Yardım

Arkadaşlar düvemiz doğum yaptı ancak, doğumu zor oldu. Hayvan sonunu atmış ancak sabaha karşı yarısını yemiş. Şuanda sütü yok denecek kadar az ve nerdeyse 1 avuç kadar yem yiyor. Bunun dışında gözlenen hiçbir sorun yok. Ne yapmalıyım? Ketozis olabilir mi yoksa sonunu yediği için mi bu problemi yaşıyor. Bu arada kendini toplaması için dün ve bugün antibiyotik ve ademin yaptım ancak pek bir etkisi olmadı.

Ynt: Yardım

İneklerinin sonunu yemesi iç güdüsel bişey, yaradılıştan var olan bişey
Normal yaşam şartları doğa olduğundan, yırtıcı hayvanlar doğum sonrası kokuyu alıp yavruya gelmesin diye yerler sonlarını genelde
Öyle dün bugün antibiyotikle olmaz 4-5 gün yapman gerek onu, düzelmezse ketozu dikkate al

Bu hayvanlar sizin geleceğiniz. Bilmeden ilaç kullanmak daha vahim sonuçlar doğurabilir. Veterinere başvurmanız en sağlıklı olanıdır.

Veteriner tanıdıklarım var ama saat geç oldu. Yarın sorarım. Siz de ihmal etmeyin, kendi veterinerinize danışın.

Arkadaşım Aynı sorun bu yıl 3 ay once bizimde başımıza geldi sonunu yediyse yedi takma kafaya sıkıntı olmaz ama zor dogum ve yememesi benimde aklıma ketosiz olayını getirdi bence sen bi veteriner cagır hemen bir kanından ve idrarından ketosiz testi yaptır eger hemen müdahele edersen cabuk atlatırsın yanlız o ketosiz denen illet biraz zaman gecerse zor kurtarırsın o hayvanı biz aynı anlattıgım olaydan bı yıl neler cektik neredeyse hayvanı gözden cıkacaktık penisilin tedavisine 1 hafta boyunca devam et + ademin kullanmana gerek yok bana kalırsa rahim iltihabını temizleyen ilaclar var onlardan kullan eger dogum zor olduysa rahimde yırtıkda vardır sanırım anca toparlar birde bol bol kalsiyum yap deri altı direncini arttırsın hayvanın vede + olarak iştah acıcı ilaclar kullanabilirsin b vitamini gibi

Yok arkadaşım öyle birşey, bende sordum vet e ketozis belirtisi yok öyle olsa bende anlarım zaten tek sorun iştahsızlık ve sütü yok hayvanın. Vet, 4-5 gün antibiyotik yapmamı söyledi, düzelmezse tekrar bakacağız. Hafif hafif yemeye başladı ama bakalım. Benim tahminin doğum çok zor olduğu için hayvan kendini yeni toparlıyor.

ziymut link=topic=86184.msg1030954#msg1030954 date=1446292739' Alıntı:
Yok arkadaşım öyle birşey, bende sordum vet e ketozis belirtisi yok öyle olsa bende anlarım zaten tek sorun iştahsızlık ve sütü yok hayvanın. Vet, 4-5 gün antibiyotik yapmamı söyledi, düzelmezse tekrar bakacağız. Hafif hafif yemeye başladı ama bakalım. Benim tahminin doğum çok zor olduğu için hayvan kendini yeni toparlıyor.

Sorduğum veteriner de kalsiyum ve antibiyotiğe devam etmesi gerek dedi.

İnşallah sağlığına kavuşur.