Doktorluktan Hayvancılığa :) Ezberleri Bozmak(Güzel Kısa Bir Hikaye :)

Merhaba forum severler
Nasılsınız ? İyi misiniz ?
Biliyorsunuz hayvan fiyatlarının ve seçim yüzünden hayvancılığa başlayamadım ancak boş durmuyorum günde 2 Saat Çiftlikte çalışıyorum merkezde diğer boş zamanlarımda civar köylerdeki hayvancılık yapan abiler kardeşlerim yengelerim aile leri görüyorum dün 20 Baş hayvanla bana 20 km uzak bir köyde artık mahalle oldu..! Çiftlik digil Sadece Üstü Kapalı Yanları Kapalı Yaklaşık 25-30 M Uzunluk 10 M De düz uzaklıkta bir açık ahır gördüm Neyse girdim Sahibi Öyle güler yüzlü öyle iyi birisiki :) Derdimi anlatınca hanımına çay koydurdu...!!
Konuşmaya başlamadan Önce..! Ahırda Durak sistemi yemlik su püskürtme otomatik sensörlü kaşıyıcı 3 tane 20 Tane Buzağılar için küçük küçük yuvalar..! Yemliğin önünde raylıı yol onun üstünde karma makinesi fazla büyük digil Sonrası Gübreler için :) De fotosunu çekmeyi unuttum Sıyırıcı sistemi gibi aynı şekilde demir ve zencile uzatmış altında boşluk var çok az en başta direksiyon gibi dümen ve çevirdiğinde haraket ediyor en başa kadar çekiyor gübreleri..! :) Başka sistem görmedim hayvanlar çok temiz..! :)

Neyse başladık konuşmaya Kısa keseceğim fazla uzun oldumu okunamıyor malasef..
2007 Yılında Liseden Mezun Olup 2008 Yılında İzmir Şifa Üniversitesini kazandım malasef maddi zorluklardan dolayı gitmek istemedim 2010 yılına kadar ders çalışmaya bilgilerim gitmesin diye tekrar yapmaya hep devam ettim..2011 Yılında tekrar sınava girdim Şifa üniversitesine puanım tuttu çok düşündüm Ve gittim Ve üniversite bitti bu yıl :) Hastanelerden teklif geldi..Ama gitmiyorum ve elimde şuanda fırsat var bekliyorum ve ilk önce hayvancılığı araştırdm ve bu açık ahırıı yaklaşık 30 bin Tl ya gitti ya gitmedi kaç yıl biriktirdiğim paraydı Yaptıım Hayvanları alıcak param kkalmayınca Amcam El attı olaya bana 20 Tane hayvan aldım ve bu 4-5 yı buldu çünkü şuanda 18 tanesi sağılııyor Tek tek bulmak çok zor oldu hayvanları 5-6 Bin den aldım 2014 De geçen sene..Yemleri yoncaları Vesayre Hazır alıyorum slaj 20 kr ekersem zararlıı çıkıyorum.. yonca ekiyorum 5 dönüm diğerleri zaten hazır..

her neyse 130 Bin TL Hayvan fiyatlarıı Tuttu bunu 6 ay sonra ilk 5 yııllık oldugu için taksidi yatacaktı 15 bin civarı neyseki şuanda 30-40 Bin borcum kaldı Allaha çok şükür komşulardan hiç kokudur vesayre rahatsız olmadılar yazın çook dikkat ettim gübre olaylarına bir tane fan sistemi yapmış büyük biraz çok iyi oldu ... 1 ay sonra Tam 1.Sene olucak ve toplam Soğuk süt miktarı 1 yıl içinde 120 Ton Süt verimi Civarlarda vermişim süt 1,300 Destek kdv 1400 oluyor..! Allaha çok şükür ki buzağılardan 4 tanesi ikiz buzağı 8 buzağının 3 ü erkek ti bu yıl 6 ay aylık olan erkek buzağıları 3.500 den tam 10 tane sattım Yani şuan işler batarsa Doktorluğa dönerim ama çok düşündüm yaparmıyım yapamazmıyım dedim ki Dünya ölümlü hayatta bazı şeyler tecrübe ile yapılır Ya ölüm ya halım hep yada hiç.. dedim Bismillah dedim başladım Allah çok şükür Annemde var şuan ev inşaatına başladım Ev yapıyor köye 3 km uzakta hayvan sayısını yükseleceğim.. Hayvanların hepsi Sigortalı Kışın tüm tedbirlerini alıyorum bakımları sürekli kendimce ve arkadaşım vet.. ile yapıyoruz tohumlaamayıda öğreniyorum artık.. Ve İnanki hayvancılık bu işi severek yaptın mı Kim ne derse desin ben eşimi hiç elini değdirmedim bu işe.. Sabah ve akşam arada da arada kontrol ediyorum diğer zamanlarımda geziyorum camide oluyorum..yani arkadaşım durum bu severek yapıldım kazancınıda helal olarak kazandınmı bu işi bırakmassın emin ol ve 3-4 ay bekle sende başla fiyatlaar acayip yüksek.. piyasa dengesiz dedi çay bitti 3 bardan Ve kalktım geldim eve Şuanda Size yazıyorum gece yazkcatım ama
artık olsun :) ...

