Güneş Enerjisi Dalgıç Pompa Damlama Sulama

Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var.Hali hazırda 7 metre derinliğinde Keson kuyum var 5000 m2 damlama sulama kurmayı planlıyorum bu yıl pancar motoru ile suladım ancak yakıt konusunda ve özellikle zaman konusunda beni çok zorladı.Malum pancar gitmeden otomatik çalışmıyor elektirikde yok.Sizce kac kwlık kac inçlik dalgıc kullanmalıyım sadece damlamada kullanacağım güneş enerjisi ile günde 1 saat su basacak damlamaya.Reklam tabelalarında kullanılan zaman ayarı kullanacağım aksam saatlerinde dalgıca otomatik elektrik verecek akülü bi sistem olacak.Anlayan arkadaşlardan tavsiye maliyet bekliyorum Teşekkürler şimdiden...(damlamalar 1 metre ara ile serilecek)

Ynt: Güneş Enerjisi Dalgıç Pompa Damlama Sulama

Ostim ' de panel imal eden ve firmalara tam tesisat döşeme yapan yerler var.İsim olarak şu an aklımda değil. Bunlara internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu işin maliyet ve kullanım ihtiyacınıza göre hesaplama yapılıyor. Eğer Güneş panellerine girecekseniz, küçük bir bağ evi içinde planlar yapın.

Önceden çok maliyetliydi ama bu işi yapan işletmeler arttıkça fiyatlar düştü. Başarılar dilerim.

gunde bir saat sulayacak ise neden gece calistirmak icin aku kuruyorsunuz? 5000m2 de kac metre kac cm aralikli boru sereceginiz ve damlaticilarin kapasitesi belli ise en azindan bir dalgic debisi hesaplayabilirsiniz...

cem.ispir link=topic=86010.msg1028569#msg1028569 date=1445537246' Alıntı:
gunde bir saat sulayacak ise neden gece calistirmak icin aku kuruyorsunuz? 5000m2 de kac metre kac cm aralikli boru sereceginiz ve damlaticilarin kapasitesi belli ise en azindan bir dalgic debisi hesaplayabilirsiniz...
abi bana maliyet olarak külfet hergün gidip pancar calıştırmak ve tek işim tarım olmadığı için zaman konusunda sıkıntı cekiyorum. debi 4 litre damlara 140 cm aralıklarla serilecek 25 cm aralıklı damlatıcılar. Gündüz sulamasında bitki sitrese giriyor verimi etkiliyor...

yenikentli123 link=topic=86010.msg1028574#msg1028574 date=1445537729' Alıntı:
abi bana maliyet olarak külfet hergün gidip pancar calıştırmak ve tek işim tarım olmadığı için zaman konusunda sıkıntı cekiyorum. debi 4 litre damlara 140 cm aralıklarla serilecek 25 cm aralıklı damlatıcılar. Gündüz sulamasında bitki sitrese giriyor verimi etkiliyor...

Arkadasimizin demek istedigi; gunduz sularsan gunesten direk yararlanirsin, akuye ihtiyacin olmaz. Ayrica aku de DC depolayacaksiniz. İlk olarak DC ye cevirip akuye depolayacaksiniz, sonra akuden alip tekrar AC ye cevireceksiniz. Bunlar hep maliyet

Birkac yerden fiyat almaniz kariniza olur, fuarlara gelen firmalar vardi bu isleri yapan. Degisik sistemler ve degisik maliyetler var, iyi arastirmaniz gerekiyor.
Onceden baya takip ediyordum bu isleri ama bayadir bakmiyorum.

yenikentli123 link=topic=86010.msg1028574#msg1028574 date=1445537729' Alıntı:
kardeşim bunu daha iyi açıklarmısın bende mısır için damlama serdim gece sulamasınındaha fayladalı oldugunubilmemize rağmen mecburiyetten dolayı hem gündüz hem gece suladım stres olayı varsa sırf gece suluyalım seneye..

poyraz51 link=topic=86010.msg1028674#msg1028674 date=1445583244' Alıntı:
kardeşim bunu daha iyi açıklarmısın bende mısır için damlama serdim gece sulamasınındaha fayladalı oldugunubilmemize rağmen mecburiyetten dolayı hem gündüz hem gece suladım stres olayı varsa sırf gece suluyalım seneye..
abi bn biber de denedim gercekten verim de fark ediyor.Düşün öğle sıcağında buz gibi suyu biz içtiğimizde nasılda etkiliyor bizi bitkilerde birer canlı metrelerce aşağıdan gelen soğuk suyu bitkiye veriyoruz sıcak soguk carpıyo bitkiyi...