Tarıma Başlayacağım,, YARDIM....

herkese merhaba.
20 dönüm arazim var bartında. traktörüm, pulluk, römork, tanker, su motoru, sulama boruları vb tarım aletlerim var.
başlıktada belirttiğim gibi tarıma başlayacağım ancak tam olarak ne ile başlamalıyım bilemiyorum.
2 ineğim 1 buzağım var ilgilenirseniz çok yardımcı olmuş olursunuz abilerim.

Ynt: Tarıma Başlayacağım,, YARDIM....

Öğrenmek için yem bitkilerinden başla. Kendimden örnek verecek olursam. ilk senemde hem domates hem mısır ektim. Domatete zarar etmedim ancak öyle hedefim gibi de olmadı. Mısır ise hedefime %95 yaklaştı. Kışın da buğday arpa ekersin. Tabi daha tecrübeli abilerimizn fikirlerini ben de merak ediyorum :)

Abim cevabın için teşekkür ediyorum...

Buğday dönüm başına 300 kilodan fazla çıkar diye biliyorum ama buğdayı ayıklamak hayatımda gördüğüm en zorlu iştir :)

Bu arada buğday, un iyi para ediyormu onuda bilmiyorum..

Mısırı sanırım hayvanlar için söylemişsin ama slajı iyi para etmezmi sence ?

Emin Ünal link=topic=86220.msg1031282#msg1031282 date=1446405389' Alıntı:
Kardeşim eğer bu işe mecbur değilsen hiç başlama derim.Beni yanlış anlama iyiliğin için söylüyorum.

Usta çevremde gördüklerim kadarıyla iyi kazanıyorlar ?

sizden yardım istiyorum aynen bu şekilde saolasın cevabın için

FatihEFE link=topic=86220.msg1031289#msg1031289 date=1446405747' Alıntı:
20 dönümle iyi kazanamazlar

Alternatif olarak; balya makinası alıp birde uygun bi traktör alıp balyacılık işine girilirmi peki ?

Bizim buralarda pek balya makinası olan yok hep balyası 3-4 liradan yaptırırız biz kendimizinkileri mesela

ozgurbicer link=topic=86220.msg1031283#msg1031283 date=1446405477' Alıntı:

Buğday dönüm başına 300 kilodan fazla çıkar diye biliyorum ama buğdayı ayıklamak hayatımda gördüğüm en zorlu iştir :)

bu sene bütün masraflar dahil 150 TL /ton sattım. çok para toplamaz ama az bir karın olur.

ozgurbicer link=topic=86220.msg1031292#msg1031292 date=1446405909' Alıntı:
Alternatif olarak; balya makinası alıp birde uygun bi traktör alıp balyacılık işine girilirmi peki ?

Bizim buralarda pek balya makinası olan yok hep balyası 3-4 liradan yaptırırız biz kendimizinkileri mesela
Etraftan bi sor soruştur daha sağlıklı olur ben orda askerlik yaptım fakat ne yetiştirilirdi hatırlamıyorum.40 gün kar yağar 1 gün av olur hesabı bu tarımda 5 yılda kazandığını 1 yılda götürme işide var

balyacı arkadaşlar bilir onu cevap vereceklerdir
yörenin potansiyeli önemli tabi
bir balya makinası bir traktör alacaksın bunun için sermaye gerekecek

koridorlar link=topic=86220.msg1031295#msg1031295 date=1446406205' Alıntı:
Etraftan bi sor soruştur daha sağlıklı olur ben orda askerlik yaptım fakat ne yetiştirilirdi hatırlamıyorum.40 gün kar yağar 1 gün av olur hesabı bu tarımda 5 yılda kazandığını 1 yılda götürme işide var

Abicim burası kasaba, sende iyi bilirsin :) İşinin arkasında dursan 3-4 arkadaş bu işleri büyütemezmiyiz, arazi kiralama fiyatları çok uygun oluyor.. ?

