Çizel Traktöre nasıl bağlanmalı?

Ynt: Çizel Traktöre nasıl bağlanmalı?

Bende Fiat 640 var. 7 li patlatmaya 2 bacak daha ekledim 9 lu yaptım. Yani bacak aralarını daralttım.Bu sayede işlenmedik yer kalmıyor. Pulluk kullanmayı bıraktım. Anız bozarken 25 cm. derinliğinde çok rahat işliyorum. Mazottan dehşet tasarruf sağlıyorum. 50 litre mazotla geçen gün 58 dekar yer sürdüm. Ben orta kolu orta deliğe , kolları ise alt deliğe takarım, benim traktörümde otomatik lif yok, koltuğun sağ yanında lifi çalıştıran kolu yukarı kaldırıp, pulluk sürüm konumuna alırım, ayrıca orta kolun orada yay vardır, oradaki yay kilidini de açarım. Derinlik ayarını yaptıktan sonra çizel sabit bir derinlikte yoluna devam ediyor. Öyle iniş çıkış olmuyor, taşa takılırsa lif bir miktar kalkıyor, kurtaramazsa çizelin emniyet siğortasını kırıyor. Ben bu şekilde randıman aldım.

dustero link=topic=86142.msg1030366#msg1030366 date=1446056849' Alıntı:
Beygir ile hidroliğin ilgisi yok. Öyle olsa 3.105 ile 3.075 in pompası aynı olmazdı. Ben kullanıyorum hidrolik çok sıkıntılı e-lift yok hiçbişey yok donanım olarak çok zayıf bir traktör övülecek sadece motor gücü var traktörün hafif olması kimizaman avantaj kimizaman dezavantaj. Üst delik hassasiyet gerektiren hafif işler için kullanılır çizel için uygun değil. Ben pompadan barı artırdım şuan biraz daha stabil ama mükemmel değil. Önceden tarla sürerken elim hep hidrolik kolundaydı şimdi daha nadir hareket ettiriyorum hidrolik kolunu.
Hidroliği gayet güçlü. Benimkinde sonradan takılmış e-lift+ 2 tane yardımcı piston var. Tarla sürerken bile diğer traktörlerdeki gibi dızzt dızzt sesini duymadığım gibi zorlanınca otomatik kaldırdığınıda göremiyorum. Bu hassasiyetin calıstıgını net şekilde anlamanın bir yolu olsa keşke...

Buda geçen sene cektiğim çizel oto kaldırma belirtisi göremedim: http://www.youtube.com/watch?v=XrhnQPgeOB4

BlackStorm link=topic=86142.msg1030432#msg1030432 date=1446064160' Alıntı:
Hidroliği gayet güçlü. Benimkinde sonradan takılmış e-lift+ 2 tane yardımcı piston var. Tarla sürerken bile diğer traktörlerdeki gibi dızzt dızzt sesini duymadığım gibi zorlanınca otomatik kaldırdığınıda göremiyorum. Bu hassasiyetin calıstıgını net şekilde anlamanın bir yolu olsa keşke...

Buda geçen sene cektiğim çizel oto kaldırma belirtisi göremedim:

Dızt dızt hiç yapamıyorsa ozaman hidrolik sistemde sikıntı var. E-liftten kaynaklı olabilir kontrol edilmesi lazım.

BlackStorm link=topic=86142.msg1030432#msg1030432 date=1446064160' Alıntı:

Buda geçen sene cektiğim çizel oto kaldırma belirtisi göremedim: http://www.youtube.com/watch?v=XrhnQPgeOB4

Abi o ses hassasiyetin sesi işte. Bazı yardımcı pistonlar hassasiyeti azaltabiliyor diye duymuştum. Hassasiyet dediğimiz şey motor zorlanınca hidrolikleri çok hafif kaldırıp salan şeydir.

