arkadaşlar acil yardım newholland td110

Ufak tefek de birşey olabilir. Filtrelerden pislik, kalitesiz mazot, filtrede su/tıkanma yada pompada bi ayarsızlık.

Dün sürüm için tarlaya çıkarken benim traktör birden bayılmaya başladı. Asfalttayım. Arkamda hangi ekipman olursa olsun 6. Vitesle çıktığım yerde, önce 5 sonra 4 ' e düştü. En son 3 ' e düşünce yeter dedim. Durdum, doğru sanayiye.

Daha önce eski traktörümüzde başımıza gelmişti. Mazot deposuna şeker atmışlardı, bu şeker de filtreleri tıkmamış hali ile. Masrafsız kurtarmıştık ama aynı şey olabilir mi diye huylandım. Keza motorun tepkisi aynı şekilde oldu.

Ustada filtre baktık, temiz. Hava filtrelerini temizledik, yağlarını falan kontrol ettik. Her şey yolunda. Hayır işin ilginci, traktörün rolantide çalışmasında da en küçük sorun, seste düşme alçalma vs yok. Saat gibi. Usta bir dene, tekrar ederse sorun pompa yada motorda dedi.

Tekrar deneyim dedim. Çıktım yola, aynı rampada gelince heyecanla bekliyorum. Kahretsin ki yine bayıldı. 5, 4, 3 derken, boş motorla zorla çıktım rampayı. O sırada aklımda bir şimşek çaktı.

'Bu Kubotalarda, pompanın hemen üst kısmında, motor hava yaptığı zaman havayı almak için konmuş bir vana var. Bu vanayı açıyorsun. Mazotu pomalıyorsun. Hava boşalıyor. İş bitince tekrar kapatıyorsun.'

Kullanma kitabında da 'işiniz bitince bu vanayı muhakak kapatın, yoksa çalışmada düzensizlikler ve güç kayıpları görülebilir' yazıyordu. O aklıma geldi.

Indim, vanaya baktım. Bir gün önce su filtresini temizlerken açık unutmuşum. Pompa, yakıt arttığında o vanadan hava çekiyormuş.

Kapadım vanayı. Fırtına.

Ynt: arkadaşlar acil yardım newholland td110

Bencede pompadan diye düşünüyorum.filtreleri değiştirip ayar yaparlar buyuk ihtimal.ustelik henüz yeni bi traktor.Biz ikinci case i aldığımızda ilkine göre arada hissedilir bi çekiş dusukluğu vardı.motor yeni ve sıkı.Fakat biz ayar yaptırmadık,suan çekiş sorunu yaşamıyorum zamanla motor açılabilir.Benim tavsiyem bi 150 saat daha yapsın eğer aynı sorun devam ediyorsa pompa ayarlatabilirsiniz