Kardeşim o paraya samanmı otmu balyası yapıyorlar? iş varsa balyacılıkta kazanç var. ama sermayende olması lazım

ozgurbicer link=topic=86220.msg1031297#msg1031297 date=1446406437' Alıntı:
Abicim burası kasaba, sende iyi bilirsin :) İşinin arkasında dursan 3-4 arkadaş bu işleri büyütemezmiyiz, arazi kiralama fiyatları çok uygun oluyor.. ?
Dediğim gibi hangi alanda daha çok kazanılıyor etrafa bi danış iyice araştır Bizim balyacı her yıl Adana ' dan geliyor yıllardır ot balyasını 1 liradan yapıyor

Bence 20 dönüm arazi ve 2 inekle bu işe girilmez. Kazanmak istiyorsan cok tarlan veya çok hayvanın olacak.
Çifrçilik riskli iş. Ne olucağı belli değil. 300 kg alırım demişşin.

300 Kg alsan 0.75 tl ye satsan 300x0.75=225 tl alırsın 1 dönümden.
20x225= 4.500 tl para alırsın.(Yılmaz abiye özendim hesap yaptım biraz)

En az işlem ile giderler :
-Biçim parası 17 tl den 20x17= 340 tl
-Sürüm+tırmık+ekim+ilaç+gübre dekara toplam 3.5-4 litre mazot yaksa traktör 20x4= 80 lt 80x4 = 320 tl mazot parası
-ilaç parası = Pas+yabancı ot(geniş yaprak) yabancı ot (dar yaprak) kök boğaz ilacı = 500 tl desek(fiyat tahminidir bilgim yok)
-Gübre parası= Dekara 40 kg atsan 20x40=800kg Kg Gübre tonu 1.500 tl diyelim. 800.1,5= 1200
-Gider= 2360 tl

Kar = 4.500-2360 = 2.240 Tl (Tohum parasını çıkarmadım)
Bu parayla nasıl büyüyecek çiftçi ? Yeni ekipman nasıl alacak ? Nasıl tarla satın alacak ?

Bunlar en iyi htimal. Hiçbir şekilde arıza olmayacak aksilik çıkmayacak. Bence değmez.

Balya makinasını bilmiyorsanız(arıza yapınca tamir edicek kadar) hiç girmeyin derim. Çünkü arıza yaptığı zaman hem usta gelmesi var(zaman kaybı) hemde milletten para toplamak var.

Bence en mantıklısı hayvancılık. Tarlalara hayvanlar için yem ekip hayvancılık yapılabilir. Girdilerin çok yüksek olmasına rağmen tarımdan daha iyi para bırakır. Hemde elinde malın olur(Hayvanlar çoğalır yani)

Biz hem tarım hem hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlar daha çok para bırakıyor.

Onrkrds link=topic=86220.msg1031329#msg1031329 date=1446412769' Alıntı:
Bence 20 dönüm arazi ve 2 inekle bu işe girilmez. Kazanmak istiyorsan cok tarlan veya çok hayvanın olacak.
Çifrçilik riskli iş. Ne olucağı belli değil. 300 kg alırım demişşin.

Hocam ortalama kaç büyükbaş büyümeye yetecek kadar kar bırakır. Sadece al büyüt sat mı yoksa sütü dahilmi?? hayvancılıktan gelen para aile geçindirip, tarıma yöneltilmiş

300 Kg alsan 0.75 tl ye satsan 300x0.75=225 tl alırsın 1 dönümden.
20x225= 4.500 tl para alırsın.(Yılmaz abiye özendim hesap yaptım biraz)

En az işlem ile giderler :
-Biçim parası 17 tl den 20x17= 340 tl
-Sürüm+tırmık+ekim+ilaç+gübre dekara toplam 3.5-4 litre mazot yaksa traktör 20x4= 80 lt 80x4 = 320 tl mazot parası
-ilaç parası = Pas+yabancı ot(geniş yaprak) yabancı ot (dar yaprak) kök boğaz ilacı = 500 tl desek(fiyat tahminidir bilgim yok)
-Gübre parası= Dekara 40 kg atsan 20x40=800kg Kg Gübre tonu 1.500 tl diyelim. 800.1,5= 1200
-Gider= 2360 tl

Kar = 4.500-2360 = 2.240 Tl (Tohum parasını çıkarmadım)
Bu parayla nasıl büyüyecek çiftçi ? Yeni ekipman nasıl alacak ? Nasıl tarla satın alacak ?

