İŞTE YERLİ OTOMOBİLİMİZDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

[size=14pt]İşte yerli otomobil[/size]
Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası ' nda kamuoyuyla paylaşan Bakan Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası ' nda kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bakan Işık, yerli otomobile ilişkin, 2016 ' da her türlü arazi şartında deneyecekleri 30-40 araç üretmeyi, 2019 sonuna kadar da Türkiye ' de bunun seri üretimini başlatmayı hedeflediklerini söyledi.

Işık, ilişkin, 'Bir aksilik olmazsa, Türkiye ' nin istikrar yönünde bir problemi olmazsa, projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında artık insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız' dedi.
Kaynak:Anadolu ajansı.

Ynt: İŞTE YERLİ OTOMOBİLİMİZDEN İLK GÖRÜNTÜLER...

Ercan AYKUŞ link=topic=85890.msg1026579#msg1026579 date=1444727066' Alıntı:
[size=14pt]İşte yerli otomobil[/size]
Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası ' nda kamuoyuyla paylaşan Bakan Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası ' nda kamuoyuyla paylaşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 3 prototip üretildiğini, Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bakan Işık, yerli otomobile ilişkin, 2016 ' da her türlü arazi şartında deneyecekleri 30-40 araç üretmeyi, 2019 sonuna kadar da Türkiye ' de bunun seri üretimini başlatmayı hedeflediklerini söyledi.

Işık, ilişkin, 'Bir aksilik olmazsa, Türkiye ' nin istikrar yönünde bir problemi olmazsa, projeyi programladığımız şekilde sürdürürsek inanıyoruz ki 2020 yılında artık insanlarımızın tercihine bir Türk markasını da sunmuş olacağız' dedi.
Kaynak:Anadolu ajansı.

Prototipini 2015 ' te gerçeğini 2020 ' de göreceğimiz bir araç :) Prototiple gerçeği arasında bu kadar uzun zaman olmaz normalde. Seçim öncesine denk getirilmesi de manidar :) Neyse olayı oraya çekmeden yazayım.

Araç ile ilgili ne bilgi var elimizde? Yani motoru Türk üretimi mi? Aksamları Türk üretimi mi? Eğer motor ve aktarım aksamları yerli değilse o araç kimse kusura bakmasın Yerli olmaz. Yarın bugün motoru ve aktarım organlarını bize satanlar satmıyoruz derse ne olacak? Kalırız öyle dımdızlak :( Yerli araç yapılması şart, Hindistan ' ın bile kendi aracını yaptığı düşünülürse, bizim daha çok yolumuz var :)

kişisel fikrimi söylüyorum, yanlış anlaşılmasın, Dünya üzerinde tek bir tane bile milli otomobil markası yok bence...otomobil sektörü o kadar büyük ki dünyada, millilik özelliğini taaa 1950 lerde kaybetmiş zaten.. yıllardır ülkemizde türk işçi ve mühendisinin emeği ile üretilen, renault, fiat, ford, toyota onbinlerce insanımıza iş ve ekmek kapısı olmuştur. bir otomobil türkiyede üretiliyorsa, orjini önemli değil, yerlidir bence... zaten yerli otomobil üretmek hedefi bence popülist bir söylem, yerli otomobil motoru üretmek asıl hedef olmalı, onun da ar-ge ' si yarım asır kadar sürer. Tasarımı, üretimi ve mühendisliği ülkemizde yapılan, ama motor ve yüksek teknoloji üretimi gerektiren aksamları dışarıdan gelirse, şu anki durumdan farklı bir şey olmuyor işin özünde... Yıllardır tüm tasarımlarını Murat Günok ' un yaptığı Mercedes aslında ne kadar Alman ise, bu araba da o kadar yerli olur...(Bu arada Mercedes Alman mı Amerikan mı şimdi? :) çünkü şirketin tam adı; Mercedes-Chrysler )

sinan35 link=topic=85890.msg1026604#msg1026604 date=1444729662' Alıntı:
kişisel fikrimi söylüyorum, yanlış anlaşılmasın, Dünya üzerinde tek bir tane bile milli otomobil markası yok bence...otomobil sektörü o kadar büyük ki dünyada, millilik özelliğini taaa 1950 lerde kaybetmiş zaten.. yıllardır ülkemizde türk işçi ve mühendisinin emeği ile üretilen, renault, fiat, ford, toyota onbinlerce insanımıza iş ve ekmek kapısı olmuştur. bir otomobil türkiyede üretiliyorsa, orjini önemli değil, yerlidir bence... zaten yerli otomobil üretmek hedefi bence popülist bir söylem, yerli otomobil motoru üretmek asıl hedef olmalı, onun da ar-ge ' si yarım asır kadar sürer. Tasarımı, üretimi ve mühendisliği ülkemizde yapılan, ama motor ve yüksek teknoloji üretimi gerektiren aksamları dışarıdan gelirse, şu anki durumdan farklı bir şey olmuyor işin özünde... Yıllardır tüm tasarımlarını Murat Günok ' un yaptığı Mercedes aslında ne kadar Alman ise, bu araba da o kadar yerli olur...(Bu arada Mercedes Alman mı Amerikan mı şimdi? :) çünkü şirketin tam adı; Mercedes-Chrysler )
çok doğru, ama bir yerlerden de başlamak gerek. rahmetli Erbakan ' ın kendi imkanlarıyla ürettiği motoru (basitte olsa) günümüz şartlarında, üretmek çokta zor olmamalı.

