dana-düve besiciliği), başlama sayısı 1500-2000 baş.

her bir çiftlik için 10 000 kişilik-15 000 kişilik halk ortaklıkları (bir çeşit koperatif) teşkil etmek mümkün müdür. Bu şekilde ülkenin hayvancılığına bir fayda gelir mi?

• Beğen
Tepkiler: babasultan40
Ynt: halk çiftlikleri

gelir kardesim bak konya torkuya 10numaraişletme yatı adamlar şekerinden sucuguna ne ararsan üretiyorlarama bizniğdede koperatifin birliğin pekbir faydasınıgöremedik yönetimdekiler yiyor deniyorgerisigelmiyor..biz koperatifen korkuyoz be kardeşim ha devlet takipeder sıkıtutar olur neden olmasın herkes gücünün yettiğince para koyar onagöre hisse sahibi olurdüşünsene herilde vatandas kendi işletmesinden ayrı böyle bir çftlik kursa negüzel olur...her ,ile 4çiftlik kurulsa herbirinde 5erbin damızlıkolsa il bası 20000 hayvan eder 81 *20000=1620000 hayvan eder et sıkıntısı diye bişiy kalmaz ama ülkemizde elinisallasan hırsıza değiyor...

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10

Güzel sorular Behçet abi, zor olur büyük işletmeleri yönetmek güzel bir yönetim kurulu ,hem hisse sahibi hemde işletmede çalışmak isteyene maaş .

Yatırım, hisse, herkese eşit olursa yönetim işi belki rahat olur , yoksa hissesi fazla olan fazla söz sahibi olur.

Yönetim çok önemli çok başarılı şirketler var tarım sektöründe de yönetim kötü olunca biter gider , devlet destekli olmalı yoksa hayvanlar hariç o kadar makine ekipman yatırım bu şartlarda çok zor.

Türkiye ' de olmaz. Böyle bir şey olursa ne olur ben sana söyleyeyim Behçet Abi, yönetim görevine en başta bu işten nasıl ekmek yeriz, insanların paralarını nasıl hiç ederiz diye düşünen insanlar talip olur, büyük bir çiftlik kurulur, çiftliği kuracak kişilerle anlaşırlar, 10 liraya mal olacak işi 20 tl yazarlar, 10 lirayı cebe indirirler, sonrasında para yetmedi şu lazım bu lazım derler, daha 100 ler 1000 er lira daha isterler, onu da yerler... Sonra bir bakmışsınız ortada inek yok hepsi kesilmiş :)

Torku ' da ise durum farklı, işletmeyi ben kuruyorum siz inekleri verin bana diyor, giderleri düştükten sonra kalan parayı veriyor sahibine, hem kaliteli süt elde ediyor hem de kendi yemini pazarlamış oluyor, bu sayede para kazanıyor. Torku şirket sonuçta... Torku gibi yapanlar da 'Süt bankası' ya da 'inek bankası' şeklinde bu işlere el attı ki bir çoğu batırdı ya da kandırdı insanları.

Maalesef bu düzenlere en iyi örnek odalar, birlikler. Odalar ve birliklerin Türkiye ' de ne durumda olduğu, geçmişte de kooperatiflerin ne hale geldiği düşünülürse, bu düzen yaş. Köy kooperatifi en iyi düzenken tutmadı, bu hiç tutmaz :)

• Beğen
Tepkiler: Hermiyas

yada bu olmuyormu tigem faiş fiyata hayvan satışı yapıyor madem ofiyatlara hayvan alanlarvar bizim hayvanları verelim tigeme geçen yıl erkek toklu 1250dişi toklu 850lira demişlerdi...

etçi ırk ineklerin (limozin, şarole, simental, angus vb) yemlenerek beslenmeleri halinde (otlak bulunmayan yerlerde), buzağı maliyeti nedir? bu tür bir yetiştirme ile, etçi ırklardan besi danası- besi düvesi elde etmek ekonomik olur mu?

bunun hesaplanması için:

çiftlik (200-500 baş) inşaatının, ekipmanının maliyeti nedir?

düvenin satın alma fiyatına (genç düve ile başlanırsa fiyatı; gebe düve ile başlanırsa fiyatı) ilave olarak aşağıdakilerin bilinmesi gerekir.