Bunlar en iyi htimal. Hiçbir şekilde arıza olmayacak aksilik çıkmayacak. Bence değmez.

Balya makinasını bilmiyorsanız(arıza yapınca tamir edicek kadar) hiç girmeyin derim. Çünkü arıza yaptığı zaman hem usta gelmesi var(zaman kaybı) hemde milletten para toplamak var.

Bence en mantıklısı hayvancılık. Tarlalara hayvanlar için yem ekip hayvancılık yapılabilir. Girdilerin çok yüksek olmasına rağmen tarımdan daha iyi para bırakır. Hemde elinde malın olur(Hayvanlar çoğalır yani)

Biz hem tarım hem hayvancılık yapıyoruz. Hayvanlar daha çok para bırakıyor.

.
20 dönüm tarla. Hem çok, hem yeterli, hemde az olabilir. Peki neye göre. Burada iki şeye bakmak lazım. Bir tarım harici bir gelir/kazanç var mı? İki bu işe ayıracak ne kadar zaman ve iş gücü var?

20 dönüm yer tarla bitkileri için az, sebze için yeterli, meyve içinse çeşide bağlı yeterli veya fazladır.
Başka gelir/kazanç yoksa ekmeği buradan cikaracaksaniz. Balya makinası vs işler zarar durumunda batıra bilir. Sebze için tecrübeli arkadaşlar fikir verir Tecrubem yok yaniltmis olmayayım. Meyve düşünebilirsiniz. Bu ölçekli bir arazide doğru seçim yapılırsa iyi gelir sağlayabilirsiniz.

Tarla Bitkileri yüksek hp, geniş arazi, fazla ekipman ve sermaye ister. Bedensel is gücü isteği ve kar marjı düşüktür. Hedef sürümden kazanmaktir.

Sebze ... Pas diyelim.

Meyve ilk yatırım diğer alanlardan fazla fakat daha sonra düşük, iş gücü nispeten fazla. Kar marjı yüksek. Traktör hp gereksinimi ve ekipman ihtiyacı azdır.

Karar ise sizindir.;)

Yanlış alıntı yapmışşınız bende alıntı yapamadım burdan alıntı yaptım.

' ' Hocam ortalama kaç büyükbaş büyümeye yetecek kadar kar bırakır. Sadece al büyüt sat mı yoksa sütü dahilmi?? hayvancılıktan gelen para aile geçindirip, tarıma yöneltilmiş ' ' demişşiniz.

Büyük başta uzman ama kendimiz hayvancılık yapıyoruz bildiğim kadarını söyleyeceğim.

İlk 2 inek ile büyük istiyorsanız onlardan aldığınız süt parasını ve erkek danaları sattığınızda aldığınız parayı tekrar hayvanlara yatıracaksınız. Ne zamana kadar olucak bu olay ? derseniz hedefinize ulaşana kadar. Mesela biz hala hayvanlara yatırım yapıyoruz. 1-2 ay önce betonların üstüne yumuşak plastik yatak koydurduk :D Böylece hayvanlar kalkarken kaymıyor ve betonun soğuğunu yemiyor.

