Türk Çiftçisi Yerli Traktör Alıyor

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

(HABER)
[size=10pt]Türkiye pazarındaki markaların yüzde 72 ' si yabancı ancak satışların yüzde 80 ' ini yerli traktörler oluşturuyor. Çiftçi yerliyi tercih ediyor.[/size]

Geçen yıl 59 bin 500 traktör satışının yapıldığı ve 2015 ' te bu rakamın geçilmesinin hedeflendiği Türkiye ' de, çiftçilerin tercihi genellikle yerli markalar oluyor.

Türk Traktör Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir yaptığı açıklamada, çiftçilerin konforlu, yakıt maliyeti az, işini kolaylaştıracak, yedek parça sorunu yaşamayacağı, ikinci eli değerli traktörlere daha fazla ilgi gösterdiğini söyledi.

Bu açıdan bakıldığında, yabancı rakipleriyle hem teknoloji hem konfor hem de performans olarak rahatlıkla rekabet edebilecek düzeye gelen yerli traktörlerin, çiftçilerin ilgisini çektiğini vurgulayan Özdemir, bu ilgi sonucunda yerli tarım araçlarının piyasada önemli bir pay sahibi olduğunu anlattı.

Firma olarak, tarım ve hayvancılık yapılan tüm bölgelerin nabzını çok iyi tuttuklarını, traktör ve ekipman ihtiyaçlarını dikkatle incelediklerini aktaran Özdemir, şunları kaydetti:

'Bu analizler sonucunda her yıl ürünlerimizde çiftçinin taleplerine göre yenilikler yapıyoruz. Türkiye ' de traktör piyasasında 30 firma, 38 markayla yer alıyor. Türkiye pazarındaki markaların yüzde 72 ' si yabancı ancak satışların yüzde 80 ' ini yerli traktörler oluşturuyor.

Geçen yıl Türkiye ' de 59 bin 500 traktör satıldı. Bu yıl satışların geçen yılın üzerinde olacağını tahmin ediyoruz. Bu satışların da önemli çoğunluğunu yerli markalar oluşturuyor.'

Kaynak : AA

Ynt: Türk Çiftçisi Yerli Traktör Alıyor

Türk çiftçisinde para yok ki, en ucuz hangisiyse onu alıyor, kalitesiz olduğunu bile bile...
satış sonrası, garantisi olmadığını göre göre...

Anadolu Ajansının seçime giderken ki klasik haberleri...

Türk çiftçisinde para yoktan ziyade biraz da bilinçsizlik var.Hatta biraz değil çok var. Adam 0 traktöre bir biniyor kendini şaşırıyor, o şaşkınlıkla alıyor traktörü zaten. Fuarlarda dikkatimi çeken nokta x marka Türk traktöre gidiyor adam , ne torkunu ne hidrolik kaldırma kapasitesini , ne şanzımanı vsvs hiçbirşeyini sormadan birkere içine biniyor birkere de etrafında dönüyor hadi bakalım hayırlı olsun. Ondan sonra en konforlu en iyi traktör benim . Halbuki 2. el bir adam akıllı Avrupa traktöre binse konfor neymiş kalite neymiş o zaman görecek. Benim düşüncem şu an Türkiye de üretilen hiçbir Türk marka traktör parasının hakkını vermiyor. Ama satılsın iyi birşey tabiki de . Parçacı nereden para kazanacak ? Usta nereden para kazanacak?

İslamdogan link=topic=86136.msg1030135#msg1030135 date=1445972595' Alıntı:
Türk çiftçisinde para yoktan ziyade biraz da bilinçsizlik var.Hatta biraz değil çok var. Adam 0 traktöre bir biniyor kendini şaşırıyor, o şaşkınlıkla alıyor traktörü zaten. Fuarlarda dikkatimi çeken nokta x marka Türk traktöre gidiyor adam , ne torkunu ne hidrolik kaldırma kapasitesini , ne şanzımanı vsvs hiçbirşeyini sormadan birkere içine biniyor birkere de etrafında dönüyor hadi bakalım hayırlı olsun. Ondan sonra en konforlu en iyi traktör benim . Halbuki 2. el bir adam akıllı Avrupa traktöre binse konfor neymiş kalite neymiş o zaman görecek. Benim düşüncem şu an Türkiye de üretilen hiçbir Türk marka traktör parasının hakkını vermiyor. Ama satılsın iyi birşey tabiki de . Parçacı nereden para kazanacak ? Usta nereden para kazanacak?
Bence bilinçsizlik çiftçide değil traktör servisi ve ustalarında bazı çiftçiler ithal traktörlerin servisleri arıza çıkınca hemen tamir edip yürütemedigi veya kendileri tamir yapamadıgi için ithal yerine yerli tercih ediyor.

aslan26 link=topic=86136.msg1030137#msg1030137 date=1445972945' Alıntı:
Bence bilinçsizlik çiftçide değil traktör servisi ve ustalarında bazı çiftçiler ithal traktörlerin servisleri arıza çıkınca hemen tamir edip yürütemedigi veya kendileri tamir yapamadıgi için ithal yerine yerli tercih ediyor.