Mesela hassasiyeti en aşağı çekin hidrolikleri en aşağı çekin arkadaki alet toprağa gömülünce traktör gidemez pati yapar veya bayılır.
Ama hidrolikleri sonuna kadar salıp hassasiyet ayarlanırsa arkadaki alet çok indiğinde traktör bayıldığında veya pati yaptığı zaman hafif kalkar hidrolik

Bazı arkadaşlar çizelde orta kol ayarını sormuş. Biz ortada kullanıyoruz. Orta kol ayarı yaparkende ben toprağa salıyorum çizeli sehpa düz olana kadar sıkıyorum veya salıyorum.

dustero link=topic=86142.msg1030441#msg1030441 date=1446064664' Alıntı:
Traktörün modelinden bahsetmiştim :) 110 luk ama jx mi maxxum mu ney ?
jx110 :) video yükleme yardımı sanmıştım
Çalışanlara bakıyorum çok hafif yerler biz pim degistirmekten yorulduk pimleri büyüktük bu sefer de dokumleri kırıyor

Valla arkadaşlar kızmayın ama, bir çok kişi traktör ve ekipman bağlantılarının mantığını, büyani bu bağlantıların nasıl bağlanacağını bilmiyormuş. Cidden üzücü.

1-) traktörün 'maksimum çekiş gücünü' ekipmana yansıtabilmesi ve 'hidrolik hassasiyetinin 'doğru çalışabilmesi' için, iş konumunda, yani ekipman toprakta çalışır iken, kollarının zemine 'paralel' durması gerekir. Yani kollar ne arkaya eğimli olacak, ne de öne. Düz durucak.

Üstelik her iki kolun da düz olması gerekiyor. Pulluklarda sol taraftaki bağlantının aşağıda, sağdaki bağlantının yukarıda olmasının da sebebi budur. Böylece bir tekerleği çizide olduğu için eğimli halde duran traktörün her iki kolu da zemine paralel hale getirilmiş olur.

Yalnız tam burda bir teknik problem ortaya çıkar: bazı traktörler yüksek iken bazıları alçak olabiliyor. Yani traktörler standart değil. Ekipman standart şekilde tek delik ile üretildiğinde, yüksek traktörlerin hidrolik kolları sarkık dururken, alçak traktörlerin hidrolik kolları yüksekte kalıyorlar. Bu yüzden kollar düz durmuyor ve çekiş sorunları yaşanıyor.

İşte bunun çözümünü de ekipman üreticileri bulmuşlar.

Nasıl?

Traktörün yüksekliğini değiştiremeyeceğimize göre, geriye tek seçenek kalıyor. Ekipmana, her biri yerden farklı yükseklikte olan birden çok bağlantı noktası yapmak.

Bu sayede, bir ekipmanın bağlantı noktası değiştirilerek kolların 'düz' bir pozisyonda çalışması sağlanabiliyor.

Aklınıza şunu getirin: neden (tırmık, merdane, hafif tip merdanleli kültivator yada çayır biçme gibi) yüzer pozisyonda çalışan ekipmanlarda 'tek bir' bağlantı noktası var da, çeki gücü isteyen ekipmanlarda birden çok bağlantı noktası var?

Çünkü yüzer pozisyondaki çalışma esnasında hassasiyet gereksinimleri yoktur. Yani kolların düz durmasına gerek yok.

2-) Traktörlerin çeki hassasiyeti nasıl çalışır?

Eski traktörleri çoğunluğunda hidrolik kol hassasiyeti 'direnç mili' denen ve hidrolik kolların bağlı olduğu uzun/yuvarlak bir mil vasıtası ile çalışıyordu. Yöntem basitti. Kollara olması gerekenden fazla yük bindiğinde, bu mil hafifçe esniyor ve iç kısımdaki bir mandalı hareket ettiriyordu. Mandal da kolları yukarı kaldırıyordu. Lakin bu yöntemin bazı dez avantajları ortaya çıktı. Bunlarda en önemlisi, direnç mili üzerinden çalışan hassasiyetin 'batma ve çıkmayı' değil, zorlanmayı algılamasıydı. Hali ile güç isteyen ağır işlemlerde hassasiyet neredeyse kaydoluyordu. Ayrıca bu durum işçilik kalitesini düşünürken, hassiyet refleksinin de düşmesine neden oluyordu. Doğal olarak terkedildi.

Günümüzdeki traktörlerin ise tamamında, hassasiyet mekanizması tepe kolundan sağlanır.

Nasıl sağlandığına gelmeden önce, tepe koluna ve işlevine biraz değinelim.

Tepe kolunun bulunma sebebi, herkesin sandığının eksine teknik nedenler değil, can güvenliğidir.