İneklere iyi bir bakım yapıldığı zaman 20-25 kg süt almanız mümküm. Çok iyi bakım ve kaliteli hayvanınız varsa 30kg de mümkün.
Bizim hayvanlara annem ile babam beraber bakıyor.(Ben köyde değilken. Ve ben sadece 3 ay köydeyim.) Bakım işleri hayvan arttıkça zorlaşıyor. Bu yüzden biz max 30-35 hayvana bakabiliyoruz çünkü bunun yanında tarım da yapıyoruz. Buğdayların 25 ton civarı garaja atıyoruz hayvanlara yarma için. Hem iş gücü kapasitemiz bu kadar hemde yeterli alanımız max 30-35 hayvanlık. Şuan 29 hayvanın 12-13 tanesi anaç. Yani bunlardan süt alıp bunları gebeleştiriyoruz. 6 Tanesi düve ve geri kalanları buzağı. Şuan babama göre hayvancılık tarımdan daha verimli. Geçen gün çeltiği 1450tl/ton a sattık bi kazancımız olmadı. Ama hayvancılıkta her ay süt parası alıyoruz. Bu parayla yazın hem çeltiklerin su parasını veriyorduz(sadece yazları) hem yem parasını veriyoruz hemde ben para alıyorum hem köyde annem-babam geçiniyor. Yani hem biz hem hayvanlar hemde tarlalar için kullanıyoruz parayı.
Yaşlanan anaçları ve danaları 1-2 senede bir satıyoruz. Çok para etmiyor ama yinede iyi gelir geliyor.

Gelelim bakım işlerine:

Ben köydeyken sabahları ineklere 4 teneke süt yemi 3-4 teneke küspe 2 teneke buğday yarması karışımı hazırlayıp ineklere veriyoruz.
Dana ve düveleri besi yemi ve yarma, buzağılara başlancı yemi veriyoruz.

Öğlen İneklere ve düvelere balya+Silaj veriyoruz dana ve buzağılara ot balyası + Melez veriyoruz.

Akşam ise ineklere tekrar balya+ silaj danalara balya+ melez veriyoruz. Bazen ineklerede melez verdiğimiz oluyor.
Her yıl 1000 den fazla balya gidiyor.

Ve hayvanlar ahırdan her çıktıklarında ahırları tanzikli su ile yıkıyoruz.

Yazları hayvanlar için 2 parça sudan otu ekiyoruz. Bu parçaların biri otlanırken diğerini sulayıp gübre atıyoruz. Böylece aralıksız sudan otu oluyor hayvanlara. Yazları öğlen ve akşam balya ve silaj vermiyoruz geceleri yarma veriyoruz danalar aynı şekilde bakımları devam ediyor. Bir sene yonca silajı vermiştim sütler acayip artmıştı ama yonca silajı için makinamız olmadığından mısır ekiyoruz. Yonca balyası verme şansımız yok olsa hem yem maliyeti azalacak hemde sütler artıcak. Kötü yanı evden 1-2 hafta değil 1-2 gün ayrılamassın. Hayvanlar hep bakım ister. Bizimkiler alıştılar kesme şeker falan varsa hemen yerler. Elinde çikolata olsun gelir alır yani. Hep annem alıştırdı böyle şeylere çok yüzsüz oldular. Ciddi ciddi çikolata falan yiyorlar :D

Hayvancılık bence daha az riskli. Yıl geçtikçe işler büyüyor. Gizli giderleri yok mu? var. Mesela veteriner için harcanan paraları kimse görmez. Hayvan kayar sakatlanır hurda parasına canbaza satmak zorunda kalırsın. Allah korusun tel yutar-zehirli ot yer. Buzağılarken içinde hasar olur gebe kalmaz çok kaçar seni sinir eder satarsın :D

Onrkrds link=topic=86220.msg1031349#msg1031349 date=1446422458' Alıntı:
Yanlış alıntı yapmışşınız bende alıntı yapamadım burdan alıntı yaptım.

' ' Hocam ortalama kaç büyükbaş büyümeye yetecek kadar kar bırakır. Sadece al büyüt sat mı yoksa sütü dahilmi?? hayvancılıktan gelen para aile geçindirip, tarıma yöneltilmiş ' ' demişşiniz.

Büyük başta uzman ama kendimiz hayvancılık yapıyoruz bildiğim kadarını söyleyeceğim.

İlk 2 inek ile büyük istiyorsanız onlardan aldığınız süt parasını ve erkek danaları sattığınızda aldığınız parayı tekrar hayvanlara yatıracaksınız. Ne zamana kadar olucak bu olay ? derseniz hedefinize ulaşana kadar. Mesela biz hala hayvanlara yatırım yapıyoruz. 1-2 ay önce betonların üstüne yumuşak plastik yatak koydurduk :D Böylece hayvanlar kalkarken kaymıyor ve betonun soğuğunu yemiyor.

