Benim bi sıkıntım var yardımcı olur musunuz ?

Ben şuanda konyada mevlana üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum ve tarım ve hayvancılık bnm olmazsa olmazlarımdan burada olmamın tek sebebi ailem onları kıramadıgım için burdayım ve ilerde bu mesleği yapmamayı düşünüyorum. Okulu bıraksam ailem çok üzülür,bırakmasam bi hayli zaman kaybı bu işin içinden nasıl çıkarım ?

Ynt: Benim bi sıkıntım var yardımcı olur musunuz ?

Ben de biraz senle aynı durumdayım. Gerçi şuan son senem. Bu yıl bitiyor inşallah.

Hayvancılık yapmak istediğim için zaman kaybına tahammülüm yoktu. Bu yüzden derslere iyi çalıştım. Normalde 3 senede bile okulu bitirebiliyordum ancak zorlamadım. Şimdi olması gereken sürede, 4 yılda bitiyor. Bizim okul 4 yıllık ancak bitirme ortalaması 5.5 yılmış. 8. senesinde olanlar var.

Okulu hiç sevmiyorum. Küçükken de sevmiyordum, şimdi de sevmiyorum. Ancak firesiz bitirmek için çalıştık derslere. Hatta bölümde 1. oldum :D.

Bence sen de derslere çalışıp bir an önce bitirmeye bak. Hayvancılık riskli. Yapamazsan, bırakıp kendi mesleğine yönelebilirsin. Allah nasip ederse ben hem kendi mesleğimi, hem de hayvancılığı birlikte yapacağım mesala.

Durum karışık bıraksam ailem üzülücek millet laf söz edecek devam etsem seneler alıyo bölüm çok zor çıkmazdayım ama sabır edip okulu bitirip ondan sonra başlamak mantıklı geliyo

Üniversite sana bambaşka bir bakış açısı katacak. Hangi işi yaparsan yap farklı bir bakış açısı seninle aynı işi yapanlardan bir adım önde olmanı sağlayacaktır. Üniversiteyi okuman senin için kayıp değil kazançtır.

Düşüncelerin için çok teşekkür ederim şaban abi bi fark illaki olmalı. ben meslek lisesi çıkışlıyım ve okumayı düşünmüyodum 2 yıllık var bizim orda liseden sonra bizimkiler git gel yakıncana al diplomanı bişey kaybetmessin dediler orayıda bitirdik sonra dgs sınavı var 2 yıllıkdan 4 yıllıga geçmek için ona girdim bu okul oldu bizimkileri kıramadım okuma niyetim olmadıgı için lise meslek lisesi bölümüm bilgisayardı geçiş hakkımda sürekli bu bölüm üzerine oldugu digerlerini seçme şansım kalmadı

Üniversitede edineceğin çevre, sosyal paylaşımlar, yaşadığın olaylar emin ol sana çok şey katacaktır, Şuan farkında olmazsın ama ileride kendine bir baktığında o farklı hissedersin. Sevmediğin bir bölümü okuyor olmak şuan seni sıkıyor olabilir ama emin ol oradayken hayata bakışın değişiyor.

Dersleri aksatmadan ve kötü işlere bulaşmadan farklı ortamlara girmeye çalış, fırsatın ve imkanların olursa başka şehirlerdeki öğrenci arkadaşlarının yanına gitmeye çalış. Eskişehir, izmir, İstanbul, Mersin, Antalya gibi... Emin ol hayata atıldıktan sonra fazla zamanın olmayacak, Bence değerini bil, iyi taraflarından bak hayata...

oku kardeşim mis gibi meslek temiz iş sonra yaparsan yap yapmazsan hayvancılıkla ugras ama bana kalsa bölümün güzel yukselmeye bak derim hayvancılık sıkıntılı iş her biri ayrı birer birey hastalığı falan zor iş

bence de okulunu bitir derim. senin okuduğun bölüm bence çok güzel . sana birde örnek vereyim. bir tanıdık evinde bilgisayar programı yapıyor, internet sitesi hazırlıyor . o kadar hırslı ki çince öğrenip tercümanlık yapıyor. hemde evinde sende tercümanlık yerine hayvan bakarsın . çifte kazanç daha ne olsun.