Traktörün ilk kullanıldığı dönemlerde, tüm aletler 'çekili' olarak tasarlanıyordu. 1950 öncesi traktörlerde hidrolik kolların olmama nedeni de budur. Pulluk dahil tüm ekipmanlar, traktörün çeki okuna bağlamıyor ve çeşitli mekanizmalar ile yönlendiriliyordu.

Teorik olarak her şey iyiydi ama pratikte ciddi bir sorun ortaya çıktı: 'Taş'

Öküz atlarla çekilen ekipman taşa çarptığında, hayvanların gücü sınırlı olduğundan bir sorun meydana gelmiyordu. Lakin traktör tarafından çekilen bir ekipman taşa takıldığında, traktör gitmeye devam ediyor, traktörün gücü dolayısı ile ekipmanın arka kısmı havaya kalkıyor, hatta o esnada hiç bir şeyden haberi olmayan operatörün üzerine düşüyordu.

Yüzlerce traktör operatörü bu nedenle feci şekilde can verdi. Özellikle pulluklar, bir engele denk geldiği an ters dönüp operatörün kafasını dağıtıyordu..

İşte tepe kolunun ilk bulunma nedeni bu kazaları önlemektir. Tepe kolu ekipmanı tutarak havaya kalkmasını önler korkunç bir kazanın önüne geçer. Basit ve etkili.

Not: bu sebepten dolayı modern tarımdaki en büyük icat olarak geçer tepe kolu. Çünkü bulunmasaydı, günümüzdeki hidrolik kol sistemine geçilemezdi.

Tepe kolunun bulunma sebebinden de anlaşılacağı üzere, bir ekipman fazla battığında yada bir engele denk geldiğinde toprağa batan alt kısmı geride kalırken üst kısmı ileriye gider ve tepe koluna dayanır.

Tepe kolundan sağlanan hassiyet sistemlerinin de mantığı bunun üzerine kuruludur. Eğer bir traktörün hidrolik kolları 'düz ise' ekipman olması gerektiğinden fazla battığında yada bir engele denk geldiğinde, üst bağlantı tepe kolunu iter ve itilen tepe kolu, hidrolik kolları yukarı kaldırır. Böylece ekipman havaya kalkar ve engelden kurtulunuz.

Özetlersek:

Ekipmanın alt bağlantı delikleri, kolların düz biçimde çalışabilmesine imkan vermek için farklı yüksekliklerde ve birden çok sayıda üretilir.

Tepe kolu bağlantı delikleri ise, hassasiyet gerektiren işler yapılırken (daha çok hareket eden) üst, gerektirmeden işler yapılırken ise (daha az hareket eden) alt deliğe takılır.

Not 2: Kubota ' larda 'hassasiyet zayıf' iddiasının kaynağı da yukarıdaki durumdur. Traktör, klasik traktörlerden yüksek olduğu için uygun bağlantı deliğine bağlanması gerekir. Bunu bilmeyen bir çiftçi de en klasik açıklamayı yapar: 'bunların hassasiyeti zayıfımş yav'

a.mutlu link=topic=86142.msg1030459#msg1030459 date=1446067690' Alıntı:
jx110 :) video yükleme yardımı sanmıştım
Çalışanlara bakıyorum çok hafif yerler biz pim degistirmekten yorulduk pimleri büyüktük bu sefer de dokumleri kırıyor

Şimdi şöyle sorayım hangi takımda batmıyor yada sürekli hassasiyet yapma isteği duyuyor pulluktamı ? Ayrıca hidrolik kollarını pozisyon olarak nasıl kullanıyorsun bu çok önemli ?

sebazios link=topic=86142.msg1030468#msg1030468 date=1446069682' Alıntı:
Valla arkadaşlar kızmayın ama, bir çok kişi traktör ve ekipman bağlantılarının mantığını, büyani bu bağlantıların nasıl bağlanacağını bilmiyormuş. Cidden üzücü.

1-) traktörün 'maksimum çekiş gücünü' ekipmana yansıtabilmesi ve 'hidrolik hassasiyetinin 'doğru çalışabilmesi' için, iş konumunda, yani ekipman toprakta çalışır iken, kollarının zemine 'paralel' durması gerekir. Yani kollar ne arkaya eğimli olacak, ne de öne. Düz durucak.