Öyle bir tasarımki motorda hava almaya yer yok :) bunu Adana sıcağında sabahtan akşama kadar gezdirmek gerek bakalım kaç dakikda dayanabilcek.. Motor boğuk hertarafı kapalı, ızgara desen soğutma için yeterli gelcekmi düşündürücü.. Sert mizaçlı çirkin bet bişey.

Şimdi bazı arkadaşlar demişki Mercedes Almanmı yada Renault vs. Türkiye ' de üretiyiliyor bu da iyi. İsdihdamdan başka nesi iyi Allahaşkına ? Senin kara kaşına kara gözüne burda değil Afrikaya inmek için burda Asya ' ya uzanmak için burda. Yada Kore ' de aman çekik gözlüleri çok sevdiğinden değil Japonya ' ya Çin ' e kadar uzanmak için orda.

Türkiye ' de üretiliyor diye ne Türk olur nede Fransızlıktan çıkar sen o arabayı Türkiye ' de yapabiliyorsan Türkiye ' de yerli bir otomobil yapmıyorsan ayıp olanda garip olanda bu. Sende git Fransa ' ya fabrika kur Almanya ' ya fabrika kur istihdan sağla ülkene döviz getir, sende git Kore ' ye Amerika ' ya fabrika kur ülkene döviz getir küresel yönetimde sözün geçsin. Acaba çokmu aptalız yada çokmu körüz ? Bir çerez parasına bakar.. 1 milyar lira bu ülke için ne ki diyanet işleri başkanlığı yıllık 5 milyar lira ödenek alıp bu para diyanete yetmeyip ek para talep ediyorken ve bu paranın hesabını veremiyorken ?

dustero link=topic=85890.msg1026633#msg1026633 date=1444736164' Alıntı:
Öyle bir tasarımki motorda hava almaya yer yok :) bunu Adana sıcağında sabahtan akşama kadar gezdirmek gerek bakalım kaç dakikda dayanabilcek.. Motor boğuk hertarafı kapalı, ızgara desen soğutma için yeterli gelcekmi düşündürücü.. Sert mizaçlı çirkin bet bişey.

Şimdi bazı arkadaşlar demişki Mercedes Almanmı yada Renault vs. Türkiye ' de üretiyiliyor bu da iyi. İsdihdamdan başka nesi iyi Allahaşkına ? Senin kara kaşına kara gözüne burda değil Afrikaya inmek için burda Asya ' ya uzanmak için burda. Yada Kore ' de aman çekik gözlüleri çok sevdiğinden değil Japonya ' ya Çin ' e kadar uzanmak için orda.

Türkiye ' de üretiliyor diye ne Türk olur nede Fransızlıktan çıkar sen o arabayı Türkiye ' de yapabiliyorsan Türkiye ' de yerli bir otomobil yapmıyorsan ayıp olanda garip olanda bu. Sende git Fransa ' ya fabrika kur Almanya ' ya fabrika kur istihdan sağla ülkene döviz getir, sende git Kore ' ye Amerika ' ya fabrika kur ülkene döviz getir küresel yönetimde sözün geçsin. Acaba çokmu aptalız yada çokmu körüz ? Bir çerez parasına bakar.. 1 milyar lira bu ülke için ne ki diyanet işleri başkanlığı yıllık 5 milyar lira ödenek alıp bu para diyanete yetmeyip ek para talep ediyorken ve bu paranın hesabını veremiyorken ?
evet yeni modamız diyanet sakızı çiğne çiğne at...
kim ne derse desin isterse çakma cadillac olsun Türkiye ye 1 tl bile kazandıracaksa helal olsun...bi günde destek olun be...nasıl bi kindir arkadaş

gaggoş link=topic=85890.msg1026635#msg1026635 date=1444737172' Alıntı:
evet yeni modamız diyanet sakızı çiğne çiğne at...
kim ne derse desin isterse çakma cadillac olsun Türkiye ye 1 tl bile kazandıracaksa helal olsun...bi günde destek olun be...nasıl bi kindir arkadaş