Ynt: Doktorluktan Hayvancılığa :) Ezberleri Bozmak(Güzel Kısa Bir Hikaye :)

Heyecanını anlıyorum ve takdir ediyorum. Zira insan yaptığı bir işi sevmez ve zevk almaz ise o işten hayır bekleme.

İnşallah dilediğin şekilde hayallerin gerçekleşir.:)

ENES4422 link=topic=86089.msg1029346#msg1029346 date=1445771986' Alıntı:
Heyecanını anlıyorum ve takdir ediyorum. Zira insan yaptığı bir işi sevmez ve zevk almaz ise o işten hayır bekleme.

İnşallah dilediğin şekilde hayallerin gerçekleşir.:)

Hayal kurmayı çok sevmiyorum :) dayıı

Benim de söylemek istediğim doktorluk atılacak bir meslek digil yani şuan :) ama hayvancılık işte gel de gör vlla

Orn123 link=topic=86089.msg1029358#msg1029358 date=1445774968' Alıntı:
Çok güzel gerçekten :) Demek ki hangi okulu okursan oku sevdiğin işi yapacakmışsın :)

Yani ne olursan ol oku diye boşuna dememişler Şuanda 2 meslek var elinde 1.cisi sevdiği işi yapıyor ve kazanıyor 2.cisi ise doktorluk hayvancılık belli bi müddet sonra bıkarsa ama sanmıyorum böle bi karar almışssa çok ilerleyecek tir 2-3 sene sonra forum açık kalırsa yazaarız ozamanlarda bu konunun altına

Ben senin geçtiğin yollardan yaklaşık 25 sene önce geçtim. Çocukluğumdan beri hayalim büyük çiftlik sahibi olmak ve tarım ile uğraşmaktı. Toprağı çok seviyorum halen öyle...

Üniversiteye başladım ama bir yandan toprak işleriyle uğraştım. O zamanlar hem üniversite okuyup hem tarımla uğraşmak istememi insanlar yadırgadı hatta beni çiftçilik yapmak istememden dolayı ayıpladılar.

Okulu bırakmadım, okuldan sonra çalışmaya başladım ama bir yandan da tarım ve hayvancılığa küçük küçük adımlar attım.

Kazandığım paralar ile gücümün yettiği kadar gidip gidip tarla aldım. İnsanlar yine beni ayıpladılar 'Sen kazandığın para ile gidip gidip toprak alıyorsun' dediler. Fakat bazı AKLI BAŞINDA insanlar bana örnek oldu ve destekledi.

Ben doğru bildiğimi yaptım. Allah ' ın izni ile belli bir zaman sonra bütün ekipmanlarım-arazilerim-çevrem oldu.

Şimdi ise zamanında 3 kuruşa aldığım bir araziye güç yetmiyor, herkesin düşüncesi son 10 yıl içinde değişti. Şimdi ise 'sen en doğrusunu yapmışsın' diyorlar.

Bazı eski konularda bu gibi durumları anlatmıştık ve fırsat buldukça gençlere anlatmaya çalışıyoruz.

Şunu da belirteyim; okumuş bir insan tarımla uğraşamaz diye bir şey yok. Benim çevremde, öğretmen, polis, memur, avukat, veteriner, doktor gibi mesleklerde olan ve benim gibi toprağa gönül veren çiftçi arkadaşlarım mevcut.

Başarılar dilerim.