1-)200 (180-230) kg bir genç düvenin tohumlanma ağırlığına (340 kg) kadar yapılan yemlemesinin maliyeti nedir?
2-)tohumlanan, gebe bir düvenin 9 aylık yemleme maliyeti nedir?
3-)bir buzağılamış ineklerin 12 aylık yemleme maliyeti nedir?
4-)erişkin ineklerin 12 aylık yemleme maliyeti nedir?

yemlemede gerekli yemler:

1-saman/sap balyası
2-mısır silajı/pancar posası (küspesi)
3-arpa
4-ayçiçek küspesi

-etçi ırktan düvelerin, gebe düvelerin, ineklerin rasyonları hesaplanabilir mi? nasıl hesaplanır?

Cokta guzel olur ama bizim insanimizin zihniyeti bozuk. Milletin parasini nasil hic ederiz diye turlu oyunlar ceviriler. Ülkedeki en buyuk tarim kooperatifi tarim kredi. Bugun gittim tohum sordum, tuccarin 1,70 dedigine kooperatif 1,80 diyor. Bumu hizmet, bumu birlik, bumu kooperatifcilik. Herkes kar yapmanin, yemenin pesinde...

Bu işlerde önce hamili kart sahibi işe alınır. Torpille işe giren çalışmaz. Sonra alınan malzemeler belli kişilerden alınır. İhaleden bir gün önce şartnamede yem çuvalının rengini değiştirirler o çuval renginden bir kişide olduğu için fahiş fiyattan yemi satar. Yemin yarısı üst düzey yöneticilerinin deposuna iner. Hayvan satılırken ihale sadece bir kişinin girebileceği şekilde düzenlenir. Kaliteli hayvanlar bir şekilde yer değiştirir. Muhakkak siyasiler bir şekilde yönetime müdahale ederler. Üst düzey yöneticiler yılda 5-6 yurt dışı fuara giderler. Uçak parası, taksi parası, 5 yıldızlı otel parası, eskorta ödenen para, hatta kullanılan condomun parası, çocuğa alınan oyuncağın, eşe alınan çantanın, metrese alınan parfümün, yalakalık için alınan viski ve çikolatanın parası kooperatife ödettirilir. iki sene sonra ne çiftlik kalır ne kooperatif.

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan

200 kg simental, limozin, şarole düveleri kaç liradan ithal edilir?
3000 TL; 4000 TL; 5000 TL

340-370 kg canlı ağırlıkta 13-14 aylık yaşta tohumlandıklarında, ya da boğaya verildiklerinde;

genç düvelerin (200-350 kg) yemlenmesinde; yem maliyeti:1000-1100 TL;
gebe düvelerin yemlenmesinde; yem maliyeti (9 ayda):1000-1100 TL/düve;
ilk buzağılayan düvelerin yemlenmesinde (12 ayda); yem maliyeti:1500-1600 TL/inek;
erişkin ineklerin (2 ya da daha çok buzağılayanlar) yemlenmesinde (12 ayda); yem maliyeti:1600-1700 TL/inek
(yem satın alma fiyatları: buğday sapı:170 TL/ton; mısır silajı: 170 TL/ton; arpa 750 TL/ton: ayçiçek küspesi: 800 TL/ton)

180-200 kg 6-7 aylık dişi/erkek buzağıların yemden gelen maliyeti nedir? kaç liradır?

besi danası ithalatı yerine, etçi ırkların (angus, şarole, limozin vb) düveleri ithal edilirse, yukarıdaki yem fiyatları ile yemleme maliyetleri dikkate alındığında, otlak bulunmayan fakat yem imkanları bulunan yerlerde etçi ırk inek sürülerinin bulundurulması ve bunlardan yemleme ile besi danası düvesi elde edilmesi devam ettirilebilir mi? bu karlı bir iş olur mu?

hayvancılık yatırımı; ne kadar döviz harcamalı?

devlet desteği: siyasi karar meselesi.