Dostum sen neyden bahsediyorsun ? Güzele güzel demediktemi suç oldu alışmışsınız bir pohpohlamaya veryansın gitsin pohpohu. Kusura bakma ben şakşakçı takımından değilim 20 senede araba çıkarcaksın o da başkasının kopyası gülerler böyle ar-ge ye anladınmı güzel dostum biraz ağır olcak ama alemin şeyiyle gerdeğe girilmez.. Ha sen girerim kadın(vatan) 1tl ye mutlu olur diyorsan o başka.. Şimdi kin görüyomusun nefret görüyomusun yoksa aynaya baktığında gözünde gözlükmü görüyosun bir nebze olsun şimdi şakşakçılığı bırakıp dünya gözüyle bakabildinmi olaya ?

dustero link=topic=85890.msg1026640#msg1026640 date=1444738655' Alıntı:
Dostum sen neyden bahsediyorsun ? Güzele güzel demediktemi suç oldu alışmışsınız bir pohpohlamaya veryansın gitsin pohpohu. Kusura bakma ben şakşakçı takımından değilim 20 senede araba çıkarcaksın o da başkasının kopyası gülerler böyle ar-ge ye anladınmı güzel dostum biraz ağır olcak ama alemin şeyiyle gerdeğe girilmez.. Ha sen girerim kadın(vatan) 1tl ye mutlu olur diyorsan o başka.. Şimdi kin görüyomusun nefret görüyomusun yoksa aynaya baktığında gözünde gözlükmü görüyosun bir nebze olsun şimdi şakşakçılığı bırakıp dünya gözüyle bakabildinmi olaya ?
öncelikle dostum diye hitap etme bu bir hitabetine dikkat et ...senin gibilerin tek yaptığı şey eleştirmek sanki herşeyden anlıyorum havasında sanki o adamlar bi halt bilmiyor bi sen biliyorsun yok Adana sıcağında çalışmazmış mühendislik hesaplaması mi yaptın kı bu kanı ya vardın ...emeğe saygı göstermeyi bil bilmiyorsan sus...

Keşke doğru,dürüst,tarafsız. Sadece ülke menfaatleri için birşeyler yapsalar da bizde gururlansak. Yani keşke diyorum... Keşke..
Bir arkadaş Hindistan örneği vermiş,fakat biz bir hindistan olabilmemiz için 40 fırın ekmek yememiz lazım. Binek vasıtadan tut,otobüse,çekiciye,iş makinasına varana dek her şeyi üreten bir ülkedir. Hemde kendi ismi kendi motorları ile... Çok hızlı ilerleyen bir ülke,kısa süre içinde çok iyi yerlere gelecek sanayisi mevcut.
Şuanda bu yapılan yerli otomobil olayı,bana seçim zamanları yaklaştıkça atılan boş temeller gibi geliyor. Bu işi yapacak adam,gerçekten yapmak isteyen öyle zırt diye birden çıkıp;bakın biz yerli otomobil yapıyoruz ama işte istemiyorlar gibisinden konuşmalar olacak,seçimlerden sonra unutulup gidecek.Bir kere samimiyet yok! yani bir nevi seçim yatırımıdır. Bunda anlaşılmayacak hiç bir şey yoktur.
Tekrar söylüyorum keşke böyle bir atılım olsa idi,gerçekten samimi bir şekilde! Binlerce insana iş olanağı oluşurdu...

Daha öncede belirtmiştim zor bir sektör, çeklerde yapıyordu, baya yürüdü skoda sonra noldu alman geldi aldı. Bu kadar dev şirketler ve bunların yılların verdiği birikimi, tecrübesi varken bu sektöre girip ayakta kalmak zor. Yoksa gerçekten samimiyetle yapıldığına inansak neden desteklemeyelim.
Birde bizde parayı görünce şımarca, fiyatları uçurma olayları var. Bakın yerli traktör fiyatları olması gerekenin üzerinde halen para kazanamıyoruz diye her platformda zırlıyorlar, bakın Tümosan tam ivme yakalamıştı blok olayı çıktı, malının arkasında durmadı. Yani biz yapıyoruz, yaptık, yapacağız demeklede olmuyor bu iş. Keşke temiz bir zihniyetle kaliteli bir ürün çıkarsalar. Uçak olayı gibi buda seçim arifesinde biz yapıyoruz, hani nerde uçak?

Cadillac saab karisimi saabi cin aldi melez bir arac hic bir seyi yerli degil secimlerden once oy toplayabilirmiyim ayak oyunlari otomobil uretmek istiyorsan once adam gibi bir motor ureteceksin bir ara Kayserili bir vatandas yeni motor icat edim Abdullah gule gostermisti bir yila cikacakti 5 yil gecti hala motor cikacak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...