285s pompa basıncı arttılıyor mu ?

herkese iyi forumlar :) 93 model 285s var ve hidrolik sistemi özellikle kepçe ile yüklemede çok zayıf hatta kepçe iyi dolarsa ne kollar nede piston kalkmıyor :mad: ağır ekipmanları da nazlı kaldırıyor. köydeki başka bir 285 ' i hayvan gübresi yüklerken gördüm adam kepçeyi tamamen daldırıyor ve pistondan hiçbir şey yokmuş gibi kaldırıyor ??? bizimki bırakın gömülmeyi tam doluyken bile kaldırmıyor. şimdiye kadar hidrolik sisteminden hiç bir arızası olmadı. bunun basıncı arttırılabilir mi ? yapılırsa nasıl yapılır kolay bir şey mi yoksa koltuğun ve alttaki bloğun sökülmesi gerekiyor mu ?

Ynt: 285s pompa basıncı arttılıyor mu ?

ENES4422 link=topic=86156.msg1030346#msg1030346 date=1446053773' Alıntı:
Aslında çok iyi kaldırması gerek, hidrolik sistemin bakımı gelmiş olabilir.
hiç kaldırmıyor yaw deli olucam. iki traktör daha var ancak çiftçeker olduğu için dar yerde dönmesi problem. mecburiyetten kepçeyi 285e takıyoruz ama kanser ediyor insanı

Basınç arttırılır, bunu sizde yapabilirsiniz, yalnız basınç ölçme aleti ismi neyse işte olmadan ezbere sıkıntı olur.
Damper kumanda levyesinin olduğu üniteyi söküp yıldız uçlu tornavida ile olur.

nailyetek link=topic=86156.msg1030405#msg1030405 date=1446060356' Alıntı:
Basınç arttırılır, bunu sizde yapabilirsiniz, yalnız basınç ölçme aleti ismi neyse işte olmadan ezbere sıkıntı olur.
Damper kumanda levyesinin olduğu üniteyi söküp yıldız uçlu tornavida ile olur.
basıncı fazla arttırmanın ne gibi zararları olur ?

yağın bozulması da basıncı etkiler. basıncın arttırılması damper musluğunun birine basınç ölçer takıyorlar.valfin orda bir ayar vidası var.usta bilir.

basıncın artması yağın ısınması ve ses olarak sonuç verir.ve sistem yük altında en zayıf yerden patlayabilirç

ömer sağlam link=topic=86156.msg1030495#msg1030495 date=1446098678' Alıntı:
vıtes kolunun ordakı pompayı 9 alyanla sok ıcındekı kucuk contalar var onlar olmus yenısını tak banamısın demez maseylerın hıdrolık sıstemının tek yerı orasıdır
Zaten o pompanın altındaki delikten yıldız tornavida ile yarım tur sıksa basınçta yükselmiş olur, oringleri değiştirmek için boruyu komple çıkartması lazım alt kısımda da var değişmesi gerekenler.

nailyetek link=topic=86156.msg1030609#msg1030609 date=1446136455' Alıntı:
Zaten o pompanın altındaki delikten yıldız tornavida ile yarım tur sıksa basınçta yükselmiş olur, oringleri değiştirmek için boruyu komple çıkartması lazım alt kısımda da var değişmesi gerekenler.
285i satalı 10 sene oldu ama hatırlayamadım vites kolunun orda pompa mı vardı hidrolik koltuğun altında değil miydi

fatihcastle link=topic=86156.msg1030691#msg1030691 date=1446156982' Alıntı:
285i satalı 10 sene oldu ama hatırlayamadım vites kolunun orda pompa mı vardı hidrolik koltuğun altında değil miydi
Sağ taraftaki damper zımbırtısı :) bahsettiğimi,z koltuğun nispeten altında olan.

kepceyı kaldırmıyorsa pulluguda kaldırdıgında tıtreme yapar koltukla vıtesın arasındakı dampere gıden hıdrolık hortumunun baglandıgı yerı sokun orda 3 adet orıng vardır bırde sokulen parcanın sanzumandan yag alan cubugunun ucundada vardır onları degıstır tmm

brkyshn link=topic=86156.msg1037491#msg1037491 date=1448206767' Alıntı:
Basıncı 2 tur sıktım oringleri değiştirdim ancak yinede problem değişmedi. Sanırım bize usta yolu göründü :)
geçmiş olsun hemşerim aman işi bilen namuslu usta bul benim gibi yanma 3 ustaya iki bin yüz lira verdim yapamadılar çanakkaleden usta getirttim tamir yaptı 150 tl masraf artı yol parası cillop gibi oldu arızam seninkinin aynısı

Cevap: Ynt: 285s pompa basıncı arttılıyor mu ?

problem çözüldü buraya yazmayı unutmuşum :)
biraz saçma gelecek ama tüm problem orta kol fitil bağlantısının orta deliğe takılı olmasıymış. orta delikteyken traktör kendince hassasiyet yapıp yağ basıncını kesiyormuş. geçen gün kepçeyi bir yere götürmek için taktığımızda bi deniyim dedim orta delikte kaldırmadı alt delikte biraz nazlanıp kaldırdı :) birde bizimkide üst çekinin üstünde eski tip kepçeleri takmak için yaptırdığımız bir yer var denemek için oraya taktım ne varsa kuma gömüp pistona bastım önce kollardan çat diye bir ses geldi (ayar kolu dişli kaçırdı) sonrasında ön tekerlek yerden kesilir gibi oldu ve gayet rahat kaldırdı :D orta kol bağlantısının etkilediğini biliyordum ancak bu kadar etkileyeceğini düşünmüyodum. traktörü durdurunca 1 dakika içinde kolların aşağı inmesi dışında hiçbir sıkıntısı kalmadı :)
bu arada bitmek bilmeyen sorularıma cevap verdiği için nailyetek abime sonsuz teşekkürler :)

• Beğen
Tepkiler: nailyetek
Cevap: Ynt: 285s pompa basıncı arttılıyor mu ?

problem çözüldü buraya yazmayı unutmuşum :)
biraz saçma gelecek ama tüm problem orta kol fitil bağlantısının orta deliğe takılı olmasıymış. orta delikteyken traktör kendince hassasiyet yapıp yağ basıncını kesiyormuş. geçen gün kepçeyi bir yere götürmek için taktığımızda bi deniyim dedim orta delikte kaldırmadı alt delikte biraz nazlanıp kaldırdı :) birde bizimkide üst çekinin üstünde eski tip kepçeleri takmak için yaptırdığımız bir yer var denemek için oraya taktım ne varsa kuma gömüp pistona bastım önce kollardan çat diye bir ses geldi (ayar kolu dişli kaçırdı) sonrasında ön tekerlek yerden kesilir gibi oldu ve gayet rahat kaldırdı :D orta kol bağlantısının etkilediğini biliyordum ancak bu kadar etkileyeceğini düşünmüyodum. traktörü durdurunca 1 dakika içinde kolların aşağı inmesi dışında hiçbir sıkıntısı kalmadı :)
bu arada bitmek bilmeyen sorularıma cevap verdiği için nailyetek abime sonsuz teşekkürler :)
Ben teşekkür ederim, ne mutlu faydamız olduysa.

• Beğen
Tepkiler: brkyshn