Çiftçilik, hayvancılık yapmak benim de hayalimdir; ancak her şeyin bir vakti vardır bence. Vakitten kastım; okumak için gerekli çağı kaçırdın mı geri dönüşü olmuyor. Olsa da çok zor... Bu yüzden başlamış olduğun okuma vazifeni layıkıyla bitirmen gerekiyor. Olur da bir gün elinde sermayen tükense bile, ömür boyu tükenmeyecek daha kıymetli bir hazinen olacaktır inşallah.

isyankar1985 link=topic=85976.msg1028087#msg1028087 date=1445361438' Alıntı:
Çiftçilik, hayvancılık yapmak benim de hayalimdir; ancak her şeyin bir vakti vardır bence. Vakitten kastım; okumak için gerekli çağı kaçırdın mı geri dönüşü olmuyor. Olsa da çok zor... Bu yüzden başlamış olduğun okuma vazifeni layıkıyla bitirmen gerekiyor. Olur da bir gün elinde sermayen tükense bile, ömür boyu tükenmeyecek daha kıymetli bir hazinen olacaktır inşallah.
düşüncelerin için teşekkür ederim en mantıklısı öyle galiba

Devam zorunluluğu olmayan derslerin sınavlarına girebilirsin. Hatta şimdi öğrenciler çok şanslı sınavlara ikamet ettiği veya başka bir ilde bulunan üniversitelerden girebiliyorlar.

Hocalarınla ve öğrenci işleri ile görüşüp detaylı bilgi alabilirsin. Fakat o mesleği yapmasan da asla okulu bırakma. Hayatta her zaman faydasını göreceksin örneğin yurt dışına gitmek istesen herhangi bir branşta mühendislik okuyan herkese daha kolay vize veriyorlar. Bu sadece bir örnek.

Öncelikle elalem ne der evhamını kaldırıp çöpe atacaksın. Çünkü yaptıklarının hesabınıda mukafakınıda yalnızca sen göreceksin. Mesela şu traktörü al derler ama parasını yalnızca sen odersin, yani kendine bakacaksın gönlüne ne yatıyor.
Ben de de sendeki gibi bir durum vardı. Ailem istiyor diye 2 yıllık okudum istemeyerek. İstemediğim içim bir an önce bitirmeye çalıştım 2 senede bitti uzatmadan çok şükür.
Şimdi 31 yaşındayım. Allah a şükür hem çiftçilik oluyor hem de otomasyon vardiya ustayım şuan. Herşeyin hayırlısı neyse o olsun.

senol_84 link=topic=85976.msg1028143#msg1028143 date=1445369654' Alıntı:
Öncelikle elalem ne der evhamını kaldırıp çöpe atacaksın. Çünkü yaptıklarının hesabınıda mukafakınıda yalnızca sen göreceksin. Mesela şu traktörü al derler ama parasını yalnızca sen odersin, yani kendine bakacaksın gönlüne ne yatıyor.
Ben de de sendeki gibi bir durum vardı. Ailem istiyor diye 2 yıllık okudum istemeyerek. İstemediğim içim bir an önce bitirmeye çalıştım 2 senede bitti uzatmadan çok şükür.
Şimdi 31 yaşındayım. Allah a şükür hem çiftçilik oluyor hem de otomasyon vardiya ustayım şuan. Herşeyin hayırlısı neyse o olsun.
ENES4422 link=topic=85976.msg1028113#msg1028113 date=1445365067' Alıntı:
Devam zorunluluğu olmayan derslerin sınavlarına girebilirsin. Hatta şimdi öğrenciler çok şanslı sınavlara ikamet ettiği veya başka bir ilde bulunan üniversitelerden girebiliyorlar.

Hocalarınla ve öğrenci işleri ile görüşüp detaylı bilgi alabilirsin. Fakat o mesleği yapmasan da asla okulu bırakma. Hayatta her zaman faydasını göreceksin örneğin yurt dışına gitmek istesen herhangi bir branşta mühendislik okuyan herkese daha kolay vize veriyorlar. Bu sadece bir örnek.
Okulumu bitirip bu işi mühendis olarak yapmak en hayırlısı o iş elimin altında olduguna göre üç dört yıldanda pek bişey kaybetmem kazanacaklarım daha fazla gibi görünüyor hepinize çok teşekkür ediyorum ' ' Trakkulup Ailesi ' '

Her şeyin en güzel tarafını düşün senin yaşında olsam hem okusam hem baba mesleği hayvancılık ve çiftçiliği yapsam .