Kaç kişi Johndeere düşünüyordu servis sorunu yüzünden vazgeçti. Bende traktörü değiştirmek için bazı markalar düşünüyordum sonra vazgeçtim.

ENES4422 link=topic=86136.msg1030142#msg1030142 date=1445973195' Alıntı:
Kaç kişi Johndeere düşünüyordu servis sorunu yüzünden vazgeçti. Bende traktörü değiştirmek için bazı markalar düşünüyordum sonra vazgeçtim.
Bende gördüm öyle abi servisi yüzünden o markayı almaktan vazgeçen hatta aldıktan sonra servisi yüzünden satmak isteyen bile gördüm. Traktör servislerindeki ustaların büyük çoğunluğu eski sistem traktörlerden anlıyor yeni sistem ithal traktör arıza yapıp gelince haliyle usta afallıyor belki işinde iyi bir usta olabilir ama yabancısı olduğu bir traktör gelince elinden birşey gelmiyor.

aslan26 link=topic=86136.msg1030137#msg1030137 date=1445972945' Alıntı:
Peki o zaman şöyle diyelim. Yerli traktör alıp her ay ustada arızayla uğraşmak var , bunun yanında geri kalan işlerin var , traktörün 15 yıl dayanacağına 5 yıl dayanacağı var , yakıttan zarar var konfor denilen birşey yok ve daha birçok sayamayacağım şey. Ama Avrupa traktör alıp kafanın rahat olması var. Arıza çıkmaz mı çıkar ama 1 kez bilemedin 2 kez. Hem bizim çiftçimizin çoğunun bilinçli olduğunu da zannetmiyorum gördüğüm kadarıyla. Servis konusunda haklısınız . Ustalar da çok bilinçsiz . Ozaman ne diyelim Servis ağın varsa ve iyiyse Avrupa traktör. Eğer Servis yoksa parana göre alabileceğin en uygun Türk traktör.

İslamdogan link=topic=86136.msg1030150#msg1030150 date=1445973988' Alıntı:
Peki o zaman şöyle diyelim. Yerli traktör alıp her ay ustada arızayla uğraşmak var , bunun yanında geri kalan işlerin var , traktörün 15 yıl dayanacağına 5 yıl dayanacağı var , yakıttan zarar var konfor denilen birşey yok ve daha birçok sayamayacağım şey. Ama Avrupa traktör alıp kafanın rahat olması var. Arıza çıkmaz mı çıkar ama 1 kez bilemedin 2 kez. Hem bizim çiftçimizin çoğunun bilinçli olduğunu da zannetmiyorum gördüğüm kadarıyla. Servis konusunda haklısınız . Ustalar da çok bilinçsiz . Ozaman ne diyelim Servis ağın varsa ve iyiyse Avrupa traktör. Eğer Servis yoksa parana göre alabileceğin en uygun Türk traktör.

Her ithal traktör iyi değildir. Mesela marka vermeyeceğim, Bazı Hindistan ve Çin traktörleri yıllardır bu piyasada ve Türk traktörlerinden daha ucuz. Fakat kimse ithal diye, ucuz diye gidip almıyor.

Türk çiftçisi artık çok bilinçli, maddi zenginlik olarak ise pek çok çiftçimiz dünya çiftçileriyle yarışır. Hatta yabancı tarım fuarlarına özellikle büyük Türk çiftçileri davet edilir.

Çevremde yerli çok eski traktör kullananlar o kadar çok ki; üstelik arıza nedir bilmezler. Bizim ürettiğimiz traktörler dünyada sayısız ülkelere ihraç ediliyor. Hepsi şu an bir dünya markası...

NOT: Bu konu tartışma ve siyaset amaçlı açılmadı.

