50 başlık besi ahırı

merhaba arkadaşlar 50 başlık besi ahırı yapmak istiyotum arazim var toplamda ne kadar ücret çıkar karlı bir iş mi zaten çifçilik yapıyoruz mantıklı bi girişim mi

Ynt: 50 başlık besi ahırı

Ahır konusunda yapacağın ahırın ne kadar teknolojik olduğuna göre fiyat baya değişir günümüzde nasıl rakamlar çıkar tam bilemiyorum ancak genel manada şunları söyleyebilirim yaklaşık 40 yıldır ailecek bu işi yapıyoruz 100 başlık ahırımız var (açık kapalı) çok kar ettiğimizde oldu çok zarar ettiğimizde oldu, son zamanlarda pek karlı olduğu söylenemez maliyetler acayip arttı yanlış anlaşılmasın ama etrafta bi hevesle bu işe giren ve batan baya bir tanıdık var, eminim forumda benden çok daha tecrübeli arkadaşlar vardır daha iyi anlatırlar fakat benim düşüncem bu işe girilecekse yüklü parayla tam profesyonel manada girilmeli ki para kazanılsın amatör boyutta yapılınca pek istenilen rakamlar elde edilmiyor ve kısır bir döngünün içine giriyorsun, sonra devlet destekli krediler falan sana cazip gelmeye başlıyor sıfır faiz diye alıyorsun, sonra bakmışın elde olan traktör vs. de gitmiş, girdap gibi seni içine çekiyor ve sonuç hüsran, karamsar olmanızı istemem ama pek dışarıdan göründüğü gibi bir iş değil....

saman pancar küsbesi mısır bunlar zaten hazır bunları zaten biz üretiyoruz bana çok cazip geliyor ilk başta 50 başlık yapacaz eğer para kazanırsa 100 başlık yapacaz yani bi çifçinin bu işi yapmaması biraz garip bence

İlk aşamada 50 tane hayvan ile başlamak doğru mu sizce ?
Çiftçi olmanız bu işi yapacağınız anlamına gelmez abi.
Benim 10 tane hayvanım vardı 2 yıldır yapıyordum hayvanciligi deseydiniz ozaman tamam derdik bu adam işi sevmiş ve belli ki kazanıyor ozaman mantıklı derdim.

20 gün güzel bir çiftlikte eğitim alirsaniz ve ilk aşamada 10 hayvan alıp 1 yıl içindeki kazanc durumuna göre analiz yaparsaniz ozaman düşünün derim..

Belki güzel kazanıp hayvan kapasite sini arttırmak isteyecek siniz veya zarar edip bırakacak siniz 50 hayvan alma durumunuz var 10 hayvan pek kafanızi agritmaz..

Doğru yapılan iş ve istihdam la azimle yapılan iş hiç bir zaman zarar ettirmez..
Şuan başlamayın piyasa karışık yıl başına kadar bekleyin derim.

legend-46 link=topic=85839.msg1025701#msg1025701 date=1444325277' Alıntı:
merhaba arkadaşlar 50 başlık besi ahırı yapmak istiyotum arazim var toplamda ne kadar ücret çıkar karlı bir iş mi zaten çifçilik yapıyoruz mantıklı bi girişim mi
1. 5 yıldır süt fiyatları aynı bütün girdiler ise uçuyor.

bantun111 link=topic=85839.msg1025798#msg1025798 date=1444342948' Alıntı:
Soğuk süt KDV ve desteği ile ne kadar hangi il

Edirne. Döküm fiyatı 1.15 sanırım. Ama nrt gelen para = sütün kg x 1.15 değil kesintiler oluyor.

3 ayda bir süt iadesi alıyoruz. Oda kg başına 0.01 tl gibi birşeydi heralde.

bantun111 link=topic=85839.msg1025813#msg1025813 date=1444382977' Alıntı:

Soğut derken ? Ben pek anlamıyorum sadece bakımlarından anlıyorum. Ama normal sağıyoruz hayvanları, köydeki süt toplama tankına gider. Daha sonra bu sütler her sabah tankerler gelip alır.

batun tutmuşsun sütün kdv sinden sanki yüzde 18 o parayı zaten birlikler hemen kesiyo sen net aldığın paraya bak
bide şu ahır bitmedimi ne oldu artık adamlar ardahanda 5 katlı bina yaptı sen hele bi sundurma yapamamdın