• Beğen
Tepkiler: Atatürkçü

abı bende ne kadarda su cıftcılıkden nefret edıyım soguyım dedım ama bı turlu yapamadım toprakdan geldık topraga gıdıcez dıe mı nedır bılmem cekıo abı toprak bı tarafa bmw koy bı tarafada traktör koy ben traktörden baska seye bakamıom bılgısayarı actıgımda ılk olarak sahıbndene gırıp traktöre bakıyom gıt gıde kafayı yıcem ben heralde :D

Yahu Bantun seni anlamak mümkün değil. Sen daha önce 17 yaşındayım dedin, şimdi profilinde 25 gösteriyor. Yaşın 25 olsa 2007 yılında liseden mezun olamazsın. Tıp doktoru olman için en az 6 seneye ihtiyacın var. Çok çalışkansındır daha kısa sürede bitirebilirsinde daha ben rastlamadım. Hep bir çelişki hep bir çelişki. Anlamadım ki seni rakiplerimiz mi gönderiyor :D

ENES4422 link=topic=86089.msg1029389#msg1029389 date=1445781134' Alıntı:
Ben senin geçtiğin yollardan yaklaşık 25 sene önce geçtim. Çocukluğumdan beri hayalim büyük çiftlik sahibi olmak ve tarım ile uğraşmaktı. Toprağı çok seviyorum halen öyle...

Üniversiteye başladım ama bir yandan toprak işleriyle uğraştım. O zamanlar hem üniversite okuyup hem tarımla uğraşmak istememi insanlar yadırgadı hatta beni çiftçilik yapmak istememden dolayı ayıpladılar.

Okulu bırakmadım, okuldan sonra çalışmaya başladım ama bir yandan da tarım ve hayvancılığa küçük küçük adımlar attım.

Kazandığım paralar ile gücümün yettiği kadar gidip gidip tarla aldım. İnsanlar yine beni ayıpladılar 'Sen kazandığın para ile gidip gidip toprak alıyorsun' dediler. Fakat bazı AKLI BAŞINDA insanlar bana örnek oldu ve destekledi.

Ben doğru bildiğimi yaptım. Allah ' ın izni ile belli bir zaman sonra bütün ekipmanlarım-arazilerim-çevrem oldu.

Şimdi ise zamanında 3 kuruşa aldığım bir araziye güç yetmiyor, herkesin düşüncesi son 10 yıl içinde değişti. Şimdi ise 'sen en doğrusunu yapmışsın' diyorlar.

Bazı eski konularda bu gibi durumları anlatmıştık ve fırsat buldukça gençlere anlatmaya çalışıyoruz.

Şunu da belirteyim; okumuş bir insan tarımla uğraşamaz diye bir şey yok. Benim çevremde, öğretmen, polis, memur, avukat, veteriner, doktor gibi mesleklerde olan ve benim gibi toprağa gönül veren çiftçi arkadaşlarım mevcut.

Başarılar dilerim.

Ne okumuştun abi? Hangi üniversite? Okumak çok güzel zamanında okumak iyidir abi. Okul bitsin istediğin işi yapmak daha iyi

doganbey1 link=topic=86089.msg1029414#msg1029414 date=1445786563' Alıntı:
Yahu Bantun seni anlamak mümkün değil. Sen daha önce 17 yaşındayım dedin, şimdi profilinde 25 gösteriyor. Yaşın 25 olsa 2007 yılında liseden mezun olamazsın. Tıp doktoru olman için en az 6 seneye ihtiyacın var. Çok çalışkansındır daha kısa sürede bitirebilirsinde daha ben rastlamadım. Hep bir çelişki hep bir çelişki. Anlamadım ki seni rakiplerimiz mi gönderiyor :D

Anladığım kadarıyla konuştuğu insan doktormuş.

poyraz2030 link=topic=86089.msg1029431#msg1029431 date=1445788629' Alıntı:
Ne okumuştun abi? Hangi üniversite? Okumak çok güzel zamanında okumak iyidir abi. Okul bitsin istediğin işi yapmak daha iyi

Muhasebe okudum, uzun yıllar bazı firmalarda yöneticilik yaptım yakında emekliyim. O sözüne katılıyorum ve bir daha bu vesile ile tekrar ediyorum. Okulu bitirmek çok önemli, geçlerin okulunu terketmesi artık moda oldu... Sonradan iş işten geçince 'Keşke okulumu bitirseydim' sözlerini duymak artık bana sıkıcı geliyor.

Gerçi TRAKKULUP ' te yazan genç kardeşlerim bilinçli ve bir şeyler yapma gayretinde olan gençler bu yüzden onları takdir ediyorum.

