--Tekli Dipkazan Düşünüyorum-- (Dustero)

Arkadaşlar merhaba zaman zaman kısa metrajda ihtiyaç durumunda Doğsan marka kullandığım ama uzun süredir envanterimde eksik olan bir ekipman için sizlerinde bilgisine başvurmayu gerek gördüm..

Tekli dipkazan almayı düşünüyorum ben BKS düşünüyorum dipkazan ile ilgili marka, bacak tipi, fiyat gibi bilgi ve önerileriniz varmı ?

Ynt: --Tekli Dipkazan Düşünüyorum-- (Dustero)

Bizim köye yeni iki tane Özgül Tarım almışlar. Geçen gördüm. Güzel ve sağlam duruyor. Fiyatı nedir bilemiyorum. Ama istersen ona da bir bak. BKS nedense buralarda hiç kullanan yok. Bir tek disk tillerından köyde bir tane var. Başkada yok civarlarda da görmedim...

Dip patladan da OZGUL tarim yerli urunlerde en iyilerden. ozgul 3 lu dip patlatan yanlis hatirlamiyosam 4.5 lira .

3 lu alip tekli veya ikili olarak kullanilabilir
ama 2 li almayin kurak senelerde duzgun calismiyor. ayaklar biri toprak ustunde biri sonuna kadar saplanmis sanki kollari koparcak gibi tekrar kendini toparlamasi zor basladimi epey gidiyor .

bi baska nokta uc demirlari yekpare olanlar ve eski tip olanlar var .
yekpare kullanmadim .
eski tiplerin iyi yani bulmasi kolay ve 2 kademeli baglanti var bitince baglantiyi degistirip hepey daha kullaniliyor.
bunda da dikkat edilmesi gereken nokta dip patladan fabrikasyon uretilmis uc demirleri ile ayni baglanti sekli olmali atolyede uretilmis uc demirleri genelde isil islem gormemis cok cabuk bitiyor. mutlaka isil islem gormus alin .

dip patlatan bacaklari civatali baglanti olmasin . munkunse bacaklar tek parca ve saseye baglanti gecme yuva seklinde olsun .kaynak veya civatali baglantilar sorun cikarabiliyor.
ozellikle dikey baglantili civatalar kilcak catlaklar ile kopuyor. benim aklima gelen yazin guclu sikilan civatalar kisin sogukta genlesme farkindan kilcal catlak olusuyor.

yenilerin bacak boylari epey uzun ayalanabilir bacak boyu veya baglanti noktasi faydali . bazi traktorler yerken yeteri kadar yukari kaldiramiyor. tasimada cok faydasi var .
derinligi bacaklardan ayarlayip 3 nokta baglanti kollarinin duz sekilde calismasi da ayri bi faydasi
ts 110 bu yil 2 li patlatmayi kac oldu kopardi hatta bacagin biri tarlada daha :) bacak tasimaktan belim ayrildi :)

allah nasip ederse ve sira ona geldiginde ozgul tarimdan 3 lu patlatma bende alicam . bide sulu yerler icin fransiz patlatmasina meraklandim ama daha calisirken goremedim bi turlu

Tekli klasikler 750 tl civari.. 80 cm derinlik var.. tekli agir tip 1 metrelikler 1750 tl civari.. 3 lu agir tip ayarlilar 3500 tl civari..

En ucuzu bile muazzam is yapar faydali.. pulluk bile rahat gider..

Imkan varsa 3 lu ayarli alin.. ister 1 ister 2 ister 3 lu.. duruma tarlaya motora gore 80 cm veya 100 cm kullanin
derim..

Uc demiri makasdan yedek yaptimi uzun yillar is gorur..

3297334d4b3671c80b60962a4b72cc5b.jpg

913062cf58ddc4a2b0ca787cb3c4983e.jpg

UÖZKAN.77 link=topic=86114.msg1029804#msg1029804 date=1445880438' Alıntı:
Yilmaz.. kanal pullugundan mi yaptin bunu.. gayet ideal yeterli..

Cikma hurda 200-300 tl tamam.. arkaya zincirle bide topuz tamamdir..

Ünlünün özel üretimi Abi bu. Toplama, atölye işi vs değil. Fabrikasyon üretim. Orijinal hali bu. Şu an üretmiyorlar mı bilmiyorum ama.