200 000 baş etçi ırkların düveleri (limozin, şarole)

maliyeti:

200 000 baş x 2000 e/baş =400 milyon e (avro)(genç düve)
ya da;
200 000 baş x 3000 e/baş=600 milyon e (avro)(gebe düve ithalatı yapılırsa)

çiftlik sayısı:

500 düve/çiftlik

200 000 düve/500 düve(çiftlik) =400 çiftlik

hedeflenen çiftlik sayısı: 2000 çiftlik
hedeflenen inek sayışı:
500 inek/çiftlik
2000 çiftlik X 500 inek/çiftlik =1000 000 inek

bu sürülerden beklenen/hedeflenen buzağı üretimi:
yıllık besiye alınacak:
500 000 dana/yıl
300 000 düve/yıl
200 000 düve/yıl (damızlık, inek sürüsüne katılacak)

bu sürülerden beklenen/hedeflenen yıllık kemikli sığır eti (karkas=gövde) üretimi:

danalardan: 500 000 X 400 kg karkas/dana= 200 000 ton
düvelerden: 300 000 X 250 kg karkas/düve =75 000 ton

tamamı: 200 000 ton + 75 000 ton =275 000 ton kemikli sığır eti

ya da

275 000 X 0,85 (kemiksiz et oranı) = 233 750 ton kemiksiz sığır eti

200 000 düveden başlandığında, elde edilecek düvelerin tamamı damızlık yapılırsa, kaç yılda 1000 000 (1 milyon) etçi inek sayısına ulaşılır:

6 yılda
8 yılda
10 yılda
daha uzun sürede

bilgi: fransa ' nın etçi inek mevcudu 2 milyon baş

hayvancılık yatırımı; ne kadar döviz harcamalı?

devlet desteği: siyasi karar meselesi.

200 000 düveden başlandığında, elde edilecek düvelerin tamamı damızlık yapılırsa, kaç yılda 1000 000 (1 milyon) etçi inek sayısına ulaşılır:

6 yılda
8 yılda
10 yılda
daha uzun sürede

bilgi: fransa ' nın etçi inek mevcudu 2 milyon baş
Hocam çok güzel konu başlıkları açıyorsunuz. Beyin fırtınası yapma konusunda çok faydalı da oluyor. Gelen cevaplar da çok güzel. Ben bu konuyu yeni gördüm. Konuyu hortlatalım isterseniz. Kooperatif sistemi, Bizim gibi nüfusu devasa olmayan, kalkınma hamlesi yapmak isteyen, karma ekonomi modeli uygulayan toplumlar için iyi düşünülmüş bir sistem. Siz mühendis kökenlisiniz galiba. Çok detaylı hesaplamalarınız bana bunu hissettiriyor. Neticede hayvancılıkta canlı ile uğraşıyoruz. Ayrıca kooperatif gibi çok ortaklı sistemlerde insan faktörü, sosyal yapı vb. faktörlerde hesaba katılmalı. Bunu Sovyetler, Kolhozlar kurunca gördü. Kolhozların yanında bazı kişilerin kendilerine ait (bu normalde sosyalist ekonomi sistemine terstir; belki denemek için yapmışlardır) de bakmak için tavuk inek, koyun gibi hayvanlar verildi. Kolhozun ortak tavukları yumurta ortalaması 100 ise kişilerin yumurta ortalaması, 250, 300 gibiydi. Evet Avrupa ülkelerinin bir çoğu, kooperatif gibi birlikler ile büyük hamleler yapmışlar ve bunların bazılarının 150 yıl gibi mazisi vardır ve hala ayaktadır. Bu insanlarımızla alakalı bir durum. Maalesef bizde bırakın batırılan, kooperatiflerin çoğunu, Faizsiz sermaye ile kurulan, insanların inançları da vurgulanarak ortaklık toplanıp kurulan Konya tarzı holdinglerin çoğu, zamanla batmış, insanlarımız hayal kırıklığına düşmüştür. İnşallah Bugün ayakta olan ve hala büyüyen, Torku da aynı akıbeti yaşamaz. Fakat siyaset ile çok iç içe geçilmiş durumda.
Biz önce Toplumumuzu, insanımızı çok iyi tanımalıyız. Daha geçen gün bir arkadaşım, Allah çiftçiye zeval vermesin diye, Şampanya patlatan kooperatif yöneticisini anlatıyordu bana. Önce ikili, Üçlü Onlu birlikler kurabilelim. Sosyolojiyi iyi bilelim.

Olumsuz düşünceler bir yana yapılabilir.
Ozverili,güvenilir,yılmaz ,bu meslekte tecrubeli yöneticiler sayesinde olur.Zaten kooperatifçilik ozveri işidir. Eskiden "hakkı huzur" ücreti verilirdi hala veriliyor o da ,az birşey.Her karar ve uygulama yönetim kurulu kararı ve oluruyla yapılmalı,denetim kurulu olmalı.Daha önce yapılan başka örnekler incelenerek başlanabilir.