ENES4422 link=topic=86089.msg1029437#msg1029437 date=1445789461' Alıntı:
Muhasebe okudum, uzun yıllar bazı firmalarda yöneticilik yaptım yakında emekliyim. O sözüne katılıyorum ve bir daha bu vesile ile tekrar ediyorum. Okulu bitirmek çok önemli, geçlerin okulunu terketmesi artık moda oldu... Sonradan iş işten geçince 'Keşke okulumu bitirseydim' sözlerini duymak artık bana sıkıcı geliyor.

Gerçi TRAKKULUP ' te yazan genç kardeşlerim bilinçli ve bir şeyler yapma gayretinde olan gençler bu yüzden onları takdir ediyorum.

Abi ben 2003te bir akşam gittim sonra okulu bıraktım işin kötüsüde kaydımı aldım. ALLAH gene nasip edecekki affla 2005 te başladım ve bitirdim. okulu bıraktıkdan aylar sonra aşırı derecede pişmanlık duydum kimseninde yaşamasını istemem.okuyabildiğin kadar okuyacaksın sonra ne yaparsan yapacaksın.

Orn123 link=topic=86089.msg1029435#msg1029435 date=1445789264' Alıntı:
Anladığım kadarıyla konuştuğu insan doktormuş.

Ben digil kardeşim konuyu tam okumadigin belli ☺
kalibso link=topic=86089.msg1029394#msg1029394 date=1445782450' Alıntı:
abı bende ne kadarda su cıftcılıkden nefret edıyım soguyım dedım ama bı turlu yapamadım toprakdan geldık topraga gıdıcez dıe mı nedır bılmem cekıo abı toprak bı tarafa bmw koy bı tarafada traktör koy ben traktörden baska seye bakamıom bılgısayarı actıgımda ılk olarak sahıbndene gırıp traktöre bakıyom gıt gıde kafayı yıcem ben heralde :D

Tamamen psikolojik aslında ☺ traktör ayrı dir arabada daha bi ayrı şeydir

ENES4422 link=topic=86089.msg1029389#msg1029389 date=1445781134' Alıntı:

Başarılar dilerim.

Devletimiz aslında küçük basliyacak tarıma veya hayvancılığa destek vermeli tkdk ile milyonları bağlamak gerek

poyraz2030 link=topic=86089.msg1029441#msg1029441 date=1445789739' Alıntı:
Abi ben 2003te bir akşam gittim sonra okulu bıraktım işin kötüsüde kaydımı aldım. ALLAH gene nasip edecekki affla 2005 te başladım ve bitirdim. okulu bıraktıkdan aylar sonra aşırı derecede pişmanlık duydum kimseninde yaşamasını istemem.okuyabildiğin kadar okuyacaksın sonra ne yaparsan yapacaksın.

İslam alimleri dahi 'Başladığınız (hayırlı) işleri asla yarıda bırakmayınız' diye gençlere nasihat etmişlerdir.

Okul bitince hangi mesleği yapmak istiyorsa kişi o işi yapsın.

Sen yine erken davranmışsın ve okulunu bitirmişsin. Bir komşum var şimdi 50 küsür yaşında. Zamanında hukuk fakültesini terk etmiş, o zamanlar olaylara-gösterilere katılmış. Sonradan bu siyasi olayların ne kadar boş olduğunu ve gençliğini heba ettiğini anlamış. Ömrü pişmanlık ve üzüntü içinde geçti.

Geçtiğimiz yılda af çıkınca tekrar hukuk okumaya başladı.

Şimdi çocuklar gibi sevinerek okuluna gidiyor...:))

ENES4422 link=topic=86089.msg1029445#msg1029445 date=1445790555' Alıntı:
İslam alimleri dahi 'Başladığınız (hayırlı) işleri asla yarıda bırakmayınız' diye gençlere nasihat etmişlerdir.

Okul bitince hangi mesleği yapmak istiyorsa kişi o işi yapsın.

Sen yine erken davranmışsın ve okulunu bitirmişsin. Bir komşum var şimdi 50 küsür yaşında. Zamanında hukuk fakültesini terk etmiş, o zamanlar olaylara-gösterilere katılmış. Sonradan bu siyasi olayların ne kadar boş olduğunu ve gençliğini heba ettiğini anlamış. Ömrü pişmanlık ve üzüntü içinde geçti.