Yalnız çok tehlikeli alet. 3-4 tonluk taşları söktüm, bana mısın demedi. Alete zarar vermek olanaksız gibi. En çok bıçağı kırıyor.

En güzel yanı da bıçakları çizel bıçağı. Çizelin eski bıçakları bunda kullanılabiliyor.

Kanal pullugunu kulaksizi mubaregin durusu.. cok zor kirilir.. kirilirsa at gibi bi daha iyilesmez..

Hakkaten bi cikma kulaksiz kanal pullugu gibi.. dizayni guzel yekpare..

FEHİM link=topic=86114.msg1029734#msg1029734 date=1445871859' Alıntı:
arkadaş 2 ay önce tekli derinlik ayarlanabilen dipkazanı 1.850 ye aldı. markasını bilemiyecem. yazında ikili olanını sanayide sormuşlar 2.850 fiyat çekmişler.

Fehim abi fiyatı çok geldi. Öyle aman aman çok kullanmıycam su kusan alçaklara çekicem okadar.

alipasalierkan link=topic=86114.msg1029736#msg1029736 date=1445872101' Alıntı:
Bizim köye yeni iki tane Özgül Tarım almışlar. Geçen gördüm. Güzel ve sağlam duruyor. Fiyatı nedir bilemiyorum. Ama istersen ona da bir bak. BKS nedense buralarda hiç kullanan yok. Bir tek disk tillerından köyde bir tane var. Başkada yok civarlarda da görmedim...

Hmm Özgül ' ü bende beğeniyorum fiyat bilgisi olsaydı iyi olurdu..

cem.ispir link=topic=86114.msg1029751#msg1029751 date=1445875217' Alıntı:
bizde pankobirlik icin sanirim karaovanin urettigi bir tane var, bir sure once 600 liraya almistik, basit bir alet isimizi gorur derseniz. resmini bulabilirsem paylasayim.

Fiyat müthiş :) Pankobirliğe bende bir bakayım teşekkürler.

hasanfuat link=topic=86114.msg1029776#msg1029776 date=1445877735' Alıntı:
Dip patladan da OZGUL tarim yerli urunlerde en iyilerden. ozgul 3 lu dip patlatan yanlis hatirlamiyosam 4.5 lira .

3 lu alip tekli veya ikili olarak kullanilabilir
ama 2 li almayin kurak senelerde duzgun calismiyor. ayaklar biri toprak ustunde biri sonuna kadar saplanmis sanki kollari koparcak gibi tekrar kendini toparlamasi zor basladimi epey gidiyor .

bi baska nokta uc demirlari yekpare olanlar ve eski tip olanlar var .
yekpare kullanmadim .
eski tiplerin iyi yani bulmasi kolay ve 2 kademeli baglanti var bitince baglantiyi degistirip hepey daha kullaniliyor.
bunda da dikkat edilmesi gereken nokta dip patladan fabrikasyon uretilmis uc demirleri ile ayni baglanti sekli olmali atolyede uretilmis uc demirleri genelde isil islem gormemis cok cabuk bitiyor. mutlaka isil islem gormus alin .

dip patlatan bacaklari civatali baglanti olmasin . munkunse bacaklar tek parca ve saseye baglanti gecme yuva seklinde olsun .kaynak veya civatali baglantilar sorun cikarabiliyor.
ozellikle dikey baglantili civatalar kilcak catlaklar ile kopuyor. benim aklima gelen yazin guclu sikilan civatalar kisin sogukta genlesme farkindan kilcal catlak olusuyor.

yenilerin bacak boylari epey uzun ayalanabilir bacak boyu veya baglanti noktasi faydali . bazi traktorler yerken yeteri kadar yukari kaldiramiyor. tasimada cok faydasi var .
derinligi bacaklardan ayarlayip 3 nokta baglanti kollarinin duz sekilde calismasi da ayri bi faydasi
ts 110 bu yil 2 li patlatmayi kac oldu kopardi hatta bacagin biri tarlada daha :) bacak tasimaktan belim ayrildi :)

allah nasip ederse ve sira ona geldiginde ozgul tarimdan 3 lu patlatma bende alicam . bide sulu yerler icin fransiz patlatmasina meraklandim ama daha calisirken goremedim bi turlu

Ayrıntılı bilgiler için çok teşekkürler :) 2 li almayı kesinlikle düşünmüyorum zaten 2 liler traktörü çok zorluyor 3 lü olması 2 li olmasından daha iyi yanlız bende de 3 lü çekecek traktör yok :) Henüz yok :D 3 lü alıp tekli kullanmak çok mantıklı ama kafamdaki tekli fiyatının tam 4 katı.

