Anızda Kalan Sapların Temizlenmesi

Ynt: anızı temizlemek

ramazan01 link=topic=85860.msg1026012#msg1026012 date=1444498911' Alıntı:
saman para yapmayınca tarlalardaki saplar öyle kaldı sizler tarlaları nasıl sürüyorsunuz yakmak yasak yardım lütfen

Hayvanı olan birine ücretsiz verseniz temizlenebilir. Olmadı tırmık ile tarlaya yayın ya da bir köşesine toplayın karar sizin.

En mantiklisi yusuf abinin dediği, cunku hem organik gübre olur hem de hayvanı olan biri temizlesin diye parasiz versen tarlayi tertemiz yapmaz. Hele ki hasattaki Biçer büyük bir bicerse siralarin 15 20 cmsi kalir bu da pullugu tıkar. Tarlanin tam temizlenmesi icin samani iyi paraya satman lazim :)

bizim köyde tarladaki sap satılmaz konu komşu tanıdıklar ihtiyacı kadar saman yaparlar bir kaçtane samancı vardı onlar saman yapıp stok ederdi benim anlamadığım tarlanın kenarını çevirip yakak diyoruz yine yasak diyorlar muhtara sordum dekarı 35 tl cezası var diyor

ramazan01 link=topic=85860.msg1026070#msg1026070 date=1444510502' Alıntı:
bizim köyde tarladaki sap satılmaz konu komşu tanıdıklar ihtiyacı kadar saman yaparlar bir kaçtane samancı vardı onlar saman yapıp stok ederdi benim anlamadığım tarlanın kenarını çevirip yakak diyoruz yine yasak diyorlar muhtara sordum dekarı 35 tl cezası var diyor

Cezası birşey değil. O topraga yazık günah.

Organik madde artimi için eski/çürük baltalardan 450 balya taşıdım tarlaya bu yil. Bakın sap değil. Direk balya. Tek sıra dizdim. Tek tek iplerini kestim, temizledim. Tanburlu cayır biçme Makinesi ile girip diklemesine kiydim. Ardindan tırmıkla tüm sıraları yaydım tarlaya.

Siz yakmaktan bahsediyorsunuz.

Yakmak kesinlikle toprağa çok büyük zarar ve yaşayan canlıları öldürüyorsunuz bunun günahıda büyük. En güzeli saman makinasıyla veya goble ile vs tarlaya yayıp üzerine dekara 10 kg üre atıp pullukla sürmek. Böyle yapmak zorlayabilir ama faydası için değer toprağa beleşten organik madde vereceksiniz buda size + verim farkı olarak kar getirecek. Üreyi atarsanız C/N oranı düşeceğinden toprakta uygun şartlarda 1.5-2 ay gibi bi sürede tamamen kaybolur ve organik maddye dönüşür avrupalılar boşyeremi tarlanın üzerine kıydırıyor zannediyorsunuz.

1994 te taktık 1994 ten beri kıyıyorum. Para etmedikçe vermedim sapı. Bedavadan organik madde ohhh... Yakmayın zincirli sap dağıtıcıyla dağıtın ondan sonrada sürün.

Ynt: Anızda Kalan Sapların Temizlenmesi

Bizde de saman sorun çok fazla kimse istemiyor
Bende düşünüyorum
Yapabileceğimi en iyi yöntem eski bir patöz (saman yapma) makinesi alip sapi parçalayip toprağa kariştirmak ama iste köyün diline düşmekte var
Bir çare bulunmali yaw bazen TV lerde biçer döverlerin arkasında samani kıyan ve dağitan aletler var. Sağolsunlar biçerçilerimiz hiç yardimci olmuyorlar.

Biz bu sene saman yapan biçer ile anlaşma yaptık. Saman karşılığı yarı fiyatına ekinleri biçtirdik. Hem tarlalar temizlendi hemde yarı fiyatına ekinleri biçtirmiş olduk

Isa beyin de bahsrttigi gibi guneydogu anadolu bolgesinde kimse saman ile ilgilenmiyor. Ve ikinci urun misir icin tarl hazirligi bu saman yuzunden cok aksiyor. Gelecek sezonda samani alan olmaz ise tarlaya dagitacagim bicerdover ile
Uzerinede bazi parsellerimde direk aniza ekim yapacagim

Keşke o hemshrilerimin o tarlaları bize yakın olaydi da o anısı cekeydik.

Bizim memlekette saman ucuz is yaptigimiz yerde saman yok . Urfa ' da saman bedava odemiste altın.

Çiftliği suruc a mi tasisak ne

eeemreee link=topic=85860.msg1036284#msg1036284 date=1447871201' Alıntı:
Keşke o hemshrilerimin o tarlaları bize yakın olaydi da o anısı cekeydik.

Bizim memlekette saman ucuz is yaptigimiz yerde saman yok . Urfa ' da saman bedava odemiste altın.

Çiftliği suruc a mi tasisak ne
Abi suructa saman yok kuru tarim orasi

muhammet63 link=topic=85860.msg1036497#msg1036497 date=1447901474' Alıntı:
Abi suructa saman yok kuru tarim orasi
Esden dosttan yine toparlaniyor hocam. Arpa olsun buğday olsun. Ödemiş e izmire gelen tirlara yükleyip gonderiyorlar. Zaten tir her türlü buraya gelcek o yüzden uygun fiyatlı oluyir nakliyeside