Üstelik her iki kolun da düz olması gerekiyor. Pulluklarda sol taraftaki bağlantının aşağıda, sağdaki bağlantının yukarıda olmasının da sebebi budur. Böylece bir tekerleği çizide olduğu için eğimli halde duran traktörün her iki kolu da zemine paralel hale getirilmiş olur.

Yalnız tam burda bir teknik problem ortaya çıkar: bazı traktörler yüksek iken bazıları alçak olabiliyor. Yani traktörler standart değil. Ekipman standart şekilde tek delik ile üretildiğinde, yüksek traktörlerin hidrolik kolları sarkık dururken, alçak traktörlerin hidrolik kolları yüksekte kalıyorlar. Bu yüzden kollar düz durmuyor ve çekiş sorunları yaşanıyor.

Nasıl?

Traktörün yüksekliğini değiştiremeyeceğimize göre, geriye tek seçenek kalıyor. Ekipmana, her biri yerden farklı yükseklikte olan birden çok bağlantı noktası yapmak.

Bu sayede, bir ekipmanın bağlantı noktası değiştirilerek kolların 'düz' bir pozisyonda çalışması sağlanabiliyor.

Aklınıza şunu getirin: neden (tırmık, merdane, hafif tip merdanleli kültivator yada çayır biçme gibi) yüzer pozisyonda çalışan ekipmanlarda 'tek bir' bağlantı noktası var da, çeki gücü isteyen ekipmanlarda birden çok bağlantı noktası var?

Çünkü yüzer pozisyondaki çalışma esnasında hassasiyet gereksinimleri yoktur. Yani kolların düz durmasına gerek yok.

Eski traktörleri çoğunluğunda hidrolik kol hassasiyeti 'direnç mili' denen ve hidrolik kolların bağlı olduğu uzun/yuvarlak bir mil vasıtası ile çalışıyordu. Yöntem basitti. Kollara olması gerekenden fazla yük bindiğinde, bu mil hafifçe esniyor ve iç kısımdaki bir mandalı hareket ettiriyordu. Mandal da kolları yukarı kaldırıyordu. Lakin bu yöntemin bazı dez avantajları ortaya çıktı. Bunlarda en önemlisi, direnç mili üzerinden çalışan hassasiyetin 'batma ve çıkmayı' değil, zorlanmayı algılamasıydı. Hali ile güç isteyen ağır işlemlerde hassasiyet neredeyse kaydoluyordu. Ayrıca bu durum işçilik kalitesini düşünürken, hassiyet refleksinin de düşmesine neden oluyordu. Doğal olarak terkedildi.

Günümüzdeki traktörlerin ise tamamında, hassasiyet mekanizması tepe kolundan sağlanır.

Tepe kolunun bulunma sebebi, herkesin sandığının eksine teknik nedenler değil, can güvenliğidir.

Traktörün ilk kullanıldığı dönemlerde, tüm aletler 'çekili' olarak tasarlanıyordu. 1950 öncesi traktörlerde hidrolik kolların olmama nedeni de budur. Pulluk dahil tüm ekipmanlar, traktörün çeki okuna bağlamıyor ve çeşitli mekanizmalar ile yönlendiriliyordu.

Öküz atlarla çekilen ekipman taşa çarptığında, hayvanların gücü sınırlı olduğundan bir sorun meydana gelmiyordu. Lakin traktör tarafından çekilen bir ekipman taşa takıldığında, traktör gitmeye devam ediyor, traktörün gücü dolayısı ile ekipmanın arka kısmı havaya kalkıyor, hatta o esnada hiç bir şeyden haberi olmayan operatörün üzerine düşüyordu.

Yüzlerce traktör operatörü bu nedenle feci şekilde can verdi. Özellikle pulluklar, bir engele denk geldiği an ters dönüp operatörün kafasını dağıtıyordu..

İşte tepe kolunun ilk bulunma nedeni bu kazaları önlemektir. Tepe kolu ekipmanı tutarak havaya kalkmasını önler korkunç bir kazanın önüne geçer. Basit ve etkili.

Not: bu sebepten dolayı modern tarımdaki en büyük icat olarak geçer tepe kolu. Çünkü bulunmasaydı, günümüzdeki hidrolik kol sistemine geçilemezdi.