UÖZKAN.77 link=topic=86114.msg1029784#msg1029784 date=1445878524' Alıntı:
Tekli klasikler 750 tl civari.. 80 cm derinlik var.. tekli agir tip 1 metrelikler 1750 tl civari.. 3 lu agir tip ayarlilar 3500 tl civari..

En ucuzu bile muazzam is yapar faydali.. pulluk bile rahat gider..

Imkan varsa 3 lu ayarli alin.. ister 1 ister 2 ister 3 lu.. duruma tarlaya motora gore 80 cm veya 100 cm kullanin
derim..

Uc demiri makasdan yedek yaptimi uzun yillar is gorur..

Umut abi aklıma yattı ama değermi kara veremedim :)

sebazios link=topic=86114.msg1029795#msg1029795 date=1445879537' Alıntı:

Yılmaz abi neettin sen şu Kubo ' ya boyundan büyük işler yaptırıyosun milletin canı çekiyo burda :)

2 resimdeki taşı nasıl çıkardığını ben de hala anlayabilmiş değilim. Tarladan dışarı zor attık :)

En son Emin Elçin patlatma aldı. 2 ' li titreşimli. Ithal şanzımanlı. Nasıl düşürdü bilmiyorum ama aletin normal fiyatı 6.000 € civarındaydı. Fiyatı söylemişti ama aklımda kalmamış. Bayağı kelepir aldı.

Video çekip paylaşma huyu da yok adamın. Nasıl çalışıyor merak ediyorum.

Cizel alip yusuf gibi ayak sayisiyla oynayip kullanmakta mumkun..

Yakin olsan kargo derdi olmasa.. burda bi bayi 5-10 sene once 5-10 tane klasik tip 80 cm getirmis.. bi Allahin kulu almamis sormamis..

Biz 2 ziraat muhendisi arkadas millet gorsun diye meraktan 1 er tane aldik.. yari fiyatina verdi.. deneme reklam olsun diye.. kalanlari geri mi yolladi atti mi sattimi bilmiyom..

Yakin olsan bi tane de sana sorar alirim.. ama kargocu ambarci lazim..

Ben hic deneyemedim.. arkadas 74 tek ceker tumoyla 40-50 cm cekebildi su gollenen tarlalarina.. video fotosu var atamiyom ama..

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=86114.msg1029945#msg1029945 date=1445923949' Alıntı:
Süleyman ben 7 li çizeli aldım. ..
deutzla 3 dişe kadar düştüm 76 cm ..
sen öyle bişey alıp istediği n kadar ayak kullan bence. .

Yusuf bizim bölgede çizelle dip kazanın yeri farklıdır. şöyle ki: çizel yeri kabartmaya ve 30-50 cm arası işlemede kullanıyoruz ama dip kazanı 70-100 cm derinlikte işleyip kışın suyu depolayıp yazında toprağın rutubetli kalması için kullanıyoruz.
çizeli kasımda sürülü yeri ikilemede dip kazanı ise temmuz-ağustosta toprak kuru iken kullanıyoruz.

Çizel ile patlatmanın ayak sağlamlığı da çok farklıdır. Patlatma tas kütük dinlemez. Söker atar. Çizel kendine zarar vermemek icin pim keser, kalır.

sebazios link=topic=86114.msg1029968#msg1029968 date=1445937003' Alıntı:
Çizel ile patlatmanın ayak sağlamlığı da çok farklıdır. Patlatma tas kütük dinlemez. Söker atar. Çizel kendine zarar vermemek icin pim keser, kalır.
çok terbiyesizdir kendileri..
bacağını kırdığı bile görülmüştür. . :)

sebazios link=topic=86114.msg1029795#msg1029795 date=1445879537' Alıntı:

Şu mereti burda 4 tarlaya çekicem en az 10 ton tas çıkar tarla sahibi eli sopalı kovalar tarladan :)
Şaka bi yana çizel bunun yaptığı işi yapmıyor bu kesin ve net burda birinde titreşimli olanı var alıp deneyeyim diyorum bakalım nasıl olacak...