Bak ben 20 yılı geçti bir gün izin yaptım 20 yılda hayvan bakımı tarla traktör kafamı kaldırıp şöyle uzaktan bakamıyorum daldık işin içine çıkamıyoruz.

Arkadaşın dediği gibi işe hayata bakış açın değişsin araştırmayı gelişmeyi öğren bu çok önemli ben yapamadım , şimdi işçilikten kurtulamıyorum .

Çok şükür geçiniyorum ama okul okumuş ve meraklı hevesli çalışkan insan başka .

ismail_17 link=topic=85976.msg1028175#msg1028175 date=1445411419' Alıntı:
Her şeyin en güzel tarafını düşün senin yaşında olsam hem okusam hem baba mesleği hayvancılık ve çiftçiliği yapsam .

Bak ben 20 yılı geçti bir gün izin yaptım 20 yılda hayvan bakımı tarla traktör kafamı kaldırıp şöyle uzaktan bakamıyorum daldık işin içine çıkamıyoruz.

Arkadaşın dediği gibi işe hayata bakış açın değişsin araştırmayı gelişmeyi öğren bu çok önemli ben yapamadım , şimdi işçilikten kurtulamıyorum .

Çok şükür geçiniyorum ama okul okumuş ve meraklı hevesli çalışkan insan başka .
bölümüm teknoloji üzerine oldugu için bu işi teknik yapmak daha farklı olur farklı bakış açıları farklı yaklaşım ve çözüm üretebilmek büyük bi avantaj bide etiket önemli bi kooparatif kurmaya kalksan akla ilk gelen isim olabilme özelliği katıyo. mühendis olarak yapınca bu işi anam babam usulü düşünce ve yaklaşımlar rafa kalkıyo ve modernize en teknolojik şekilde yaklaşabiliyosun olaya aşina olabiliyosun kısacası daha verimli vede bilimsel yapabiliyosun. O yüzden mantıklı olanı yapmamda fayda var.

Bir iletişim seminerinde hoca anlattı yavru deve anne sine sorar neden harkucumuz var anne der çolde biz uzun sure aç kalırız budan besleniriz sora sormuş neden boynumuz böyle çolde tehlikeleri daha iyi görürüz der yavru biz süprrizder toynaklarımiz neden böyle anne biz çölde süper yürürüz der çocuk biz süper iz der sonra anne bizim hayvanat baçesinde ne işimiz var der

işte dünya böyle kimse sevdigi işi yapmıyor

Sen Tarımla teknoloji birleştir bizimde işimize yarar

hasan1308 link=topic=85976.msg1028037#msg1028037 date=1445334784' Alıntı:
Ben şuanda konyada mevlana üniversitesinde bilgisayar mühendisliği okuyorum ve tarım ve hayvancılık bnm olmazsa olmazlarımdan burada olmamın tek sebebi ailem onları kıramadıgım için burdayım ve ilerde bu mesleği yapmamayı düşünüyorum. Okulu bıraksam ailem çok üzülür,bırakmasam bi hayli zaman kaybı bu işin içinden nasıl çıkarım ?

sen bilgisayar mühendisliğine nasıl girdin nasıl kazandın havadan gelmediği malum. :) çok zor bölüm ama geleceğide çok kraldır. Millet dersanelerde kurslarda sürünür okula gidebilmek için sen tam tersini düşünüyorsun SAKIN. okulu bitir diplomanı al sonra ne yaparsan yap. 20 yaşında bende bıraktım sonra çok dövündüm neyseki af çıktı 2 sene sonra başladım bitirdim.

Kardeşim Dgs ye girip kazandığına göre senin artık bu ikilemden uzak bir noktada olman gerekir. İnan ki yaptığın işle doğrudan ilgisi olmadığını düşünsen bile ileride almış olduğun eğitimin ne kadar faydası olacağını göreceksin...