Tepe kolunun bulunma sebebinden de anlaşılacağı üzere, bir ekipman fazla battığında yada bir engele denk geldiğinde toprağa batan alt kısmı geride kalırken üst kısmı ileriye gider ve tepe koluna dayanır.

Tepe kolundan sağlanan hassiyet sistemlerinin de mantığı bunun üzerine kuruludur. Eğer bir traktörün hidrolik kolları 'düz ise' ekipman olması gerektiğinden fazla battığında yada bir engele denk geldiğinde, üst bağlantı tepe kolunu iter ve itilen tepe kolu, hidrolik kolları yukarı kaldırır. Böylece ekipman havaya kalkar ve engelden kurtulunuz.

Özetlersek:

Ekipmanın alt bağlantı delikleri, kolların düz biçimde çalışabilmesine imkan vermek için farklı yüksekliklerde ve birden çok sayıda üretilir.

Tepe kolu bağlantı delikleri ise, hassasiyet gerektiren işler yapılırken (daha çok hareket eden) üst, gerektirmeden işler yapılırken ise (daha az hareket eden) alt deliğe takılır.

Not 2: Kubota ' larda 'hassasiyet zayıf' iddiasının kaynağı da yukarıdaki durumdur. Traktör, klasik traktörlerden yüksek olduğu için uygun bağlantı deliğine bağlanması gerekir. Bunu bilmeyen bir çiftçi de en klasik açıklamayı yapar: 'bunların hassasiyeti zayıfımş yav'

Yılmaz abi hiç üşenmeden yazmışsın +rep :D

a.mutlu link=topic=86142.msg1030492#msg1030492 date=1446092371' Alıntı:
Fazla yormussun kendini eyvallah
Zaten üzücü (ayıp) olan bilmemek değil öğrenmemek o nedenle foruma katılıyoruz
önemli olan yapılan isin istediğimiz gibi olması bir yerde sıkıntı var ama çözemedim traktörde mi ...

https://youtu.be/lh7D3AAw2EU

Bu olayı pullukta veya başka bir surumde yapıyormu

a.mutlu link=topic=86142.msg1030492#msg1030492 date=1446092371' Alıntı:
Fazla yormussun kendini eyvallah
Zaten üzücü (ayıp) olan bilmemek değil öğrenmemek o nedenle foruma katılıyoruz
önemli olan yapılan isin istediğimiz gibi olması bir yerde sıkıntı var ama çözemedim traktörde mi ...

https://youtu.be/lh7D3AAw2EU

Traktörde her şey yolunda, hassasiyet gayet güzel çalışıyor.

Ekipman yanlış bağlandigi icin tepe koluna surekli baskı uyguluyor (itiyor). Hali ile hassasiyet devreye girip hidrolik kolları yukarı kaldırıyor.

- hidrolik kollar en üst deliğe
- tepe kolu bir alt deliğe bağlanmalı.
- tepe kolu uzatılmalı.

2. Nokta da hassasiyet ayar kolu biraz daha aşağıya indirilmeli.

• Beğen
Tepkiler: cengavergokhan

sebazios link=topic=86142.msg1030468#msg1030468 date=1446069682' Alıntı:

Nasıl?

Özetlersek:

Tdler hala hidrolik kollardan hassasiyet alıyor
Demek ondan apalıyoz cizelde :)
Bide bizim motor olması gerekenden daha alcak kolları zemine paralel yapınca yeterli is derinliği olmuyor mecburen kollar aşağı bakıyor cizelde tek delik var biz napacaz :? :S

kubilay07 link=topic=86142.msg1030516#msg1030516 date=1446106317' Alıntı:
Tdler hala hidrolik kollardan hassasiyet alıyor
Demek ondan apalıyoz cizelde :)
Bide bizim motor olması gerekenden daha alcak kolları zemine paralel yapınca yeterli is derinliği olmuyor mecburen kollar aşağı bakıyor cizelde tek delik var biz napacaz :? :S

Hem motor, hem çizel değişecek Kubilay :D

sebazios link=topic=86142.msg1030520#msg1030520 date=1446106887' Alıntı:
Hem motor, hem çizel değişecek Kubilay :D

Abi ne cizelin nede motorun daha parasını ödemedim :D
Bu arada çizel için bacak başına 10 bg(bizimkiler gibi hafif tipler için) ve 500kg sağlamalı motor diyor satıcılar doğruluk payı nedir? Bi fikrin varmı

