Besi mi yoksa süt ineğimi acaba

gerçi süt ineği için diger sayfada bazı ipuçları aldım fakat büyükbaş et için daha karlı ve daha mantıklı sanırım bir arkadaşımın babası emekli olup 2 senedir besi işi yapıyor şöyle yapıyor ocak- şubat ayında karstan 60-80 tane dana getiriyor ama kaç aylıktır ve kaça alıyor bilmiyorum geçen sene sormuştum tanesini 1500 den almıştı neyse getiriyor köye daha doğrusu bizim yayla diye tabir ettiğimiz herkesin zamanında göç ettiği bir yer burası afyon emirdag bademli kasabasının bir mezrası tek problem su kuyu suyu ile yapıyor elektrik var ama su kuyulardan çekiliyor şebeke suyu yada yerden kaynak suyu yok denedi çıkaramadı.Direk meraya salıyor akaşama kadar hayvanlar kendi kafasına takılıyor akşamda toplayıp ahıra dolduruyor taki otlar kuruyana dek hiç yem vermiyor otlar kuruyup harman başak derken bu aylarda 2 ay falan besi yapıp satıyor çok cüzi bir masrafla bitiriyor işi bende deneyim diyorum ama 6-7 ay mera 2-3 ayda besi yapsam para kazanmazmı
hangi ırk seçilmeli ve kaç aylık olmalı vede kaça alınmalı yorumunuz nedir ilk etapta 50 tane falan alayım diyorum

Ynt: Besi mi yoksa süt ineğimi acaba

KIvrak link=topic=86140.msg1030289#msg1030289 date=1446037469' Alıntı:
Hiç korkmadan gir derim aynı sistemde ben yapıyorum. Karstan aldığımız hayvanlar nisan-eylül merada, ekim- şubat besideler. Sütle hiç uğraşma derim.

selam eskişehirlimisiniz ben afyonluyum rica etsem özelden telefonunu geçermisin merak ettiklerim var

KIvrak link=topic=86140.msg1030289#msg1030289 date=1446037469' Alıntı:
Hiç korkmadan gir derim aynı sistemde ben yapıyorum. Karstan aldığımız hayvanlar nisan-eylül merada, ekim- şubat besideler. Sütle hiç uğraşma derim.

bu konuyu bıraz açalım vaktin varsa kaç aylık dana alıyorsun bu sene kaçtan aldın tanesini söylediğine göre bu ay besiye çektin sanırım şu an kaç aylık hayvanlar ve günlük ne kadar yiyorlar hem kilo hem tl bazında yazarsan sevinirim bir devlet desteği varmış sanırım yani hibe hayvan başına kaç tl veriyor devlet teşekkur ederim

altinmustafa link=topic=86140.msg1030491#msg1030491 date=1446091451' Alıntı:
bu konuyu bıraz açalım vaktin varsa kaç aylık dana alıyorsun bu sene kaçtan aldın tanesini söylediğine göre bu ay besiye çektin sanırım şu an kaç aylık hayvanlar ve günlük ne kadar yiyorlar hem kilo hem tl bazında yazarsan sevinirim bir devlet desteği varmış sanırım yani hibe hayvan başına kaç tl veriyor devlet teşekkur ederim

Özel mesaj gönderdim

bende emirdağlıyım. bademliye silaj balya vs satıyorum. bizim bölgemizde süt inekçiliği biraz sıkıntılı bi olay. süt şuanda 1 tl. baharın merada otun bol oldugu zaman yaklasık 2-3 ay. sonrasında ot kurur hayvanlarında sütü düşer. ot bolken süt ucuzlar ot bitincede ufak bi zam yaparlar. meraya çıkan inek hazirandan sonra süt vermez. günlük 5-10 lt arası ancak süt alabilirsin oda ineğin yem masrafına ancak yeter. inekten yetişen buzagı sana kar kalır. merkeze uzak olması dolayısıyla süt fiyatları düşük. bademlide kooperatif var fakat oda masrafları çıkınca aşağı yukarı bu fiyata gelir.

sen kaba yemini dışarıdan satın alıcaksın. ben sana hayvancılık yapıcagın bölgedeki yem fiyatlarını yazıyım.

yonca : 0,50 kr/kg
silaj dökme : 0,15 kr/kg
arpa : 0,67 kr/kg
küspe paketli : 0,14 kr/kg

bu bölgede yapılabilcek en karlı iş besicilik.

7-24 hayvanlarının başında durabileceksen süt hayvancılığı öneririm Sadece süt diyorsan holstein derim ama dikkat et hassastır. Eğer ben besi yapacağım diyorsan ithal imkanın varsa chianina sığırı süper. İthalde aracı bulabilirsin mesela bereket tv(şarole ve limuzin imkanın var bunlar da hiç de kötü değil).

ShyraXx link=topic=86140.msg1030527#msg1030527 date=1446111131' Alıntı:
bende emirdağlıyım. bademliye silaj balya vs satıyorum. bizim bölgemizde süt inekçiliği biraz sıkıntılı bi olay. süt şuanda 1 tl. baharın merada otun bol oldugu zaman yaklasık 2-3 ay. sonrasında ot kurur hayvanlarında sütü düşer. ot bolken süt ucuzlar ot bitincede ufak bi zam yaparlar. meraya çıkan inek hazirandan sonra süt vermez. günlük 5-10 lt arası ancak süt alabilirsin oda ineğin yem masrafına ancak yeter. inekten yetişen buzagı sana kar kalır. merkeze uzak olması dolayısıyla süt fiyatları düşük. bademlide kooperatif var fakat oda masrafları çıkınca aşağı yukarı bu fiyata gelir.

sen kaba yemini dışarıdan satın alıcaksın. ben sana hayvancılık yapıcagın bölgedeki yem fiyatlarını yazıyım.

yonca : 0,50 kr/kg
silaj dökme : 0,15 kr/kg
arpa : 0,67 kr/kg
küspe paketli : 0,14 kr/kg

bu bölgede yapılabilcek en karlı iş besicilik.

eyvallah çok güzel izah etmişin peki bir et hayvanının günlük yiyeceği nedir tüm gün boyunca besi zamanında ne kadar yiyecek tüketir

süt hayvancılığı pek mantıklı değil görürnen o et hayvancılığı daha mantıklı görünmekte şimdi birde devlet katkı ve hibe olayı hakkında bilgi olan arkadaşlar varsa hangi konuda devlet katkısı var mesela ahır yapımında ve hayvan alımında kredi mi verir hibe varmı hayvan başı katkı falan nasıldır