Et mi süt mü

Arkadaşlar hayvancılığa başlamak istiyorum 20 baş inekle başlıyacam daha önce bu işi yapmadım ama hevesliyim size sorum sütçü ineklerlemi yoksa angus şarole gibi etçi ineklerlemi yapmak daha karlı ve doğru olur

Ynt: Et mi süt mü

Kombine yapmak daha mantıklı. Riski dağıtmış olursun. Tabi nasıl bir sistem, tesis kuracaksın bilmiyorum. İç anadoludaki köylerde yapılan tarzlarda olacaksa sadece et daha iyi olur. Egedeki köylerdeki gibi yapacaksan kombine yap. Yani egede holstein kullanılıyor ama ben şahsen simental seçerdim.

Hayvanların bir kısmına etçi ırkların sperması kullanıraın. Yavrular dişi de olsa erkek de olsa besiye alırsın
Bir kısmına da kaliteli sütçü simental sperması atıp sütçü damızlıklar yetiştirirsin. Erkekleri de besiye alırsın.

Gerçi benden çok daha tecrübeli üyeler var. Onların tavsiyeleri benim tavsiyemden daha geçerli.

İLKERARZU link=topic=85992.msg1028262#msg1028262 date=1445442391' Alıntı:
Arkadaşlar hayvancılığa başlamak istiyorum 20 baş inekle başlıyacam daha önce bu işi yapmadım ama hevesliyim size sorum sütçü ineklerlemi yoksa angus şarole gibi etçi ineklerlemi yapmak daha karlı ve doğru olur
kardesim nerde yapıcaksın arazi şartları uygunmu alt yapın varmı yani besidamın ekip dikiyormusun mısırı yoncayı kendin üretebiliyormusun..sağmal ineklerlemi baslamayıdüşünüyorsun yoksa gebe düveylemi yoksa ham düve alıpkendinmi tohumlatıracaksın ...

Henüz ahır yok 5000m2 biyerim var oraya yapacam yonca fiğ arpa gibi ürünler için yerim var ekiyoruzda ama hayvancılık daha önce yapmadık.ben sağım yapmak istemiyorum aslında et ırkı gebe düveler alıp buzagısını besiye çekmek istiyorum

simenthal yada montofonla basladerim kardeşim bulmazsan holstein al yoksa diğerlerihadeyince bulunmuyor bunlardan isdediin ırkı alabailirsin sen bilirsin ama ben olsam kombinelerle baslarım ben zamanında holstein aırlıklı basladımbizimburalarda holsteinlerin pazarı bol

Sordukça kafan karışır ama bazı genel kurallardan ve doğrulardan şaşma: Etçi ırkların anaçlarından buzağı alıp beslemek Türkiye şartlarında ekonomik değil; yapabilen de yok zaten. Piyasadan toplamak da kolay değil zira hem pahalılar hem de kaliteleri belli değil. Büyük işletmelerin neredeyse tamamı holstein besliyorsa bir bildikleri vardır. Holstein anaçları sağıp sütünden, doğan erkekleri de besleyip etinden para kazanabileceksen bu işe giriş derim ki bu tam anlamıyla bir üretim süreci. Yoksa besi ticareti sürdürülebilir görünmüyor.

Kızıl Et link=topic=85992.msg1028792#msg1028792 date=1445619908' Alıntı:
Sordukça kafan karışır ama bazı genel kurallardan ve doğrulardan şaşma: Etçi ırkların anaçlarından buzağı alıp beslemek Türkiye şartlarında ekonomik değil; yapabilen de yok zaten. Piyasadan toplamak da kolay değil zira hem pahalılar hem de kaliteleri belli değil. Büyük işletmelerin neredeyse tamamı holstein besliyorsa bir bildikleri vardır. Holstein anaçları sağıp sütünden, doğan erkekleri de besleyip etinden para kazanabileceksen bu işe giriş derim ki bu tam anlamıyla bir üretim süreci. Yoksa besi ticareti sürdürülebilir görünmüyor.
neden türkiyede yapılamaz yada yapılmıyor tamam mera yok ancak kaba yemi kendimiz eksek karlı bir iş değilmidir.tamam süt verimi olan inekler bencede daha iyi ama yeterli tecrübesi olmayan biri için çok zor bi iş,bu şekilde daha kolay gibi

Kolaylıkla yapılabilen işler genelde karlı işler olmazlar; misal, iş makinesi operatörleri kamyon şoförlerinden daha çok para kazanırlar. Ülkemizde mera yok ve zaten kaba yem de yok; bunlar paralel
iki şey. Hayvancılığın en büyük sorunu kaba yem iken salt kaba yem işleyerek 400 gün boyunca süt almadan bir anaca ve onun buzağısına ve danasına bakmak ne kadar zor ya da kolay iyi hesaplaman gerekir. 'Kalabalığı takip et', kuralı vardır: Bilmediğin bir şehirde kalabalık nereye gidiyorsa sen de oraya git; doğal afet anında kalabalık ne yapıyorsa sen de onu yap! Çevrendeki on çiftçlikten beşi ne yapıyorsa sen de onu yap derim.

İlker Arkadaşım ;

Bende senin gibi başlama arzusu içindeyim. Benim aklımda kombine alıp genel giderlerimi sütten karşılayıp Besiden para kazanmak var. Tabi sen bulunduğun yöreye göre daha uygun bir kadar verebilirsin.

Hakkında hayırlısı artık.