Birde tüm olumsuzluklara rağmen TD cizeli şaseye kadar gömüp çekebiliyor(hafif toprak vites II-3) yani şimdilik değiştirmeye gerek yok belki daha sonra :D

kubilay07 link=topic=86142.msg1030521#msg1030521 date=1446107496' Alıntı:
Abi ne cizelin nede motorun daha parasını ödemedim :D
Bu arada çizel için bacak başına 10 bg(bizimkiler gibi hafif tipler için) ve 500kg sağlamalı motor diyor satıcılar doğruluk payı nedir? Bi fikrin varmı

Birde tüm olumsuzluklara rağmen TD cizeli şaseye kadar gömüp çekebiliyor(hafif toprak vites II-3) yani şimdilik değiştirmeye gerek yok belki daha sonra :D

Değiştirme sansin yoksa, yapabileceğin en mantıklı yol, çizelelin arka kısmına bir merdane takip ekipmanı yüzer pozisyonda kullanmak. Bu sekilde standart bir derinlikte, hic batma-çıkma yapmadan, patinaja düşmeden rahat bir işleme yapabilirsin.

Bana sorsan tüm ekipmanların yüzer pozisyonda calisabilecek sekilde üretilmesi lazım derim ya, neyse. Uzun hikaye.

Çeki gücü ile hassasiyeti tamamen farklı ünitelerin işi. İşini görüyor mu o önemli. Görüyorsa aynen devam.

Tşk bilgiler icin
sadece cizelde yapıyor bu çizeli fiat ile çalışırken boyle sıkıntı yoktu çünkü hassasiyet milini çekiye sabitlemistim ve aynı gözlerde takılıyordu ama yilmaz senin dediğini uygulayacam
hatta fiatta kullanirken yandan pulluk tekeri atmistim fazla batmasin diye yerleri var orda fark ettiysen senin dedigin yuzer pozisyonu icin
Not:ilk yazinda takma yerleri icin bilgi istememistim ama sen yine yapmiasin Sağol biraz kırıcı olmasa daha iyi olurdu :)

a.mutlu link=topic=86142.msg1030528#msg1030528 date=1446111142' Alıntı:
Tşk bilgiler icin
sadece cizelde yapıyor bu çizeli fiat ile çalışırken boyle sıkıntı yoktu çünkü hassasiyet milini çekiye sabitlemistim ve aynı gözlerde takılıyordu ama yilmaz senin dediğini uygulayacam
hatta fiatta kullanirken yandan pulluk tekeri atmistim fazla batmasin diye yerleri var orda fark ettiysen senin dedigin yuzer pozisyonu icin
Not:ilk yazinda takma yerleri icin bilgi istememistim ama sen yine yapmiasin Sağol biraz kırıcı olmasa daha iyi olurdu :)

Abi ben bir şey sormak istiyorum.

Videoda çizel çekerken hidrolik kolları sonuna kadar salıp hassasiyeti mi kaldırdınız.

Benim düşüncem traktör içinden hidrolik kolları sonuna kadar salınmış hassasiyet orta-yüksek seviyede . Bu yüzden çizel batıyor, batınca traktör zorlanıyor, hassasiyet gerekli kaldırmayı yapıyor, ama daha sonra çizel yine fazla batıyor, traktör yine fazla zorlanıyor, hassasiyet tekrar kaldırıyor ve böyle devam ediyor.

Çözümüde hidrolik kolunun traktörün gidebildiği seviyeye kadar kaldırmak.

Yılmaz abinin dediklerine katılıyorum. Dikkat edin çizelin sehpasına bakın. Ön taraf fazla batıyor arka taraf az bu yüzden sehpanın önü aşağıda. Bu yüzden orta kolun uzatılması lazım. Ama kaldırıp indirme olayı bence tamamen yukarıda anlattığım durumdur. Ama ordaki sorun bence deliklerle ilgili değil.

Bende ilk kez pulluk çekerken aynısı başıma geldi. O zamanlar bilmiyorum tabi . Tarlaya gidip pulluğu sonuna kadar salmıştım. Pulluk bi batıyor traktör zorlanıyor sonra hassasiyet kaldırıyor traktör yürürken pulluk tekrar batıyordu. Sonra babam gelip öğretmişti :D