İneklere iyi bir bakım yapıldığı zaman 20-25 kg süt almanız mümküm. Çok iyi bakım ve kaliteli hayvanınız varsa 30kg de mümkün.
Bizim hayvanlara annem ile babam beraber bakıyor.(Ben köyde değilken. Ve ben sadece 3 ay köydeyim.) Bakım işleri hayvan arttıkça zorlaşıyor. Bu yüzden biz max 30-35 hayvana bakabiliyoruz çünkü bunun yanında tarım da yapıyoruz. Buğdayların 25 ton civarı garaja atıyoruz hayvanlara yarma için. Hem iş gücü kapasitemiz bu kadar hemde yeterli alanımız max 30-35 hayvanlık. Şuan 29 hayvanın 12-13 tanesi anaç. Yani bunlardan süt alıp bunları gebeleştiriyoruz. 6 Tanesi düve ve geri kalanları buzağı. Şuan babama göre hayvancılık tarımdan daha verimli. Geçen gün çeltiği 1450tl/ton a sattık bi kazancımız olmadı. Ama hayvancılıkta her ay süt parası alıyoruz. Bu parayla yazın hem çeltiklerin su parasını veriyorduz(sadece yazları) hem yem parasını veriyoruz hemde ben para alıyorum hem köyde annem-babam geçiniyor. Yani hem biz hem hayvanlar hemde tarlalar için kullanıyoruz parayı.
Yaşlanan anaçları ve danaları 1-2 senede bir satıyoruz. Çok para etmiyor ama yinede iyi gelir geliyor.

Gelelim bakım işlerine:

Ben köydeyken sabahları ineklere 4 teneke süt yemi 3-4 teneke küspe 2 teneke buğday yarması karışımı hazırlayıp ineklere veriyoruz.
Dana ve düveleri besi yemi ve yarma, buzağılara başlancı yemi veriyoruz.

Öğlen İneklere ve düvelere balya+Silaj veriyoruz dana ve buzağılara ot balyası + Melez veriyoruz.

Akşam ise ineklere tekrar balya+ silaj danalara balya+ melez veriyoruz. Bazen ineklerede melez verdiğimiz oluyor.
Her yıl 1000 den fazla balya gidiyor.

Ve hayvanlar ahırdan her çıktıklarında ahırları tanzikli su ile yıkıyoruz.

Yazları hayvanlar için 2 parça sudan otu ekiyoruz. Bu parçaların biri otlanırken diğerini sulayıp gübre atıyoruz. Böylece aralıksız sudan otu oluyor hayvanlara. Yazları öğlen ve akşam balya ve silaj vermiyoruz geceleri yarma veriyoruz danalar aynı şekilde bakımları devam ediyor. Bir sene yonca silajı vermiştim sütler acayip artmıştı ama yonca silajı için makinamız olmadığından mısır ekiyoruz. Yonca balyası verme şansımız yok olsa hem yem maliyeti azalacak hemde sütler artıcak. Kötü yanı evden 1-2 hafta değil 1-2 gün ayrılamassın. Hayvanlar hep bakım ister. Bizimkiler alıştılar kesme şeker falan varsa hemen yerler. Elinde çikolata olsun gelir alır yani. Hep annem alıştırdı böyle şeylere çok yüzsüz oldular. Ciddi ciddi çikolata falan yiyorlar :D

Hayvancılık bence daha az riskli. Yıl geçtikçe işler büyüyor. Gizli giderleri yok mu? var. Mesela veteriner için harcanan paraları kimse görmez. Hayvan kayar sakatlanır hurda parasına canbaza satmak zorunda kalırsın. Allah korusun tel yutar-zehirli ot yer. Buzağılarken içinde hasar olur gebe kalmaz çok kaçar seni sinir eder satarsın :D

Hayvancılık yapsanda yapmasanda bişeyler ekip biçeceksin :) ben biçtiğimi satayım hayvanlara vermeyeyim bundaki kar ve zahmet hayvan bakmaktan daha müsait değilmidir hocam saolasın çok yardımcı oldun