Geçtiğimiz yılda af çıkınca tekrar hukuk okumaya başladı.

Şimdi çocuklar gibi sevinerek okuluna gidiyor...:))

son pişmanlık fayyda etmiyor :) eskiden cahillik var mış buradada böyle ve halen devam edenler var oglunu kızını okutmayıp evlendiren oglunu tarla işini zorla yaptıran tarımı zorla yaptıran insanların sözü babadan böyle gördük böyle devam ediyoruz ilkokul bittimi lise gitmiyo %15 i burada yazık aslında hani özgürlük nerede yaşam hakkı

kalibso link=topic=86089.msg1029394#msg1029394 date=1445782450' Alıntı:

Valla Nurettin kardeşim, al benden de o kadar. Bana da deli gözüyle bakanlar oluyor ama inşallah Enes abinin haklılığını anlayanlar bir gün olur bizim de neden toprak sevdalısı olduğumuzu anlarlar.

davulunsesi uzakdan hoş gelir kardeşim bizimçocukluğumuz ahırın altındakikermeyi çıkartmakla yazın sıcağında tarladasap toplamakla geçdi ..gezemedim tozamadım..en kötüsü okuyamadım ..liseyibitirdikden sora memurluk sınavıyla mdaşa gridim elektrikteknisyeni olarak kadroluişçiydim hayalimdekigibielektrik teknisyeniydim ...ekonomikolarak tam rahatladım paramıkazanıyorum derken başımızdaki hayınlar çalışdıgımız şirketi özelleştridi bizlerişten çıkarıldık ...4cli statüsüne düştük kendi köyümdeki okudugum okula HEDEME olarak geldik..
hademesinya bayyabir sıkıntıçekdik sora peder birdüve aldı gittikl yanına bir düvedaha aldık biraz altınımız vardı onlarısatıp üç beş düvedaha aldım zor bela derme çatma bir örtmeniin atında bakdık hayvanlaraşimdi işler biraz toparlandı açık sistem falan yaptık onunda daha üstünü örtemedik.....
habenseviyorum bu işi icabında sıkışınca birisinisatıp işini görüyorsun ama zor iş kardeş dısardan gözükdüğü gibi değil

bantun111 link=topic=86089.msg1029341#msg1029341 date=1445771536' Alıntı:
Neyse başladık konuşmaya Kısa keseceğim fazla uzun oldumu okunamıyor malasef..
2007 Yılında Liseden Mezun Olup 2008 Yılında İzmir Şifa Üniversitesini kazandım malasef maddi zorluklardan dolayı gitmek istemedim 2010 yılına kadar ders çalışmaya bilgilerim gitmesin diye tekrar yapmaya hep devam ettim..2011 Yılında tekrar sınava girdim Şifa üniversitesine puanım tuttu çok düşündüm Ve gittim Ve üniversite bitti bu yıl :) Hastanelerden teklif geldi..Ama gitmiyorum ve elimde şuanda fırsat var bekliyorum ve ilk önce hayvancılığı araştırdm ve bu açık ahırıı yaklaşık 30 bin Tl ya gitti ya gitmedi kaç yıl biriktirdiğim paraydı Yaptıım Hayvanları alıcak param kkalmayınca Amcam El attı olaya bana 20 Tane hayvan aldım ve bu 4-5 yı buldu çünkü şuanda 18 tanesi sağılııyor Tek tek bulmak çok zor oldu hayvanları 5-6 Bin den aldım 2014 De geçen sene..Yemleri yoncaları Vesayre Hazır alıyorum slaj 20 kr ekersem zararlıı çıkıyorum.. yonca ekiyorum 5 dönüm diğerleri zaten hazır..

Ben hiçbir şey anlamadım yine. Arkadaş 2008 ' de Şifa Tıp ' ı kazanmış, sonra 2011 ' de tekrar sınava girmiş tekrar aynı yeri mi kazanmış? Niye böyle bir şey yapmış? Okul zaten özel :D

'20 Tane hayvan aldım ve bu 4-5 yı buldu çünkü şuanda 18 tanesi sağılııyor' burada ne demek istemişsin hiç anlamadım, 4-5 yıl buldu mu demek istemişsin? Eee bu çocuk ne zaman yapmaya başlamış hayvancılığı? Bitirdikten sonra mı yoksa okurken mi?

Vallahi hiçbir şey anlamadım, bantun biraz anlatımını geliştir ciddiyim :)