İslamdogan link=topic=86136.msg1030150#msg1030150 date=1445973988' Alıntı:
Traktör her ay arıza yapacak olduktan sonra yerlisi ithali farketmez ikiside yapar sonuçta çalışan makina arıza yapması normaldir.Bizim 3 tane traktörumuz var 3 de yerli biri 3600 saatte biri 1800 saatte ve diğeri 1000 saatte ve bugüne kadar usta yağ değişimi hariçinde birkaç defa ufak tefek arızasına bakmıştır yani yerli traktörlerinde iyisi öyle her ay arıza açmaz. Yerli traktörler konfor olarak ithali yakalamaz ama servis yedek parça gibi konularda ithallere göre avantajları var.

aslan26 link=topic=86136.msg1030154#msg1030154 date=1445974806' Alıntı:
Traktör her ay arıza yapacak olduktan sonra yerlisi ithali farketmez ikiside yapar sonuçta çalışan makina arıza yapması normaldir.Bizim 3 tane traktörumuz var 3 de yerli biri 3600 saatte biri 1800 saatte ve diğeri 1000 saatte ve bugüne kadar usta yağ değişimi hariçinde birkaç defa ufak tefek arızasına bakmıştır yani yerli traktörlerinde iyisi öyle her ay arıza açmaz. Yerli traktörler konfor olarak ithali yakalamaz ama servis yedek parça gibi konularda ithallere göre avantajları var.

Bu arkadaş çok büyük sermaye ile dev makina aldı. Şimdi arzılar yüzünden çektikleri hepimizi üzmedi mi?
http://www.trakkulup.net/fotograflar-(cekimler)-329/deutz-7250-ttv-aldigimizdan-beri-sikintili-cozum-yok/

ENES4422 link=topic=86136.msg1030153#msg1030153 date=1445974750' Alıntı:
Her ithal traktör iyi değildir. Mesela marka vermeyeceğim, Bazı Hindistan ve Çin traktörleri yıllardır bu piyasada ve Türk traktörlerinden daha ucuz. Fakat kimse ithal diye, ucuz diye gidip almıyor.

Türk çiftçisi artık çok bilinçli, maddi zenginlik olarak ise pek çok çiftçimiz dünya çiftçileriyle yarışır. Hatta yabancı tarım fuarlarına özellikle büyük Türk çiftçileri davet edilir.

Çevremde yerli çok eski traktör kullananlar o kadar çok ki; üstelik arıza nedir bilmezler. Bizim ürettiğimiz traktörler dünyada sayısız ülkelere ihraç ediliyor. Hepsi şu an bir dünya markası...

NOT: Bu konu tartışma ve siyaset amaçlı açılmadı.
Evet abi dediklerin doğru elbette. Ama benim düşüncem bazı çiftçilerimiz paralarını boş yere hakkı olmayan traktörlere veriyor. Benim içim ona yanıyor ya zaten. Demek istediğim paramızı boş yere harcamamak ve hak edilen traktöre vermek.

İslamdogan link=topic=86136.msg1030158#msg1030158 date=1445975093' Alıntı:
Evet abi dediklerin doğru elbette. Ama benim düşüncem bazı çiftçilerimiz paralarını boş yere hakkı olmayan traktörlere veriyor. Benim içim ona yanıyor ya zaten. Demek istediğim paramızı boş yere harcamamak ve hak edilen traktöre vermek.

Çok doğru, özellikle fuarlarda traktör satan acentaların, etrafına köylü vatandaşları toplayıp biraz taviz biraz da samimiyet ile neredeyse zorla mal sattığına şahidim.

İthal traktörlerde ise ülkemizde tanınan markaların ilk tercihinden yanayım. Örneğin senin profilinde resmi bulunan MF burada insanların ilk ithal tercihi diyebilirim. Sonra NH geliyor. Çünkü tanınmış makina ve servis-parça sorunu yok.

ENES4422 link=topic=86136.msg1030162#msg1030162 date=1445975606' Alıntı:
Çok doğru, özellikle fuarlarda traktör satan acentaların, etrafına köylü vatandaşları toplayıp biraz taviz biraz da samimiyet ile neredeyse zorla mal sattığına şahidim.

İthal traktörlerde ise ülkemizde tanınan markaların ilk tercihinden yanayım. Örneğin senin profilinde resmi bulunan MF burada insanların ilk ithal tercihi diyebilirim. Sonra NH geliyor. Çünkü tanınmış makina ve servis-parça sorunu yok.
Aynen abi ben de çok şahit oldum . İşte anlatmak istediklerimden biri de bu, O x markasındaki satış elemanı o traktörü sana bana satamaz gider hiçbir bilgisi olmayan köylü amcama satar doğrumu? Çünkü ben o traktörün herşeyini biliyorum neredeyse. Birgün fuarda satış elemanı anlatıyordu etrafına bir kaç kişiyi toplamış. İşte bu traktörün torku bu kadar kaldırma kap. bu kadar . Abi dedim yanlış söylüyorsun bak zaten traktörün önünde yazıyor tabela koymuşlar . Adam hayır benim dediğim doğru diyor :D O etrafta dinleyen insanlar o kadar bilinçliler işte .Tabelaya baksalar görecekler aslında. Onlara satar tabi .